Справа № 296/6909/18
1-кс/296/3431/18
Іменем України
18 липня 2018 року м.Житомир
Слідчий суддя Корольовського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянув клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по наданих матеріалах, -
18.07.2017 слідчий звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації, вказавши, що з метою найбільш швидкого, повного і неупередженого розслідування кримінального правопорушення, встановлення осіб, які його вчинили, виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної ревізії Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації, в частині виконання договору підряду №8 від 13 липня 2016 року та договору підряду №8/1 від 26 грудня 2016 року по об'єкту «Реконструкція футбольного поля та благоустрій території центрального стадіону по вул. Фещенка-Чопівського, 18 в м. Житомирі» підрядником ПП «Елітбуд-1», оскільки іншими способами встановити або спростувати факт зловживання службовим становищем, розтрати або привласнення бюджетних коштів на даний час неможливо.
З матеріалів клопотання вбачається, що СУ ГУНП в Житомирській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017060000000044 від 23.03.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
Установлено, що службові особи Житомирської обласної державної адміністрації, в тому числі Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації, діючи за попередньою змовою групою осіб із представниками суб'єктів господарської діяльності, протягом 2016 року, зловживаючи своїм службовим становищем в супереч інтересам служби, з корисливих мотивів, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших юридичних осіб, використовуючи службове становище, вчиняли дії направлені на завищення вартості обсягів та об'ємів виконаних робіт за інвестиційними програмами Державного фонду регіонального розвитку, чим спричинили тяжкі наслідки, завдавши шкоди державному бюджетові на суму понад 350 000 грн.
Зокрема, встановлено, що між Департаментом містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації та ПП «Елітбуд-1» підписано договори підряду №8 від 13.07.2016 (загальна вартість 7 681 145 грн.) та №8/1 від 26.12.2016 (загальна вартість 18 190 374 грн.), по реалізації інвестиційного проекту «Реконструкція футбольного поля та благоустрій території центрального стадіону по вул. Фещенка-Чопівського, 18 в м. Житомирі», предметом яких є виконання останнім наступних робіт: І черга - встановлення дренажу, водопостачання для поливу газону, укладення бігових доріжок, заміна газонового покриття футбольного поля з коригуванням габаритних розмірів; II черга - розбирання північної, південної та східної трибун, влаштування автостоянок, встановлення огорожі, влаштування навісу над західною трибуною та реконструкція освітлювальних мачт; III черга - влаштування асфальтного покриття та елементів благоустрою.
За отриманими даними, у 2016 році на виконання договору підряду №8 від 13.07.2016 на підставі підписаних ОСОБА_4 актів виконаних робіт КБ-2в від 21.10.2016, 09.11.2016, 16.11.2016, довідок КБ-3 №3 від 30.11.2016, 14.12.2016, №2 від 20.12.2016 та рахунків №30 від 22.07.2016, №52 від 12.09.2016 ПП ?Елітбуд-1? перераховано грошові кошти у розмірі 7 681 145 грн., хоча, фактично з запланованого було здійснено лише корегування габаритних розмірів футбольного поля, розібрано південну трибуну, частково встановлено дренаж та демонтовано частину східної і північної трибун.
Не зважаючи на часткове виконання будівельних робіт за договором №8 від 13.07.2016, розуміючи, що у підписаних актах форми КБ-2в та довідках форми КБ-3 внесені недостовірні дані щодо вартості робіт, з метою приховування фактів часткового виконання договору ПП «Елітбуд-1» та привласнення бюджетних коштів, ОСОБА_4 підписав з ОСОБА_5 додатковий договір підряду №8/1 від 26.12.2016. В той же день, на виконання вказаного договору підписано акт виконаних робіт №1 від 26.12.2016, який містив недостовірні дані щодо вартості робіт (виконаних за один день) та слугував підставою для перерахунку 28.12.2016 грошових коштів в сумі 3 285 864 грн. на рахунок ПП «Елітбуд-1».
Крім того установлено, що у лютому 2017 року на будівельний майданчик футбольного поля завезено пісок, походження якого не підтверджене фінансово- пеюдарськими документами. Згідно наявної технічної документації, вказаний пісок повинен бути використаний для улаштування підстилаючого та вирівнювального шару основи футбольного поля, на що необхідно 1922 м3 піску, вартість вказаних робіт може сягати 600 000 грн. З урахуванням відсутності на території області ліцензованих суб?єктів господарювання з видобутку піску, даний факт підтверджує здійснення підприємством фіктивних фінансово-господарських операцій, які є піставою для збільшення вартості виконаних робіт.
Вказані обставини попередньо кваліфіковані досудовим розслідуванням за ч.2 ст.364 КК України.
Крім того установлено, що фінансування робіт на об'єкті «Реконструкція футбольного поля та благоустрій території центрального стадіону по вул. Фещенка-Чопівського, 18 в м. Житомирі» здійснювалося за рахунок коштів державного Фонду регіонального розвитку та місцевого бюджету Житомирської обласної ради.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Разом із тим, на даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим, оскільки на підставі Закону України № 1697-УІІ від 14.10.2014 р. виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК України, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому, надано повноваження призначати ревізії та перевірки в порядку, визначеному законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Оскільки встановити обставини вказаного кримінального правопорушення та виконати завдання кримінального процесуального законодавства України без залучення спеціалістів Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області не надається можливим, слідчий вважає за необхідне доручити спеціалістам Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області перевірку Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації, в частині виконання договору підряду №8 від 13 липня 2016 року та договору підряду №8/1 від 26 грудня 2016 року по об'єкту «Реконструкція футбольного поля та благоустрій території центрального стадіону по вул. Фещенка-Чопівського, 18 в м. Житомирі».
Для забезпечення повного, всебічного і об?єктивного дослідження усіх обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, існує об?єктивна необхідність у призначенні та проведенні у даному кримінальному провадженні перевірки додержання вимог законодавства України з фінансових питань в діяльності Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації, оскільки слідчий або прокурор не мають повноважень щодо надання дозволу на проведення даного роду перевірок, іншим шляхом позбавлені це зробити.
Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 в судове засідання не з?явився, подав заяву про розгляд клопотання без його участі, вказане клопотання підтримав.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання з таких підстав.
Постановою КМ України від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком, серед яких також є Державна аудиторська служба України, (за винятком перевірок стану підготовки до роботи енергетичних об?єктів суб?єктів електроенергетики та суб?єктів відносин у сфері теплопостачання) здійснюється шляхом прийняття розпорядження. Надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень на інших дій.
Згідно до ст. 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позапланові заходи державного нагляду (контролю) з наведених питань здійснюються органами державного нагляду (контролю) за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, є достатні підстави для призначення та проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації, в частині виконання договору підряду №8 від 13 липня 2016 року та договору підряду №8/1 від 26 грудня 2016 року по об'єкту «Реконструкція футбольного поля та благоустрій території центрального стадіону по вул. Фещенка-Чопівського, 18 в м. Житомирі» підрядником ПП «Елітбуд-1» та проведення зустрічної звірки з ПП «Елітбуд-1», за період з 13.07.2016 до 01.07.2018.
У зв'язку із необхідним обсягом ревізії, який потрібно дослідити органу Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області, є достатні підстави для визначення терміну ревізії в 15 робочих днів.
Отримані у ході ревізії дані можуть бути використані як докази злочинної діяльності службових осіб Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації та ПП «Елітбуд-1».
Керуючись ст. ст. 3, 7, 9, 91-93, 110, 369-372 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_3 задовольнити.
Надати Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 39932654, юридична адреса: м. Житомир, майдан С.П. Корольова, 12, в частині виконання договору підряду №8 від 13 липня 2016 року та договору підряду №8/1 від 26 грудня 2016 року по об'єкту «Реконструкція футбольного поля та благоустрій території центрального стадіону по вул. Фещенка-Чопівського, 18 в м. Житомирі» підрядником ПП «Елітбуд-1» та проведення зустрічної звірки із ПП
«Елітбуд-1», за період з 13.07.2016 до 01.07.2018, терміном проведення 15 робочих днів, починаючи з 08.10.2018.
На вирішення ревізії поставити наступні запитання:
1. Чи дотримано службовими особами Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації вимоги ЗУ «Про здійснення державних закупівель» при проведені конкурсних торгів для закупівлі послуг на виконання робіт по об'єкту «Реконструкція футбольного поля та благоустрій території центрального стадіону по вул. Фещенка-Чопівського, 18 в м. Житомирі»?
2. Чи дотримані службовими особами Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації вимоги Законодавства при підписанні договору підряду №8 від 13.07.2016 та договору підряду №8/1 від 26.12.2016 з ПП «Елітбуд-1» про закупівлю послуг на виконання робіт по об'єкту «Реконструкція футбольного поля та благоустрій території центрального стадіону по вул. Фещенка-Чопівського, 18 в м. Житомирі»?
3. Чи відповідають об'єми фактично виконаних робіт підрядником ПП «Елітбуд-1» по об'єкту Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації у відповідності до договору підряду №8 від 13.07.2016 та договору підряду №8/1 від 26.12.2016, затвердженої проектно-кошторисної документації по об'єкту та згідно актів приймання виконаних будівельних робіт? Чи дотримано вимог Законодавства при оформленні актів приймання виконаних будівельних робіт?
4. Чи відображено в бухгалтерському обліку Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації операції по перерахунку грошових коштів в сумі 7 662 049,42 грн. на рахунок ПП «Елітбуд-1», за укладеним договором №8 від 13.07.2016 та у сумі 18 106 247,79 грн., за договором №8/1 від 26.12.2016? Чи відповідає використання коштів в розмірі 7 662 049,42 грн. та 18 106 247,79 грн. їх фактичному призначенню?
5. Чи виконані інженером технічного нагляду ОСОБА_6 обов'язки по здійсненню технічного нагляду за виконанням робіт по об'єкту «Реконструкція футбольного поля та благоустрій території центрального стадіону по вул. Фещенка-Чопівського, 18 в м. Житомирі»?
6. Чи були допущенні порушення чинного законодавства при використанні бюджетних коштів Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Житомирської обласної державної адміністрації щодо взаємовідносин з ПП «Елітбуд-1» щодо виконання робіт по об'єкту «Реконструкція футбольного поля та благоустрій території центрального стадіону по вул. Фещенка-Чопівського, 18 в м. Житомирі»?
7. У разі наявності порушень, кому, у якій сумі та з чиєї вини заподіяна матеріальна шкода?
8. Провести зустрічну звірку з ПП «Елітбуд-1», код ЄДРПОУ 33555092 зареєстровано за адресою: м. Житомир, вул. Ольжича, 31/10, квартира 3 та фактично знаходиться за адресою: м. Житомир, вул. Селецька, 29, за період з 13.07.2016 по 01.07.2018.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1