30 липня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/557/18
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Бойко С.С., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 у справі №816/557/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і №947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268" відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/2379 від 26.04.2017. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2016 не змінюючи базовий місяць індексації у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців поліції відповідно до Закону України "Про внесення змін деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і №947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268" відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області починаючи №4/2379 від 26.04.2017 та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 01.01.2016. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у місячний строк з дати набрання рішенням законної сили подати до суду звіт про його виконання.
26.04.2018 рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 набрало законної сили.
29.08.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області подано звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 року у справі №816/557/18.
19.06.2018 до суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про розгляду звіту про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду по справі №816/557/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 11.07.2018 призначено до судового розгляду клопотання позивача про розгляд звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
23.07.2018 ОСОБА_1 подав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності.
Представники Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в судове засідання не з'явилися, надали до суду клопотання про розгляд справи без особистої участі.
Згідно із нормами частини четвертої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно із частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином розгляд справи відбувся в порядку письмового провадження.
Розглянувши вищевказане клопотання позивача та звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до статті 1291 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно частини другої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. (частина четверта статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Згідно частини другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, із вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.
При цьому, приписи процесуального законодавства щодо накладення на суб'єкта владних повноважень штрафу на невиконання рішення або неподання звіту не є імперативними, а дозволяють суду діяти на власний розсуд в питанні накладення штрафу.
Суд зазначає, що заходи судового контролю, підлягають до застосування у разі не подання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо зазначені в поданому звіті причини не виконання чи неповного виконання судового рішення будуть визнані неповажними.
При цьому за приписами частини другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України подання звіту із порушень строку, встановленого судом, не тягне за собою накладення штрафу.
Матеріали справи свідчать, що на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1
На підтвердження виконання рішення суду відповідачем надано розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії позивача, починаючи з січня 2016 року по квітень 2018 року.
Судом встановлено, що з січня 2018 року позивачу нараховується та виплачується пенсія у розмірі 4004,45 грн.
Згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії відповідачем визначено доплату за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у сумі 29792,16 грн.
Отже, означене рішення суду не виконано в частині проведення виплат після здійсненого перерахунку за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.
Згідно наданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області інформації, після проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі рішення суду розмір заборгованості складає 29792,16 грн.
Невиплату залишку донарахованої суми відповідач обґрунтовував відсутністю виділених бюджетних коштів.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
У поданому звіті та додаткових письмових поясненнях відповідач пояснював, що органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 "Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами" у межах виділених асигнувань.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все статтею 23 Бюджетного кодексу України, а саме будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 вищевказаного Кодексу взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
За змістом пояснень представника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області бюджетним призначенням управління встановлено фінансування для виплати пенсій пенсіонерам за поточний 2018 рік, проте відсутнє бюджетне призначення для виплати заборгованості у зв'язку з перерахунком пенсії на підставі рішень суду.
На вимогу суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області надано пояснення та документальне підтвердження вжиття заходів по виконанню рішення суду у даній справі.
23.05.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області направлено до Пенсійного фонду України лист № 7114/07-20, в якому повідомив, що станом на 21.05.2018 до управління надійшло 165 рішення суду про проведення перерахунку та виплати пенсії майже на 8 млн. грн. Вказували, що загальна потреба на виплату перерахованих пенсій за рішеннями судів станом на 15.05.2018 складає 9,5 млн грн.
Крім того, надані звіти щодо проведення перерахунку на підставі рішення суду з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 судом не враховуються. У зв'язку із чим просили повідомити про виділення коштів з Державного бюджету на виконання рішень суду.
У відповідь на даний лист Пенсійним фондом України листом від 27.06.2018 №21555/02-12 повідомлено відповідача, що ним сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та направлено її до Міністерства соціальної політики України, як головного розпорядника бюджетних коштів. Одночасно звернуто увагу на ту обставину, що визначення умов, порядку та розміру пенсії згідно умов Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до ч. 4 ст. 63 цього ж Закону є компетенцією Кабінету Міністрів України, яким на виконання вищезазначеної норми прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям громадян". Даною постановою передбачено поетапне погашення заборгованості за перерахованими пенсіями. Пунктом 3 означеної постанови №103 встановлено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі № 818/1076/18 (провадження Пз/9901/32/18, №73763736) зазначив, що постанова КМУ №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Пенсійний фонд України листом від 16.07.2018 № 22434/23-21, надісланим на адреси Головним управлінням Пенсійного фонду України в областях та місті Києві, Пенсійним фондом України повідомлено, що останнім сформовано потребу в бюджетних коштах та проінформовано Міністерство соціальної політики України про застосування до органів Пенсійного фонду України штрафних санкцій, та зазначено, що питання виконання судових рішень залишається на контролі Пенсійного фонду України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України і вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, не має правових підстав.
Дана ситуація зумовлена дефіцитом бюджетних призначень на фінансування таких виплат у загальнодержавному масштабі.
Вини та умислу на навмисне невиконання рішення суду у даній справі з боку керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області судом не встановлено.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем було здійснено всі залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення суду у даній справі.
За таких обставин суд приймає звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 у справі 816/557/18.
Приймаючи до уваги, що рішенням суду від 26.03.2018 не присуджено до стягнення конкретної суми пенсії, а саме зобов'язано відповідача здійснити її перерахунок та виплату (що і було виконано останнім в частині проведення перерахунку в повному обсязі, а в частині проведення виплат частково), а також вжиті відповідачем заходи для забезпечення виконання рішення суду в повному обсязі та відсутність вини керівника суб'єкта владних повноважень у навмисному невиконанні рішення суду, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування особисто до керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області такого заходу реагування, як штраф, в порядку та розмірах, передбаченими статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України та встановлення нового строк для подачі звіту.
За таких обставин в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення в адміністративній справі №816/557/18 необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення нового строку подання звіту у справі №816/557/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити в повному обсязі.
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 у справі №816/557/18.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.С. Бойко