Рішення від 19.07.2018 по справі 812/1575/18

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

19 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1575/18

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Шляхтун М.М.

та

представників сторін:

від позивача - не прибув

від відповідача - не прибув

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні справу

за позовом адвоката ОСОБА_3

в інтересах ОСОБА_2

до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом адвоката ОСОБА_3 (далі - представник) в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому представник позивача з урахуванням уточненої позовної заяви від 19 червня 2018 року б/н (арк. спр. 44-46) просить:

- визнати бездіяльність Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області протиправною;

- зобов'язати Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області внести зміни в персоніфікований облік та перерахувати пенсію ОСОБА_2 за період з 01 жовтня 2004 року по 31 жовтня 2004 року відповідно до договору від 14 червня 2017 року № О1712239100003 про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що в серпні 2014 року позивачу призначена пенсія за віком. З моменту призначення пенсії по теперішній час жодного перерахунку пенсії позивачу не проведено.

В 2017 році позивач звернувся до відповідача за роз'ясненням щодо можливості перерахунку пенсії, на що отримав усне роз'яснення, що йому до 35 років страхового стажу не вистачає 9 місяців стажу, та роз'яснили, що відповідно до статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» він може внести добровільну сплату єдиного внеску, тим самим збільшити свій страховий і пенсійний стаж.

14 червня 2017 року позивач уклав договір з Головним управлінням ДФС у Луганській області про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

19 червня 2017 року позивач за договором від 14 червня 2017 року № О1712239100003 про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування сплатив єдиний внесок за попередній період з 01 січня 2004 року по 31 жовтня 2004 року в сумі 7040,00 грн на рахунок Слов'яносербської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (Новоайдарське відділення). Відповідно до пункту 2.4 розділу 2 даного договору Головне управління ДФС у Луганській області зобов'язується передати Пенсійному фонду України для ведення персоніфікованого обліку дані про сплачені суми єдиного внеску та відомості про позивача. Позивачу не відомо, чи виконано Головним управлінням ДФС у Луганській області цей пункту договору.

Виконавши свою частину зобов'язань за договором, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, але йому було відмовлено у перерахунку пенсії. При відмові позивачу у перерахунку пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області посилається на положення частини першої статті 13 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), згідно з яким участь застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування припиняється у разі якщо застрахованій особі відповідно до цього Закону призначено пенсію і вона не продовжує працювати або якщо застрахована особа відповідно до цього Закону набула права на довічну пенсію чи одноразову виплату.

Вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують право позивача на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

З посиланням на норми частини третьої статті 13 Закону № 1058-IV представник позивача вважає, що відповідачем протиправно не зараховано сплату єдиного внеску позивачем в добровільному порядку та неперераховано пенсію і є підстави для задоволення позову.

Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 16933/2018 супровідним листом від 13 листопада 2018 року № 7637/08-08 подало відзив на позовну заяву від 13 липня 2018 року № 7639/08-08, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 54-55).

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що відповідно до статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Статтею 12 Закону № 1058-IV визначено, що особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 цього Закону, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Зазначені особи можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах відповідно до укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь) згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Разом з цим, частиною першою статті 13 Закону № 1058-IV визначені підстави припинення участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Так, участь застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування припиняється у разі якщо застрахованій особі відповідно до цього Закону призначено пенсію і вона не продовжує працювати або якщо застрахована особа відповідно до цього Закону набула права на довічну пенсію чи одноразову виплату.

Враховуючи, що позивач на час укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування вже мав статус пенсіонера, якому пенсія призначена ще у 2014 році та не продовжував працювати, відповідач вважає, що позивач припинив свою участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування відповідно до положень частини першої статі 13 Закону № 1058-IV. Посилання позивача на частину третю статті 13 Закону № 1058-IV відповідач вважає необґрунтованими, оскільки під поновленням участі у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування мається на увазі укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування для сплати страхових внесків за поточний період, починаючи з дня його укладення та до закінчення строку, на який пенсіонер бажає продовжити свій страховий стаж. Позивачем же укладено договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за минулий період, а саме з 01 січня 2004 року по 31 жовтня 2004 року, тобто за період до призначення йому пенсії.

Також відповідач вважає, що необґрунтованою вимогою позивача є вимога про визнання протиправною бездіяльності Старобільського об'єднаного Пенсійного фонду України Луганської області, оскільки позивачем не надано жодного доказу, який підтверджує факт його звернення до відповідача за вирішенням питань, пов'язаних з перерахунком пенсії у зв'язку з додатково набутим страховим стажем. До позову ж позивачем додану копію звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, на обліку у якому позивач не перебуває.

Відповідач зазначає, що оскільки заява позивача про перерахунок пенсії на адресу Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області не надходила, відповідачем рішення про перерахунок або відмову у перерахунку пенсії не приймалось.

Щодо вимоги позивача про внесення змін в персоніфікований облік відповідач зазначив, що у нього відсутні повноваження щодо внесення змін в персоніфікований облік. Крім того, до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування вже внесені дані про сплату страхових внесків ОСОБА_2 за період з 01 січня 2004 року по 31 жовтня 2004 року.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

Ухвалою від 02 липня 2018 року про відкриття провадження в адміністративній справі справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні на 19 липня 2018 року об 11 год. 00 хв. (арк. спр. 1-3).

Позивач та його представник у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином (арк. спр. 52).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 166).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) 13 серпня 2014 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва з заявою про призначення пенсії за віком (арк. спр. 76).

Відповідно до протоколу управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва від 18 серпня 2014 року за № 6410 ОСОБА_2 з 07 серпня 2014 року призначено пенсію за віком довічно у щомісячному розмірі 2893,40 грн (арк. спр. 65-75).

11 жовтня 2016 року ОСОБА_2 у зв'язку зі зміною фактичного місця проживання звернувся до управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області із заявою від 10 жовтня 2016 року про запит пенсійної справи з управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (арк. спр. 154).

18 жовтня 2016 року управлінням Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області зроблено запит за № 13780/02-07 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про надання пенсійної справи ОСОБА_2 у зв'язку з переїздом до Новоайдарського району (арк. спр. 152).

Листом від 22 листопада 2016 року за № 36143/09 Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві направило на адресу управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області пенсійну справу ОСОБА_2 (о/р 856573/190) (арк. спр.149).

Розпорядженням управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області від 07 грудня 2016 року № 5566 пенсійну справу ОСОБА_2 взято на облік з 02 грудня 2016 року (арк. спр. 150).

14 червня 2017 року позивач уклав типовий договір за № О1712239100003 з Головним управлінням ДФС у Луганській області про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Відповідно до положень підпунктів 3.2, 3.3 пункту 3 Договору ОСОБА_2 сплачує єдиний внесок за попередній період з 01 січня 2004 року по 31 жовтня 2004 року. Єдиний внесок за попередній період становить 7040,00 грн і сплачується на рахунок Слов'яносербської ОДПІ (Новоайдарське відділення) ГУ ДФС у Луганській області (арк. спр. 14-17).

Відповідно до дублікату квитанції від 19 червня 2017 року № 0.0.788305321.1 ОСОБА_2 на рахунок Слов'яносербської ОДПІ (Новоайдарське відділення) ГУ ДФС у Луганській області сплачено ЄСВ в сумі 7040,00 грн (арк. спр. 18).

Згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу на ОСОБА_2 форми ОК-5 від 06 березня 2018 року, які долучені представником позивача до позовної заяви, у персоніфікованому обліку за 2004 рік містяться відомості за звітний рік про суми добровільних внесків, передбачених договором від 14 червня 2017 року № О1712239100003 про добровільну участь, та містяться відомості про страховий стаж за період з 01 січня 2004 року по 31 жовтня 2004 року (арк. спр. 12-13).

В матеріалах пенсійної справи ОСОБА_2 не має жодної заяви про перерахунок розміру пенсії внаслідок збільшення страхового стажу після її призначення (арк. спр. 64-164).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Статтею 21 Закону № 1058-IV врегульовані питання персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Так, абзацом другим частини першої статті 21 Закону № 1058-IV передбачено, що персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (тут і надалі посилання на норми Закону № 1058-IV наводяться в редакції, що діяла на час укладання та виконання договору від 14 червня 2017 року за № О1712239100003 про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування).

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 22 Закону № 1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; надання застрахованій особі на її вимогу або у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; надання страховим організаціям, що здійснюють страхування довічних пенсій; надання аудитору, який відповідно до цього Закону здійснює аудит Накопичувального фонду; обміну інформацією з централізованим банком даних з проблем інвалідності.

Частиною першою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону № 1058-IV).

Пунктами 1, 16 Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 року № 794, передбачено, що персоніфікований облік полягає в збиранні, обробленні, систематизації та зберіганні передбачених законодавством про пенсійне забезпечення відомостей про фізичних осіб, що пов'язані з визначенням права на виплати з Пенсійного фонду та їх розмір за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням (далі - відомості про фізичних осіб). На кожну фізичну особу відкривається персональна облікова картка, в якій використовується постійний індивідуальний ідентифікаційний номер Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів. Персональна облікова картка фізичної особи повинна мати таку структуру: &?к;...&?й; 2) частина персональної облікової картки, що відображає сплату страхового збору (внесків) та стаж роботи фізичної особи: ідентифікаційний номер роботодавця; рік, за який внесено відомості; тривалість трудової або іншої діяльності, яка зараховується до стажу роботи; сума заробітку (доходу), на який нараховується страховий збір (внески) на пенсійне страхування (помісячно); розмір страхового збору (внесків) на пенсійне страхування за відповідний місяць; відомості, які підтверджують наявність особливих умов праці, які дають право на пенсію на пільгових умовах; &?о;...&? ;.

Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення № 10-1), визначено порядок формування реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) з метою забезпечення ведення єдиного обліку застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації, накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб (тут і надалі посилання на норми Положення № 10-1 наводяться в редакції, що діяла на час укладання та виконання договору від 14 червня 2017 року за № О1712239100003 про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування).

Пунктом 4 розділу I «Загальні положення» Положення № 10-1 передбачено, що реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пунктів 2, 5 розділу III «Використання інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру» Положення № 10-1 індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб надаються страхувальникам та/або застрахованій особі на паперових носіях за формою згідно з додатком 1 або додатком 2 до цього Положення. Індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб надаються для призначення/перерахунку пенсій за формами згідно з додатком 1 або додатком 3 до цього Положення.

Додаток 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункт 2 розділу III) передбачає індивідуальні відомості про застраховану особу Форма ОК-5.

З індивідуальних відомостей про застраховану особу на ОСОБА_2 форми ОК-5 від 06 березня 2018 року, які долучені представником позивача до позовної заяви, судом встановлено, що у персоніфікованому обліку за 2004 рік містяться відомості за звітний рік про суми добровільних внесків, передбачених договором від 14 червня 2017 року № О1712239100003 про добровільну участь, та містяться відомості про страховий стаж за період з 01 січня 2004 року по 31 жовтня 2004 року. До стажу роботи за період з 01 січня 2004 року по 31 жовтня 2004 року зарахований кожен місяць як повний місяць, а також наявна позначка про сплату страхових внесків «так» за кожен місяць у спірному періоді (арк. спр. 12-13).

Тобто, зміни в персоніфікований облік позивача відповідно до договору від 14 червня 2017 року за № О1712239100003 про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за період з 01 січня 2004 року по 31 жовтня 2004 року внесені до звернення до суду з цим позовом.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з абзацом першим пункту 1.5 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом другим пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї документи, подані пенсіонером в установленому порядку особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

У свою чергу, судом встановлено, що, у даному випадку, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, в організаційну структуру якого входить Новоайдарський відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій, від позивача не надходила заява встановленого зразка про перерахунок пенсії разом з документами, передбаченими підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1, а відтак відповідач не мав підстав для перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

В рамках адміністративного судочинства бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України.

Верховний Суд України у постанові від 24 листопада 2015 року по справі № П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити. Тобто бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим (реєстраційний № рішення в ЄДРСР 54398764).

З огляду на встановлені під час судового розгляду фактичні обставини, суд дійшов висновку про відсутність протиправної бездіяльності Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області та відсутність правових підстав для зобов'язання відповідача внести зміни в персоніфікований облік та перерахувати пенсію ОСОБА_2 за період з 01 жовтня 2004 року по 31 жовтня 2004 року відповідно до договору від 14 червня 2017 року № О1712239100003 про одноразову сплату у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову слід відмовити повністю.

За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову адвоката ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41246506, місцезнаходження: 92703, Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, пл. Гоголя, буд. 5) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 24 липня 2018 року.

Суддя Т.І. Чернявська