Постанова від 21.01.2010 по справі 2а-7097/09/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2010 року о 10 год. 50 хв. Справа № 2а-7097/09/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Стрельнікової Н.В.

при секретарі Горбовій І.С.

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом: Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі

Запорізької області, м. Кам'янка-Дніпровська Запорізької області

до: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від

нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в

Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області,

м. Кам'янка-Дніпровська Запорізької області

про: зобов'язання вчинити дії,

за участю представників:

від позивача : не з'явився;

від відповідача : не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України у Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області (далі - УПФУ у Кам'янсько-Дніпровському районі) звернулося до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області (далі - ВВДФСС у Кам'янсько-Дніпровському районі), в якому просить суд зобов'язати відповідача прийняти до заліку для відшкодування суму витрат на виплату і доставку державної адресної допомоги та підвищення до пенсії у розмірі 146735 грн. 70 коп., як складової пенсії по інвалідності та по втраті годувальника внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та відобразити цю суму в акті щомісячної звірки. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що станом на 25.12.2009 ВВДФСС у Кам'янсько-Дніпровському районі не включена до актів і відповідно не прийнята до заліку для подальшого відшкодування сума витрат на виплату пенсій в розмірі виплачених за період з 01.01.2009 по 30.11.2009 щомісячної державної допомоги та підвищення до пенсії за період з 01.04.2009 по 30.11.2009.

20 січня 2010 року до суду подане клопотання начальника УПФУ у Кам'янсько-Дніпровському районі, в якому він просить розглянути адміністративну справу без участі представника позивача.

21 січня 2010 року до суду надійшло клопотання представника відповідача (Соболь С.С. за довіреністю № 4 від 06.01.2010), в якому він зокрема просив долучити до матеріалів справи заперечення на адміністративний позов та провести розгляд справи в порядку письмового провадження з урахуванням позиції відповідача, яка викладена у наданих запереченнях.

У доданих до клопотання запереченнях на адміністративний позов, представник відповідача зокрема зазначив, що Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» не передбачено відшкодування витрат на виплату щомісячної державної допомоги. Адресна допомога не включається до основного розміру пенсії, так як безпосередньо Постановою кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008 визначено, що вона є додатковою допомогою до пенсії, не відноситься адресна допомога і до щомісячної цільової допомоги на прожиття. Тобто, щомісячна державна адресна допомога, на думку представника позивача, є самостійним видом пенсійних виплат та виплачується пенсіонеру, крім інших видів виплат, у тому числі цільової допомоги на прожиття, з урахуванням приписів Постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008. Представник позивача просив у задоволені позову відмовити у повному обсязі.

Згідно ч. 3 ст. 122 КАС України о соба, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження . Враховуючі наведене, суд визнав за можливе провести судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволені позову УПФУ у Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області слід відмовити повністю виходячи з наступного.

Відповідно до наявних в матеріалах справи актів щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих за період з січня 2009 року по листопад 2009 року, ВВДФСС у Кам'янсько-Дніпровському районі прийнято до заліку список осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання. Судом встановлено, що згідно вказаних актів та таблиць розбіжностей про відшкодування ВВДФСС у Кам'янсько-Дніпровському районі витрат пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання за період з січня 2009 року по листопад 2009 року, відповідачем не прийнято до заліку та не враховані суми виплаченої щомісячної державної адресної допомоги до пенсії та суми підвищення до пенсії.

У відповідності до ст. 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових коштів фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Згідно зі ст. 4 Основ в Україні залежно від страхового випадку до одних з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування відноситься страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

За пенсійним страхуванням відповідно до ст. 25 Основ надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення: пенсії за віком, по інвалідності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства,); пенсії у зв'язку з втратою годувальника; медичні профілактично-реабілітаційні заходи; допомога на поховання пенсіонерів.

У частині 4 ст. 26 Основ встановлено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні: а) допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності; б) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого; в) щомісяця грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого; г) пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; д) пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; є) допомогу дитині відповідно до статті 9 цього Закону.

26 березня 2008 р. Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», пунктом 1 якої передбачено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Відповідно до п. 4 цієї постанови виплата щомісячної державної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» встановлено, що установлене у 2009 році з 1 квітня підвищення до пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам у розмірі 7 грн. 50 коп., збільшувати його з 1 липня - до 14 грн. 20 коп., а з 1 жовтня - до 28 грн. 40 коп.\

Звертаючись до суду із позовом, УПФУ у Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області посилається на те, що відповідач має узгодити суми витрат виплачених позивачем сум державної адресної допомоги до пенсії, суми витрат з її доставки та розміру підвищення до пенсії на підставі Порядку. Проте, такий висновок позивача є помилковим, з огляду на наступне.

Згідно п. 3 Порядку, відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до пунктів «а», «в», «г» статті 26, статей 37, 38, та пенсії, виплачені відповідно до статей 91, 92 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року № 1094.

Пунктом 4 Порядку передбачено, що відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Отже, пунктами 3 та 4 Порядку визначено вичерпний перелік видів пенсій та сум, які підлягають відшкодуванню, серед яких не передбачено відшкодування Пенсійному фонду державної адресної допомоги та підвищень до пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Враховуючи те, що ані ст. 21 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», ані п. п. 3-4 Порядку не передбачено обов'язку відповідача приймати до заліку та в подальшому відшкодовувати витрати на виплату державної адресної допомоги, витрати на її доставку та підвищення до пенсії, у задоволенні в цій частині слід відмовити.

Крім того, суд вважає що обраний позивачем у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права є таким, що не відповідає змісту прав Управління пенсійного фонду України, щодо відшкодування понесених ним витрат, оскільки вище зазначений порядок, на який покладається позивач, не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору. У разі відсутності згоди на підписання таких актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, вимоги про відшкодування таких сум мають вирішуватися в судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, шляхом пред'явлення позову про стягнення цих сум на централізованому рівні, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки.

Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду України, який у своїй постанові від 20.03.07 за наслідками розгляду в порядку провадження за винятковими обставинами справи № 21-897 во 06 за позовом УПФУ у Великобагачанському районі Полтавської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Великобагачанському та Решетилівському районах Полтавської області про зобов'язання прийняти до заліку та відшкодування суми (копія якої знаходиться в матеріалах справи), визнав, що (...) страховиком, який має виплачувати пенсію по інвалідності особі, яка стала інвалідом від нещасного випадку на виробництві на території колишнього СРСР, а в разі виплати такої допомоги органами Пенсійного фонду України - відшкодовувати останньому витрати, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Крім того, (...) у разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків вимоги про стягнення коштів мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 159-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України у Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області, про зобов'язання прийняти до заліку для відшкодування суму 146735 грн. 70 коп. витрат на виплату і доставку державної адресної допомоги та підвищення до пенсії, як складової пенсії по інвалідності та по втраті годувальника внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та відобразити цю суму в акті щомісячної звірки - відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її отримання, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя (підпис) Н.В. Стрельнікова

Постанова складена у повному обсязі 21 січня 2010 року.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя Н.В. Стрельнікова