08 серпня 2018 року суддя Апеляційного суду м. Києва Мосьондз І.А., розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Солом'янського районного суду міста Києва від 27 червня 2018 року,
Постановою Солом'янського районного суду міста Києва від 27 червня 2018 року ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 2465 грн.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, вважаючи її незаконною.
В обґрунтування апеляційних вимог посилається на те, що суд під час розгляду справи не забезпечив всебічного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин справи та необґрунтовано прийшов до висновку про наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Зазначає, що ненадання відповіді на запит прокурора не містить ознак об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, оскільки такі дії не порушують встановлений порядок здійснення військовими службовими особами своїх функцій щодо забезпечення належного рівня службової дисципліни, статутного порядку, збереження військового майна, не містять негативних наслідків, вчинені не в особливий період, тобто не можуть кваліфікуватися як недбале ставлення ОСОБА_1 до військової служби.
Зазначає, що за доведеності неправомірної відмови у наданні прокурору на його запит необхідних документів, такі дії військової службової особи дії мали б кваліфікуватися за ст.185-8 КУпАП.
За результатами апеляційного перегляду просить задовольнити його апеляційну скаргу та закрити провадження по справі, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши захисника ОСОБА_2, яка підтримала апеляційну скаргу та просила її задовольнити, пояснення прокурорів ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які вважали, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані по ч.2 ст.172-15 КУпАП, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, суд приходить до наступного висновку.
За оскаржуваною постановою полковник ОСОБА_1 визнаний винуватим у тому, що він, займаючи посаду заступника начальника військ зв'язку Збройних Сил України, тобто військовою службовою особою, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, 18.04.2018 в приміщенні Генерального штабу Збройних Сил України (м. Київ, проспект Повітрофлотський 6), власноручно підписав відповідь за вих. №308/51/4194 на запит Генеральної прокуратури України від 12.04.2018 № 10/2/1-387вих-18, у якій безпідставно відмовив у наданні у порядку, визначеному ст.ст.251, 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення, документів. Зазначеними діями ОСОБА_1, як військова службова особа, вчинив недбале ставлення до військової служби, в умовах особливого періоду.
Постановляючи рішення про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч.2 ст.172-15 КУпАП, суддя встановив, що ОСОБА_1, не бажаючи виконувати законні вимоги прокурора, порушуючи вимоги законодавства, відмовив прокурору у наданні необхідних документів під надуманим приводом, що запит Генеральної прокуратури «не містить будь-якої інформації, яка б свідчила про випадки нездійснення або неналежного здійснення захисту інтересів держави (Головного управління зв'язку та інформаційних систем Генерального штабу збройних сил України) в суді». За таких обставин суддя дійшов висновку, що ОСОБА_1 не виконав вимог ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст.58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а тому допустив недбале ставлення до військової служби.
Проте, суд апеляційної інстанції вважає таке рішення незаконним та необґрунтованим, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, прокурором Генеральної прокуратури було направлено запит за №10/2/1-387вих-18 від 12.04.2018 до Генерального штабу Збройних сил України у порядку, встановленому ст.ст.251, 255 КУпАП для отримання відомостей і документів щодо військовослужбовця ОСОБА_3, щодо якого проводилась перевірка.
Неналежно виконуючи службові обов'язки, нехтуючи вимогами законодавства, полковник ОСОБА_1, 18.04.2018, у приміщенні Генерального штабу Збройних Сил України (м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6) власноручно підписав відповідь за вих. №308/51/4194 на запит Генеральної прокуратури України від 12.04.2018 № 10/2/1-387вих-18, у якій безпідставної відмовив у наданні запитуваних документів.
Суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги про те, що такі дії ОСОБА_1 не містять ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, з огляду на наступне.
Диспозицією ч.2 ст.172-15 КУпАП передбачена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Недбале ставлення до військової служби характеризується невиконанням або неналежним виконанням військовою службовою особою своїх обов'язків, передбачених законами, військовими статутами, положеннями, інструкціями, наказами, через несумлінне ставлення до них; наявністю негативних наслідків, що порушують встановлений порядок здійснення військовими службовими особами своїх функцій щодо забезпечення належного рівня військової дисципліни, статутного порядку, збереження військового майна, що є складовою воєнної безпеки України.
Невиконання службових обов'язків означає невиконання військовою службовою особою дій, передбачених нормативними актами (статутами, наказами, інструкціями, постановами тощо) які є безумовними для виконання нею.
В той же час дії ОСОБА_1, вчинені ним за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, посягають на встановлений порядок управління. Відповідальність за такі дії передбачена нормами глави 15 КУпАП, в тому числі і статтею 185-8 цього Кодексу, яка встановлює відповідальність за ухилення посадової особи від виконання законних вимог прокурора.
За таких обставин притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за недбале ставлення до військової служби є незаконним за відсутності в його діях складу вказаного правопорушення.
З наведених підстав апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню.
Керуючись ст.294 КУпАП, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Солом'янського районного суду міста Києва від 27 червня 2018 року, якою ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 2465 грн., - скасувати.
Провадження в справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП закрити, за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП
Постанова суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя І. Мосьондз