м. Вінниця
17 липня 2018 р. Справа № 802/1310/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Томчука А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.,
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 21001, РНОКПП НОМЕР_1) до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 37979905) про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 з позовом до управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазнає, що він звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці про призначення пенсії на пільгових умовах. Проте, 19.10.2017 року управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці необґрунтовано, на думку позивача, відмовило йому у врахуванні пільгового стажу роботи в ТОВ "Вінницький завод пакувальних виробів "Вінтар" за період роботи з 01.09.2006 року по 31.01.2008 року, у ПП-БК "Поділля-Буд". Вказане рішення позивач вважає протиправним, оскільки в підтвердження пільгового стажу надав і трудову книжку, і інші необхідні документи.
30.05.2018 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому УПФ України в місті Вінниці проти задоволення позовних вимог заперечувало в повному обсязі та зазначило, що ОСОБА_3, повідомлялось, що пільговий стаж відповідно до наданих довідок неможливо зарахувати, оскільки період роботи з 01.09.2006 по 31.01.2008 відповідно до довідки № 88 від 20.07.2017, що видана TOB «Вінницький завод пакування виробів «Вінтар», не можливо зарахувати до пільгового стажу за Списком №2, так як на підприємстві відсутні накази про результати проведення атестації робочих місць, а також позивач працював на посаді - не повний робочий день; період роботи відповідно до довідки № 14 від 15.07.2016 видану ПП-БК «Поділля-Буд» не можливо зарахувати, оскільки зазначена довідка оформлена не належним чином, відсутня інформація про характер виконуваної роботи, найменування списків або їх номери, куди включається період роботи та не зазначені первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка. Крім того, ОСОБА_3І повідомлялось, що в довідках має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У зв'язку із чим, вважає позов необґрунтованим та просив відмовити у його задоволенні.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просив визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці у призначенні та виплаті пенсії позивачу за віком на пільгових умовах по Списку №2 та просили зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниця призначити і виплачувати ОСОБА_3 з 24.07.2017 р. пенсію за віком на пільгових умовах.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниця в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, заперечила обставини на які посилається позивач. Вважає позовні вимоги безпідставними, так як для підтвердження спеціального трудового стажу відсутні документи про результати проведення атестації робочих місць та висновку державної експертизи умов праці, які б підтверджували її пільговий стаж роботи. Крім того, представник зазначила, що стаж роботи позивача у ПП-БК «Поділля-Буд» не можливо зарахувати, оскільки довідка № 14 від 15.07.2016 оформлена не належним чином, відсутня інформація про характер виконуваної роботи, найменування списків або їх номери, куди включається період роботи та не зазначені первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка. Тому підстав, на думку представника відповідача, для призначення пільгової пенсії не має. Просить адміністративний позов залишити без задоволення.
Судом встановлено, що 24.07.2017 року представник ОСОБА_3 ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниця з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. "б" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Однак, 19.10.2017р. Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниця відмовило у призначені позивачу пільгової пенсії.
Як видно із трудової книжки ОСОБА_3 БТ-І №3438101 та протоколу Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниця від 19.10.2017р. №9531, загальний страховий стаж позивача складає 33 роки 4 місяці 17 днів.
На думку позивача пільговий стаж складає 12 років 6 місяців. Натомість відповідач врахував лише 6 років 2 місяці 12 днів.
Так, позивач вважає пільговим стажем роботи за посадою "електрозварювальник" на ТОВ "Вінницький завод пакувальних виробів "Вінтар" за період з 01.09.2006 року по 31.01.2008 року та за посадою "електрозварювальник ручного зварювання" на ПП БК "Поділля-Буд" за період з 05.02.2008 року по 16.03.2011 року.
Однак, відповідач не відніс до пільгового стажу строк роботи позивача за вищезазначеними посадами.
Вказані обставини і стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір суд виходить з наступного.
Відповідно до п.10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93р. № 637.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХХІІ від 05.11.1991р. основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до ст. 83 Закону України №1788 від 05.11.1991 року, пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлений постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 р. із змінами та доповненнями.
Відповідно до підпунктів 1, 2 п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Тобто, уточнююча довідка надається підприємством у разі відсутності в трудовій книжці особи відомостей про стаж роботи, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, яка підтверджує саме спеціальний стаж роботи та її характер, а не право особи на пільгову пенсію. Дана довідка призначена для подальшого її надання особою, що оформлює пенсію, відповідним органам Пенсійного фонду України, які в свою чергу визначають наявність підстав і права особи на пенсію на пільгових умовах.
Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
При цьому, відповідно до п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р.
Як зазначалось, Управління пенсійного фонду України в місті Вінниця не враховано до пільгового стажу період роботи позивача за посадою "електрозварювальник" на ТОВ "Вінницький завод пакувальних виробів "Вінтар" за період з 01.09.2006 року по 31.01.2008 року та за посадою "електрозварювальник ручного зварювання" на ПП БК "Поділля-Буд" за період з 05.02.2008 року по 16.03.2011 року, у зв'язку із не проведенням періодичної атестації робочого місця.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року №41.
Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з п.4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
У п. 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Обов'язок проведення атестації робочих місць законодавством покладено на керівників підприємств, а тому у випадку її не проведення або неякісного проведення призводить до позбавлення громадян їхнього конституційного права на соціальний захист, і зокрема, на пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах, що є неправомірним.
Суд наголошує, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
В матеріалах справи міститься наказ Вінницького заводу пакувальних виробів ТОВ "Вінтар" від 08.10.2003 року "Про проведення атестації робочих місць", який підтверджує проведення атестації на підприємстві у 2003 році. Також у матеріалах справи міститься наказ ПП БК "Поділля-Буд" від 22.10.2007 року "Про проведення атестації робочих місць", який підтверджує проведення атестації на підприємстві у 2007 році.
Отже, суд вважає, що не проведення атестації робочих місць на підприємстві у 2006 році, у 2007 році на яких працював позивач не може звузити його право на отримання пільгової пенсії, з урахуванням вищезначеного пункту 4 Порядку.
Більш того, суд звертає увагу на те, що до трудової книжки позивача внесені записи щодо атестації робочих місць, за посадою "електрозварювальник" на ТОВ "Вінницький завод пакувальних виробів "Вінтар" та за посадою "електрозварювальник ручного зварювання" на ПП БК "Поділля-Буд".
Відтак, період роботи позивача за посадою "електрозварювальник" на ТОВ "Вінницький завод пакувальних виробів "Вінтар" за період з 01.09.2006 року по 31.01.2008 року та за посадою "електрозварювальник ручного зварювання" на ПП БК "Поділля-Буд" за період з 05.02.2008 року по 16.03.2011 року підлягає включенню до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Таким чином, суд прийшов до висновку. що позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії належним чином обґрунтовані, підтверджені наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, враховуючи, що позов задоволено в повному обсязі судові витрати понесені позивачем у даній справі в сумі 704,80 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниця.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця №9531 від 19.10.2017 року щодо відмови ОСОБА_3 в призначенні пільгової пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця призначити та виплачувати ОСОБА_3 з 24.07.2017 року пенсію згідно статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням порядку розрахунку пенсії, що були чинними на час подання заяви.
Стягнути судовий збір на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 21001, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань з управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця (вул. Винниченка, 27, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 37979905) у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 21001, РНОКПП НОМЕР_1)
Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 37979905)
Повний текст рішення виготовлено 24.07.2018 року.
Суддя /підпис/ ОСОБА_4
З оригіналом згідно: суддя: помічник: