Справа №295/9894/18
3/295/2993/18
06.08.2018 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Комнацький О. В., розглянувши матеріали, які надійшли з Житомирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, проживаючого у ІНФОРМАЦІЯ_1, непрацюючого, за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення -
встановив:
До Богунського районного суду м. Житомира з Житомирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1.
Даний протокол та додані до нього матеріали не відповідають вимогам ст.ст. 256, 257, 258 КУпАП у їх взаємозв'язку.
Протокол про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам ст. 256 КУпАП, в якому має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей про особу правопорушника, зокрема, дату народження; чи є така особа інвалідом І або ІІ групи, що має значення при визначенні стягнення; не зазначено інформацію про потерпілих, хоча диспозиція статті передбачає несплату аліментів на утримання дитини, одного із подружжя, батьків або інших членів сім?ї.
Відповідно до додатку 11 до Інструкції з організації примусового виконання рушень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (далі - Інструкція), протокол про адміністративне правопорушення має містити відомості про документ, який посвідчує особу, коли і ким виданий, серія і номер. Дана інформація у протоколі про адміністративне правопорушення відсутня.
Відповідно до п. 4 Інструкції у разі складання протоколу в органі державної виконавчої служби, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується для складання та підписання протоколу.
У виклику зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Виклик вважається належним чином врученим, якщо надісланий за адресою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто.
З матеріалів справи вбачається, що при складенні протоколу ОСОБА_1 був позбавлений можливості надати свої пояснення до протоколу, йому не роз'яснено право на захист, оскільки останній не був належним чином повідомлений про час та місце складення протоколу.
В порушення вимог ст. 254 КУпАП йому не було вручено копію протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно Інструкції, у разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у виклику час виконавець складає відповідний акт, який додається до протоколу. Проте, такий акт до матеріалів справи державним виконавцем не наданий, а саме посилання державного виконавця на те, що особі направлено копію протоколу поштою, не свідчить про його вручення, так як це не підтверджено належними письмовими доказами з підписом ОСОБА_1.
Окрім того, копії матеріалів адміністративної справи не завірені належним чином.
Відповідно до п.5.27 Вимог до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003, затверджених наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 N 55 відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче підпису.
Із системного аналізу вищенаведених норм приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням норм Закону, що перешкоджає всебічному, об'єктивному і повному з'ясуванню всіх обставин, які мають значення для вирішення справи під час судового розгляду.
За таких обставин, адміністративні матеріали щодо ОСОБА_1 підлягають поверненню для належного оформлення.
На підставі викладеного і керуючись ст. 256 КУпАП, -
постановив:
Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 - повернути до Житомирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя