14 серпня 2018 року Справа № 808/2174/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: ОСОБА_1 (69035, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 204900012)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - Ліквідаційна комісія Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, вул.Матросова, буд.29; код ЄДРПОУ 08592187),
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
11.06.2018 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (далі - третя особа), в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії на підставі Довідки №86/13838 від 21.05.2018;
- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії згідно Довідки №86/13838 від 21.05.2018, виданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, починаючи з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених коштів без обмеження максимальним розміром.
Ухвалою суду від 14.06.2018 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивачу було надано 5-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 25.06.2018 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 06.07.2018 з повідомленням (викликом) сторін.
В судовому засіданні оголошувалась перерва до 14.08.2018.
Від представника позивача надійшла заява від 14.06.2018 про розгляд справи за його відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягає у повному обсязі. Позиція позивача викладена в позовній заяві від 22.06.2018. Зокрема зазначено, що право позивачки на належне пенсійне забезпечення шляхом здійснення перерахунку пенсії передбачено Законом України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268", яке виникло з 01.01.2016 та встановлено раніше ухваленим рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 19.10.2017 у справі №335/11254/17 (пр.2-а/335/517/17), яке набрало законної сили 23.01.2018. Однак, як зазначає позивач, відповідач вчинив протиправну бездіяльність яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 86/13838 від 21.05.2018, сформованої на виконання рішення суду від 19.10.2017 у справі №335/11254/17. З огляду на викладене, просить позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Направив на адресу суду клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні без участі його представника. Позиція відповідача викладена у відзиві на адміністративний позов від 03.07.2018. Зокрема зазначено, що позовними вимогами позивача є зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки № 86/13838 від 21.05.2018, до якої включені такі види грошового забезпечення, як: зокрема надбавки за виконання особливо важливих завдань (45%) - 3213,20 грн., матеріальна допомога на оздоровлення - 2900,00 грн. та премія у розмірі 24 % - 2589,12 грн. Проте, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) не підлягають включенню при перерахунку пенсії враховуючи п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45. Наявність довідки від 21.05.2018 № 86/13838 не є підставою для проведення перерахунку пенсії, оскільки відповідач, здійснивши перевірку довідки, дійшов висновку, що зазначене в ній грошове забезпечення не відповідає вимогам чинного законодавства. У зв'язку з тим, що вказані додаткові види грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок пенсії позивача (на 01.01.2016) діючим поліцейським не виплачуються, підстави для їх врахування під час проведення перерахунку пенсії у відповідача відсутні. З огляду на викладене, просить суд у позові відмовити.
Третя особа у судове засідання не з'явилася, пояснень не надала, про дату та час розгляду справи була повідомлена належним чином.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 21.01.2003 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.16).
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 19.10.2017 у справі №335/11254/17 (пр. 2-а/335/517/2017), залишеною без змін Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2018, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268", починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру (а.с.17-19, 45-50).
Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 26.01.2018 у справі №335/14779/17 (2-а/335/85/2018), яке набрало законної сили 26.02.2018 визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України у Запорізькій області щодо не включення до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії та зобов'язано Ліквідаційну комісію Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України у Запорізькій області виготовити і надати ОСОБА_1, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2 900 гривень; оклад за військове звання 2 200 гривень; надбавка за вислугу років 40% - 2 040 гривень; надбавка за таємність 15% - 435 гривень; надбавка за виконання особливо важливих завдань 45 % - 3213, 20 гривень; матеріальна допомога на оздоровлення - 2 900 гривень; премія 24% - 2 589,12 гривень, з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок (а.с. 20-26, 56-62).
10.05.2018 представник позивача звернувся із листом від 10.05.2018 про видачу нової Довідки, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, як було визначено рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 26.01.2018 у справі №335/14779/17 (а.с.27).
На виконання вказаного рішення Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Запорізькій області листом від 21.05.2018 за вих. №601-З/л.к./29-18 надала позивачці Довідку про розмір грошового забезпечення №86/13838 (а.с.28).
Згідно з довідкою ГУ МВС України в Запорізькій області №86/13838, виданою ОСОБА_1, відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМ України від 11.11.2015 №988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою Начальник відділення відділу віз і реєстрації УМВС України з Запорізькій області, яку вона займала на день звільнення зі служби, становить: посадовий оклад - 2900,00 грн.; оклад за спеціальне звання - 2200,00; 40 % надбавка за стаж служби -2040,00 грн.; 15% надбавка за таємність - 432,00 грн., 45% надбавка за виконання ОВЗ - 3212,00 грн., матеріальна допомога на оздоровлення - 2900,00 грн., премія 24 % - 2589,12 грн. Всього -16277,12 грн. (а.с.31).
