26 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2120/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов"язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у не проведенні перерахунку та виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.08.2017 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням всіх необхідних видів грошового забезпечення встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з урахуванням:
- надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років та
- надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 47 відсотків посадового окладу, в розмірі 90 % грошового забезпечення, у відповідності до довідки № 85/10133 від 21.03.2018 виготовленої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.02.2018 у справі № 806/267/18 був частково проведений перерахунок та виплата пенсії з урахуванням 90% грошового забезпечення з 01.01.2018 з урахуванням довідки № 85/10133 від 10.07.2017. В послідуючому відповідач, отримавши довідку № 85/10133 від 21.03.2018, видану ліквідаційною комісією УМВС України у Житомирської області, перерахунку пенсії з квітня 2018 року не здійснив та повідомив, що розмір його пенсії на підставі цієї довідки повинен складати 70% зазначеного в ній грошового забезпечення.
Ухвалою від 29.05.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
13.06.2018 представник відповідача подав письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 52-55), в якому просив в задоволенні позову відмовити, з тих підстав, що перерахунок пенсії здійснюється виключно на підставі наданих довідок про грошове забезпечення, а не згідно грошового забезпечення, яке самостійно визначається органом Пенсійного фонду України на підставі певних нормативних актів; для перерахунку пенсії враховуються, зокрема, додаткові види грошового забезпечення, встановлені за посадою особи на час виникнення права на перерахунок, а не додаткові види грошового забезпечення, які встановлені персонально для неї на час звільнення зі служби.
Ухвалою від 25.06.2018 (а.с.60) дану адміністративну справу призначено до розгляду у судовому засіданні на 19.07.2018 з викликом сторін.
В судовому засіданні:
- позивач просив позов задовольнити в повному обсязі, пояснивши, що при перерахунку пенсії на підставі довідки № 85/10133 від 21.03.2018 відповідачем протиправно не були враховані 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань та 47% надбавки за оперативно-розшукову діяльність, пенсія визначалась у розмірі 70% грошового забезпечення;
- представник відповідача проти задоволення позову заперечував, пояснивши, що перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки від 21.03.2018 № 85/10133 був здійснений відповідно до діючого законодавства.
19.07.2018 в судовому засіданні за згодою учасників справи, суд перейшов до розгляду справи в письмовому провадженні.
Проаналізувавши обставини справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, з 31.12.2005 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розмірі 90% грошового забезпечення.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 15.02.2018 по справі № 806/267/18, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341 вул. Ольжича, 7 м. Житомир 10003) провести перерахунок та виплату пенсії на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 пров. Безименського, 11/15 м. Житомир, 10003) з 1 серпня 2017 року з урахуванням всіх необхідних видів грошового забезпечення встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 року в розмірі 90% грошового забезпечення (а.с. 24-25).
Ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області направила до Головного управління ПФУ в Житомирській області довідку № 85/10133 від 21.03.2018 про розмір грошового забезпечення позивача (а.с. 56).
13.04.2018 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Житомирській області з заявою (а.с. 32), в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.02.2018 (справа № 806/267/18) з урахуванням 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань та 47% надбавки за оперативно-розшукову діяльність.
За результатами розгляду заяви відповідач надіслав ОСОБА_1 листа від 25.04.2018 № Ш-1967 (а.с. 33-34), з якого вбачається, що на виконання вимог постанови КМ України від 21.02.2018 № 103 та на підставі довідки від 21.03.2018 № 85/10133, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області, ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахована пенсія, розмір якої складає 70% грошового забезпечення зазначеного у довідці, а саме 6545,48 грн.; за наслідками зазначеного перерахунку розмір пенсії став меншим, ніж був до цього, а тому пенсія залишається в попередньому розмірі - 7896,04 грн., розрахованому на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.02.2018 по справі № 806/267/18.
Встановлені обставини свідчать, що відповідачем при проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки від 21.03.2018 № 85/10133 було зменшено основний розмір пенсії позивача з 90% на 70% грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 90% на 70% грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Позивачу з 31.12.2005 відповідачем була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90 % грошового забезпечення.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, зміна максимального розміру пенсії, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.
Внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Враховуючи вищенаведене суд зазначає, що при перерахунку пенсії за рішенням суду відповідач повинен був застосувати норми частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90% від розміру грошового забезпечення, яке враховано при обчисленні пенсії.
Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" також не передбачено зменшення встановленого на момент призначення пенсії відсотку основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.
Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.03.2018 у справі №564/2288/16-а (№К/9901/23573/18).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до Постанови КМ України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС в Житомирській області від 21.03.2018 № 85/10133, відповідачем протиправно зменшено ОСОБА_1 основний розмір пенсії за вислугу років з 90% на 70% розміру грошового забезпечення, а тому вимога щодо зобов'язання відповідача перерахувати та проводити виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення підлягає задоволенню.
При цьому, враховуючи, що згідно п. 3 Постанови КМ України від 21.02.2018 № 103 пенсія ОСОБА_1 повинна бути перерахована з 01.01.2016, суд вважає за необхідне, згідно ч.2 ст. 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача, вийти за межи позовних вимог та зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.01.2016, а не 01.08.2017, відповідно до вказаної Постановим на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 21.03.2018 № 85/10133.
Щодо вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.08.2017 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням всіх необхідних видів грошового забезпечення встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з урахуванням: надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років та надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 47 відсотків посадового окладу.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року (далі - Порядок № 45) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 Порядку № 45 встановлено:
"Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються."
Із аналізу вищенаведених норм видно, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються; щомісячна премія враховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд зауважує, що постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 01.03.2018 втратила чинність.
Отже, враховуючи вищевикладене та те, що в довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 21.03.2018 № 85/10133 не були зазначені такі види грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивачу на підставі вищевказаної довідки відповідач не міг враховувати вказані надбавки і діяв у відповідності до чинного законодавства, а тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
При цьому суд звертає увагу, що питання щодо правомірності дій відповідача по виконанню рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15.02.2018 по справі № 806/267/18, в силу приписів статей 382, 383 КАС України не може бути предметом даного судового розгляду.
Враховуючи часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 352, 40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (пров. Безименського, 11/15, м. Житомир, 10003, номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341), задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови КМ України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС в Житомирській області від 21.03.2018 № 85/10133 у розмірі 70% грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.01.2016 відповідно до Постанови КМ України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 21.03.2018 № 85/10133.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в сумі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк