копія
25 липня 2018 року Справа № 804/4530/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про стягнення заборгованості, -
19 червня 2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у вигляді невиплати ОСОБА_1 державної пенсії в повному обсязі, як прапорщику у відставці, у розмірах передбачених розміром 100% від нарахованого розміру пенсії згідно ст. ст. 1-2, 13, 15, 16, 51, 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 з 01 січня 2018 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму державної пенсії у розмірі, передбаченому ст.ст. 1-2, 13, 15, 16, 51, 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 з 01 січня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він отримує пенсію, призначену на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.01.2018 року. Відповідно до зазначеного перерахунку позивач, з урахуванням надбавок, має отримувати пенсію у розмірі 4674, 22 грн., але відповідач виплачує йому тільки частину нарахованої суми - 3536,07 грн. щомісяця, починаючи з 01.05.2018. Таким чином, починаючи з 01.01.2018 позивач щомісячно недоотримує 1138,15 грн., що на момент подання позовної заяви разом становить 6768,90 грн. (1138,15грн. х 6 місяців).
А отже, позивач вважає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у вигляді невиплати йому пенсії в повному обсязі, як прапорщику у відставці, у розмірах передбачених розміром 100% від нарахованого розміру пенсії згідно ст. ст. 1-2, 13, 15, 16, 51, 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 з 01 січня 2018 року та просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити йому недоплачену суму державної пенсії у розмірі, передбаченому ст.ст. 1-2, 13, 15, 16, 51, 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 з 01 січня 2018 року.
Ухвалою суду від 25 червня 2018 року відкрито провадження у справі №804/4530/18 та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Також ухвалою від 25 червня 2018 року відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до пункту 2 частини 1, частини 2, частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
У встановлений строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі відповідачем наданий до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову, та вказав про необґрунтованість позовних вимог.
В обґрунтування своєї позиції відповідачем вказано, що з 01.01.2018 року пенсію ОСОБА_1 було перераховано на підставі довідки Дніпропетровського обласного військового комісаріату, відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Водночас, виплата пенсії проводиться відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно, як це передбачено п. 2 Постанови №103.
З огляду на означене, відповідач вважає, що бездіяльність щодо невиплати ОСОБА_1 державної пенсії в повному обсязі, як прапорщику у відставці, у розмірах передбачених розміром 100% від нарахованого розміру пенсії згідно ст. ст. 1-2, 13, 15, 16, 51, 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 з 01 січня 2018 року Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відсутня.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого Головним Управлінням соціального захисту населення Дніпропетровської обласної Державної адміністрації 20.11.1992 року, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 2-ої категорії та згідно посвідчення серії НОМЕР_2 є учасником бойових дій.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ, що призначена йому з 30.10.1997.
З наявних матеріалів справи встановлено, що з 01.05.2018 р. позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом починаючи з 01.01.2018 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08. 2017 № 704 та Постанови №103.
Так, згідно довідки про перерахунок пенсії підсумок пенсії ОСОБА_1 разом з надбавками становить 4674, 22 грн., з яких 2397, 92 грн. розмір пенсії до її перерахунку.
Згідно Постанови №103 року підвищена пенсія позивача складає 4674, 22 грн., з них виплачується з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно з 50% від підвищення - 3536,07 грн..
Не погодившись із такою виплатою частини основного розміру пенсії щомісяця, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон № 2262-ХІІ.
Відповідно до преамбули вказаного Закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХП від 09.04.1992 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений Постановою Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393» від 13.02.2008 року №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до п. 7 Постанови Кабінет Міністрів України 17.07.1992 року №393 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 103 від 21.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, якою передбачено проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пенсія в перерахованому розмірі та доплата по перерахунку виплачуватиметься в порядку та строки, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Згідно абзацу другого п. 3 постанови «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону № 2262-ХІІ, дає можливість суду зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Суд зазначає, що Постановою №103 було змінено механізм реалізації прав військовослужбовців на перерахунок пенсії, що не призвело до зменшення рівня їх соціального забезпечення та до зменшення розміру пенсійних виплат.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, безпідставними є посилання позивача на погіршення умов його пенсійного забезпечення позаяк відповідачем не було вчинено дій, спрямованих на зменшення його розміру пенсії у порівнянні з попереднім розміром.
Суд зазначає, що під бездіяльністю розуміється пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, а під порушенням прав, свобод та інтересів наявність негативних протиправних наслідків для позивача, як наслідок такої бездіяльності.
У даному випадку бездіяльність з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у вигляді невиплати ОСОБА_1 державної пенсії в повному обсязі, як прапорщику у відставці, у 100% розмірі від перерахованої суми пенсійного забезпечення з 01 січня 2018 року відсутня, так як відповідачем здійснюється виплата пенсії у розмірах, встановлених Постановою №103.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на те, що позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму державної пенсії у розмірі, передбаченому ст.ст. 1-2, 13, 15, 16, 51, 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 з 01 січня 2018 року є похідною від попередньої позовної вимоги, вона також не підлягає задоволенню.
Також суд зазначає, що на час розгляду означеної справи Постанова №103, якою встановлено поетапна виплата перерахованих відповідно до п.1 цієї постанови пенсій, є чинною та обов'язковою для виконання відповідачем.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Позивач, у відповідності до п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати з оплати судового збору розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 194, 205, 241, 242-246, 250, 255, 295, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Рішення не набрало законної сили 25 липня 2018 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник