08 серпня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2480/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шашери М.О.,
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Бобровицьке АТП №17449" до Бобровицької міської ради, виконавчого комітету Бобровицької міської ради, конкурсного комітету виконавчого комітету Бобровицької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
Приватне акціонерне товариство "Бобровицьке АТП № 17449" звернулось до суду з адміністративним позовом до Бобровицької міської ради, виконавчого комітету Бобровицької міської ради та просить: визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсного комітету з визначення на конкурсних засадах автомобільного пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування підвідомчої території Бобровицької міської ради оформлене протоколом від 11.04.2018 в частині «ВИРІШИЛИ: Конкурс по маршруту: «Вокзал-Ринок-ВАТ«Бобровицький молокозавод-Вокзал» визнати таким, що не відбувся.» та зобов'язати відповідачів визнати переможця на автобусному маршруті загального користування «Вокзал-Ринок-ВАТ«Бобровицький молокозавод-Вокзал» за балами нарахованими претендентам на конкурсі 11.04.2018.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що конкурсний комітет з визначення на конкурсних засадах автомобільного пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування підвідомчої території Бобровицької міської ради, в порушення вимог Порядку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від З грудня 2008 року № 1081 та Закону України «Про автомобільний транспорт» та ігноруючи фактичні результати проведення конкурсу протиправно прийняв рішення про те, що конкурс по маршруту: «Вокзал-Ринок-ВАТ«Бобровицький молокозавод-Вокзал» не відбувся.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомили.
До суду від відповідача, надійшов відзив, в якому він просить розглядати справу за відсутності його представника, та просить відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
11 квітня 2018 року у приміщенні Бобровицької міської ради Чернігівської області був проведений конкурс з визначення на конкурсних засадах автомобільного перевізника на автобусному маршруту загального користування «Вокзал-Ринок-ВАТ «Бобровицький молокозавод»-Вокзал».
За результатами конкурсу 11 квітня 2018 року складено протокол засідання конкурсного комітету з визначення на конкурсних засадах автомобільного пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування підвідомчої території Бобровицької міської ради від 11.04.2018
В цьому Протоколі зазначено наступне: «Запропонував: проголосувати за нараховані перевізникам бали. Поставив на голосування... Хто за те, щоб ФОП ОСОБА_2 нарахувати 11 балів? Голосували: За-5, Проти-0, утримались-0... Хто за те, щоб ПрАТ «Бобровицьке АТП-17449» нарахувати 13 балів? Голосували: За-З, Проти-2, утримались-0. ВИРІШИЛИ: Конкурс по маршруту: «Вокзал-Ринок-ВАГ «Бобровицький молокозавод- Вокзал» визнати таким, що не відбувся.».
Оцінюючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради. Згідно з частиною 1 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської ради є виконавчий комітет відповідної ради.
Постановою Кабінету Міністрів України від З грудня 2008 року № 1081 затверджений Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Порядок), пунктом 1 якого передбачено, що цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Пунктом 42 Порядку передбачено, що у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України «Про автомобільний транспорт». Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу. Додаток 4 містить перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
В п. 46 Порядку зазначено: «Організатор перевезень визнає переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом.».
П. 47. Постанови Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 зазначає: «Рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, в тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.»
Згідно приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.
Відповідно до Порядку № 1081 та Закону України «Про автомобільний транспорт» сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом є підставою для визначення переможця конкурсу.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Таким чином, обов'язок доказування правомірності оскаржуваного рішення покладено на відповідачів.
Оцінюючи представлені суду докази обставин проведення конкурсу, оціночних результатів зафіксованих в ході його проведення, та прийнятого за його наслідками рішення, суд зазначає наступне.
За результатом підрахунку балів ПрАТ “Бобровицьке АТП-17449” на конкурсі з визначення на конкурсних засадах автомобільного перевізника на автобусному маршруту загального користування «Вокзал-Ринок-ВАТ «Бобровицький молокозавод-Вокзал» 11.04.2018 набрало найбільшу кількість балів серед претендентів, що закріплено в протоколі рішення конкурсного комітету словами: «Хто за те, щоб ПрАТ «Бобровицьке АТП-17449» нарахувати 13 балів? Голосували: За-3 проти-2 утрималось-0» (а.с. 8, 9).
Присутніми на конкурсі були 6 (шість) членів конкурсного комітету із 8 (восьми). Із 6 (шести присутніх членів конкурсного комітету в голосуванні по балам приймали участь 5 (п'ять) членів конкурсного комітету. Більшість із тих хто проголосував за нарахування балів Позивачу були З-три особи, меншість 2-дві особи були проти. Таким чином, проста більшість із тих членів конкурсного комітету, які приймали участь в голосуванні підтвердили той факт, що позивач набрав в конкурсі більшу кількість балів ніж інші перевізники-претенденти.
За таких обставин рішення конкурсного комітету про те, що конкурс є таким що не відбувся прийняте з порушенням вимог Порядку № 1081 та Закону України «Про автомобільний транспорт», а значить е протиправним та підлягає скасуванню.
Зважаючи на те, що затвердження результатів конкурсу щодо визнання переможця за балами нарахованими претендентам є не правом а прямим обов'язком конкурсного комітету, суд вважає за необхідне зобов'язати останнього визнати переможця на автобусному маршруті загального користування «Вокзал-Ринок-ВАТ «Бобровицький молокозавод-Вокзал» за балами нарахованими претендентам на конкурсі 11.04.2018.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Бобровицької міської ради на користь Приватного акціонерного товариства "Бобровицьке АТП №17449" підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 1762,00 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсного комітету з визначення на конкурсних засадах автомобільного пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування підвідомчої території Бобровицької міської ради оформлене протоколом від 11.04.2018 в частині «ВИРІШИЛИ: Конкурс по маршруту: «Вокзал-Ринок ВАТ«Бобровицький молокозавод-Вокзал» визнати таким, що не відбувся.» та зобов'язати конкурсний комітет виконавчого комітету Бобровицької міської ради визнати переможця на автобусному маршруті загального користування «Вокзал-Ринок-ВАТ«Бобровицький молокозавод-Вокзал» за балами нарахованими претендентам на конкурсі 11.04.2018.
Стягнути з виконавчого комітету Бобровицької міської ради (код ЄДРПОУ 04061990) на користь Приватного акціонерного товариства "Бобровицьке АТП №17449" (код ЄДРПОУ 21401803) судовий збір в розмірі 1762,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 15 серпня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот