№ провадження 2-а/495/28/2018
рішення
ІМЕНЕМ УКрАЇНи
31 липня 2018 року м. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого одноособово - судді Прийомової О.Ю.,
за участю секретаря Асланової Ф.А.,
Справа № 495/4785/17
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Білгород - Дністровському Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за адміністративним позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» до Білгород-Дністровської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Білгород-Дністровської міської ради №897-IV в частині пункту 1 від 27.09.2005 року, та рішення виконавчого комітету № 449 від 27.06.2006 року, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору виконавчий комітет Білгород-Дністровської міської ради, управління комунальної власності Білгород-Дністровської міської ради,
представник позивача на підставі довіреності - Квітковський І.О.,
представник відповідача та третьої особи на стороні відповідача на підставі довіреності - Карпов О.О.,
Позивач Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр», звернулося через свого представника Квітковського Ігоря Олексійовича, до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області із позовом до Білгород-Дністровської міської ради, про визнання незаконним та скасування рішення Білгород-Дністровської міської ради №897-IV в частині пункту 1 від 27.09.2005 року, та рішення виконавчого комітету № 449 від 27.06.2006 року, уточнивши свої позовні вимоги 09.08.2017 року остаточно просить суд: визнати незаконним та скасувати рішення Білгород-Дністровської міської ради №897-IV в частині пункту 1 від 27.09.2005 року, та рішення виконавчого комітету № 449 від 27.06.2006 року.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 27.09.2005 року установчими зборами власників квартир будинків, що розташовані за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Калініна, 10 та 10 «б» було створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр».
29.09.2005 року рішенням № 897-ІV Білгород-Дністровської міської ради про внесення доповнень в рішення Білгород-Дністровської міської ради № 608-ХХІІІ від 05.06.2001 року «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського» доповнено наступними нежитловими об'єктами: нежитлові приміщення І та ІІ поверху будівлі, що розташована по вул. Калініна, 10.
18.10.2005 року рішенням № 691 виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради «Про реєстрацію об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» по вул. Калініна, 10 вирішено зареєструвати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» по вул. Калініна, 10; зареєструвати Статут об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» за адресою: вул. Калініна, 10, начальнику управління житлово-комунального господарства (Соловенко О.М.) в термін до 10.11.05 року передати житловий комплекс, який знаходиться за адресою: Калініна,10 об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Центр».
Згідно рішення № 806 від 08.12.2005 року виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради «Про передачу комунального майна на баланс комунальних підприємств міста та об'єднань багатоквартирних будинків», затверджено передачу комунального майна на баланс комунальних підприємств: п.1.4: об'єднанню багатоквартирного будинку «Центр», загальною площею 8489,6 кв.м. (додаток №4), а саме: по вул. Калініна, 10а, 10б.
Тобто позивач стверджує, що разом із житловим комплексом за адресою: Калініна, 10 передано всі приміщення, як житлові, так і не житлові площею 4827 кв.м.
Проте, згідно відповіді від 15.02.2017 року та відповіді від 19.06.2017 року на громадський запит ОСББ «Центр» від виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради вказано, що згідно переліку основних засобів, не житлові приміщення першого та другого поверху, які розташовані за адресою: м. Білгород - Дністровський, вул. Калініна (Незалежності), 10 належать на праві власності територіальній громаді м. Білгород-Дністровський в особі міської ради згідно свідоцтва про право власності від 03.08.2006 року на підставі рішення виконкому Білгород-Дністровської міської ради № 449 від 27.06.2006 року.
Зазначає, що вказані нежитлові приміщення відносяться до допоміжних приміщень багатоквартирного будинку та перебувають у спільній власності багатоквартирного будинку.
Проте, головним критерієм, на підставі якого певне приміщення відноситься до допоміжних приміщень будинку є його цільове призначення.
Власники приміщень багатоквартирного будинку набули право спільної сумісної власності на приміщення загального користування, в тому числі допоміжні приміщення, інженерні загально будинкові мережі, опорні конструкції будинку згідно закону та на підставі рішень Конституційного суду України від 02.03.2004 року за № 4-рп/2004 по справі № 1-2/2004 та від 09.11.2011 року за № 14-рп/2011.
Законодавством не передбачено необхідності оформлення співвласниками правовставнолюючого документу на багатоквартирні будинки та/або спільне майно багатоквартирного будинку.
Співвласники об'єднання багатоквартирного будинку не можуть користуватись під'їзними сходами, та електричною щитовою так як міська рада зачинила на свій замок та мешканці будинку не мають доступу до своєї електричної мережі, та ці об'єкти чомусь внесені до права власності міської громади.
Окрім того вказує, що його незаконно позбавлено права спільної власності співвласників багатоквартирного будинку, так як ці приміщення є допоміжними, до них входять і сходи, коридори, електричні щитові, ліфтові шахти та приміщення по яким проходять комунікації.
З вказаних вище підстав він і звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 28.03.2018 року, клопотання представника Білгород-Дністровської міської ради Л.П.Скалозуб про залучення третьої особи до участі у справі - задоволено.
Залучено виконавчий комітет Білгород-Дністровської міської ради до участі у справі за позовом ОСББ «Центр» до Білгород-Дністровської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Білгород-Дністровської міської ради №897-IV в частині пункту 1 від 27.09.2005 року, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору /л.с.148-149/.
15.05.2018 року Білгород-Дністровським міськрайонним судом Одеської області було винесено ухвалу про залучення третьої особи, відповідно до якої клопотання представника управління комунальної власності Білгород-Дністровської міської ради Власенко А.Р. про залучення управління комунальної власності до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - задоволено.
Залучено управління комунальної власності Білгород-Дністровської міської ради (вул. Незалежності, 10, м. Білгород-Дністровський) до участі у справі № 495/4785/17 за позовом ОСББ «Центр» до Білгород-Дністровської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Білгород-Дністровської міської ради №897-IV в частині пункту 1 від 27.09.2005 року, третя особа - виконком Білгород-Дністровської міської ради, - в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача /л.с.176-177/.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених в позові та додаткових поясненнях до позову, та поясненнях на відзив.
Представник відповідача та третьої особи на стороні відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позову повністю, свої доводи з цього приводу навів у своїх запереченнях та відзиві.
Представник третьої особи - управління Комунальної власності Білгород - Дністровської міської ради в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причина неявки суду невідома.
Вислухавши пояснення представника позивача, відповідача та третьої особи на стороні відповідача, оцінюючи наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 27.09.2005 року установчими зборами власників квартир будинків, що розташовані за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Калініна, 10 та 10 «б» було створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» та статут ОСББ «Центр» /л.с.75-85/.
Рішенням № 691 від 18.10.2005 року вирішено зареєструвати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» за адресою вул. Калініна, 10; зареєструвати Статут об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» за адресою вул. Калініна, 10, начальнику управління житлово-комунального господарства передати житловий комплекс, який знаходиться за адресою: Калініна, 10 об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Центр». /л.с.23/
08.12.2005 року виконавчим комітетом Білгород-Дністровської міської ради було винесено рішення № 806 « Про передачу комунального майна на баланс комунальних підприємств міста та об'єднань багатоквартирних будинків», згідно якого затверджено передачу комунального майна на баланс комунальних підприємств: п. 1.4 об'єднанню багатоквартирного будинку «Центр», загальною площею 8489,6 кв.м. (додаток №4), а саме по вул. Калініна, 10 а, 10 б, перший поверх нежитлових приміщень вул. Калініна, 10, 10б ВНС 2-го підйому вул. Калініна, ємність на 90 м. куб., артезіанська свердловина №6, насос ЕЦВ-6-10-140, мережі водопостачання по вул. Калініна ВНС, інв.. 60/14, насос К 20/30, насос К45/35, насос К35/53. /л.с.13,14/.
Вказане рішення виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради було оскаржено до господарського суду Одеської області та Постановою від 27.12.2006 року позовні вимоги МП «Созвездие» до виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради про визнання частково недійсним та скасування п.1.4. рішення виконкому № 806 від 08.12.2005 року задоволені в повному обсязі.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 13.03.2007 року, апеляційні скарги виконавчого комітету Білгород-Дністровської міської ради та Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» - задоволені. Постанову господарського суду Одеської області від 27.12.2006 року у справі № 22/420-06-12047А скасовано. В задоволенні позову відмовлено.
Так, у відповідності до ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом встановлено, що 18.08.2005 року виконкомом Білгород-Дністровської міської ради було прийнято рішення № 521 «Про внесення на затвердження міської ради актів прийому-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського житлового фонду містечок №№ 47,60,75 з об'єктами соціальної інфраструктури, інженерною технікою та майном».
29.09.2005 року Білгород-Дністровською міською радою прийнято рішення № 907-ІV «Про затвердження актів прийому-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського житлового фонду військових містечок №№ 47,60,75 з об'єктами соціальної інфраструктури, інженерною технікою та майном».
На підставі вказаних рішень виконкомом було прийнято рішення, пунктом 1.4. якого визначено передати на баланс Об'єднанню комунальне майно загальною площею 8489,6 кв.м., і в т.ч. всі нежитлові приміщення першого поверху житлового будинку по вул. Калініна, 10 в м. Білгород-Дністровському.
Тобто, по суті рішення № 907-ІV «Про затвердження актів прийому-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського житлового фонду військових містечок №№ 47,60,75 з об'єктами соціальної інфраструктури, інженерною технікою та майном» і було підставою для набуття виконкомом Білгород-Дністровської міської ради в комунальну власність майна загальною площею 8489,6 кв.м., в т.ч. всі нежитлові приміщення першого поверху житлового будинку по вул. Калініна, 10 в м. Білгород-Дністровському, з подальшою їх передачею на баланс позивачу.
Вказане підтверджується матеріалами справи та не оспорюється сторонами по справі.
29.09.2005 року Білгород-Дністровською міською радою винесено рішення № 897-ІV « Про внесення доповнень в рішення Білгород-Дністровської міської ради № 608-ХХІІІ від 05.06.2001 року «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського», згідно якого Додаток до рішення Білгород-Дністровської міської ради № 608-ХХІІІ від 05.06.2001 року «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського» доповнено наступним нерухомими нежитловими об'єктами: нежитлові приміщення І та ІІ поверху будівлі, що розташовані по вул. Калініна, 10 /л.с.12/.
Рішенням виконавчого комітету № 449 від 27.06.2006 року, вирішено оформити право власності територіальної громади міста Білгород-Дністровського, в особі Білгород-Дністровської міської ради, на вбудовані-прибудовані нежитлові приміщення в житловому будинку по вул. Калініна № 10 в м. Білгород-Дністровському.
Доручено начальнику КП «Білгород-Дністровське БТІ» видати свідоцтво про право власності територіальній громаді м. Білгород-дністровського, в особі Білгород-Дністровської міської ради, на вбудовані-прибудовані нежитлові приміщення в житловому будинку по вул. Калініна № 10 в м. Білгород-Дністровському в складі: нежитлові приміщення першого поверху з №1 по №41, з № I по № Y, нежитлові приміщення другого поверху з № 42 по № 77, з № YІ по № Х /л.с.11/.
Так, на підставі вищевказаного рішення виконавчого комітету № 449 від 27.06.2006 року було видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно виконавчому комітету Білгород-Дністровської міської ради, який на підставі свідоцтва про право власності зареєстрував своє право власності на вбудовані-прибудовані нежитлові приміщення в житловому будинку по вул. Калініна, 10, що підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно /л.с.10/.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач у зв'язку із незгодою з винесенням спірних рішень неодноразово звертався до відповідача, на що йому були надіслані аргументовані відповіді /л.с.5-8/.
Отже, позивач вважає, що власники приміщень багатоквартирного будинку набули право спільної сумісної власності на приміщення загального користування, у тому числі допоміжні приміщення, інженерні загально будинкові мережі, опорні конструкції будинку тощо.
Не погоджуючись з вказаними ствердженнями представник відповідача надав до суду письмові заперечення, у яких зазначив, що оскаржуване рішення № 897-ІV в частині пункту 1 від 27.09.2005 року прийнято до створення та реєстрації об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр», позивачем не доведено, яким чином та які його права, як юридичної особи, порушуються, оспорюються та/або не визнаються відповідачем у справі внаслідок прийняття рішення, а також яким чином вони будуть відновлені.
Рішення виконкому № 449 від 27.06.2006 року жодним чином не зачіпає і не порушує права і охоронювані законом інтереси позивача.
Крім того, скасування такого рішення не породжує жодних наслідків для позивача, оскільки у Білгород - Дністровської міської ради виникло право власності на приміщення на основі правовстановлюючих документів /л.с.64-66/.
Порушення своїх прав позивач обґрунтовує тим, що він не може користуватись під'їзними сходами та електричною щитовою, оскільки міська рада зачинила її на свій замок. /л.с 73-74/
У своїх поясненнях на відзив позивач зазначає, що незаконним, оспорюваним рішенням міської ради незаконно позбавлено ОСББ «Центр» права спільної власності співвласників багатоквартирного будинку, так як ці приміщення є допоміжними, до них входять і сходи, коридори, електричні щитові, ліфтові шахи та приміщення, по яким проходять комунікації, а саме водопостачання та водовідведення, теплопостачання та електричні мережі.
Окрім того, представник позивача зазначив, що рішенням міської ради від 29.09.2005 року № 897/ІV " Про внесення доповнень в рішення Білгород-Дністровської міської ради № 608-ХХІІ від 05.06.2001 року «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Білгород-Дністровський» вирішено: прийняти в комунальну власність нежитлові приміщення першого та другого поверху будівлі, що розташована по вул. Калініна, 10, але по акту прийому-передачі будівля по Калініна, 10 була передана з балансу КЄЧ на баланс міської ради лише в 2004 році, тобто додаток до рішення 2001 року по прийняттю в комунальну власність майна будівлі Калініна, 10 є незаконним /л.с.122-123/.
У відповідності до ч.1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
26.03.2018 року представник Білгород-Дністровської міської ради надав до суду відзив (в порядку ст. 162 КАС України), відповідно до якого заперечує проти позовних вимог ОСББ «Центр», вказуючи, що 29.09.2005 року Білгород-Дністровською міською радою було прийнято рішення № 907-ІV "Про затвердження актів прийому-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського житлового фонду військових містечок № № 47,60,75 з об'єктами соціальної інфраструктури, інженерною технікою та майном».
Таким чином, саме рішенням Білгород-Дністровською міської ради від 29.09.2005 року № 907-ІV прийнято до комунальної власності майно по вул.. Калініна. 10, в тому числі із вбудовано-прибудовані нежитлові приміщення в житловому будинку по вул. Калініна, 10 в м. Білгород-Дністровському.
Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі, а у випадках передбачених законом - з дня державної реєстрації такого права.
З метою реалізації рішення Білгород-Дністровської міської ради від 29.09.2005 року № 907-ІV, прийнято рішення міської ради від 29.09.2005 року № 897- ІV, яким лише доповнено перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського, що в свою чергу не породжує для позивача жодних негативних наслідків, адже його прийняття обумовлено для подальшої процедури оформлення вже існуючого, набутого на підставі раніше прийнятих рішень права власності.
Також представник відповідача зазначає, що про виникнення права комунальної власності на майно по вул. Калініна, 10 за територіальною громадою міста Білгород-Дністровського позивачу було відомо ще у 2007 році під час розгляду справи в господарському суді за участю представника ОСББ «Центр».
В той же час, ним у справі не оскаржувалось жодних дій та рішень щодо прийому передачі до комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського житлового фонду військових містечок № № 47,60,75 з об'єктами соціальної інфраструктури, інженерною технікою та майном. Відтак, доводи позовної заяви вважає необґрунтованими, безпідставними, такими, що зроблені внаслідок хибного розуміння, тлумачення законодавства /л.с.126-136/.
Суд погоджується з ствердженнями представника відповідача, викладеними у його відзиві від 26.03.2018 року, оскільки дійсно, рішення № 897-ІV « Про внесення доповнень в рішення Білгород-Дністровської міської ради № 608-ХХІІІ від 05.06.2001 року «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського», згідно якого Додаток до рішення Білгород-Дністровської міської ради № 608-ХХІІІ від 05.06.2001 року «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського» доповнено наступним нерухомими нежитловими об'єктами: нежитлові приміщення І та ІІ поверху будівлі, що розташовані по вул. Калініна, 10 винесено на як наслідок подальшої реалізації рішення № 907-ІV "Про затвердження актів прийому-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського житлового фонду військових містечок № № 47,60,75 з об'єктами соціальної інфраструктури, інженерною технікою та майном», яким вже було прийнято до комунальної власності майно по вул. Калініна. 10, в тому числі із вбудовано-прибудовані нежитлові приміщення в житловому будинку по вул. Калініна, 10 в м. Білгород-Дністровському.
Отже, лише доповнення Додатку до рішення Білгород-Дністровської міської ради № 608-ХХІІІ від 05.06.2001 року «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського» на підставі вже існуючого права комунальної власності не може впливати на права та обов'язки позивача, не породжує для нього певної відповідальності, тобто не несе юридичних наслідків саме на позивача.
Суд не може також погодитися з ствердженнями позивача, що його права порушені тим, що він не може користуватись під'їзними сходами та електричною щитовою, оскільки міська рада зачинила її на свій замок, оскільки ним не надано суду жодного належного та допустимого доказу, вказаних стверджень.
Приписами ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до п.1 ст.. 29 ЗУ « Про місцеве самоврядування», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
У відповідності до ч.1,2 ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Згідно з ч.2, 3 ст. 326 ЦК України, від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами
Ст. 327 ЦК України визначено, що управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
У відповідності до ч.2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
Так, судом встановлено, що після винесення рішення № 907-ІV від 29.09.2005 року "Про затвердження актів прийому-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського житлового фонду військових містечок № № 47,60,75 з об'єктами соціальної інфраструктури, інженерною технікою та майном» до комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського перейшло майно по вул.. Калініна, 10, в тому числі із вбудовано-прибудовані нежитлові приміщення в житловому будинку по вул. Калініна, 10 в м. Білгород-Дністровському.
Надалі, вже на підставі набутого вказаного вище не оспорюваного жодною із сторін рішення, 29.09.2005 року Білгород-Дністровською міською радою винесено рішення № 897-ІV « Про внесення доповнень в рішення Білгород-Дністровської міської ради № 608-ХХІІІ від 05.06.2001 року «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського», згідно якого Додаток до рішення Білгород-Дністровської міської ради № 608-ХХІІІ від 05.06.2001 року «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського» доповнено наступним нерухомими нежитловими об'єктами: нежитлові приміщення І та ІІ поверху будівлі, що розташовані по вул. Калініна, 10.
Таким чином, матеріалами справи встановлено, що оскаржуване рішення № 897-ІV « Про внесення доповнень в рішення Білгород-Дністровської міської ради № 608-ХХІІІ від 05.06.2001 року «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського» винесено ще до реєстрації об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» та затвердження їх Статуту, що відбулось на підставі рішення № 691 лише 18.10.2005 року.
Отже, оскільки на підставі чинного законодавства відповідач мав право на управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, було винесено рішення 08.12.2005 року виконавчим комітетом Білгород-Дністровської міської ради № 806 « Про передачу комунального майна на баланс комунальних підприємств міста та об'єднань багатоквартирних будинків», згідно якого затверджено передачу комунального майна на баланс комунальних підприємств: п. 1.4 об'єднанню багатоквартирного будинку «Центр», загальною площею 8489,6 кв.м. (додаток №4).
Знаходження на балансі ОСББ «Центр» спірного майна не перешкоджає виконавчому комітету Білгород-Дністровської міської ради передавати його у користування іншим особам.
Про це також наголошується у Постанові Одеського апеляційного господарського суду від 13.03.2007 року у справі № 22/420-06-12047А.
Таким чином, суд вважає, що рішення виконавчого комітету № 449 від 27.06.2006 року, згідно якого вирішено оформити право власності територіальної громади міста Білгород-Дністровського, в особі Білгород-Дністровської міської ради, на вбудовані-прибудовані нежитлові приміщення в житловому будинку по вул. Калініна № 10 в м. Білгород-Дністровському, а згодом і видано свідоцтво про право власності та проведена реєстрація права власності на вказані приміщення за територіальної громади міста Білгород-Дністровського, в особі Білгород-Дністровської міської ради, винесено правомірно, без порушень вимог чинного законодавства.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25.11.1997 року № 6-зп щодо офіційного тлумачення частини другої статті 55 Конституції України та статті 248-2 Цивільного процесуального кодексу України, частину Другу статті 55 Конституції України необхідно розуміти так, що кожен, тобто громадянин України, іноземець, особа без громадянства має гарантоване державою право оскаржити в суді загальної юрисдикції рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають,що їх рішення, дія чи бездіяльність порушують або ущемляють права і свободи громадянина України, іноземця, особи без громадянства чи перешкоджають їх здійсненню, а тому потребують правового захисту в суді.
У відповідності до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій.
У відповідності до п. 21 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду від 06.03.2008 року № 2 « Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», Вищий адміністративний суд вказав, що судам слід мати на увазі, що за правилами частини другої статті 171 КАС України, право оскаржити
нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи - суб'єкти правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Тобто, особа (позивач) повинна довести факт застосування до неї оскаржуваного нормативно-правового акта або те, що вона є суб'єктом відповідних відносин, на які поширюється дія цього акта.
Суд не може давати оцінку таким обставинам при відкритті провадження в адміністративній справі, а тому не має права відмовити у відкритті провадження у справі чи повернути позовну заяву з посиланням на частину другу цієї статті, якщо особа своє звернення обґрунтовує необхідністю захисту своїх прав, свобод чи інтересів.
Приписи зазначеної частини можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, якщо суд встановить, що оскаржуваний акт до особи не застосовувався і вона не перебуває у відносинах, до яких цей акт може бути застосовано.
У такому разі суд не проводить перевірку нормативно-правового акта на предмет його протиправності (законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили).
Отже, обов'язковою підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
Наведені положення не дозволяють скаржитися на дії державних органів абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні дії державного органу впливають на їх правове становище.
Всупереч наведених вище норм, позивач не навів жодних доказів того, а матеріали справи не містять, які конкретно права чи законні інтереси його порушені оскаржуваними рішеннями Білгород-Дністровської міської ради та її виконавчого комітету.
Враховуючи усе вищевикладене, а саме те, що під час розгляду справи не знайшло свого підтвердження стверджень позивача про те, що його права порушені, матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів, яким чином оскаржувані рішення впливають на права та обов'язки позивача, окрім того рішення № 897-ІV від 29.09.2005 року « Про внесення доповнень в рішення Білгород-Дністровської міської ради № 608-ХХІІІ від 05.06.2001 року «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського» винесено до моменту реєстрації ОССБ «Центр» та затвердження його статуту, а рішення виконавчого комітету № 449 від 27.06.2006 року винесено на як наслідок подальшої реалізації рішення № 907-ІV "Про затвердження актів прийому-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Білгород-Дністровського житлового фонду військових містечок № № 47,60,75 з об'єктами соціальної інфраструктури, інженерною технікою та майном», яким вже було прийнято до комунальної власності майно по вул. Калініна, 10, в тому числі із вбудовано-прибудовані нежитлові приміщення в житловому будинку по вул. Калініна, 10 в м. Білгород-Дністровському, яке сторонами не оскаржувалося, прийнявши до уваги, що майно по вул. Калініна. 10, в тому числі із вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями в житловому будинку по вул. Калініна, 10 належить на праві комунальної власності Білгород-Дністровській міській раді, та лише передано на баланс ОССБ «Центр» у користування, тобто усі права володіння, користування та розпорядження належать саме Білгород-Дністровській міській раді як власнику, суд дійшов висновку, що позовні вимоги об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» до Білгород-Дністровської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Білгород-Дністровської міської ради №897-IV в частині пункту 1 від 27.09.2005 року, та рішення виконавчого комітету № 449 від 27.06.2006 року, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору виконавчий комітет Білгород-Дністровської міської ради, управління комунальної власності Білгород-Дністровської міської ради є необґрунтованими, недоведеними та такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до статті 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
На підставі викладеного, керуючись ст. 55 Конституції України, ст. 29 ЗУ «Про місцеве самоврядування, ст. ст. 26, 319, 327 ЦК України, ст. ст. 2,5, 243, 250-255, 268 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» до Білгород-Дністровської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Білгород-Дністровської міської ради №897-IV в частині пункту 1 від 27.09.2005 року, та рішення виконавчого комітету № 449 від 27.06.2006 року, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору виконавчий комітет Білгород-Дністровської міської ради, управління комунальної власності Білгород-Дністровської міської ради - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду у відповідності до ст. 295 КАС України подається протягом тридцяти днів з дня його підписання.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через Білгород-Дністровський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: