Рішення від 26.07.2018 по справі 807/432/18

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2018 року м. Ужгород№ 807/432/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання Данча М.І.

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про скасування рішень та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 26 липня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 31 липня 2018 року.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач, ДФС України), якою просить: 1) Скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації за № 474518/НОМЕР_1, № 474517/НОМЕР_1, № 455312/НОМЕР_1, № 474514/НОМЕР_1, №455310/НОМЕР_1, № 474516/НОМЕР_1, № 474513/НОМЕР_1, № 474519/НОМЕР_1, № 474521/НОМЕР_1, № 474520/НОМЕР_1, № 455311/НОМЕР_1, № 474515/НОМЕР_1 від 22 грудня 2017 року на загальну суму 115712,60, які були виписані на ПАТ "Закарпаттяобленерго"; 2) Зареєструвати податкові накладні № 55,51,42,44,45,49,52,54,43,48,46,53 від 28 листопада 2017 року на загальну суму 115712,60 грн., які були виписані на ПАТ "Закарпаттяобленерго".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було складені податкові накладні № 55,51,42,44,45,49,52,54,43,48,46,53 від 28 листопада 2017 року та направлено їх для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак, реєстрацію по вказаних податкових накладних було зупинено. Позивачем було надано всі необхідні документи на підтвердження реальності здійснення операцій за вказаними податковими накладними. Однак, рішеннями комісії ДФС від 22 грудня 2017 року було відмовлено у реєстрації вищезазначених податкових накладних. Позивач вважає, що підстав для блокування реєстрації податкових накладних немає. Так, рішення комісії ДФС про відмову в реєстрації податкової накладної не містять конкретної інформації щодо причин і підстав для прийняття такого рішення. Фіскальним органом лише процитовано норму законодавства без конкретизації обставин справи, зокрема не зазначено: чи надані копії документів містять порушення законодавства, а якщо так, то які саме; чи ці копії документів є недостатніми для прийняття позитивного рішення, а якщо так, то яких документів недостатньо. Таким чином, вважає, що прийняті комісією ДФС України рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав, що наведені у позовній заяві, просив суд їх задовольнити.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що надані позивачем копії документів не є достатніми для прийняття ДФС України рішення про реєстрацію податкових накладних. Таким чином, відповідач вважає, що ним правомірно було прийнято оскаржувані рішення, а тому просить відмовити в задоволенні позову.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечив з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 було складено податкові накладні:

1) Податкову накладну № 53 від 28 листопада 2017 року та направлено її 11 грудня 2017 року для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

За результатами розгляду вищевказаної податкової накладної, контролюючим органом складено квитанцію № 1 від 11 грудня 2017 року, у якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8708. У зв'язку з чим, платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Позивачем було направлено повідомлення від 15 грудня 2017 року № 53 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена. Зокрема ним було надано: копії договору купівлі-продажу від 23 жовтня 2015 року № 35110654369433 (ТОВ "А.Б.С. Україна"), копії накладної № UG17F020400 від 26 червня 2017 року , копії видаткової накладної № UG17F034084 від 18 жовтня 2017 року, копії видаткової накладної № S1-272917 від 04 листопада 2017 року, копії договору про оренду нерухомого майна № 4 від 07 березня 2017 року, акт про надання послуг оренди нерухомого майна, копія договору про співпрацю із ПАТ "Закарпаттяобленерго" , копія довіреності про отримання матеріальних цінностей, копії платіжних доручень про купівлю товарів.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС) від 22 грудня 2017 року № 474514/НОМЕР_1 позивачу було відмовлено у реєстрації ПН № 53 від 28 листопада 2017 року, оскільки платником податків надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до Постанови КМУ від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Позивачем було оскаржене вищезазначене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в адміністративному порядку, шляхом направлення на адресу ДФС України відповідно скарги.

Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 04 січня 2008 року № 1302/НОМЕР_1 залишено скаргу позивача без розгляду та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.

2) Податкову накладну № 46 від 28 листопада 2017 року та направлено її 11 грудня 2017 року для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду вищевказаної податкової накладної, контролюючим органом складено квитанцію від 11 грудня 2017 року, у якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8716. У зв'язку з чим, платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Позивачем було направлено повідомлення від 18 грудня 2017 року № 46 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена. Зокрема ним було надано: копію договору поставки товару від 03 січня 2014 року № 002544-14 (ТОВ "Торгово-промислова компанія "Омега-Автопоставка"), копія видаткової накладної № ХВ-0201 697 від 28 лютого 2015 року, копії видаткової накладної № ХВ-0287 973 від 28 лютого 2017 року, копії договору про оренду нерухомого майна № 4 від 07 березня 2017 року , акт про надання послуг оренди нерухомого майна, копія договору оренди на нежитлове приміщення № 01/2013, копія договору про співпрацю із ПАТ "Закарпаттяобленерго", копія довіреності про отримання матеріальних цінностей, копії платіжних доручень про купівлю та продаж товарів, та пояснення.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС) від 22 грудня 2017 року № 474519/НОМЕР_1 позивачу було відмовлено у реєстрації ПН № 46 від 28 листопада 2017 року, оскільки платником податків надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до Постанови КМУ від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Позивачем було оскаржене вищезазначене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в адміністративному порядку, шляхом направлення на адресу ДФС України відповідно скарги.

Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 04 січня 2018 року № 1295/НОМЕР_1 залишено скаргу позивача без розгляду та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.

3) Податкову накладну № 48 від 28 листопада 2017 року та направлено її 11 грудня 2017 року для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду вищевказаної податкової накладної, контролюючим органом складено квитанцію від 11 грудня 2017 року, у якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8481. У зв'язку з чим, платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Позивачем було направлено повідомлення від 15 грудня 2017 року № 48 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено. Зокрема ним було надано: копію договору купівлі-продажу від 04 січня 2017 року № U717NK046 (ТОВ " Еліт-Україна "), копії видаткової накладної № UG17F034908 від 25 жовтня 2017 року, копію договору про оренду нерухомого майна № 4 від 07 березня 2017 року, акт про надання послуг оренди нерухомого майна , копія договору про співпрацю із ПАТ "Закарпаттяобленерго", копія довіреності про отримання матеріальних цінностей, копії платіжних доручень про купівлю та продаж товарів та пояснення.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22 грудня 2017 року № 474513/НОМЕР_1 позивачу було відмовлено у реєстрації ПН № 48 від 28 листопада 2017 року, оскільки платником податків надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до Постанови КМУ від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Позивачем було оскаржене вищезазначене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, однак Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 04 січня 2018 року № 1305/НОМЕР_1 залишено скаргу позивача без розгляду та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.

4) Податкову накладну № 43 від 28 листопада 2017 року та направлено її 11 грудня 2017 року для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду вищевказаної податкової накладної, контролюючим органом складено квитанцію № 1 від 11 грудня 2017 року, у якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 4011. У зв'язку з чим, платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Позивачем було направлено повідомлення від 14 грудня 2017 року № 43 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено. Зокрема ним було надано: копію договору поставки товару від 03 січня 2014 року № 002544014 (ТОВ "Торгово-промислова компанія "Омега-Автопоставка"), копії видаткової накладної № ХВ-0496 від 31 березня 2017 року, копію договору про оренду нерухомого майна, копія договору про співпрацю із ПАТ "Закарпаттяобленерго", копія довіреності про отримання матеріальних цінностей, копії платіжних доручень про купівлю та продаж товарів та пояснення.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22 грудня 2017 року № 455311/НОМЕР_1 позивачу було відмовлено у реєстрації ПН № 43 від 28 листопада 2017 року, оскільки платником податків надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до Постанови КМУ від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Позивачем було оскаржене вищезазначене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, однак Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 04 січня 2018 року № 1304/НОМЕР_1 залишено скаргу позивача без розгляду та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.

5) Податкову накладну № 54 від 28 листопада 2017 року та направлено її 11 грудня 2017 року для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду вищевказаної податкової накладної, контролюючим органом складено квитанцію № 1 від 11 грудня 2017 року, у якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8421, 8481, 8708. У зв'язку з чим, платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Позивачем було направлено повідомлення від 14 грудня 2017 року № 54 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено. Зокрема ним було надано: копію договору поставки товару від 03 січня 2014 року № 002544-14 (ТОВ "Торгово-промислова компанія "Омега-Автопоставка"), копії видаткової накладної № ХВ-1000 143 від 14 червня 2017 року, копію договору про оренду нерухомого майна № 4 від 07 березня 2017 року, акт про надання послуг оренди нерухомого майна, копію договору про співпрацю із ПАТ "Закарпаттяобленерго", копія довіреності про отримання матеріальних цінностей, копії платіжних доручень про купівлю та продаж товарів, пояснення.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22 грудня 2017 року № 455312/НОМЕР_1 позивачу було відмовлено у реєстрації ПН № 54 від 28 листопада 2017 року, оскільки платником податків надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до Постанови КМУ від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Позивачем було оскаржене вищезазначене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, однак Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 04 січня 2018 року № 1303/НОМЕР_1 залишено скаргу позивача без розгляду та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.

6) Податкову накладну № 52 від 28 листопада 2017 року та направлено її 11 грудня 2017 року для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду вищевказаної податкової накладної, контролюючим органом складено квитанцію № 1 від 11 грудня 2017 року, у якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 4011. У зв'язку з чим, платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Позивачем було направлено повідомлення від 14 грудня 2017 року № 52 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено. Зокрема ним було надано: копію договору поставки товару від 05 січня 2017 року № 347/17/29 (ТОВ "Техноопторг-Трейд"), копії видаткової накладної № 61258 від 02 листопада 2017 року, копії договору про оренду нерухомого майна № 4 від 07 березня 2017 року, акт про надання послуг оренди нерухомого майна, копія договору № 135304 про надання послуг з організації перевезення відправлень, копія договору про співпрацю із ПАТ "Закарпаттяобленерго", копія довіреності про отримання матеріальних цінностей, копії платіжних доручень про купівлю та продаж товарів, пояснення.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22 грудня 2017 року № 455310/НОМЕР_1 позивачу було відмовлено у реєстрації ПН № 52 від 28 листопада 2017 року, оскільки платником податків надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до Постанови КМУ від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Позивачем було оскаржене вищезазначене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, однак Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 04 січня 2018 року № 1306/НОМЕР_1 залишено скаргу позивача без розгляду та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.

7) Податкову накладну № 49 від 28 листопада 2017 року та направлено її 11 грудня 2017 року для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду вищевказаної податкової накладної, контролюючим органом складено квитанцію № 1 від 11 грудня 2017 року, у якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8708. У зв'язку з чим, платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Позивачем було направлено повідомлення від 14 грудня 2017 року № 49 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено. Зокрема ним було надано: копію договору поставки товару від 05 січня 2016 року № 18/4 (ФОП ОСОБА_3), копії видаткової накладної № 79782 від 02 вересня 2016 року, копії договору про оренду нерухомого майна № 4 від 07 березня 2017 року, акт про надання послуг оренди нерухомого майна № 4 від 07 березня 2017 року, акт про надання послуг оренди нерухомого майна, копія договору оренди № 01/2013 на нежитлове приміщення ТОВ "Політекс" від 01 лютого 2013 року, копія договору про співпрацю із ПАТ "Закарпаттяобленерго", копія довіреності про отримання матеріальних цінностей, копії платіжних доручень про купівлю та продаж товарів, пояснення.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22 грудня 2017 року № 474520/НОМЕР_1 позивачу було відмовлено у реєстрації ПН № 49 від 28 листопада 2017 року, оскільки платником податків надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до Постанови КМУ від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Позивачем було оскаржене вищезазначене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, однак Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 04 січня 2018 року № 1296/НОМЕР_1 залишено скаргу позивача без розгляду та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.

8) Податкову накладну № 45 від 28 листопада 2017 року та направлено її 11 грудня 2017 року для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду вищевказаної податкової накладної, контролюючим органом складено квитанцію № 1 від 11 грудня 2017 року, у якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 4016, 8511, 8708. У зв'язку з чим, платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Позивачем було направлено повідомлення від 18 грудня 2017 року № 45 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено. Зокрема ним було надано: копію договору купівлі-продажу від 04 січня 2017 року № U717NK046 (ТОВ "Еліт-Україна"), копію видаткової накладної № UG17F014333 від 08 травня 2017 року, копія видаткової накладної № UG17F025935 від 10 серпня 2017 року, копії видаткової накладної № UG14F027037 від 10 листопада 2014 року, копія договору поставки товару № 18/4 від 05 січня 2016 року (ФОП ОСОБА_3.), копія видаткової накладної № 32/4 від 30 червня 2016 року, копія договору про оренду нерухомого майна № 4 від 07 березня 2017 року, акт про надання послуг оренди нерухомого майна, копія договору оренди № 01/2013 на нежитлове приміщення від 01 лютого 2013 року (ТОВ "Політекс"), копія договору про співпрацю із ПАТ "Закарпаттяобленерго", копія довіреності про отримання матеріальних цінностей, копії платіжних доручень про купівлю та продаж товарів, пояснення.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22 грудня 2017 року № 474521/НОМЕР_1 позивачу було відмовлено у реєстрації ПН № 45 від 28 листопада 2017 року, оскільки платником податків надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до Постанови КМУ від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Позивачем було оскаржене вищезазначене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, однак Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 04 січня 2018 року № 1297/НОМЕР_1 залишено скаргу позивача без розгляду та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.

9) Податкову накладну № 44 від 28 листопада 2017 року та направлено її 11 грудня 2017 року для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду вищевказаної податкової накладної, контролюючим органом складено квитанцію № 1 від 11 грудня 2017 року, у якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8716. У зв'язку з чим, платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Позивачем було направлено повідомлення від 17 грудня 2017 року № 44 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено. Зокрема ним було надано: копію договору поставки товару № 18/4 від 05 січня 2016 року (ФОП ОСОБА_3.), копія видаткової накладної № 53471 від 05 вересня 2016 року, копії договору про оренду нерухомого майна № 4 від 07 березня 2017 року, акт про надання послуг оренди нерухомого майна, копія договору оренди № 01/ 2013 на нежитлове приміщення від 01 лютого 2013 року ТОВ "Політекс"), копія договору про співпрацю із ПАТ "Закарпаттяобленерго", копія довіреності про отримання матеріальних цінностей, копії платіжних доручень про купівлю та продаж товарів, пояснення.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22 грудня 2017 року № 474518/НОМЕР_1 позивачу було відмовлено у реєстрації ПН № 44 від 28 листопада 2017 року, оскільки платником податків надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до Постанови КМУ від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Позивачем було оскаржене вищезазначене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, однак Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 04 січня 2018 року № 1300/НОМЕР_1 залишено скаргу позивача без розгляду та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.

