Рішення від 21.06.2018 по справі 817/966/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2018 року м. Рівне №817/966/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Махаринця Д.Є. за участю секретаря судового засідання Свінтозельської К.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1 представники ОСОБА_2, ОСОБА_3,

відповідача: представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доРегіональний сервісний центр МВС в Рівненській області МВС України

про скасування висновку, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області (далі - відповідач) про скасування висновку (про проведену перевірку) від 05.12.2017 про скасування реєстрації автомобіля марки «MERSEDES-BENZ» модель «S 63 AMG», кузов НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_3, 2014 року випуску, який зареєстрований за ОСОБА_1 та про зобов'язання відповідача поновити державну реєстрацію автомобіля марки «MERSEDES-BENZ» модель «S 63 AMG», кузов НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_3, 2014 року випуску, який зареєстрований за ОСОБА_1

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що для державної реєстрації автомобіля та отримання номерних знаків і свідоцтва про реєстрацію позивачем було подано всі передбачені законодавством необхідні документи. Проте, при знятті автомобіля з арешту з'ясувалось, що автомобіль марки «MERSEDES-BENZ» модель «S 63 AMG», кузов НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_3, 2014 року випуску, також знятий з державної реєстрації на підставі висновку Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області про проведення перевірки від 05.12.2017. Державним підприємством «Український центр з питань сертифікації та захисту прав споживачів» скасовані раніше видані сертифікати відповідності видані на транспортні засоби в тому числі і на автомобіль позивача. ОСОБА_1 вважає таке скасування державної реєстрації протиправним та таким, що проведене без достатніх правових підстав, з порушенням встановленого законодавством Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388, що і стало причиною звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 04.04.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 26.04.2018 о 12:00 год. в залі судових засідань Рівненського окружного адміністративного суду (м. Рівне, вул. 16 Липня 87).

23.04.2018 за відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого він позов не визнає, оскільки вважає рішення правомірним. Зокрема зазначає, що первинна державна реєстрація автомобіля позивача не може бути чинною у зв'язку з скасуванням реєстрації сертифікату відповідності зазначеного засобу, а автомобіль вважається таким, що не проходив (або не пройшов) відповідну перевірку. Лише за умови надання позивачем сертифікату відповідності виданого повноважним на те органом із сертифікації колісних транспортних засобів, відповідач зможе поновити державну реєстрацію транспортного засобу марки «MERSEDES-BENZ» модель «S 63 AMG», кузов НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_3, 2014 року випуску. За таких обставин, просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

04.06.2018 за позивачем подано відповідь на відзив, у відповідності до якого він не погоджується з аргументами, наведеними у відзиві. Зазначає, що відповідач у своєму висновку про проведену перевірку щодо скасування реєстраційних операцій з автомобілем позивача посилається на норми законодавства, які передбачають дії при первинній реєстрації, перереєстрації транспортних засобів і не мають відношення до скасування реєстрації автомобілів. Наголошує на тому, що підставою для скасування державної реєстрації транспортних засобів може бути лише обставина, передбачена пунктом 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388. Інших підстав для скасування державної реєстрації чинним Порядком №1388 не передбачено. Окремого рішення про скасування реєстрації автомобіля позивача уповноваженим органом не приймалося.

В судовому засіданні позивач та його представники просили позов задовольнити повністю з підстав зазначених у позовній заяві та відповіді на відзив.

В судове засідання 21.06.2018 представник відповідача не прибув. Про дату, місце і час судового розгляду повідомлявся належним чином. До початку судового засідання подав клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 позивач є власником автомобіля марки «MERSEDES-BENZ» модель «S 63 AMG», кузов НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_3, 2014 року випуску (а.с.13).

Належний позивачу автомобіль був зареєстрований відповідачем на підставі сертифікату відповідності від 09.02.2017 №UA.004.03132-17.

Відповідно до висновку експертного дослідження, проведеного в 2017 році за №11/8046/380 Київським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром, номер кузова НОМЕР_1, ідентифікатор НОМЕР_4, наданого на дослідження транспортного засобу MERSEDES S 63 AMG не змінювалися (а.с.18).

