справа № 440/453/17
про передачу адміністративної справи
з одного адміністративного суду до іншого
30 липня 2018 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Москаль Р.М. одержав матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до селищного голови Красненської селищної ради Буського району Львівської області Чучмана Миколи Ігоровича про визнання протиправними та скасування розпоряджень про притягнення до дисциплінарної відповідальності,
ОСОБА_1 20.03.2017 звернулася до Буського районного суду Львівської області із позовною заявою до селищного голови Красненської селищної ради Буського району Львівської області Чучмана Миколи Ігоровича з вимогою визнати протиправними та скасувати розпорядження селищного голови Красненської селищної ради Буського району Львівської області Чучмана Миколи Ігоровича № 2 від 24.02.2017, № 4 від 01.03.2017 та № 6 від 16.03.2017 щодо накладення дисциплінарного стягнення у вигляді доган на секретаря Красненської селищної ради Буського району Львівської області VІІ скликання ОСОБА_1.
Ухвалою Буського районного суду Львівської області № 440/453/17 від 09.08.2017 (головуючий суддя Мельник С.Р.) відкрито провадження в адміністративній справі за цим позовом. Ухвалою від 04.10.2017 задоволено заяву позивачки про відвід головуючого судді у цій справі Мельник С.Р., справу № 440/453/17 передано в канцелярію Буського районного суду Львівської області - для перерозподілу. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Буського районного суду Львівської області справу № 440/453/17 передано на розгляд судді Журибіді Б.М. 21.06.2018 суд закінчив підготовче провадження та призначив цю справу до судового розгляду на 10.07.2018.
10 липня 2018 року Буський районний суд Львівської області постановив ухвалу №440/453/17 про передачу справи за предметною підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
За наслідками автоматизованого розподілу 27.07.2018 справу № 440/453/17 передано на розгляд судді Москалю Р.М.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в редакції, чинній до внесення змін Законом України № 2147-VIII від 03.10.2017 (тобто до 15.12.2017) місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
15.12.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIII, яким КАС України викладено в новій редакції. Ці зміни до Кодексу вводяться в дію з урахуванням особливостей, визначених в розділі VІІ «Перехідні положення» КАС України.
Згідно з пунктом 10 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Частиною третьою статті 30 КАС України (в редакції, що діє з 15.12.2017), визначено, що справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
В пункті 12 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України визначено, що заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Системний аналіз наведених правових норм дозволяє зробити висновок про те, що адміністративні суди (як місцеві, так і окружні) розглядають всі позови, заяви та скарги, отримані ними до 14.12.2017 включно, навіть якщо з 15.12.2017 КАС України в новій редакції змінив для таких справ правила предметної юрисдикції (підсудності). Таким чином, позовні заяви та справи, які надійшли та перебувають у провадженні суду, не підлягають передачі до іншого суду у зв'язку з набранням чинності змін до Кодексу адміністративного судочинства України від 03.10.2017 та встановленням нових правил розмежування юрисдикції окружних адміністративних судів і місцевих загальних судів.
Суд з'ясував, що позов ОСОБА_1 до селищного голови Красненської селищної ради Буського району Львівської області надійшов до Буського районного суду Львівської області ще 20.03.2017 (один рік та чотири місяці тому), а провадження в адміністративній справі № 440/453/17 цей суд відкрив 09.08.2017. Станом на дату звернення до суду з позовом та відкриття провадження в адміністративній справі цей спір був предметно підсудний місцевому загальному суду як адміністративному.
Враховуючи положення частини третьої статті 30 та розділу VII «Перехідні положення» КАС України адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до селищного голови Красненської селищної ради Буського району Львівської області Чучмана Миколи Ігоровича про визнання протиправними та скасування розпоряджень про притягнення до дисциплінарної відповідальності повинна бути розглянута по суті Буським районним судом Львівської області. При цьому суддя враховує, що розгляд цієї справи Львівським окружним адміністративним судом по суті незалежно від змісту прийнятого рішення суду призведе до порушення прав учасників справи, оскільки порушення правил предметної юрисдикції (підсудності) є безумовною підставою для скасування рішення суду.
Суд також враховує, що з приводу предметної підсудності таких спорів вже висловив свою правову позицію Львівський апеляційний адміністративний суд у постанові № 876/1338/18 від 20.03.2018 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/72863237).
Керуючись ст.ст. 29, 30, 243, 248, 256, 294, 295, п. 10, 12, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суддя -
передати адміністративну справу № 440/453/17 за позовом ОСОБА_1 до селищного голови Красненської селищної ради Буського району Львівської області Чучмана Миколи Ігоровича про визнання протиправними та скасування розпоряджень про притягнення до дисциплінарної відповідальності на розгляд до Буського районного суду Львівської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у п'ятнадцятиденний строк з дати складення ухвали.
Суддя Москаль Р.М.