06 липня 2018 року Справа № 808/1643/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікова Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними з 01.05.2014 року дії відповідача щодо зменшення раніше призначеної мені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсії в розмірі 80 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення;
-зобов'язати відповідача відновити позивачу розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення з 01.05.2014 року та в подальшому виплачувати йому пенсію у вказаному розмірі, а також здійснити з 01.08.2016 року відповідно до постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 26.09.2017 року перерахунок та виплату пенсії до 31.12.2017 року з урахуванням у складі грошового забезпечення таких виплат, зазначених у листі про додаткові види мого грошового забезпечення та премії (додаток до грошового атестату №СБ 000178 від 30.04.2014) від 03.07.2017 №59/13-328/33, виданим Управлінням СБ України в Запорізькій області: матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначено 23.04.2014 пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення. Постановою Орджонікідзевського районного суду від 26.09.2017, адміністративний позов позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області було задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.08.2016. Зазначає, що відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку пенсії у розмірі 80% призначеної на момент звільнення у квітні 2014 року. На виконання зазначеного рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії та здійснено її виплату, однак, при перерахунку пенсії її розмір протиправно зменшено з 80 % до 70 %. Вважає, що при перерахунку раніше призначеної пенсії не допускається звуження змісту та обсягу соціальних гарантій.
Представник відповідача позов не визнав, надавши свій письмовий відзив (вх.№15550 від 21.05.2018), зазначивши, що з 01.05.2014 набрали чинності зміни до ст. 13 Закону України від 09.04.1992 №2262, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. Отже, відсотковий розмір грошового забезпечення позивача під час проведення перерахунку було обмежено 70 відсотками, як встановлено вказаною вище нормою. Щодо виконання постанови Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 26.09.2017 повідомив, що відповідачем було здійснено перерахунок пенсії з 01.08.2016 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, що підтверджується Розрахунком пенсії станом на 01.07.2016, де сума додаткових видів грошового забезпечення складає 6402,84 грн., а в розрахунку пенсії станом на 01.08.2016 сума додаткових видів грошового забезпечення складає 7272,16 грн. так як було включено матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань. З огляду на викладене, просить суд у позові відмовити.
Ухвалою суду від 07.05.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №808/1643/18, призначено судове засідання на 05.06.2018. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного продовження без повідомлення (виклику) сторін.
За приписами ч.1 ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно із пунктом 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного Фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Основний розмір пенсії становить 80% грошового забезпечення.
Постановою Орджонікідзевського районного суду від 26.09.2017 по справі №335/10789/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області було задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі його заяви від 02 серпня 2017 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.08.2016 року, з урахуванням у складі грошового забезпечення таких виплат, зазначених у листі про додаткові види грошового забезпечення та премії (додаток до грошового атестату СБ№000178 від 30.04.2014) від 03.07.2017 року №59/13-328/33, виданою Управлінням Служби безпеки України в Запорізькій області: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В решті позовних вимог - відмовлено.
Листом від 26.04.2018.2018 №107/В-9/Е відповідач повідомив позивача про перерахунок його пенсії на підставі вказаного судового рішення. Повідомлено також, що статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (з урахуванням 34 років вислуги). Після проведення перерахунку виплата пенсії позивачу по 31.12.2017 здійснювалася в розмірі 7065,47 грн. по 31.12.2017. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки наданої Управлінням Служби безпеки України в Запорізькій області. Доплата за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 5252,08 грн. була зарахована на особовий рахунок ПАТ «Ощадбанк» у квітні поточного року. Повідомлено також, що на теперішній час розмір пенсійної виплати складає 8378,49 грн.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
У дану статтю Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80 % від відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VІІ від 27.03.2014 також внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.
Виконуючи постанову Орджонікідзевського районного суду від 26.09.2017, відповідач перерахував пенсію позивачу, однак, розмір перерахованої пенсії визначив з 70 % грошового забезпечення, незважаючи на те, що її розмір обчислювався з 80 % грошового забезпечення.
Суд наголошує, що внесені Законом №1166-VII зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Приписами частини першої статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За загальним правилом закон зворотної сили не має, а тому норми частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ поширюється на відносини, які виникли після набуття чинності.
Таким чином, відповідачем не доведено підстави визначення розміру пенсії 70% від грошового забезпечення.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Разом із тим, щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 80 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання відновити виплату пенсії у розмірі 80 % саме з 01.05.2014, суд вважає її необґрунтованою та безпідставною, оскільки постановою Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 26.09.2017 по справі №335/10789/17 вже вирішувалося питання щодо застосування строків у даному випадку, при цьому позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з 30.04.2014 та встановлено право позивача на виплату різниці у пенсії за минулий час з 01.08.2016.
Отже, суд звертає увагу позивача на те, що при викладені обставин справи позивач посилається на невірне виконання відповідачем постанови Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 26.09.2017 по справі №335/10789/17, якою зобов'язано відповідача здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2016.
Щодо вимоги позивача про здійснення з 01.08.2016 року відповідно до постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 26.09.2017 року перерахунок та виплату пенсії до 31.12.2017 року з урахуванням у складі грошового забезпечення таких виплат, зазначених у листі про додаткові види мого грошового забезпечення та премії (додаток до грошового атестату №СБ 000178 від 30.04.2014) від 03.07.2017 №59/13-328/33, виданим Управлінням СБ України в Запорізькій області: матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню, оскільки позивач не наводить у своїй позовній заяві жодних обґрунтувань такої вимоги, а також в цій частині вимога позивача вже розглянута та задоволена постановою Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 26.09.2017 по справі №335/10789/17.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. ст.2, 9, 139, 241-243, 254-263 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення з 01.08.2016 раніше призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсії в розмірі 80 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, ідентифікаційний номер 20490012) провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 ( місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в розмірі 80 % від суми грошового забезпечення з 01.08.2016 з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині вимог відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 704 грн. 80 коп. (сімсот чотири гривні 80 копійок) судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158 Б, ЄДРПОУ 20490012).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295 КАС України.
Повний текст рішення складено 06.07.2018.
Суддя Н.В. Стрельнікова