Рішення від 15.08.2018 по справі 809/924/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" серпня 2018 р. справа № 809/924/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач), в якій просив: визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку йому пенсії - протиправними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 без обмежень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, проте відповідачем протиправно, на підставі наданої позивачем заяви та довідки про розмір грошового забезпечення, не проведено перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (надалі, також - Закон № 2262-XII) та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за № 988 від 11.11.2015, з підстав відсутності законних підстав та повноважень щодо перерахунку та виплати пенсії.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).

Відповідач також скористався правом на подання відзиву на позовну заяву (а.с.32-35), Відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві. Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, видана ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області за Порядком №45 в редакції, чинній до 24.02.2018, не є підставою для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року. Крім того, вказав, що ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015 та постанови КМУ №103 від 21.02.2018.

Позивачем подано суду відповідь на відзив (а.с 54-56).

Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази та заперечення проти них, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ з 31.12.2010 за вислугою років 21 рік 06 місяців 24 дні, призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

З 01.01.2016, згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» ст. 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ №988 від 11листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», позивач набув права на перерахунок пенсії.

07.12.2017 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про надання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно встановленої форми з повною та реальною інформацією з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Однак, Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області не надано довідки встановленої форми з повною та реальною інформацією з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

У зв'язку із не наданням Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області належної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернувся до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області із відповідним позовом.

За наслідками розгляду справи, позов задоволено частково, зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС в Івано-Франківській області виготовити і надати ОСОБА_1, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову повну довідку про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформацією згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 12.01.2018 Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області виготовлено і надано ОСОБА_1, а також направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку №4008/8-18 від 13.04.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016.

02.05.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області з заявою про перерахунок пенсії долучивши до заяви довідку №4008/8-18 від 13.04.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.13).

ГУ ПФУ в Івано-Франківській області своїм листом від 14.05.2018 №864/п-15 повідомило, що на даний час відсутні законні підстави та повноваження щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення №4008/8-18 від 13.04.2018, виготовленої та направленої Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області до головного управління на виконання рішення суду, оскільки судові рішення, які набрали законної сили, виконуються виключно в межах покладених повноважень, рішенням суду від 12.01.2018 на головне управління Фонду в області не було покладено жодних зобов'язань щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1В.(а.с.14).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII (в редакції від 01.01.2016, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Частиною 1 Постанови №988 (в редакції від 11.11.2015) встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Судом встановлено, що Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області на виконання рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області №350/2000/17 від 12.01.2018 виданої відповідно до частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою інспектор ДПС ВДАІ з обслуговування Рожнятівського району УДАІ при УМВС в області прирівняної до посади інспектор ПП становить: посадовий оклад - 2470,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - старший сержант поліції - 1000,00 грн; надбавка за стаж служби 40% - 1388,00 грн.;надбавка за специфічні умови проходження служби 100% - 4858,00 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% -2429.00 грн., доплата за службу в нічний час 35% - 864.50грн., премія 50% - 2429.00 грн.(а.с.15).

У відповідності до Закону №900-VIII, пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (надалі, також - Закон №580-VIII) доповнено абзацом другим такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб».

Вищевказані зміни до Закону №580-VIII набрали чинності 29.12.2015.

Відповідно до статті 102 Закону №580-VIII (в редакції від 01.01.2016), пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.

Оскільки станом на 01.01.2016 грошове забезпечення поліцейських було більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії ОСОБА_1 як колишньому працівнику органів МВС України, грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі Постанови №988.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Порядком №45.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 вказаного Порядку (в редакції від 01.01.2016) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45, рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Наведені у листі відповідача №864/П-15 від 14.05.2018 твердження про відсутність підстав та повноважень щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 13.04.2018 №4008/8-18 та твердження наведені у відзиві на адміністративний позов про те, що наведена довідка видана ліквідаційною комісією УМВС за Порядком №45 в редакції чинній до 24.02.2018, не є підставою для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 суд вважає помилковим та таким, що суперечить правовим висновкам висловленим Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018, з огляду на таке.

Так, 12.01.2018 Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області своїм рішенням у справі №350/2000/17 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.

Визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, та не направлення її до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області.

Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС в Івано-Франківській області виготовити і надати ОСОБА_1, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову повну довідку про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформацією згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення (а.с.17-24).

Вказане рішення суду набрало законної сили 19.03.2018 року.

У рішенні суду від 12.01.2018, суд на підставі встановлених обставин та з врахуванням правової позиції Верховного Суду України, зазначеної в постанові від 25.11.2014 року у справі №21-322а 14, яка зводиться до того, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-XIIврегульовані Порядком. За змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії,здійснюють її на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках, прийшов до висновку про необхідність задоволення позову ОСОБА_1 в частині зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС видати належну довідку та направити її до органів ПФУ.

Щодо вимог позивача, звернених до ГУПФУ в Івано-Франківській області суд, відмовив враховуючи те, що така є передчасною і може бути заявленою позивачем лише у разі відмови ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії на підставі нової довідки, виготовленої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області на виконання вказаного рішення суду.

Як уже зазначалося судом вище, на виконання рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області №350/2000/17 від 12.01.2018 Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, відповідно до частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою інспектор ДПС ВДАІ з обслуговування Рожнятівського району УДАІ при УМВС в області прирівняної до посади інспектор ПП.

Враховуючи наведене суд констатує, що наведена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, видана на виконання рішення суду прийнятого 12.01.2018 року, відповідно до частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260, тобто на виконання рішення прийнятого до набрання чинності постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» а тому ОСОБА_1 має законне право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок,доплат, підвищень) та премій згідно довідки виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області №4008/8-18 від 13.04.2018, у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016 року враховуючи те, що таке право встановлено чинним, на час виникнення спірних правовідносин, законодавством України, дотримано всіх вимог, передбачених Порядком 45.

Таким чином, право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки №4008/8-18 від 13.04.2018 є абсолютним та узгоджується з правовою позицією висловленою Верховним Судом у справі №820/6514/17 від 15.02.2018.

Відповідно до статті 8 Закону №2262-ХІІ, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Статтею 10 зазначеного Закону передбачено, що обов'язок призначення та виплати пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Частиною першою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 №3477-IV (в редакції від 02.12.2012) суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, відповідно до якого, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005, в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

З огляду на зазначені положення та встановлені судом обставини, суд вважає посилання відповідача на відсутність підстав щодо проведення перерахунку пенсії позивача з 01.012016 на підставі довідки виданої на виконання рішення суду Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області №4008/8-18 від 13.04.2018, необґрунтованим та недопустимим, а тому вважає необхідним визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №4008/8-18 від 13.04.2018, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області на виконання рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 12.01.2018 у справі №350/2000/17.

В ході розгляду даної адміністративної справи Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано питання виплати перерахованих пенсій. Дана постанова набрала законної сили 24.02.2018.

Відповідно до пункту 3 цієї Постанови передбачено перерахування з 01.01.2016 пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р., обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Відповідно до пункту 5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., №45.

Крім цього, вказаною Постановою №103 внесені зміни в постанову Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», а також постанову Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зокрема, згідно із внесеними змінами, пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45, викладено в новій редакції, а саме абзац другий: «Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., №96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту».

Як уже зазначалось судом, позивач набув права на перерахунок пенсії з 01.01.2016, відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Згідно із наведеними приписами Постанови №103 позивачу змінено порядок перерахунку пенсії в частині визначення складових грошового забезпечення з прив'язкою «за січень 2016 року», а також обмежено обсяг виплат, шляхом встановлення значного відтермінування строку таких виплат (з 2019 - 50% різниці, з 2020 - 100% різниці).

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у Рішенні від 9 лютого 1999 року N 21-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

З огляду на вищенаведене, приписи Постанови №103 можуть поширюватися на спірні правовідносини позивача та відповідача з приводу перерахунку та виплати пенсії виключно з 24.02.2018, оскільки такі правовідносини виникли до моменту набрання Постановою №103 законної сили, право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 встановлено рішенням суду на виконання якого видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4008/8-18 у відповідності до частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260, а відтак підлягають врегулюванню тими нормативно-правовими актами, які були чинні на момент виникнення права позивача на такий перерахунок та виплату.

За наведених підстав позовна вимога ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016, яка, з урахуванням дати набрання чинності Постанови №103, підлягає до задоволення в частині проведення такого перерахунку та виплати з 01.01.2016 по 24.02.2018.

Суд в черговий раз звертає увагу, що виходячи із принципу диспозитивності адміністративного судочинства при розгляді та вирішенні даної адміністративної справи суд застосував вимоги Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, яка діяла на момент виникнення та вирішення даних спірних правовідносин, а також врахував правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 15.02.2018 за результатами розгляду зразкової справи №Пз/9901/8/18 820/6514/17.

Натомість, особливості правового застосування, визначені Постановою №103, в тому числі пунктами 3 і 5, на думку суду, створюють нові публічно-правові відносини між позивачем та відповідачем, які виникли з 24.02.2018 року і не є предметом розгляду в даній адміністративній справі, хоч й охоплюють той ж самий спірний період, проте в силу наведених норм Конституції України не можуть мати зворотньої дії в часі.

Стосовно клопотання позивача щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд вважає, що в його задоволенні слід відмовити, оскільки в розумінні статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком. Крім того, клопотання позивача не містить жодного обґрунтування, з посиланням на докази щодо необхідності чи наявності істотних підстав для його задоволення.

Згідно із статтею 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки судом не вирішувалась майнова вимога про присудження виплати пенсії, з огляду не заявлення її позивачем, а вирішувалась вимога щодо зобов'язання призначити пенсію (вимога немайнового характеру), суми стягнення не визначалось, тому клопотання щодо звернення до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог. Відтак, підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в сумі 563,84 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №4008/8-18 від 13.04.2018, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року до 24 лютого 2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №4008/8-18 від 13.04.2018, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області з врахуванням:

посадового окладу - 2470,00 грн.;

окладу за військовим (спеціальним) званням - 1000,00 грн.;

надбавки за стаж служби 40% - 1388,00 грн.;

надбавки за специфічні умови проходження служби (100%) - 4858.00 грн.;

надбавки за особливо важливі завдання (50%) - 2429.00 грн.;

доплату за службу в нічний час (35%) - 864.50 грн.;

премії 50% - 2429.00 грн.,

та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 по 24.02.2018.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 563 (п'ятсот шістдесят три ) гривні 84 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1, адреса: вул. Шухевича, 7, смт.Рожнятів, Івано-Франківська область, 77600, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська обл., 76018, код ЄДРПОУ 20551088.

Суддя /підпис/ ОСОБА_2