22.05.2018 представник позивача звернувся до ГУ ПФУ у Запорізькій області з заявою щодо перерахунку пенсії, особисто надавши відповідачу оригінал Довідки про розмір грошового забезпечення №86/13838 від 21.05.2018, видану ліквідаційною комісією для перерахунку пенсії (а.с.29).
Однак, листом від 05.06.2018 ГУ ПФУ у Запорізькій області за вих. №1308/З-9 відмовило ОСОБА_1 у здійснені перерахунку пенсії на підставі нової довідки від 21.05.2018 та зазначило про те, що на виконання постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 19.10.2017 головним управлінням з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області. Доплата пенсії за період з 01.01.2016 до 28.02.2018 в сумі 44588,78грн. була зарахована на рахунок позивача в березні 2018 року. З 01.03.2018 розмір пенсійної виплати позивача з урахуванням виконання рішення суду від 19.10.2017 складає 4272,08грн. Додатково проінформовано, що відповідачем у справі № 335/14779/17 була ліквідаційна комісія ГУМВС України у Запорізькій області, а відтак у ГУ ПФУ у Запорізькій області відсутні підстави для перерахунку пенсії і з цих підстав довідка була повернута позивачці (а.с.30).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії на підставі Довідки №86/13838 від 21.05.2018, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом за захистом свої прав.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок здійснювати перерахунок пенсії на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Головним управлінням Міністерства внутрішніх справи України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії.
Судом встановлено, що відповідачем у листі від 05.06.2018 за вих. №1308/З-9 вказано, що у відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії згідно Довідки №86/13838 від 21.05.2018 про розмір грошового забезпечення позивача. Крім того, у своїх запереченнях відповідач посилається на те, що суми додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за умови служби в поліції, надбавки за виконання ОВЗ, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення не підлягають включенню при перерахунку пенсії.
Суд не приймає вказані доводи відповідача з огляду на наступне.
Так, пунктом 9 Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Разом з тим, суд наголошує, що довідку №86/13838 від 21.05.2018 позивачу було видано на виконання рішення Орджонікідзевського районного суду від 26.01.2018 у справі 335/14779/17, вказана постанова набрала законної сили 26.02.2018. Тобто, правомірність визначення вказаних сум у довідці про розмір грошового забезпечення вже встановлена рішенням суду, що набрало законної сили та не є предметом розгляду в рамках даного спору.
Частиною четвертою статті 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи викладене, відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки №86/13838 від 21.05.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, виданої Головним управлінням МВС України в особі Ліквідаційної комісії.
На порушення вимог статті 51 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 відповідач - орган Пенсійного фонду України пенсію ОСОБА_1 після надходження довідки не перерахував.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
У відповідності до ч. 2 ст. 6 ОСОБА_2 України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією ОСОБА_2 межах і відповідно до законів України, визначається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії.
Відповідно до ст. 19 ОСОБА_2 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений ОСОБА_2 та законами України.
Нормою статті 46 ОСОБА_2 України гарантовано право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що заперечення відповідача є необґрунтованими.
Статтею 19 ОСОБА_2 України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений ОСОБА_2 та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені ОСОБА_2 та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Щодо нарахування та виплати позивачу пенсії без обмеження будь яким максимальним розміром, суд зазначає наступне.
Так, рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності ОСОБА_2 України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визнано такими, що не відповідають ОСОБА_2 України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740грн.
Враховуючи, що положення ч.7 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визнано Конституційним Судом України неконституційним, воно втратило чинність з дня ухвалення такого рішення, а саме з 20.12.2016 року, тобто саме з цієї дати виплата пенсії ОСОБА_1 повинна проводитись без обмеження граничним розміром.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією від 06.06.2018 №516914 (а.с.10).
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (69035, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 204900012), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - Ліквідаційна комісія Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, вул. Матросова, буд.29, код ЄДРПОУ 08592187) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення ОСОБА_1 (69035, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) перерахунку пенсії на підставі Довідки №86/13838 від 21.05.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 (69035, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) перерахунок та виплату пенсії згідно Довідки №86/13838 від 21.05.2018, виданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, починаючи з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених коштів.
З 20 грудня 2016 року провести відповідний перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимального розміру.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (69035, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 17.08.2018.
Суддя І.В.Садовий