Рішення від 24.07.2018 по справі 807/463/18

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2018 рокум. Ужгород№ 807/463/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач 1, Ужгородське ОУПФ), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Закарпатській області), яким просить визнати неправомірними дії Ужгородського ОУПФ та Головного управління ПФУ в Закарпатській області незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 13 червня 2018 року, у відповідності до ст.263 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом прийнято рішення про проведення розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного:

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при ознайомленні з матеріалами пенсійної справи позивачем встановлено, що перерахунок отримуваної нею пенсії проведено із порушенням діючого законодавства починаючи з 2004 року, що полягає у наступному: не донараховано загальний стаж (не 37 років 3 місяці, а 36 років 11 місяців), що зменшило коефіцієнт стажу в розрахунках пенсії; коефіцієнт зарплати з 2004р. прийнятий 1,74, а не оптимальний, розрахований за заявою від 11.08.2004р, згідно ст. 40 Закону України "Про пенсії" і рівний 1,75; не зарахований стаж 2004р., дані про який в СПОВ внесені 23.03.2005р.; не зарахований стаж і 2010р. заява від 10.04.2015р., на яку посилається ПФ подана роком пізніше, до виявлення у листопаді 2016р. відсутності стажу за окремі періоди в розрахунках; індексація пенсії в сумі 179 грн. зарахована не вірно, зменшена до 124 грн., при цьому, звернення до керівництва ГУ ПФУ в Закарпатській області, яке контролює роботу Ужгородського ОУПФ, з проханням протягом 15 місяців розібратися за фактами порушення по пенсії, результатів не дали, тому позивачка і звернулася із вказаним позовом до суду за захистом порушених прав.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ужгородському ОУПФ та отримує пенсію за віком, обчислену згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 16.10.1992р.

Позивач неодноразово зверталася (як до Ужгородського ОУПФ, так і до ГУ ПФУ в Закарпатській області) щодо правильності нарахування пенсії, порядку проведення перерахунку пенсії з врахуванням стажу набутого після призначення пенсії, про порядок проведення індексації пенсійних виплат тощо.

Листом Ужгородського ОУПФ від 22.07.2016р. № 02/М-97 позивача повідомлено про те, що в зв'язку з несвоєчасним повідомленням про працевлаштування з 01.03.2016р. по 30.06.2016р. до відділу комплексного проектування "Закарпаттяводопроект" басейнового управління водних ресурсів річки Тиса, при виплаті пенсії виникла переплата у сумі 496,60 грн., а саме: за березень 2016р. - 124,15 грн. (переплата індексації); за квітень 2016р. - 124,15 грн. (переплата індексації); за травень 2016р. - 56,00 грн. (переплата пенсії) та 68,15 грн. (переплата індексації); за червень 2016р. - 56,00 грн. (переплата пенсії) та 68,15 грн. (переплата індексації). Одночасно, повідомлено про те, що згідно заяви позивача від 13.07.2016р. та на підставі наданої цивільно-правової угоди від 01.03.2016р. спеціалістами управління проведено перерахунок пенсії по стажу. Після перерахунку пенсії стаж склав 38 років 1 місяць 9 днів. Після приведення у відповідність пенсійних виплат, сума пенсії становить 1453,53 грн., в тому числі, 1079,57 грн. - розмір пенсії за віком; 50,43 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (1130,00 грн.); 194,32 грн. - доплата за 18 років понаднормативного стажу; 32,22 грн. - підвищення з 01.03.2011р. відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; 30,56 грн. - підвищення з 01.03.2012р. відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; 66-43 грн. - надбавка дітям війни.

