Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 серпня 2018 р. Справа№805/3356/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов Бондаренка
Сергія Івановича
до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області
про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, місце проживання: 84122, АДРЕСА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправною бездіяльність щодо нездійснення перерахунку пенсії за вислугою років з 01 січня 2016 року, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю у пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 15.05.2017 року № 2058 «Про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду - «начальника спеціального приймальника для утримання адміністративно арештованих» зі спеціальним званням «капітан міліції», з вислугою років понад 20 років».
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, відповідач, як вважає позивач, не здійснюючи перерахунок пенсії та виплату різниці у пенсії з 01.01.2016 року, діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань соціального захисту.
Вважає протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не перерахунку пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року, з урахуванням довідки Головного управління Національної поліції України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Враховуючи викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
У відзиві на адміністративний позов відповідач вказав на його безпідставність та зазначив, що перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств (в даному випадку ліквідаційними комісіями ГУМВС).
Вказав, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Зазначив, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій не відповідає вимогам Постанови Кабінету Міністрів №103, а тому не може бути підставою для здійснення перерахунку пенсії.
Враховуючи наведене, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Ухвалою від 25.07.2018 року розгляд справи постановлено проводити в порядку письмового провадження.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, про дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, заяву про розгляд справи за участю їх представників не надали.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з'ясував наступні обставини справи.
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, місце проживання: 84122, АДРЕСА_1 паспорт НОМЕР_2 (а.с. 12-14).
ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, згідно посвідчення від 02.05.2004 року № 30160 (а.с. 22).
08.02.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про призначення/перерахування пенсії та надання інформації (а.с. 15).
20.02.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом № 457-Б-01 повідомило ОСОБА_1, що фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюватиметься після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 17-18).
Як встановлено судом, згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії ОСОБА_1 ГУПФУ в Донецькій області здійснений перерахунок та доплата пенсії за період з 01.01.2016 року по 01.05.2018 року в сумі 58197 грн. 16 коп. на підставі Постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року № 103 та довідки Головного управління МВС України від 26.03.2018 року № 9690 па про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Крім того, судом встановлено, що згідно довідки Головного управління МВС України від 15.05.2017 року № 2058 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою начальника спеціального приймальника для утримання адміністративно арештованих становить: посадовий оклад - 2800,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним званням) - 1800,00 грн.; надбавка за стаж служби (45,00%) - 2070,00 грн.; премія - 0,83 % - 55,36 грн.; усього - 6725,36 грн.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить визнати бездіяльність щодо нездійснення перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01.01.2016 року протиправною та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю у пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням довідки від 15.05.2017 року № 2058.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Тобто, відповідач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством щодо призначення пенсії, підготовки документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей»,
Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яке набрало чинності 02.12.2015 року.
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015 року, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016 року.
Згідно ч. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачу надана довідка Головного управління МВС України від 15.05.2017 року № 2058 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою начальника спеціального приймальника для утримання адміністративно арештованих становить: посадовий оклад - 2800,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним званням) - 1800,00 грн.; надбавка за стаж служби (45,00%) - 2070,00 грн.; премія - 0,83 % - 55,36 грн.; усього - 6725,36 грн.
Враховуючи наведене та те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлене чинним законодавством України, позивачем дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, суд вважає, що позивач має законні підстави для перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі, оскільки таке твердження порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном.
Тобто, посилання відповідача на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань є прямим порушенням норм чинного законодавства та прав позивача (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).
Крім того, суд звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізованими у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист»).
Оскільки під час розгляду справи встановлено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Донецькій області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку від 15.05.2017 року № 2058 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідач пенсію позивачу після надходження довідки не перерахував, неможливість перерахунку та виплати пенсії позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України, право позивача на перерахунок пенсії відповідачем не заперечується, суд вважає, протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу.
Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Суд зазначає, що при прийнятті даного рішення ним врахована правова позиція Верховного Суду, викладена в рішенні в аналогічній зразковій справі № 820/6514/17.
Згідно положень п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінет Міністрів України постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 року, № 96, ст. 3281).
Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.
Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету у відповідному порядку.
На виконання положень вказаної Постанови № 103 Головним Управлінням МВС України в Донецькій області було видана довідка від 26.03.2018 року № 9690пк.
Діючи згідно положень Постанови № 103, відповідач перерахував пенсію для виплатив за період з 1 січня 2016 року по 31 травня 2018 року, що обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету у відповідному порядку.
Разом з цим зазначена Постанова № 103 розпочала дію в часі з 21.02.2018 року, тобто, у період встановленої бездіяльності відповідача (яка полягає у нездійсненні перерахунку і виплаті перерахованої пенсії з 01.01.2016 року) та не була чинною станом на момент виникнення спірних правовідносин.
Суд вважає неправомірним повивання відповідача на недійсність довідки від 15.05.2017 року № 2058, оскільки доказів оскарження та скасування такої довідки у встановленому чинним законодавством порядку відповідачем не надано.
Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року, суд наголошує, що зазначений обов'язок виник у відповідача до введення в дію Постанови № 103 та підлягав виконанню в досудовому порядку, таким чином зазначені позовні вимоги також підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду жодного доказу правомірності дій щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу в розумінні зазначеної норми Закону.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Оскільки під час розгляду справи встановлена протиправність бездіяльності органу владних повноважень щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з ухваленням рішення про зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Кодексом адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, місце проживання: 84122, АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправною бездіяльність щодо нездійснення перерахунку пенсії за вислугою років з 01 січня 2016 року, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю у пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 15.05.2017 року № 2058 «Про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду - «начальника спеціального приймальника для утримання адміністративно арештованих» зі спеціальним званням «капітан міліції», з вислугою років понад 20 років» - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01.01.2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугою років та виплатити різницю у пенсії з 01.01.2016 року, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області від 15.05.2017 року № 2058 «Про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду - «начальника спеціального приймальника для утримання адміністративно арештованих» зі спеціальним званням «капітан міліції», з вислугою років понад 20 років».
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 704 грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Давиденко Т.В.