Постанова від 14.01.2010 по справі 2а-6423/09/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

14 січня 2010 року/13 год.11 хв./ справа №2а-6423/09/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Щербині Л.М., за участю позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2, представника відповідача - Краснокутського В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя

про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м.Запоріжжя про зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивачка вказує, що вона є віруючою громадянкою і живе так, як вчить та наставляє Православна Церква. Наявність у неї ідентифікаційного номеру, який надається податковою службою, не співпадає з її принципами віруючої, тому вона звернулася до Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя із заявою про зобов'язання зберегти раніше встановлену форму обліку, та здійснювати в подальшому облік без застосування ідентифікаційного номеру, виключити з інформаційного Фонду Державного реєстру відомості про ідентифікаційний номер НОМЕР_1, знищити облікову картку з особистими даними позивачки, проставити у паспорті ОСОБА_1 відмітку про наявність права здійснювати платежі без ідентифікаційного номера та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя.

Державна податкова інспекція у Хортицькому районі м. Запоріжжя своїм листом відмовила позивачці у задоволенні її вимог, посилаючись на дію Порядку внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затвердженого спільним наказом ДПАУ та Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.04 р. № 602/1226, який набрав чинності з 01.11.04 р. Позивачка вважає, що своїми діями відповідач порушив її право на раніше встановлену форму обліку без застосування ідентифікаційного номеру, передбаченого ст.. 1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», право не бути включеною до Державного реєстру, та право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру. Позивачка не відмовляється сплачувати податки і обов'язкові платежі, а тільки хоче робити це без застосування ідентифікаційного номеру, бо це порушує її права та суперечить її релігійним принципам, у зв'язку з чим, просить суд зобов'язати Державну податкову інспекцію у Хортицькому районі м. Запоріжжя зберегти раніше встановлену форму обліку платників податків, та здійснювати в подальшому облік без застосування ідентифікаційного номеру, виключити з інформаційного Фонду Державного реєстру відомості про ідентифікаційний номер НОМЕР_1, знищити облікову картку з особистими даними позивачки, проставити у паспорті ОСОБА_1 відмітку про наявність права здійснювати платежі без ідентифікаційного номера та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 14.01.2010 р. за клопотанням представника позивача позовну заяву ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя в частині зобов'язання зберегти для позивача раніше встановлену форму обліку, та здійснювати в подальшому облік без застосування ідентифікаційного номеру, виключити з інформаційного Фонду Державного реєстру відомості про ідентифікаційний номер НОМЕР_1, знищити облікову картку з особистими даними ОСОБА_1 - залишено без розгляду.

Позивачка та її представник у судовому засіданні на позові наполягають, просять суд зобов'язати відповідача проставити у паспорті ОСОБА_1 відмітку про наявність права здійснювати платежі без ідентифікаційного номера та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя.

Представник відповідача проти позову заперечує, посилаючись на те, що ідентифікаційний номер позивачки вже ліквідовано на підставі її заяви, та виключено всі відомості з ДРФО, облік ведеться за раніше встановленою формою, облікова картка позивачки знищена, оскільки термін її зберігання сплинув. Згідно Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» затверджено Порядок внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, який передбачає порядок анулювання громадянами з будь-яких переконань ідентифікаційних номерів. Оскільки позивачка не бажає звернутися до податкової інспекції з відповідною заявою, просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культури і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.

Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Функції по контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків та інших обов'язкових платежів, а також обліку платників податків - фізичних осіб, покладено на державні податкові органи.

Автоматизованим банком даних, створеним для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до бюджетів та внески до державних цільових фондів у порядку і на умовах, що визначаються законодавчими актами України, є Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів.

21.09.2009 р. ОСОБА_1 звернулася до державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя із заявою, в якій просила поставити в її паспорті відмітку про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою, зберегти за нею раніше встановлену форму обліку платника податків та інших обов'язкових платежів без застосування ідентифікаційного номеру, виключити з інформаційного фонду Державного реєстру відомості про його ідентифікаційний номер за загальні відомості про неї, а також знищити облікову картку з її особистими даними, що була заповнена та на підставі якої були внесені дані про неї до Державного реєстру та присвоєний їй ідентифікаційний номер.

25.09.2009 р. Державна податкова інспекція у Хортицькому районі м. Запоріжжя своїм листом № 8914/10/29-013 відмовила ОСОБА_1 у задоволенні її вищеперелічених вимог, посилаючись на дію Порядку внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затверджений спільним наказом ДПА України і МВС України від 19.10.2004 р. №602/1226, який був прийнятий з метою виконання положень Закону України "Про державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів" .

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" від 22.12.1994 р. № 320/94-ВР /в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" від 16.07.1999 р. № 1003-ХIV/, для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

У пункті 1.1 Порядку, визначено процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номеру та офіційно повідомила про це орган державної податкової служби у формі відповідної заяви (форма № В1, № В2).

Відповідно до розділу 4 Порядку, фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номеру, подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації довідку за формою № В3 та паспорт громадянина України. Посадова особа органу внутрішніх справ при зверненні громадянина за місцем його реєстрації, щодо внесення відмітки до його паспорта, розглядає довідку за формою № В3 щодо повноти і правильності її заповнення та відповідності пред'явленому паспорту і в разі відсутності невідповідностей вносить на 7-9 сторінки паспорту відмутку, зміст і форму якої наведено у додатку 4 Порядку.

Таким чином, законодавством визначено державний орган, який наділений повноваженнями вносити таку відмітку до паспорта особи, - це орган внутрішніх справ за місцем реєстрації останньої.

Після отримання в органі внутрішніх справ відмітки про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера і передачі до органу державної податкової служби «Повідомлення органу внутрішніх справ про заміну паспортів і перенесення відміток та передачу відривних корінців до довідок за формою № В3 тих осіб, до паспортів яких було внесено відмітку вперше», облік доходів платників податків у органах державної податкової служби здійснюється за серією та номером паспорта, з використанням інформації про прізвище, ім'я та по батькові. Зазначені реєстраційні дані про громадян до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів не вносяться, відповідно ідентифікаційний номер не присвоюється.

Отже, позивачка не здійснила жодної із зазначених дій, передбачених Порядком, для внесення відповідної відмітки у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру.

За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя вимоги про зобов'язання Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя проставити у її паспорті відмітку про наявність права здійснювати платежі без ідентифікаційного номера та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя не обґрунтовані і не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, ст.ст. 1, 5, 8 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», ст.ст. 19, 67 Конституції України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя про зобов'язання проставити у паспорті ОСОБА_1 відмітку про наявність права здійснювати платежі без ідентифікаційного номера - відмовити у повному обсязі.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Суддя Л.О.Нестеренко

Постанову виготовлено у повному обсязі 19.01.2010 р.