Листом ГУ ПФУ в Закарпатській області від 21.09.2016р. № 279/М-99-05 (на звернення ОСОБА_1 до Прем'єр-міністра України Гройсмана В.В., за дорученням Пенсійного фонду України розглянуто спеціалістами відділу з обслуговування та розгляду звернень громадян управління адміністративно-господарського забезпечення головного управління ПФУ в Закарпатській області) позивача повідомлено про те, що станом на вересень 2016р. переплата пенсії у сумі 496,60 грн. погашена (утримана з пенсії відповідно до ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Крім того, згідно поданої заяви від 13.07.2016р. та на підставі наданої цивільно-правової угоди було здійснено перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням (закінченням строку дії угоди). Після проведеного перерахунку з 01.06.2016р. розмір пенсії ОСОБА_1 склав 1441,53 грн., в тому числі, 1072,47 грн. - основний розмір пенсії, обчислений виходячи із індивідуальних даних про стаж та заробіток; 57,53 грн. - доплата до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1130,00-1072,47); 182,32 грн. - доплата за 17 років понаднормативного стажу (1072,47*17%); 62,78 грн. - підвищення, встановлене згідно з ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; 66,43 грн. - підвищення за статус "дитини війни". Також, зауважено, що перерахунок пенсії по стажу, проведений спеціалістами Ужгородського ОУПФ неправомірно, оскільки суперечить вимогам п.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так як останній перерахунок пенсії по стажу був проведений з 01.04.2015р. згідно поданої ОСОБА_1 заяви від 10.04.2015р., таким чином, право на проведення перерахунку пенсії по стажу ОСОБА_1 набуде не раніше квітня 2017р.

На виконання листа ГУ ПФУ в Закарпатській області від 05.01.2017р. № 68/06.02, Ужгородським ОУПФ направлено ОСОБА_1 лист від 19.01.2017р. № 774/04, згідно якого, пенсійну справу приведено у відповідність в частині зарахування до страхового стажу період роботи з 17.04.1969р. по 07.08.1969р. та визначення оптимального варіанту заробітку. Встановлено, що при загальному стажі роботи 37 років 10 місяців 9 днів та середньомісячному заробітку за період з 01.07.1973р. по 31.08.1978р. - 2099,80 грн., розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 встановлено на рівні 1557,52 грн., в тому числі, 1072,47 грн. - розмір пенсії за віком; 174,53 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (1247,00 грн.); 182,32 грн. - доплата за понаднормативний стаж (за 17 років); 61,77 грн. - підвищення відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; 66,43 грн. - надбавка "Дітям війни". Доплату пенсії в сумі 857,88 грн., яка утворилася за період з 01.01.2004р. по 31.01.2017р. буде здійснено виплатними відомостями у лютому місяці поточного року.

В подальшому, листом ГУ ПФУ в Закарпатській області від 15.02.2017р. № 9/М-99-01, надано відповідь на звернення ОСОБА_1 на письмові звернення від 17.01.2017р., 20.01.2017р. та 30.01.2017р., та повідомлено останню про наступне: Ужгородським ОУПФ було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2004р. в частині зарахування до страхового стажу періоду роботи з 17.04.1969р. по 07.08.1969р. та визначення оптимального варіанту заробітку відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви від 02.09.2004р. Крім того, внаслідок аналізу умов укладеної між позивачем та відділом комплексного проектування "Закарпаттяводопроект" цивільно-правової угоди, ГУ ПФУ в Закарпатській області надано доручення Ужгородському ОУПФ привести у відповідність пенсійну справу з огляду на те, що цивільно-правова угода передбачає отримання доходу разового характеру, що відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ № 1078 від 17.07.2003р., не належить до об'єктів індексації. Таким чином, доплату пенсії в частині недоотриманої індексації за період з 01.03.2016р. по 30.11.2016р. буде здійснено виплатними відомостями у березні 2017р.

На письмове звернення ОСОБА_1 від 18.05.2017р. до ГУ ПФУ в Закарпатській області, останнє листом від 24.05.2017р. № 134/М-99-01, надало розрахунок нарахованої (після перевірки пенсійної справи) пенсії, виплаченої та встановленої різниці між цими сумами, за період з 01.01.2014р. по 31.05.2017р. Згідно даного розрахунку сума, яка підлягає виплаті, становить 489,33 грн. і буде виплачена у червні поточного року. При цьому, причиною розбіжностей в сумах є те, що у попередньому розрахунку було допущено арифметичну помилку при визначенні суми пенсії за період з 01.11.2009р. по 31.12.2009р. та розміру підвищення з 01.03.2012р. По "Перерахунку № 1 з 01.04.2012р.": зазначено, що ОСОБА_1 невірно зазначено коефіцієнт стажу, оскільки, станом на 2012 рік відсутня заява на перерахунок пенсії.

