Справа № 522/8531/18
Провадження по справі за № 1-«кс»/ 522/12123/18
03 липня 2018 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , розглянувши клопотання заступника начальника першого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 , про надання тимчасового доступу, -
Заступник начальника першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 звернувся до суду з клопотанням, погодженим із прокурором, який здійснює процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні, про надання розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання тимчасового доступу та можливість вилучення оригіналів документів обліково-реєстраційної справи ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за період з моменту державної реєстрації по 14.06.2018.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на наступне.
Слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС в Одеській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню №32018160000000013 від 14.02.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) діючи умисно, у звітні (податкові) періоди вересень-грудень 2016 року та квітень-грудень 2017 року, ухилились від сплати податку на додану вартість на загальну суму 4 873 922 грн., що є коштами в особливо великих розмірах.
Згідно висновку фахівця-економіста № 25 від 09.02.2018 року встановлено, що, загальна сума заниження ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » податку на додану вартість, за звітні (податкові) періоди вересень-грудень 2016 року та квітень-грудень 2017 року складає 4 873 922 грн.
Вищезазначене підприємство здійснює господарську діяльність у сфері будівництва та ремонту будівель та споруд.
Основними замовниками робіт підприємства являються бюджетні організації та органи місцевого самоврядування переважно Лиманського (Комінтернівського району), а саме: ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , сільські та селищні ради Лиманського району.
За 2016-2017 роки підприємством освоєно бюджетні кошти у сумі 32,97 млн. грн. Отримані бюджетні кошти службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » перераховуються на рахунки підприємств, які мають ознаки «фіктивності» та надають послуги із обготівковування грошових коштів та документального забезпечення безтоварних господарських операцій.
З перерахованих у 2016-2017 роках бюджетних коштів на рахунки «фіктивних» контрагентів перераховано 29,244 тис. грн. (88,7% від усіх отриманих бюджетних коштів).
В наслідок взаємовідносин із «фіктивними» підприємствами незаконно сформовано податковий кредит з ПДВ у сумі 4 873 922 грн., що призвело до несплати ПДВ на вказану суму.
Основні контрагенти з ознаками «фіктивності» є: ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 ", код НОМЕР_3 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 ", код НОМЕР_4 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 ", код НОМЕР_5 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", код НОМЕР_1 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 ", код НОМЕР_6 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_11 ", код НОМЕР_7 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_12 ", код НОМЕР_8 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_13 ", код НОМЕР_9 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 ", код НОМЕР_10 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_15 ", код НОМЕР_11 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_16 ", код НОМЕР_12 , ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_17 ", код НОМЕР_13 .
Зокрема, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у серпні-вересні 2017 року мало фінансово-господарські взаємовідносини з ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " на загальну суму ПДВ 457 282 грн.
Аналізом відомостей реєстру податкових накладних встановлено, що вище вказані контрагенти, у тому числі ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", придбавають переважно продукти харчування, напої, побутову техніку, одяг, взуття, сигарети, інші товари народного вжитку. Податкові накладні реєструються на реалізацію будівельних матеріалів, будівельних робіт та іншим ТМЦ, придбання, імпортування та виробництво яких відсутнє. Вказане свідчить про відсутність фактично проведених фінансово-господарських операцій та відображення їх лише з метою формування податкового кредиту, що призвело до несплати податків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що реєстраційна справа ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_18 .
У зв'язку з вищевикладеним є достатньо підстав вважати, що оригінали документів обліково-реєстраційної справи ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " перебувають у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи те, що інформація яка міститься в документах обліково-реєстраційної справи ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " необхідна для проведення всебічного повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, проведення судово-почеркознавчих експертиз та може бути використана в якості доказів по даному кримінальному провадженню, в органу досудового розслідування виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до вказаних документів та можливість їх вилучити у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У зв'язку з викладеним, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до вищевказаних речей та документів, та можливості їх вилучення.
Слідчий, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду клопотання, в судове засідання не з'явився, згідно наданої заяви, просив розглядати клопотання у його відсутність.
Дослідивши надані матеріали, якими обґрунтовано доводи клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, у випадку можливості використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та у разі неможливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а також у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів повинні бути зазначені підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.
Згідно з п. 1 ч. 5 ст. 163 КПК, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають чи можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.
Наявні у кримінальному провадженні матеріали дають достатні підстави вважати, що речі та документи, які перебувають у зазначеному в клопотанні приміщенні мають значення для кримінального провадження, оскільки іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.
За таких обставин, є підстави, передбачені ст. 159-163 КПК України, для надання тимчасового доступу до зазначених у клопотанні документів.
Керуючись ст.ст.159-166 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання заступника начальника першого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 - задовольнити.
Надати розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання тимчасового доступу та можливість вилучення оригіналів документів обліково-реєстраційної справи ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за період з моменту державної реєстрації по 14.06.2018.
Відповідальні особи зобов'язані надати доступ та можливість вилучення зазначених речей та документів заступнику начальника першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 , старшому оперуповноваженому ВОВЕЗ ОУ Чорноморської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 , старшому оперуповноваженому ВОСА ПДВ ОУ Чорноморської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_4 або за постановою, дорученням слідчім, оперативним співробітникам структурних підрозділів ДФС України.
Встановити строк дії ухвали протягом одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1 .
03.07.2018