10) Податкову накладну № 42 від 28 листопада 2017 року та направлено її 11 грудня 2017 року для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду вищевказаної податкової накладної, контролюючим органом складено квитанцію № 1 від 11 грудня 2017 року, у якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8421, 8481, 8511, 8708. У зв'язку з чим, платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Позивачем було направлено повідомлення від 15 грудня 2017 року № 42 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено. Зокрема ним було надано: копію договору поставки товару від 03 січня 2014№ 002544-14 (ТОВ "Торгово-промислова компанія "Омега-Автопоставка"), копії видаткової накладної № ХВ00384 637 віл 15 березня 2017 року, копії видаткової накладної № ХВ-0384 624 від 15 березня 2017 року, копії видаткової накладної № ХВ-0390 200 від 16 березня 2017 року, копія договору поставок товару № 18/4 від 05 січня 2016 року (ФОП ОСОБА_3.), копія видаткової накладної № 53470 від 10 вересня 2016 року, копія договору про оренду нерухомого майна № 4від 07 березня 2017 року, акт про надання послуг оренди нерухомого майна, копія договору оренди № 01/2013 на нежитлове приміщення від 01 лютого 2013 року (ТОВ "Політекс"), копія договору про співпрацю із ПАТ "Закарпаттяобленерго", копія довіреності про отримання матеріальних цінностей, копії платіжних доручень про купівлю та продаж товарів, пояснення.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22 грудня 2017 року № 474515/НОМЕР_1 позивачу було відмовлено у реєстрації ПН № 42 від 28 листопада 2017 року, оскільки платником податків надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до Постанови КМУ від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Позивачем було оскаржене вищезазначене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, однак Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 04 січня 2018 року № 1298/НОМЕР_1 залишено скаргу позивача без розгляду та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.

11) Податкову накладну № 51 від 28 листопада 2017 року та направлено її 11 грудня 2017 року для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду вищевказаної податкової накладної, контролюючим органом складено квитанцію № 1 від 11 грудня 2017 року, у якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8511, 8708. У зв'язку з чим, платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Позивачем було направлено повідомлення від 16 грудня 2017 року № 51 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено. Зокрема ним було надано: копію договору поставки товару від 05 січня 2016 року № 18/4 (ФОП ОСОБА_3.), копії видаткової накладної № 55 від 10 березня 2016 року, копії видаткової накладної № 54 від 10 березня 2016 року, копії договору про оренду нерухомого майна № 4 від 07 березня 2017 року, акт про надання послуг оренди нерухомого майна, копія договору оренди № 01/2013 на нежитлове приміщення (ТОВ "Політекс"), копія договору про співпрацю із ПАТ "Закарпаттяобленерго", копія довіреності про отримання матеріальних цінностей, копії платіжних доручень про купівлю та продаж товарів, пояснення.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22 грудня 2017 року № 474516/НОМЕР_1 позивачу було відмовлено у реєстрації ПН № 51 від 28 листопада 2017 року, оскільки платником податків надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до Постанови КМУ від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Позивачем було оскаржене вищезазначене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, однак Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 04 січня 2018 року № 1299/НОМЕР_1 залишено скаргу позивача без розгляду та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.

12) Податкову накладну № 55 від 28 листопада 2017 року та направлено її 12 грудня 2017 року для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами розгляду вищевказаної податкової накладної, контролюючим органом складено квитанцію № 1 від 11 грудня 2017 року, у якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8421, 8708. У зв'язку з чим, платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Позивачем було направлено повідомлення від 17 грудня 2017 року № 55 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено. Зокрема ним було надано: копію договору купівлі-продажу від 04 квітня 2017 року № U717NK046 (ТОВ "Еліт -Україна"), копії видаткової накладної № UG17F007790 від 16 березня 2017 року, копії видаткової накладної № UG17F007261 від 15 березня 2017 року, копії видаткової накладної № UG14007791 від 10 березня 2017 року, копії видаткової накладної № UG17F037476 від 15 листопада 2017 року, копії договору про оренду нерухомого майна № 4 від 07 березня 2017 року, акт про надання послуг оренди нерухомого майна, копія договору про співпрацю із ПАТ "Закарпаттяобленерго", копія довіреності про отримання матеріальних цінностей, копії платіжних доручень про купівлю та продаж товарів, пояснення.

Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22 грудня 2017 року № 474517/НОМЕР_1 позивачу було відмовлено у реєстрації ПН № 55 від 28 листопада 2017 року, оскільки платником податків надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, відповідно до Постанови КМУ від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Позивачем було оскаржене вищезазначене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, однак Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 04 січня 2018 року № 1301/НОМЕР_1 залишено скаргу позивача без розгляду та рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної - без змін.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.7 статті 201 цього ж Кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Положенням пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до положень пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

В свою чергу, за приписами пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до положень пункту 201.16.1 статті 201 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі, у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, чи зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 (Критерії оцінки ступня ризиків).

