Рішення від 23.07.2018 по справі 690/446/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2018 року справа № 690/446/17

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання - Попельнуха Ю.І.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника Ватутінської міської ради Черкаської області - Плівак Л.М.,

секретаря Ватутінської міської ради Черкаської області Бабюка С.В. - особисто,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ватутінської міської ради Черкаської області, секретаря Ватутінської міської ради Черкаської області Бабюка Сергія В'ячеславовича про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, далі - ОСОБА_1, позивач) подав позов до Ватутінської міської ради (20250, Черкаська область, м. Ватутіне, пр. Дружби, 8, далі - відповідач-1), секретаря Ватутінської міської ради Бабюка Сергія В'ячеславовича (20250, Черкаська область, м. Ватутіне, пр. Дружби, 8, далі - відповідач-2) в якому просить:

- визнати неправомірними дії Ватутінської міської ради в частині не обрання (затвердження) кандидатури ОСОБА_1 до складу комісії з питань регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування;

- зобов'язати Ватутінську міську раду обрати (затвердити) кандидатуру ОСОБА_1 до складу комісії з питань регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування;

- визнати протиправними та неправомірними дії секретаря Ватутінської міської ради Бабюка С.В. в частині неодноразового включення до порядку денного сесій Ватутінської міської ради альтернативного проекту рішення "Про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 № 1-2 VII "Про постійні комісії міської ради", яким пропонується включити ОСОБА_1 до складу постійної комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування, що суперечить волі та бажанню депутата місцевої ради ОСОБА_1

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з протоколів чергових 36-ої від 29.08.2017, 38-ї від 28.09.2017, 40-ї від 26.10.2017 та 43-ої від 30.11.2017 сесій Ватутінської міської ради та листів від 07.09.2017 № 1547/02-21, вбачається ,що секретарем ради Бабюком С.В. постійно вноситься до порядку денного проект рішення про включення позивача саме в склад постійної комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку, екології та раціонального природокористування, що суперечить бажанням та волевиявленню позивача, обмежують його повноваження як депутата місцевої ради. Натомість, за поданий, зокрема, ОСОБА_1 проект рішення про включення позивача до складу постійної комісії з питань Регламенту депутатської діяльності, етики та розвитку місцевого самоврядування депутати не голосують, внаслідок чого порушуються особисті права позивача та обмежується пасивне виборче право ОСОБА_1

Позивач звертає увагу, що в застосування в регламенті місцевої ради таких висловів "виведення депутатів із складу комісії, введення їх до складу іншої постійної комісії" - є неприпустимим. Рада не позбавлена можливості ліквідувати окрему комісію, внаслідок чого припиняється членство усіх депутатів в комісії. Проте, рада одночасно має обрати депутатів до інших існуючих чи новоутворених постійний комісій згідно із вільним волевиявленням кожного депутата щодо балотування до складу певної комісії.

Депутат, як офіційний представник інтересів територіальної громади, сам обирає собі постійну комісію, до складу якої бажає бути обраний і сам приймає рішення про вихід з її складу.

Позивач стверджує, що місцева рада має обов'язок допомогти у реалізації прав та зобов'язань депутата шляхом голосування про задоволення заяви депутата увійти (обратися) до складу певної комісії. Таким чином, голосування за обрання депутата до певної постійної комісії повинно бути добровільною дією депутата (балотування) та задоволення такої заяви депутата (голосування). При цьому депутата не можна обрати поза його волею до іншої комісії, бо саме право обрання до органу ради передбачає згоду на таке обрання. Отже, голосування місцевої ради з питання обрання депутата до певної постійної комісії є лише констатуючим фактом, певним затвердженням волі депутата, надання волевиявленню законної сили.

В письмовому відзиві на адміністративний позов Ватутінська міська рада Черкаської області просила в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що відповідно до пункту 1 частини 2 статті 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат моє право бути обраним до органів ради, проте таке право не повинно суперечити бажанню та має бути узгоджено з колегіальним органом до компетенції якого входить приймати зазначене рішення, в даному випадку це Ватутінська міська рада, до виключної компетенції якої згідно пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відноситься питання утворення і ліквідації постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.

Також, Ватутінська міська рада Черкаської області зазначає, що позовна вимога про зобов'язання Ватутінської міської ради обрати (затвердити) кандидатуру ОСОБА_1 до складу комісії з питань регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування не підлягає задоволенню, оскільки такі повноваження відносяться виключно до компетенції відповідача, а тому у разі задоволення судом зазначеної вимоги порушиться право депутатів Ватутінської міської ради на прийняття/чи не прийняття ними рішення.

Ватутінська міська рада Черкаської області наголосила, що суд не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі перебирати на себе функції суб'єктів владних повноважень, оскільки не наділений правом створювати норми права, а уповноважений лише перевіряти вже створені норми та їх відповідність вищим нормативно-правовим актам.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними (неправомірними) дії секретаря Ватутінської міської ради Бабюка С.В. в частині неодноразового включення до порядку денного сесії Ватутінської міської ради проекту рішення про включення позивача, як депутата міської ради до складу постійної комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку, екології та раціонального природокористування, то Ватутінська міська рада Черкаської області зазначила, що склад вищевказаної комісії Ватутінської міської ради укомплектовано не в повному обсязі, а депутат ОСОБА_1 не входить до складу жодної комісії, з метою організації та координації належної роботи зазначеної комісії, секретар міської ради в межах наданих повноважень готував та подавав для включення в порядок денний проект рішення по означеному питанню, а тому жодних протиправних дій секретар Ватутінської міської ради Бабюк С.В. не вчиняв.

07 травня 2018 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 30.05.2018.

25 травня 2018 позивач подав до суду клопотання про витребування доказів.

29 травня 2018 року представник Ватутінської міської ради Черкаської області подав до Черкаського окружного адміністративного суду клопотання про продовження відповідачу строку на подачу відзиву на позовну заяву та відкладення підготовчого засідання.

30 травня ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду підготовче засідання у адміністративні справі відкладено та призначено на 20.06.2018.

04 червня 2018 року супровідним листом позивач подав до суду клопотання про надання копії позовної заяви з додатками для направлення її Ватутінській міській раді Черкаської області.

20 червня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання до 05.07.2018.

25 червня 2018 року представник Ватутінської міської ради Черкаської області подав до суд заяву про надання можливості ознайомитися з матеріалами справи.

05 липня 2018 року усними ухвалами Черкаського окружного адміністративного суду, занесеними до протоколу судового засідання, залишено без розгляду клопотання позивача про витребування доказів та про виклик свідків, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.07.2018.

10 липня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, оголошено перерву у розгляді справи по суті до 23.07.2018.

У судовому засіданні 23 липня 2018 року позивач просив адміністративний позов задовольнити повністю, а представник Ватутінської міської ради Черкаської області та секретар Ватутінської міської ради Черкаської області Бабюк Сергій В'ячеславович - відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення позивача, представника Ватутінської міської ради Черкаської області та секретаря Ватутінської міської ради Черкаської області Бабюка Сергія В'ячеславовича, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що рішенням Ватутінської міської ради Черкаської області від 12.11.2015 № 1-2/VII відповідно до пункту 2 частини 1статті 26, частини 1, 2 статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР), пункту 2 частини 1 статті 18 Закону України "Про статус депутаті місцевих рад" Ватутінська міська рада, зокрема, вирішила утворити постійні комісії міської ради в складі 5 депутатів в кожній та затвердити їх перелік.

Персональний склад постійних комісій міської ради наведений у додатку 2 до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 №1-2/VII.

Рішенням Ватутінської міської ради Черкаської області від 22.12.2015 № 3-6 (з доповненнями та змінами) відповідно до пункту 14 статті 46 Закону № 280/97-ВР затверджено Регламент роботи Ватутінської міської ради (далі - Регламент), який є документом, що регламентує порядок скликання, підготовки, проведення і розгляду міською радою та її органами питань діяльності ради.