З наявного в матеріалах справи листа Пенсійного фонду України від 19.07.2017р. за № 7217/М-11 вбачається, що під час перевірки матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 ГУ ПФУ в Закарпатській області було виявлено помилку в частині обчислення страхового стажу (не було зараховано до страхового стажу період роботи в Мукачівському БУ-104 тресту "Закарпатбуд" з 17.04.1969 по 07.08.1969) та заробітної плати (не було обрано оптимальний період заробітку). В січні 2017р. розмір заробітної плати для обчислення пенсії приведено у відповідність до вимог чинного законодавства. Доплату пенсії, з урахуванням виплачених сум, ОСОБА_1 отримала у лютому 2017р. При цьому, було допущено помилки в частині визначення розміру підвищення пенсії у зв'язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні. На даний час матеріали пенсійної справи приведені у відповідність до норм чинного законодавства. За інформацією ГУ ПФУ в Закарпатській області, на підставі поданої ОСОБА_1 14.07.2017р. заяви, з 01.07.2017р. проведено перерахунок пенсії останньої з урахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсії. Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено з урахуванням страхового стажу 38 років 1 місяць 9 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,51413) та заробітної плати 2099,80 грн. визначеної за період з 01.07.1979р. по 31.08.1978р. (коефіцієнт заробітної плати становить 1,75289). Також зазначено, що до перерахунку пенсії з 01.09.2015р., індексація пенсії ОСОБА_1 проводилась відповідно до базового місяця грудень 2013 року в таких розмірах: травень 2014 року - 28,47 грн., червень 2014 року - 60,74 грн., з липня по жовтень 2014 року - 98,70 грн. щомісяця. В листопаді 2014 року разом із пенсією було виплачено індексацію за листопад 2014 року в сумі 152,79 грн. та доплату індексації за вересень 2014 року - 15,18 грн. та жовтень 2014 року - 15,18 грн., з грудня 2014 року по вересень 2015 року розмір індексації складав - 179,36 грн. щомісяця. Після перерахунку пенсії з 01.09.2015р. розмір підвищення пенсії не перевищив суму виплаченої індексації у вересні 2015 року, різниця між розміром індексації та сумою підвищення визначено у складі пенсійної виплати, як передбачено п.5 Порядку. Аналогічно, після проведеного перерахунку з 01.05.2016р. розмір підвищення не перевищив доплати до розміру пенсії з урахуванням індексації після попереднього перерахунку, тому розмір пенсії до виплати не змінився. Після проведеного розрахунку з 01.12.2016р. розмір підвищення пенсії перевищив суму індексації, визначену відповідно до п.5 Порядку, тому розмір пенсії до виплати підвищився на суму різниці між розміром індексації та сумою підвищення. Також, ОСОБА_1 принесли вибачення за ситуацію, що склалася під час обчислення пенсії за віком.

В подальшому, листом ГУ ПФУ в Закарпатській області від 08.08.2017р. № 9871/02, на виконання листа Пенсійного фонду України № 7217/М-11 від 18.07.2017р., ОСОБА_1 надано розрахунок сум нарахованої та виплаченої пенсії за період з 01.01.2004р. по 31.07.2017р. приведений у відповідність з врахуванням зауважень Пенсійного фонду України. Зобов'язано Ужгородське ОУПФ провести виплату недоотриманих коштів за період з 01.01.2004р. по 31.07.2017р. в сумі 1350,19 грн. найближчим виплатним періодом.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є конституційним правом позивачки.

Відповідно до Преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України 1058) цей Закон, зокрема, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Статтею 4 Закону України 1058 встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Як зазначено у відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ в Закарпатській області від 19.06.2018р. № 8474/08 та відзиві Ужгородського ОУПФ від 22.06.2018р. № 6721/08 та фактично визнається відповідачами, згідно заяви ОСОБА_1 від 02.09.2004р. та враховуючи довідки про заробітну плату за період з 01.09.1973р. по 31.08.1977р. та з 01.09.1977р. по 30.06.1980р. проведено перерахунок пенсії по заробітній платі. Однак, оскільки в 2004 році програмне забезпечення в частині вибору оптимального варіанту заробітку було відсутнє, то в ручному режимі з 01.01.2004р. спеціалістами при проведенні перерахунку було не вірно визначено найкращий варіант заробітку.

За зверненням позивачки у січні 2017 року, спеціалістами Ужгородського ОУПФ було впорядковано матеріали пенсійної справи та перераховано з 01.01.2004р. та у січні-лютому 2017р. проведено виплату різниці розміру пенсії обчисленої з врахуванням заробітної плати за період з 01.07.1973р. по 31.08.1978р., а також стажу роботи з 17.04.1969р. по 07.08.1969р. Таким чином, в результаті проведених розрахунків позивачу в лютому 2017р. до місячного розміру пенсії було донараховано доплату в сумі 857,88 грн., а також відповідну доплату недоотриманих коштів в сумі 489,33 грн. додатковими відомостями у червні місяці, в частині вірного встановлення підвищення пенсії з 01.03.2011р. згідно ч.2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції, що діяла станом на 15.05.1992р.) середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсій береться (за вибором того, хто звернувся за пенсією): за 24 останніх календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у роботі. Середньомісячний заробіток за 24 календарних місяці і за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми заробітку за 24 календарних місяці роботи підряд (перед зверненням за пенсією) чи 60 календарних місяців роботи підряд (протягом всієї трудової діяльності) відповідно на 24 чи 60. При цьому за бажанням того, хто звернувся за пенсією, місяці з неповним числом робочих днів у зв'язку з їх влаштуванням на роботу або звільненням враховуються як повні календарні місяці роботи.

З 01.05.2004р., у зв'язку із набранням чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-ІV, змінився механізм розрахунку пенсії: замість заробітної плати за один рік для розрахунку пенсії необхідно брати заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, зі змісту цих норм Закону слідує, що в разі подання разом з заявою про призначення (перерахунок) пенсії документів (довідок) про розмір зарплати за періоди до 01.07.2000 р. пенсія повинна обчислюватися з урахуванням розміру зарплати пенсіонера за період до 01.07.2000 р. (за будь-які 60 календарних місяців підряд).

Судом встановлено, що 02.09.2004р. ОСОБА_1 звернулася до Ужгородського ОУПФ із заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку та довідки про заробіток за період з 01.09.1973р. по 31.08.1977р. та з 01.09.1977р. по 30.06.1980р. Як зазначила позивач у відповіді на відзив, довідка про заробітну плату з ДПІ "Діпромісто" при оформленні пенсії у 1992р. містила відомості про зарплату за 5 років (60 міс.), з вересня 1972р. до серпня 1977р. Для збільшення кількості місяців стажу, пенсіонер запросила довідку з ДПІ "Дніпрогражданпроект" м. Дніпро, де продовжила роботу з вересня 1977р. по червень 1980р. у зв'язку з переїздом.

Враховуючи наведене, суд вважає неправомірною бездіяльність відповідача щодо непроведення позивачеві перерахунку пенсії за його вибором у відповідності до порядку, визначеного частиною 1 статті 40 Закону 1058-ІV, та в зв'язку з цим вважає за необхідне зобов'язати Ужгородське ОУПФ з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії позивачеві, виключити наступні періоди: вересень 1973р., серпень 1976р., червень 1978р., в зв'язку з чим провести повторний перерахунок індивідуального коефіцієнту заробітної плати та обчислити новий розмір пенсії.

Що стосується вимоги позивача про зарахування стажу 2004 та 2010 років та стаж за цивільно-правовою угодою згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку відомостей про застраховану особу, слід зазначити, що на підставі поданих позивачем довідок 10.04.2015р. та 14.07.2017р., управління проведено перерахунок пенсій з 01.04.2015р. та з 01.07.2017р. з врахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії та перерахунку пенсії. Позивачу було зараховано до страхового стажу періоди роботи в: Будівельно-монтажному поїзді № 173 Львівської державної залізниці з 01.06.2004р. по 31.08.2004р. та з 01.10.2004р. - 30.11.2004р. (5 місяців страхового стажу); ТОВ "Вінланд" з 01.02.2010р. - 04.04.2010р. (2 місяці 4 дні страхового стажу), відтак, в задоволенні даної позовної слід відмовити.

Також, не підлягає задоволенню позовна вимога щодо зобов'язання врахувати в розрахунках нараховану в 2014 році суму індексації 179 грн. з грудня 2014 року по вересень 2015 року з огляду на наступне:

Відповідно до ч.2 ст. 42 Закону 1058-ІV, для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Так, при опрацюванні списків працюючих пенсіонерів у червні 2016 року, спеціалістами було виявлено, що позивач працевлаштувався з 01.03.2016р. та не повідомила Ужгородське ОУПФ про факт роботи. У зв'язку з чим, управлінням було надано позивачу статус, як працюючий пенсіонер, що призвело до переплати пенсії в частині індексації та величини прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.

Оскільки, порядок нарахування суми індексації пенсії регулюється Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. № 1078 (із змінами).

Відповідно до п.4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населенню в межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. При цьому, у відповідності до вищевказаного Порядку, щомісяця, визначені індекси споживчих цін доводяться територіальним управлінням Пенсійного фонду.

Індексація грошових доходів населення проводиться, якщо величі індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, встановлений у розмірі 103 відсотка (до 01.01.2016 такий показник встановлювався в розмірі 101 відсоток).

Отже, індексація, зокрема, пенсій визначається індивідуально для кожної пенсії і здійснюється залежно від місяців підвищення розмірів пенсії, її складових розмірів підвищення пенсії та інших обставин. Однак, тільки 13.07.2016р. позивач звернулася до управління з заявою про звільнення з роботи, долучивши з заявою цивільно-правову угоду від 01.03.2016р.. У зв'язку з чим, управлінням було переглянуто розмір пенсії, як не працюючому пенсіонеру та не було встановлено індексацію пенсії.

В той же час, не заслуговують на увагу посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, оскільки непроведення позивачеві перерахунку пенсії за його вибором у відповідності до порядку, визначеного ч. 1 ст. 40 Закону, відбулося з вини органу Пенсійного фонду, на якого покладено обов'язок щодо такого зарахування, а тому право позивача на отримання пенсії, є абсолютним, та не може бути обмежено будь-яким строком.

Аналогічна правова позиція викладена в Рішенні Верховного суду від 15.02.2018р. у справі № 820/6514/17.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем 1 (оскільки жодних вимог до відповідача 2 позовною заявою фактично не заявлялось) не доведено правомірності непроведення позивачеві перерахунку пенсії за його вибором у відповідності до порядку, визначеного частиною 1 статті 40 Закону 1058-ІV, позовні вимоги щодо визнання бездіяльності в цій частині протиправною та зобов'язання виключити з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії ОСОБА_1 за вересень 1973р., серпень 1976р., червень 1978р., підтверджені належними та допустити доказами, в зв'язку з чим позов в зазначеній частині позовних вимог підлягає до задоволення, відмовивши при цьому в задоволенні вимоги про зарахування стажу 2004 та 2010 років та стаж за цивільно-правовою угодою згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку відомостей про застраховану особу та зобов'язання врахувати в розрахунках нараховану в 2014 році суму індексації 179 грн. з грудня 2014 року по вересень 2015 року.

Керуючись ст. ст. 5, 12, 19, 72, 77, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду Закарпатської області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за її вибором у відповідності до порядку, визначеному частиною 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

3. Зобов'язати Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії ОСОБА_1, виключити наступні періоди: вересень 1973р., серпень 1976р., червень 1978р., в зв'язку з чим провести повторний перерахунок індивідуального коефіцієнту заробітної плати та обчислити новий розмір пенсії.

4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

5. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Рейті