Рішення від 04.07.2018 по справі 810/2488/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2018 року 810/2488/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання незаконною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:

- визнати незаконною відмову Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 13.04.2018 в прийнятті та розгляді заяви ОСОБА_1, поданої його представником ОСОБА_2, про перерахунок та виплату пенсії;

- зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області прийняти заяву ОСОБА_1 від 16.03.2018, подану його представником ОСОБА_2;

- зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за наявними в матеріалах пенсійної справи документами;

- зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області виплатити пенсію ОСОБА_1 за весь період часу починаючи з 07.10.2009.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 1992 року, по досягненні пенсійного віку та наявності необхідного страхового стажу, йому була призначена пенсія за віком, яка виплачувалась йому до виїзду за кордон. У 2005 році виплата пенсії була припинена у зв'язку з виїздом позивача на постійне місце проживання в Ізраїль. У березні 2018 року представник позивача, діючи на підставі нотаріальної довіреності, подав безпосередньо до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області заяву позивача, нотаріально посвідчену та апостильовану, про поновлення виплати пенсії за віком з 07.10.2009 у зв'язку з прийняттям Конституційним судом рішення від 07.10.2009 №25-рп/2009, однак відповідач незаконно відмовив йому у цьому, чим позбавив передбачених законодавством гарантій.

Відповідач позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що заява подана представником позивача з порушенням вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005. Крім того відповідач стверджував, що частина 2 статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не була предметом розгляду Конституційного суду України, і відповідно ним не вирішувалось питання конституційності щодо порядку поновлення пенсії.

Представником позивача подано до суду заперечення на відзив відповідача, в яких навів свої міркування та спростовував аргументи відповідача.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.06.2018 відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 07 лютого 1992 року ОСОБА_1, по досягненню пенсійного віку та при наявності страхового стажу, з 01.12.1991 була призначена пенсія за віком у розмірі 469,15 руб., яка виплачувалась Білоцерківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області, що підтверджується пенсійним посвідченням №2/134680.

У 2005 році позивач виїв з України до Ізраїлю на постійне місце проживання, де був прийнятий на консульський облік в консульському відділі посольства України в Ізраїлі, через що виплату пенсії на території України було припинено.

16 березня 2018 року представником позивача подано до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області заяву про виплату позивачу пенсії за віком з 07.10.2009 у зв'язку з прийняттям Конституційним судом рішення від 07.10.2009 №25-рп/2009.

Розглянувши звернення представника позивача, пенсійний орган листом від 13.04.2018 за №№ 301/Л-01, 302/Л-01, 316/Л-04, 317/Л-04 роз'яснив йому порядок звернення за поновленням виплати раніше призначеної пенсії, якого позивачем не було дотримано, а саме, зазначено, що заява про поновлення виплати раніше призначеної пенсії подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії; особою, яка звертається за пенсією, повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік) в оригіналі, що вимагається Порядком подання та оформлення документів для призначенні (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005.

Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 44 Закону №1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 49 Закону №1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію.

Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

З аналізу вищевказаних правових норм слідує, що в разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про поновлення пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами в порядку передбаченому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та прийняти відповідне рішення щодо поновлення або про відмову в поновленні пенсії.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, Білоцерківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області при розгляді заяви ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії за віком, в порушення вимог статті 49 Закону №1058-IV, статті 82 Закону №1788-XII та пункту 4.3 Порядку №22-1, надано відповідь в порядку Закону України "Про звернення громадян", з чого випливає, що рішення, про поновлення виплати пенсії або відмову у поновленні, пенсійним органом не приймалось.

З огляду на зазначене, суд вбачає наявність передбачених чинним законодавством підстав для задоволення позову в частині визнання незаконною відмову Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 13.04.2018 в прийнятті та розгляд заяви ОСОБА_1, поданої його представником ОСОБА_2, про перерахунок, виплату пенсії та зобов'язання прийняти заяву від 16.03.2018 ОСОБА_1, подану його представником ОСОБА_2.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести перерахунок та виплати пенсії ОСОБА_1 за весь період часу, починаючи з 07.10.2009, суд зазначає наступне.

Як було встановлено судом, а також вбачається з матеріалів справи, Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області не відмовляло у встановленому Законом порядку ОСОБА_1 в поновленні пенсійних виплат, а отже вказані позовні вимоги є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів щодо правомірності своїх дій.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.

Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 143, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 13.04.2018 в прийнятті та розгляді заяви ОСОБА_1, поданої його представником ОСОБА_2, про перерахунок та виплату пенсії.

Зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області прийняти та розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 16.03.2018, поданої його представником ОСОБА_2.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Балаклицький А. І.