Рішення від 22.06.2018 по справі 810/1860/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2018 року № 810/1860/18

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Терлецької О.О.,

при секретарі судового засідання Мкртчяна Н.Ц.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Київській області, у зв'язку з не проведенням обчислення (перерахунку) пенсії за інвалідністю ОСОБА_3 з урахуванням додаткових премій за участь в АТО;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Київській області провести обчислення (перерахунок) пенсії за інвалідністю ОСОБА_3 з урахуванням додаткових премій за участь в АТО згідно довідки ГУ ДФС в Донецькій області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 30.11.2017 № 238/09-74-05-02-24.

Обгрунтовуючи такі вимоги, позивач зазначив, що при обчисленні розміру його пенсійного забезпечення, працівниками ГУ ПФУ в Київській області не було враховано щомісячні додаткові види грошового забезпечення, що, на думку позивача, є порушенням вимог чинного законодавства.

Заперечуючи проти позову, представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову, оскільки відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, Головне управління Пенсійного Фонду України в Київській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до наказу ГУ ДФС у Київській області № 682-0 від 12.10.2017 року позивача було звільнено з посади старшого оперуповноваженого ВОСА ПДВ оперативного управління Білоцерківської ОДНІ ГУ ДФС у Київській області у запас за пунктом 64 підпунктом «б» - через хворобу.

05.01.2018 ОСОБА_3, номер особового рахунку 018753/1099, отримав пенсійне посвідчення серії ААЇ № 904243.

Відповідно до вимог чинного законодавства позивачу нараховано пенсійне забезпечення за інвалідністю, набутою під час проходження військової служби.

Відповідно до довідки № 238/09-74-05-02-24 від 30.11.2017, виданої Головним управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, позивач отримував додаткові премії за участь в Антитерористичній операції в період із 2 жовтня 2015 року по 16 червня 2016 року в розмірі 51 187,97 грн.. (вказані премії носили постійний характер та отримувалися щомісяця за весь період проходження служби в ГУ ДФС у Донецькій області, а саме: помісячно в сумах: 2015 рік - жовтень - 5 714,29 грн., листопад - 6 000 грн., грудень - 6 000 грн.; 2016 рік - січень - 6 000 грн., лютий - 6 000 грн., березень - 6 000 грн., квітень - 6 000 грн., травень - 6 000 грн., червень - 3 473,68 грн. Згідно довідки ГУ ДФС у Донецькій області № 238/09-74-05-02- 24 від 30.11.2017р. на вказані виплати нараховано всі відповідні внески (в тому числі і єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).

Однак, при обчисленні розміру пенсійного забезпечення, працівниками ГУ ПФУ в Київській області не було враховано зазначені премії, що є порушенням вимог чинного законодавства.

З метою врегулювання спірного питання, позивачем до Відповідача 22.01.2018 року було подано заяву, в якій просив вчинити дії по перерахунку пенсії, яка була нарахована.

Своєю відповіддю № 316/П-01 від 23.02.2018 ГУ ПФУ в Київській області відмовило в задоволенні заяви, пославшись на те, що підстави для врахування сум премій за участь в АТО при розрахунку пенсії відсутні.

Не погоджуючись з бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду.

Суд, надаючи оцінку правовідносинам, що склались між сторонами спору, вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Так, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема на службі в податковій міліції, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон N 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 49 Закону №2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи ПФУ. Документи про призначення пенсії розглядає орган ПФУ і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом ПФУ. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Згідно частини 15 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону, особам з числа військовослужбовців, поліцейських та атестованих працівників органів внутрішніх справ України, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, органів і підрозділів цивільного захисту, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших правоохоронних органів, які обрані народними депутатами України, при досягненні ними під час строку депутатських повноважень віку або вислуги років, установлених цим Законом, мають право на пенсію, що обчислюється відповідно до статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 Закону № 1058-ІУ до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач фактично отримував додаткові премії за участь в АТО, які виплачувалися щомісячно за весь час проходження служби (із жовтня 2015 року по червень 2016 року) на посадах завідувача сектору та заступника начальника відділу оперативного забезпечення по сектору «М» АТО управління оперативного забезпечення на окремих територіях зони АТО Головного управління ДФС у Донецькій області, і з яких було нараховано та сплачено всі відповідні внески (в тому числі і єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), що підтверджено довідкою.

До премій, які мають постійний характер (які виплачуються не один раз на рік), належать премії, які виплачують щомісяця, щокварталу, раз у півріччя (двічі на рік). На це вказує Мінсоцполітики в листі від 03.03.2014 р. №237/13/84-14.

Згідно із вимогами статті 43 Закону України від 09.04.1992 р. «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» та пункту 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 р. за №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членів їхніх сімей», пенсії для військових та прирівняних до них осіб обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до «Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

За таких обставин, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Не включення вищезазначених додаткових видів грошового забезпечення в розрахунок пенсії також суперечить вимогам ст. 41 «Виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме:

До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

На час проходження служби ОСОБА_3 був застрахованою особою, це не ставиться під сумнів співробітниками Пенсійного фонду, а тому вимоги вищезазначеної статті повинні бути ними враховані під час обчислення пенсії.

З вказаних додаткових премій за участь в АТО при кожному їх нарахуванні та виплаті було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у повному обсязі.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що додаткові премії за участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Вказані премії включаються до фонду оплати праці, оскільки вони носили постійний характер і з них нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а відтак зазначені виплати слід ураховувати при призначенні пенсії.

Отже, отримувана додаткова грошова винагорода носила постійний характер (виплачувалася щомісячно), мала реальний характер, а тому відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ підлягає обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії та підлягає включенню до довідки про додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Київській області, у зв'язку з не проведенням обчислення (перерахунку) пенсії за інвалідністю ОСОБА_3 з урахуванням додаткових премій за участь в АТО.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Київській області провести обчислення (перерахунок) пенсії за інвалідністю ОСОБА_3 з урахуванням додаткових премій за участь в АТО згідно довідки ГУ ДФС в Донецькій області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 30.11.2017 № 238/09-74-05-02-24.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 24 липня 2018 р.