Частиною 1 статті 8 Регламенту передбачено, що депутат користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів (комісій), до складу яких він входить.

Відповідно до частини 2 статті 15 Регламенту кількість членів комісії не може бути більшою за 7 та меншою 3 депутатів. Повноваження постійних комісій ради, порядок їх створення та діяльності визначаються чинним законодавством, цим регламентом та положенням про постійні комісії ради.

Згідно із частинами 1, 2 статтею 63 Регламенту рішення ради приймається відкритим голосуванням більшістю голосів "за" від загального складу ради за винятком випадків, зазначених у регламенті. Голосування може проводитися як за допомогою підняття рук, а у разі таємного голосування - за допомогою бюлетенів.

Проект рішення або пропозиція, яка не отримала необхідної більшості голосів на підтримку, вважаються відхиленими. Таке відхилення проекту рішення заноситься до протоколу пленарного засідання як рішення ради.

Рішенням Ватутінської міської ради Черкаської області від 22.12.2015 № 3-7/VII відповідно до статті 46 Закону № 280/97-ВР затверджено положення про постійні комісії Ватутінської міської ради VII скликання. Статтею 2 вказаного положення передбачено, що у склад Ватутінської міської ради утворюються та діють такі постійні комісії:

1) з питань Регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування;

2) планово-бюджетна та з питань інвестицій;

3) з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку, екології та раціонального природокористування;

4) з питань освіти, культури, охорони здоров'я, соціального забезпечення та у справах молоді і спорту;

5) з питань правопорядку, боротьби з організованою злочинністю, торгівельного, побутового обслуговування та захисту прав споживачів.

Рішенням Ватутінської міської ради Черкаської області № 28-3/VII від 23.02.2017 відповідно до частини 5 статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" частини 1 та частини 2 статті 69 Регламенту роботи Ватутінської міської ради VII скликання та результатів таємного голосування міська рада вирішила достроково припинити повноваження секретаря Ватутінської міської ради VII скликання ОСОБА_1, за систематичне невиконання службових обов'язків секретаря Ватутінської міської ради.

Рішенням Ватутінської міської ради Черкаської області № 35-2/VII від 27.07.2017 відповідно до пункту 4 частини 1 статті 26 абзацу 2 частини 1 статті 50, частин 3 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів", Постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 413 "Про порядок повідомлення Державної фіскальної служби та її територіальним органам про прийняття працівників на роботу", регламенту Ватутінської міської ради VII скликання, розглянувши протокол № 2 лічильної комісії від 27.07.2017, міська рада вирішила обрати Бабюка Сергія В'ячеславовича секретарем Ватутінської міської ради, який має приступити до виконання обов'язків секретаря Ватутінської міської ради з 01.08.2017.

01 вересня 2017 року ОСОБА_4 звернувся до міського голови м. Ватутіне із депутатським зверненням (вх. № 107/02-05з), в якому, відповідно до частини1 статті 12, частини 4 статті 16 регламенту роботи Ватутінської міської ради VII скликання затвердженого рішенням міської ради від 22.12.2015 № 3-6/VII з доповненнями та змінами від 25.08.2016 № 16-3/VII, просив розглянути питання щодо введення його в склад постійної комісії міської ради з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку, екології та раціонального природокористування в зв'язку з обранням Бабюка Сергія В'ячеславовича секретарем міської ради та виходом його зі складу постійної комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку, екології та раціонального природокористування, оскільки ОСОБА_4 має спеціальність інженер-будівельника.

01 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до міського голови м. Ватутіне із депутатським зверненням № 021-17, в якому відповідно до частини1 статті 12, частини 4 статті 16 регламенту роботи Ватутінської міської ради VII скликання затвердженого рішенням міської ради від 22.12.2015 №3-6/VII з доповненнями та змінами від 25.08.2016 № 16-3/VII просив розглянути питання щодо введення позивача в склад постійної комісії міської ради з питань Регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування у зв'язку з бажанням ОСОБА_4 працювати у постійній комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку, екології та раціонального природокористування.

07 вересня 2017 року депутату Ватутінської міської ради VII скликання ОСОБА_4 надана відповідь № 1546/02-21 відповідно до якої питання про виведення ОСОБА_4 зі складу постійної комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, етики та розвитку місцевого самоврядування було розглянуто 29.08.2017 на черговій 36 сесії Ватутінської міської ради та не підтримано більшістю депутатів, присутніх на засіданні, тому ввести його до складу постійної комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку, екології та раціонального природокористування не можливо.

07 вересня 2017 року депутата Ватутінської міської ради VII скликання ОСОБА_1 повідомлено, що на черговому 36-му засіданні Ватутінської міської ради було включено питання про виведення ОСОБА_4 зі складу постійної комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, етики та розвитку місцевого самоврядування, але не було підтримано більшістю депутатів, присутніх на засіданні.

Відповідно до пункту 2 статті 30 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та враховуючи те, що постійна комісія з питань регламенту, депутатської діяльності, етики та розвитку місцевого самоврядування укомплектована в повному складі, на позачергову 37-му сесію Ватутінської міської ради внесено проект рішення "Про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 № 1-2 "Про постійні комісії міської ради", в якому пропонується ввести позивача в склад постійної комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування, в зв'язку з її неповним складом.

18 вересня 2017 року позивач звернувся до міського голови м. Ватутіне з депутатським зверненням № 024-17, в якому відповідно до частини 4 статті 33 Регламенту роботи Ватутінської міської ради VII скликання просив включити в порядок денний чергової 38-ї сесії міської ради проект рішення "Про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 №1-2/VII "Про постійні комісії міської ради" поданий депутатами міської ради ОСОБА_4 та ОСОБА_1

Вказаним проектом передбачалося, зокрема, таке:

- вивести зі складу постійної комісії з питань Регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування ОСОБА_4;

- ввести в склад постійної комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування ОСОБА_4;

- ввести в склад постійної комісії з питань Регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування ОСОБА_1;

- внести зміни в додаток 2 до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 №1-2/ VII "Про постійні комісії міської ради" виклавши його в новій редакції.

Згідно протоколу чергової 38-ї сесії Ватутінської міської ради VII скликання вказаний проект рішення не був підтриманий депутатами, а тому вважається таким, що відхилений.

12 жовтня 2017 року депутат Ватутінської міської ради VII скликання ОСОБА_1 звернувся до міського голови м. Ватутіне із зверненням № 033-17, в якому відповідно до частини 4 статті 33 Регламенту роботи Ватутінської міської ради VII скликання просив включити в порядок денний чергової 40-ої сесії міської ради проект рішення "Про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 №1-2/ VII "Про постійні комісії міської ради" поданий депутатами ОСОБА_4 та ОСОБА_1, який аналогічний проекту рішення, поданому на розгляд чергової 38-ї сесії міської ради.

13 жовтня 2017 року секретар Ватутінської міської ради Бабюк С.В. листом № 1745/02-21 повідомив, що питання про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 №1-2/ VII "Про постійні комісії міської ради" поданий депутатами ОСОБА_4 та ОСОБА_1, включено в порядок денний чергового 40 засідання сесії міської ради VII скликання.

Згідно протоколу чергової 40-ї сесії Ватутінської міської ради VII скликання вказаний проект рішення не був підтриманий депутатами, а тому вважається таким, що відхилений.

02 листопада 2017 року позивач звернувся до міського голови м. Ватутіне із депутатським зверненням № 042-17, в якому позивач зазначив, що оскільки 27.07.2017 на черговій 35-їй сесії Ватутінської міської ради було прийнято рішення № 35-2/VII, яким Бабюка С.В. було обрано секретарем Ватутінської міської ради та враховуючи, що вивільнилося місце в комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування ОСОБА_4 відповідно до свого депутатського звернення зареєстрованого 01.09.2017 № 107/02-05з, виявив бажання, щоб його ввели в склад комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування маючи відповідний фах, а позивач в свою чергу, відповідно до депутатського звернення, зареєстрованого 01.09.2017 за вхідним № 108/02-05з, виявив бажання бути в складі комісії з питань Регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування.

Враховуючи вищевикладене, позивач просив не подавати проект рішення на розгляд сесії, яким ОСОБА_1 пропонується ввести в склад комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування всупереч бажанню позивача, а натомість включити в порядок денний чергової сесії, подати та підтримати проект рішення підготовлений депутатами ОСОБА_4 та ОСОБА_1 відповідно до частини четвертої статті 16 Регламенту роботи Ватутінської міської ради.

Міський голова м Ватутіне листом від 06.11.2017 № 1899/02-21 повідомив позивачеві, що проект рішення про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 № 1-2/VII "Про постійні комісії міської ради", поданий депутатами ОСОБА_4 та ОСОБА_1 буде включено в порядок денний чергового засідання сесії міської ради VII скликання.

Однак, враховуючи висновки відділу юридичного та правового забезпечення, запропонований депутатами ОСОБА_4 та ОСОБА_1 проект рішення Ватутінської міської ради "Про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 №1-2/ VII "Про постійні комісії міської ради" щодо змін складу постійних комісій не може бути рекомендований для його ухвалення, оскільки, зокрема, вказаним проектом рішення пропонується створити перевагу однієї партії над іншим шляхом представництва в комісії двох членів. За таких умов рішення постійної комісії будуть цілком справедливо піддаватися сумніву щодо їх об'єктивності та неупередженості.

Також, у вказаному листі значено, що склад комісії може змінюватися, але з урахуванням не тільки бажання депутата, але і з врахуванням пропозицій депутатських груп/фракцій та загальних засадах демократії.

Згідно протоколу чергової 43-ї сесії Ватутінської міської ради VII скликання вказаний проект рішення не був підтриманий депутатами, а тому вважається таким, що відхилений.

04 грудня 2017 року позивач до міського голови м. Ватутіне звернувся із депутатським зверненням, в якому просив відповідно до частини 4 статті 33 Регламенту роботи Ватутінської міської ради VII скликання включити в порядок денний чергової 44-ої сесії міської ради проект рішення "Про постійні комісії міської ради" поданий депутатами міської ради ОСОБА_4 та ОСОБА_1

До вказаного звернення додано проект рішення Ватутінської міської ради Черкаської області № 44/ VII про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 №1-2/VII "Про постійні комісії міської ради", в якому пропонується, зокрема:

- вивести зі складу постійної комісії з питань Регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування ОСОБА_4;

- ввести в склад постійної комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування ОСОБА_4;

- ввести в склад постійної комісії з питань Регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування ОСОБА_1;

- внести зміни в додаток 2 до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 №1-2/VII "Про постійні комісії міської ради" виклавши його в новій редакції.

06 грудня 2017 року міський голова листом № 2157/02-21 повідомив позивача, що проект рішення про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 №1-2/VII "Про постійні комісії міської ради", поданий депутатами ОСОБА_4 та ОСОБА_1, буде включено в порядок денний чергового засідання сесії міської ради VII скликання.

Однак, враховуючи висновки відділу юридичного та правового забезпечення, запропонований депутатами ОСОБА_4 та ОСОБА_1 проект рішення Ватутінської міської ради "Про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 № 1-2/VII "Про постійні комісії міської ради" щодо змін складу постійних комісій не може бути рекомендований для його ухвалення, оскільки, зокрема, вказаним проектом рішення пропонується створити перевагу однієї партії над іншим шляхом представництва в комісії двох членів. За таких умов рішення постійної комісії будуть цілком справедливо піддаватися сумніву щодо їх об'єктивності та неупередженості.

Також, у вказаному листі значено, що склад комісії може змінюватися, але з урахуванням не тільки бажання депутата, але і з врахуванням пропозицій депутатських груп/фракцій та загальних засадах демократії.

Суд також встановив, що на чергові сесії Ватутінської міської ради VII скликання секретарем вказаної ради Бабюком Сергієм В'ячеславовичем подавалися проекти рішень Ватутінської міської ради "Про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 № 1-2/VII "Про постійні комісії міської ради" щодо включення позивача до складу комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування, однак вказані проекти рішень також не були підтримані депутатами міської ради.

Позивач вважає, що дії відповідачів є неправомірними в частині не обрання (затвердження) кандидата ОСОБА_1 до складу комісії з питань регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування. Позивач вважає, що Ватутінська міська рада зобов'язана обрати (затвердити) позивача до складу комісії з питань регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до стаття 146 Конституції України інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.

Згідно із частино 1 статті 45 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Частинами 1, 13, 14, 16 статті 46 № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до частин 1, 2, 5, 10 статті 47 № 280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.

Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно із частинами 1, 11 статті 49 Закону № 280/97-ВР депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.

Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, цим Законом, законом про статус депутата, іншими законами.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 11 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11 липня 2002 року № 93-IV (далі - Закон № 93-IV) при здійсненні депутатських повноважень депутат місцевої ради має також право на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання.

Згідно із частиною 1 статті 13 Закону № 93-IV депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.

Частиною 2 статті 19 Закону № 93-IV передбачено, що депутат місцевої ради має право, зокрема, вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю; вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них; висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою.

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону № 93-IV депутат місцевої ради, крім секретаря ради, голови районної у місті, районної, обласної ради та їх заступників, повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою.

Статтею 50 Закону № 280/97-ВР, зокрема, передбачено, що секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Секретар сільської, селищної, міської ради: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; 2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; 3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; 4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів; забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності; сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень; організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування; забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку.

Відповідно до статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

В актах та проектах актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування не може бути обмежено доступ до інформації про витрати чи інше розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним чи комунальним майном, у тому числі про умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримують ці кошти або майно, а також до іншої інформації, обмеження доступу до якої заборонено законом.

Як свідчать матеріали справи, позивач відповідно до рішення Ватутінської міської ради Черкаської області від 26.11.2015 3 1-5/ VII був обраний секретарем Ватутінської міської ради, тож до жодної постійні комісії міської ради не був включений.

Натомість, ОСОБА_4 був включений до комісії з питань Регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування, а Бабюк С.В. - до комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування.

У подальшому рішенням Ватутінської міської ради Черкаської області від 23.02.2017 № 28-3/VII достроково припинено повноваження секретаря Ватутінської міської ради VII скликання ОСОБА_1, за систематичне невиконання службових обов'язків секретаря Ватутінської міської ради та обрано на дану посаду відповідно до рішення Ватутінської міської ради Черкаської області від 27.07.2017 № 35-2/VII - Бабюка С.В.

Оскільки Бабюк С.В. входив до складу комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування, то у зв'язку з призначенням його на посаду секретаря Ватутінської міської ради Черкаської області у даній комісії звільнилося одне місце.

Враховуючи, що у комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування є вільне місце та у зв'язку з тим, що депутат місцевої ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою, то секретарем Ватутінської міської ради Бабюком С.В. у відповідності до Закону 280/97-ВР, Регламенту та Положення Ватутінської міської ради Черкаської області, вносилися проекти рішень Ватутінської міської ради про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 №1-2/VII "Про постійні комісії міської ради" відповідно до яких Бабюк С.В., зокрема, пропонував ввести в склад постійної комісії з питань роботи підприємств промисловості комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування ОСОБА_1.

У свою чергу ОСОБА_1 та ОСОБА_4 також подавали на розгляд чергових сесій Ватутінської міської ради проекти рішення Ватутінської міської ради Черкаської області про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 № 1-2/VII "Про постійні комісії міської ради" у редакції яких ставили питання про:

- вивести зі складу постійної комісії з питань Регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування ОСОБА_4;

- ввести в склад постійної комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування ОСОБА_4;

- ввести в склад постійної комісії з питань Регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування ОСОБА_1;

- внести зміни в додаток 2 до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 №1-2/VII "Про постійні комісії міської ради" виклавши його в новій редакції.

Відповідно до протоколів чергових сесій VII скликання Ватутінської міської ради Черкаської області (а саме: 36-ої від 29.08.2017, 38-ої від 29.09.2017, 40-ої від 26.10.2017, 43-ої від 30.11.2017) рішення про внесення змін до рішення Ватутінської міської ради від 12.11.2015 №1-2/VII "Про постійні комісії міської ради" не були прийняті, оскільки за результатами поіменного голосування на пленарних засіданнях відсутня більшість голосів "за" від загального складу ради, а тому вважаються відхиленими.

Отже, Ватутінська міська рада Черкаської області та секретар Ватутінської міської ради Бабюка Є.І. діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією Законами 280/97-ВР, № 93-IV та Регламенту і Положення про Ватутінську міську раду Черкаської області.

Суд наголошує, що секретар Ватутінської міської ради Черкаської області Бабюк С.В. відповідно до частини 3 статті 50 Закону № 280/97-ВР скликав сесію ради, оскільки виникла така необхідність, вів засідання ради та організовував підготовку сесій ради, питань, що вносилися на розгляд Ватутінської міської ради.

Оскільки персональний склад постійних комісій міської ради був укомплектований і єдине вільне місце було у складі комісії з питань роботи підприємств промисловості, комунального господарства, будівництва, транспорту, зв'язку екології та раціонального природокористування, тому Бабюк С.В. і вносив на обговорення питання щодо введення в її склад ОСОБА_1.

Також, суд наголошує, що єдиного бажання позивача працювати у складі комісії з питань регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування не достатньо, оскільки відповідно до Закону № 280/97-ВР, Регламенту та Положення Ватутінської міської ради Черкаської області, має бути прийняте відповідне рішення Ватутінської міської ради на її пленарному засіданні, після обговорення, більшістю депутатів від загального складу ради.

Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Ватутінської міської ради обрати (затвердити) кандидатуру позивача до складу комісії з питань регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування суд зазначає, що відповідно до статті 25 Закону 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 2 частини 1 статті 26 Закону 280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.

З огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу. Таким чином, суд не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі перебирати на себе функції суб'єктів владних повноважень, оскільки не наділений правом створювати норми права, а вповноважений лише перевіряти вже створені норми на їх відповідність вищим нормативно-правовим актам.

Суб'єкти владних повноважень застосовують надані їм у межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження в будь-якій формі своїх дій з іншими суб'єктами. Втручання в дискреційні повноваження суб'єкта влади виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридичних допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Позивач просить зобов'язати Ватутінську міську раду обрати (затвердити) його кандидатуру до складу комісії з питань регламенту, депутатської діяльності і етики та розвитку місцевого самоврядування, тобто фактично намагається через суд порушити права депутатів Ватутінської міської ради Черкаської області на прийняття чи не прийняття ними рішення, яке в силу Законів 280/97-ВР та № 93-IV відноситься виключно до їх компетенції, а тому зазначена позовна вимога не може бути задоволена.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Розподіл судових витрат згідно вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювати у зв'язку з відмовою позивачеві у задоволенні адміністративного позову.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1);

2) відповідач-1 - Ватутінська міська рада Черкаської області (20250, Черкаська область, м. Ватутіне, пр-кт Дружби, 8, ідентифікаційний код 33088050);

3) відповідач-2 - секретар Ватутінської міської ради Черкаської області Бабюк Сергій В'ячеславович (20250, Черкаська область, м. Ватутіне, пр-кт Дружби, 8).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 01.08.2018.

Суддя В.О. Гаврилюк