15.08.2017 органом із сертифікації КТЗ, їх частин та обладнання Державним підприємством "Український центр з питань сертифікації та захисту прав споживачів" (далі - ДП «УкрЦПСЗПС») прийнято рішення №12229 про скасування сертифікатів відповідності, зокрема сертифікату від 09.02.2017 №UA.004.03132-17, виданого на автомобіль марки «MERSEDES-BENZ» модель «S 63 AMG», кузов НОМЕР_2 (а.с.29-31).

У період з 24.11.2017 по 05.12.2017 на підставі наказу Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області «Про затвердження складу комісії для проведення перевірки» від 24.11.2017 №120 комісією у складі уповноважених працівників відповідача проведено перевірку, під час якої комісія ознайомилася та вивчила:

- постанову про усунення причин і умов, які сприяли вчиненню кримінального правопорушення, слідчого СУ Головного управління національної поліції в Рівненській області від 09.10.2017; - належним чином засвідчену копію рішення ДП "УкрЦПСЗПС" про скасування сертифікатів відповідності від 15.08.2017 №12229; - копії документів, які стали підставою для проведення реєстраційних операцій з автомобілями вказаними у додатку до рішення органу сертифікації КТЗ від 15.08.2017 №12229, зокрема автомобіля позивача.

За результатами проведеної перевірки відповідачем сформовано висновок "Про проведену перевірку" від 05.12.2017 (а.с.20-28).

Відповідно до даного висновку, перевіркою встановлено, що 15.08.2017 рішенням ДП "УкрЦПСЗПС" серед інших сертифікатів скасовано сертифікат відповідності від 09.02.2017 №UA.004.03132-17, виданий на автомобіль марки «MERSEDES-BENZ» модель «S 63 AMG», кузов НОМЕР_2. Зазначено, що державна реєстрація автомобілів, перелічених в рішенні органу сертифікації КТЗ, не може бути чинною у зв'язку з скасуванням сертифікатів відповідності, які були однією із умов для її проведення, а транспортні засоби вважатися такими, що не проходили (або не пройшли) відповідні перевірки. За таких обставин, комісія вирішила скасувати всі реєстраційні операції, зокрема щодо автомобіля позивача.

Листом від 14.12.2017 №31/17/5641-7319 Територіальний сервісний центр №5641 Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області повідомив позивача про скасування реєстрації належного йому на праві власності автомобіля. Також цим листом позивачу запропоновано повернути свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та номерні знаки. Для поновлення реєстрації в сервісному центрі МВС запропоновано надати сертифікат відповідності, виданий призначеним органом із сертифікації колісних транспортних засобів (а.с.14).

Листом від 26.03.2018 за №31/17-16аз відповідачем було запропоновано для поновлення реєстрації транспортного засобу який належить ОСОБА_1 надати сертифікат відповідності, виданий уповноваженим органом сертифікації. Додатково повідомлено про здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12017180000000010, в межах якого слідчим суддею Рівненського міського суду 14.02.2018 винесена ухвала про накладення арешту на автомобіль позивача (а.с.32-33).

Не погоджуючись з висновком відповідача про скасування реєстрації автомобіля марки «MERSEDES-BENZ» модель «S 63 AMG», кузов НОМЕР_2, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Згідно з вимогами ч.1 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 року № 3353 (далі - Закон № 3353) до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 34 Закону № 3353 державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.

Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

За приписами ч.1, 2 ст. 37 Закону №3353, забороняється експлуатація незареєстрованих (неперереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також транспортних засобів, що підлягають обов'язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка»).

Експлуатація транспортних засобів також забороняється в разі: порушення вимог щодо їх переобладнання; порушення порядку встановлення і використання спеціальних світлових і звукових сигнальних пристроїв; виявлення технічних несправностей і невідповідності вимогам правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також неукомплектованості відповідно до призначення.

Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйований на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 (далі - Порядок №1388) встановлено єдину на території України процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Пунктом 3 Порядку №1388 визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Відповідно до п. 8 Порядку №1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній рух»).

Згідно з вимогами п.10 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.

Пунктом 15 Порядку №1388, зокрема, визначено, що під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду. Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів.

Відповідно до приписів абз.1-3 п. 40 Порядку №1388 зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в сервісному центрі МВС на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.

Дозволяється проводити огляд транспортних засобів, які знімаються з обліку, за їх місцезнаходженням з дотриманням вимог пункту 15 цього Порядку. Такий огляд оформляється фахівцем експертної служби МВС відповідним актом, засвідчується його підписом та скріплюється печаткою адміністратора сервісного центру МВС.

У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Отже вказаною нормою чітко визначено, що скасування державної реєстрації транспортного засобу можливе у разі подання заяви власника або виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація. При цьому, ці обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами. З норм діючого законодавства не вбачається, що такий факт може бути встановлений на основі внутрішнього листування та висновків, що обґрунтовані лише припущеннями про можливу фальсифікацію документів.

Підставою для скасування державної реєстрації може бути судове рішення за результатом розгляду кримінального провадження, в якому встановлений факт підробки (фіктивності) документів, на підставі яких був зареєстрований вищевказаний автомобіль.

Суд враховує, що як на момент скасування державної реєстрації транспортного засобу позивача, так і на час судового розгляду справи, відсутнє судове рішення, яким би було встановлено факт підробки (фіктивності) документу, що став підставою для проведення державної реєстрації автомобіля, зокрема, сертифікату від 09.02.2017 №UA.004.03132-17 про відповідність конструкції автомобіля вимогам безпеки дорожнього руху, що підтверджує необґрунтованість та передчасність дій та рішення відповідача.

Крім того, суд зауважує, що під час вчинення дій з реєстрації автомобіля відповідач не був позбавлений можливості здійснити перевірку видачі сертифікату відповідності, у разі наявності сумніву щодо поданих документів.

Водночас, як встановлено судом, відповідачем скасовано державну реєстрацію автомобіля марки «MERSEDES-BENZ» модель «S 63 AMG», кузов НОМЕР_2, з посиланням на п. 10 Порядку, у зв'язку з скасуванням сертифікату від 09.02.2017 №UA.004.03132-17 про відповідність конструкції автомобіля вимогам безпеки дорожнього руху.

Посилання на п. 40 Порядку № 1388 в спірному рішенні відповідача відсутнє взагалі.

Згідно з ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до приписів ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На переконання суду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), повинен довести фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що рішення відповідача у формі висновку від 05.12.2017 про скасування реєстрації автомобіля 09.02.2017 №UA.004.03132-17, який зареєстрований на ОСОБА_1 не відповідає визначеним нормам Порядку №1388, що дають підстави для скасування державної реєстрації транспортного засобу, а тому підлягає скасуванню як протиправне, а державна реєстрація автомобіля позивача підлягає поновленню.

З урахування наведеного, суд вважає, що позовні вимоги знаходять своє підтвердження достатніми належними і обґрунтованими доказами, а тому позов слід задовольнити в повному обсязі.

Суд присуджує судові витрати відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_6) до Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області (вул.Вербова, 39, м.Рівне, 33024, код ЄДРПОУ 40112275) про скасування висновку, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.

Скасувати висновок (про проведену перевірку) Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області від 05.12.2017 про скасування реєстрації автомобіля марки "MERSEDES-BENZ" модель "S 62 AMG", кузов № НОМЕР_1, 2014 року випуску, державні номерні знаки АА 0085 КМ, який зареєстрований на ОСОБА_1.

Зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС в Рівненській області (вул.Вербова, 39, м.Рівне, 33024, код ЄДРПОУ 40112275) поновити державну реєстрацію автомобіля марки "MERSEDES-BENZ" модель "S 62 AMG", кузов № НОМЕР_1, 2014 року випуску, державні номерні знаки АА 0085 КМ, на ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_6).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області (вул.Вербова, 39, м.Рівне, 33024, код ЄДРПОУ 40112275) судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) грн. на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_6).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Махаринець Д.Є.