Пункт 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків містить у собі визначення двох різних критеріїв. Так, моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

Згідно з Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

У відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року за №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» (чинної на момент прийняття оскаржуваних рішень), підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу.

При цьому, у вказаній Постанові зазначається, що надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.

Як вбачається із змісту наявних квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, контролюючим органом, всупереч вимогам п.п..201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, не зазначено конкретного критерію чи критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної. Також, не зазначено, які саме документи згідно Вичерпного переліку слід надати до перевірки, що були б достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Дані обставини свідчать про те, що такі рішення відповідача не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, що перешкоджає платнику податків своєчасно та в повній мірі виконати свої обов'язки та скористатись своїми правами, передбаченими чинним податковим законодавством, яким врегульовано порядок реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

В свою чергу, позивачем було подано контролюючому органу Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарських операцій по податкових накладних, реєстрація яких зупинена, з додаванням відповідних копій документів.

Однак, всупереч цьому, контролюючий орган прийняв оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. При чому, як вбачається зі змісту зазначених рішень, в них не вказано, які саме документи складені з порушенням законодавства та/або яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Тобто, управлінський акт відповідача не містить чіткого визначення підстав прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, які передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року за №190.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що ДФС України не доведено правомірності оскаржених рішень, у зв'язку з чим наявні підстави для визнання рішень комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної або відмову в такій реєстрації № 474518/НОМЕР_1, № 474517/НОМЕР_1, № 455312/НОМЕР_1, № 474514/НОМЕР_1, № 455310/НОМЕР_1, № 474516/НОМЕР_1, № 474513/НОМЕР_1, № 474519/НОМЕР_1, № 474521/НОМЕР_1, № 474520/НОМЕР_1, № 455311/НОМЕР_1, № 474515/НОМЕР_1 від 22 грудня 2017 року - протиправними та їх скасування.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну, суд зазначає наступне.

Суд вважає, що ефективним захистом прав позивача у відповідності до ст.13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод є зобов'язання відповідача -суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У першому випадку податкова накладна, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, яке ухвалюється саме комісією ДФС України.

У другому випадку податкова накладна, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної.

Таким чином, нормами Податкового кодексу України чітко визначено настання такої події, як набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної.

Пунктом 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 встановлено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Враховуючи, що судом встановлено відсутність у відповідача правових підстав для відмови у реєстрації податкових накладних шляхом прийняття відповідних рішень, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного прав позивача є зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 податкові накладні №№55, 51,42,44,45,49, 52, 54, 43, 48, 46, 53 від 28 листопада 2017 року.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

ДФС України не доведено правомірності оскаржених рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, позовні вимоги, щодо визнання таких рішень протиправними, їх скасування та зобов'язання зареєструвати податкові накладні, відповідають вимогам закону та обставинам справи, що підтверджено дослідженими в судовому засіданні належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зважаючи на те, що рішення суду зобов'язує відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, суд вважає за необхідне встановити відповідачу строк подання звіту про виконання рішення - 30 днів з дня набрання законної сили рішенням суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197) про скасування рішень та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 474518/НОМЕР_1, № 474517/НОМЕР_1, № 455312/НОМЕР_1, № 474514/НОМЕР_1, № 455310/НОМЕР_1, № 474516/НОМЕР_1, № 474513/НОМЕР_1, № 474519/НОМЕР_1, № 474521/НОМЕР_1, № 474520/НОМЕР_1, № 455311/НОМЕР_1, № 474515/НОМЕР_1 від 22 грудня 2017 року.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України (м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 податкові накладні №№ 55, 51,42,44,45,49, 52, 54, 43, 48, 46, 53 від 28 листопада 2017 року.

4. Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).

5. Зобов'язати Державну фіскальну службу України подати звіт про виконання рішення суду у 30 -денний строк з дня набрання ним законної сили.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).

СуддяН.Д. Маєцька