справа №813/3320/18
про залишення позовної заяви без руху
27 липня 2018 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Хома О.П., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Трускавецького міського відділу Державної виконавчої служби Головного Територіального управління юстиції у Львівській області, Бориславського міського відділу Державної виконавчої служби Головного Територіального управління юстиції у Львівській області про скасування постанов,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Трускавецького міського відділу Державної виконавчої служби Головного Територіального управління юстиції у Львівській області, Бориславського міського відділу Державної виконавчої служби Головного Територіального управління юстиції у Львівській області, в якому просить:
-скасувати постанову Державного виконавця Трускавецького міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Гайгель Н.М. від 08.06.2017 про відкриття виконавчого провадження №54087185, по виконавчому листі № 438/794/16-ц виданому 20.02.2017 у частині стягнення з боржника виконавчого збору;
-скасувати постанову старшого державного виконавця Бориславського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Коцко У.В. від 11.04.2017 про стягнення виконавчого збору у сумі 6400 грн, виконавче провадження № 53736529, за виконавчим листом від 20.02.2017 № 438/794/16-ц ;
-скасувати постанову старшого державного виконавця Бориславського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Коцко У.В. від 18.09.2017 про стягнення витрат на проведення виконавчих дій у сумі 114 грн 45 коп., виконавче провадження №53736529, за виконавчим листом від 20.02.2017 № 438/794/16-ц;
-скасувати постанову старшого державного виконавця Бориславського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Коцко У.В. від 25.07.2017 про накладення штрафу у розмірі 1700 грн, виконавче провадження № 53736529, за виконавчим листом від 20.02.2017 № 438/794/16-ц .
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу
Позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених КАС України.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені статтею 287 КАС України.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Предметом оскарження є постанови: від 08.06.2017 про відкриття виконавчого провадження ВП №54087185; від 11.04.2017 про стягнення виконавчого збору; від 18.09.2017 про стягнення витрат на проведення виконавчих дій; від 25.07.2017 про накладення штрафу .
З даною позовною заявою ОСОБА_1 звернувся 25.07.2018, тобто з пропущенням встановленого КАС України строку звернення до суду.
Позивач у позовній заяві просить поновити процесуальний строк для звернення до суду з даним позовом. На думку ОСОБА_1 він пропустив строк звернення до суду з поважних причин, оскільки спочатку звернувся у визначений законом строк до районного суду в порядку цивільного судочинства, який відкрив провадження у справі за його позовом, але 06.06.2018 закрив провадження через те, що справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Зазначені позивачем обставини причини пропуску строку звернення до суду не є такими, що перешкоджали йому в передбаченому порядку та в межах встановленого строку реалізувати право на звернення до суду за захистом порушених прав.
Незнання вимог закону (зокрема, юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ) не може вважатися поважною причиною для звернення до належного судового органу. Водночас КАС України не передбачено можливості зупинення чи переривання строків звернення з позовом до адміністративного суду. Відповідно звернення особи до суду не перериває та не зупиняє строків звернення тією ж особою з аналогічним позовом до адміністративного суду повторно.
Окрім того, як зазначає ОСОБА_1 у позовній заяві, провадження в порядку цивільного судочинства закрито 06.06.2018, як вбачається з долученої до позовної заяви ухвали Бориславського міського суду Львівської області від 06.06.2018 позивач був присутнім у судовому засіданні, а отже знав про процесуальні наслідки розгляду цивільної справи, що перебувала на розгляд у Бориславському міському суді Львівської області.
Водночас, з даною позовною заявою звернувся більше, ніж через місяць після ухвалення Бориславським міським судом Львівської області судового рішення про закриття провадження у справі.
Вказане унеможливлює вирішення судом питання щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду.
Відповідно до частини першої статті 123 КАС України У разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Зважаючи на викладене, позовна заява підлягає залишенню без руху.
Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Розгляд вказаного клопотання відбудеться після вирішення судом питання щодо поважності причин пропуску звернення до суду з даною позовною заявою.
Для усунення вказаних недоліків і приведення позовної заяви у відповідність до вимог статті 161 КАС України, позивачу необхідно надати певний строк.
Керуючись ст.ст.122, 123, 160, 161, 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Трускавецького міського відділу Державної виконавчої служби Головного Територіального управління юстиції у Львівській області, Бориславського міського відділу Державної виконавчої служби Головного Територіального управління юстиції у Львівській області про скасування постанов, - залишити без руху.
Позивачу протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали усунути зазначені в мотивувальній частині ухвали недоліки шляхом подання в канцелярію Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул. Чоловського, 2, 79018) заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням причин пропуску та доказів, що підтверджуються причини пропуску.
У разі невиконання вказівок судді по усуненню недоліків позовної заяви у визначений термін, така буде вважатись неподаною та повернута позивачу відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується.
Суддя О.П. Хома
Хома О.П.