ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"15" серпня 2018 р. Справа № 349/988/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Виспянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 14.08.2018 звернувся до Рогатинського районного суду Івано-Франківської області з позовною заявою до Виспянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою від 11.07.2018 Рогатинський районний суд Івано-Франківської області дану адміністративну справу направив за підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду у відповідності до вимог частини 2 статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України.
До Івано-Франківського окружного адміністративного суду матеріали позовної заяви ОСОБА_1 надійшли 14.08.2018.
14.08.2018 за наслідками розподілу автоматизованою системою документообігу справ між суддями Івано-Франківського окружного адміністративного суду адміністративну справу №349/988/18 визначено головуючому судді Главачу І.А.
Пунктами 3, 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує:
- чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Так, у пункті 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України вказано, що в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Перевіряючи на відповідність позовну заяву вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив, що позивач не зазначив:
- повну адресу місця проживання позивача;
- повну адресу місцезнаходження відповідача.
Пунктом 8 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позовній заяві вказується про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Згідно змісту позовної заяви позивач процесуальних обов'язків, передбачених пунктом 8 частини 5 статті 160 КАС України, не виконав, так як відомості щодо наявності у нього або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви, не зазначені.
Окрім цього, пунктом 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, які підтверджують вказані обставини. Окрім цього, відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач зобов'язаний подати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
У позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що звертався до відповідача із заявою про надання йому у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, до якої додавав, серед іншого, графічні матеріали розташування земельної ділянки. Однак позивач не надав суду належним чином засвідчених копій таких графічних матеріалів щодо розташування бажаної земельної ділянки та інших документів, які подавалися разом із вказаною заявою.
Також суд звертає увагу, що у відповідності до частин 2, 4-5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Судом встановлено, що позивачем до позовної заяви долучено письмові докази, не засвідчені належним чином.
Окрім цього, позивачам додано копії документів, частина з яких є неналежної якості, у зв'язку з чим неможливо встановити зміст такого документа.
Відповідно до частини 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Судом встановлено, що позивач не надав копії доданих до позовної заяви документів для відповідача.
Окрім цього, суд наголошує, що позивач звернувся до Виспянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області із позовною заявою про усунення перешкод та просить зобов'язати Виспянську сільську раду Рогатинського району Івано-Франківської області розглянути його звернення на сесії в терміни, встановлені законодавством України та погодити межі зазначених земельних ділянок. Також ОСОБА_1 при зверненні із даним позовом посилається на право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу шляхом визнання права, припинення дії, яка порушує право відновлення становища, яке існувало до порушення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Дана справа передана на розгляд Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Таким чином, для ефективного захисту свого порушеного права ОСОБА_1 необхідно звернутися із позовною заявою про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а не про усунення перешкод.
Частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
У зв'язку із вищевикладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаних недоліків шляхом приведення у відповідність позовної заяви до вимог, встановлених частиною 1 статті 5, частиною 5 статті 94, пунктами 2, 8 частини 5 статті 160, частини 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 5, 94, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Виспянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу п'ятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом:
1) зазначення:
- повної адреси місця проживання позивача;
- повної адреси місцезнаходження відповідача;
- інформації про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
2) подання:
- копій письмових доказів належної якості, оформлених відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України;
- графічних матеріалів щодо розташування бажаної земельної ділянки та інших документів, які подавались відповідачу разом із заявою про надання земельної ділянки у приватну власність;
- належним чином засвідчених копій доданих до позовної заяви документів для відповідача;
3) приведення позовної заяви у відповідність до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, обравши спосіб захисту свого порушеного права, передбачений даною статтею.
В разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде залишена без розгляду.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає та набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Суддя Главач І.А.