"30" липня 2018 р. Справа № 918/1383/16
Суддя Марач В.В. розглянувши матеріали справи
за заявою Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України" в особі філії - Рівненського обласного управління АТ "Ощадбанк"
про банкрутство Закритого акціонерного товариства "Сільськогосподарське підприємство "Жобрин",
В засіданні приймали участь:
Від кредиторів: ПАТ "Державний ощадний банк" - ОСОБА_1, ДФС ГУ ДФС у Рівненській області - ОСОБА_2;
Від боржника: не з'явився;
Арбітражний керуючий: не з"явився.
Постановою господарського суду Рівненської області від 29.05.2017 року Закрите акціонерне товариство "Сільськогосподарське підприємство "Жобрин" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, призначено ліквідатором Закритого акціонерного товариства "Сільськогосподарське підприємство "Жобрин" арбітражного керуючого ОСОБА_3.
21.06.2018 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду від арбітражного керуючого ОСОБА_3 надійшла заява, в якій вона просить достроково припинити обов"язки ліквідатора ЗАТ "Сільськогосподарське підприємство "Жобрин".
Крім того, 09.07.2018 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшло клопотання Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України" в особі філії - Рівненського обласного управління АТ "Ощадбанк", в якому останнє просить: усунути від здійснення повноважень ліквідатора ЗАТ СГГІ «Жобрин» ОСОБА_3 свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 375 від 28.02.2013 р.) у зв'язку з неналежним виконання нею своїх обов'язків; призначити ліквідатором у справі № 918/1383/16 арбітражного керуючого ОСОБА_4 (свідоцтво на право здійснення діяльності арбітражного керуючого № 255 від 02.04.2013 р.).
В судове засідання 30.07.2018 року ліквідатор не з"явилась. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, розглянувши заяву Ліквідатора, клопотання Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України" в особі філії - Рівненського обласного управління АТ "Ощадбанк", заслухавши представників кредиторів, давши належну оцінку доказам, встановив наступне.
Постановою господарського суду Рівненської області від 29.05.2017 року Закрите акціонерне товариство "Сільськогосподарське підприємство "Жобрин" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, призначено ліквідатором Закритого акціонерного товариства "Сільськогосподарське підприємство "Жобрин" арбітражного керуючого ОСОБА_3.
Відповідно до п.1 ч.2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі-Закон) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Статтею 41 Закону передбачено, що ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.
Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута;з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню, на строк не менше п'яти років з дати визнання особи банкрутом; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, ліквідатором ОСОБА_3 на виконання вимог Закону про банкрутство та постанови суду, зокрема, вжито заходи щодо виявлення майнових активів банкрута та стягнення дебіторської заборгованості, що підтверджується документами, долученими арбітражним керуючим до матеріалів справи, щомісячними проміжними звітами ліквідатора про роботу.
Однак, на засіданні комітету кредиторів ЗАТ СГП "Жобрин", що відбулося 27.06.2018р. прийнято рішення про усунення ліквідатора ОСОБА_3 від виконання обов"язків ліквідатора, у зв"язку з неналежним їх виконанням.
Разом з тим, суд зазначає, що ліквідаційна процедура відкрита з 29.05.2017р.. За весь час ліквідаційної процедури від комітету кредиторів жодних заперечень чи зауважень на дії/бездіяльність ліквідатора до суду не надходило.
Відповідно до ч.3 ст.114 Закону Арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) може бути звільнений господарським судом від виконання повноважень розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора за його заявою.Усунення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) від виконання ним своїх обов'язків здійснюється господарським судом за клопотанням комітету кредиторів, органу, уповноваженого управляти державним майном (для державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків) або за власною ініціативою у разі:1) невиконання або неналежного виконання обов'язків, покладених на арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора);2) зловживання правами арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора);3) подання до суду неправдивих відомостей;4) відмови в наданні допуску до державної таємниці або скасування раніше наданого допуску;5) припинення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора);6) наявності конфлікту інтересів. Суд протягом п'яти днів з дня, коли йому стало відомо про наявність підстав для усунення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), виносить ухвалу про його відсторонення від виконання відповідних повноважень під час провадження у справі про банкрутство.
Згідно ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Поняття і види доказів викладені у статті 73 ГПК України, згідно якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).
Згідно з ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до ст. 78 ГПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. 79 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Суд, давши оцінку зібраним по справі та дослідженим судом доказам, дійшов до висновку про те, що належних доказів, які б свідчили про неналежне виконання арбітражним керуючим ОСОБА_3 обов'язків ліквідатора боржника суду не надано, а відтак клопотання Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України" в особі філії - Рівненського обласного управління АТ "Ощадбанк" про усунення від здійснення повноважень ліквідатора ЗАТ СГП «Жобрин» ОСОБА_3 є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що на підставі ч.3 ст.114 Закону арбітражний керуючий має право на подання заяви про звільнення від виконання своїх повноважень, суд вважає за можливе задовольнити заяву ліквідатора боржника арбітражного керуючого ОСОБА_3 та звільнити її від виконання повноважень ліквідатора ЗАТ СГП «Жобрин».
Крім того, 09.07.2018 року арбітражним керуючим ОСОБА_4 подано заяву про її участь у даній справі в якості ліквідатора ЗАТ СГП «Жобрин». Арбітражний керуючий ОСОБА_4 відповідає вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", що підтверджується копією свідоцтва на право здійснення діяльності арбітражного керуючого №255 від 02.04.2013 року, копією договору добровільного страхування відповідальності професійної діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).
Відповідно до ч. 1 ст. 97 Закону про банкрутство арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) може бути громадянин України, який має повну вищу юридичну або економічну освіту, стаж роботи за фахом не менше трьох років або одного року на керівних посадах після отримання повної вищої освіти, пройшов навчання та стажування протягом шести місяців у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства, володіє державною мовою та склав кваліфікаційний іспит.
Частиною 8 ст. 26 Закону про банкрутство передбачено, що до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора), припинення повноважень арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора) та про призначення іншого арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора).
Відповідно до абз. 5 ч.1 ст.114 вищезгаданого Закону кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень керуючого санацією або ліквідатора визначається судом за клопотанням комітету кредиторів, а у разі відсутності такого клопотання - за ініціативою суду, крім випадків, передбачених цим Законом.
Суд, розглянувши рішення комітету кредиторів ЗАТ СГП «Жобрин» та подану арбітражним керуючим ОСОБА_4 заяву про призначення ліквідатором ЗАТ СГП «Жобрин», прийшов до висновку про призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого ОСОБА_4.
Керуючись ст. ст. 26, 40, 41, 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Заяву арбітражного керуючого ОСОБА_3 про дострокове припинення повноважень ліквідатора Закритого акціонерного товариства "Сільськогосподарське підприємство "Жобрин" задоволити.
2. Припинити повноваження ліквідатора Закритого акціонерного товариства "Сільськогосподарське підприємство "Жобрин" арбітражного керуючого ОСОБА_3.
3. Призначити ліквідатором Закритого акціонерного товариства "Сільськогосподарське підприємство "Жобрин" арбітражного керуючого ОСОБА_4 (33000, АДРЕСА_1), свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 255 від 14.02.2013 року).
4. В задоволенні клопотання представника Публічного акціонерного товариства "Держаний ощадний банк України" в особі філії - Рівненського обласного управління АТ "Ощадбанк" про усунення від здійснення повноважень ліквідатора ЗАТ СГП «Жобрин» ОСОБА_3 відмовити.
Ухвалу направити всім учасникам провадження у справі та ліквідатору боржника ОСОБА_4 (33000, АДРЕСА_1).
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено Господарським процесуальним кодексом чи Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до Рівненського апеляційного господарського суду, через місцевий суд, що її постановив, або безпосередньо до апеляційного суду, протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 01.08.2018 року.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Марач В.В.