Рішення від 19.07.2018 по справі 822/2180/18

Справа № 822/2180/18

РІШЕННЯ

іменем України

19 липня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради в якому просить скасувати розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 01.03.2018 про зняття надміру нарахованої субсидії в розмірі 12610,66 грн з особових рахунків ОСОБА_1; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повернути на особові рахунки ОСОБА_1 12610,66 грн, а саме:

- 654,59 грн на особовий рахунок №5171054 МКП "Хмельницькводоканал";

- 10687,79 грн на особовий рахунок №1400179017 ВАТ "Хмельницькгаз";

- 716,73 грн на особовий рахунок №919675 ПАТ "Хмельницькобленерго";

- 133,20 грн на особовий рахунок №538922 ХКП "Спецкомунтранс";

- 418,35 грн на особовий рахунок в ОСББ "Корона"

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради позивачу на період часу з 01.09.2015 було призначено субсидію згідно Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848.

Розпорядженням від 01.03.2018 із особових рахунків ОСОБА_1 знято 12610,66 грн суми нарахованої субсидії. Повідомленням про зняття надміру нарахованих коштів з особових рахунків отримувачів субсидії ОСОБА_1 повідомлено, що її зменшено нарахування субсидії з особових рахунків на суму повернення надміру виплаченої субсидії на житлово-комунальні послуги в попередньому періоді в сумі 12610,66 грн, яке сталося внаслідок свідомого подання нею документів з недостовірними відомостями.

З вказаним рішенням управління ОСОБА_1 не погоджується та вважає його таким, що підлягає скасуванню, оскільки при зверненні із заявою про надання житлової субсидії вона діяла добросовісно та надала усі необхідні документи, які у неї витребовували працівники управління, нічого при цьому не приховуючи.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.07.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

У встановлений судом термін відповідачем не надано відзиву на позовну заяву, а тому враховуючи ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що 16.09.2015 позивач звернулась до відповідача з заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

При зверненні з заявою подала також декларацію про доходи і витрати.

Відповідачем прийнято рішення про призначення субсидії ОСОБА_1 згідно Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848.

Однак згідно розпорядження від 01.03.2018 з особових рахунків ОСОБА_1 . повернуто шляхом зняття нарахованої суми субсидії в сумі 12610,66 грн., а саме:- 654,59 грн на особовий рахунок №5171054 МКП "Хмельницькводоканал";

- 10687,79 грн на особовий рахунок №1400179017 ВАТ "Хмельницькгаз";

- 716,73 грн на особовий рахунок №919675 ПАТ "Хмельницькобленерго";

- 133,20 грн на особовий рахунок №538922 ХКП "Спецкомунтранс";

- 418,35 грн на особовий рахунок в ОСББ "Корона".

Підставою зняття надміру нарахованих коштів відповідач зазначає свідоме подання позивачем документів з недостовірними відомостями або неповідомленням громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 №848.

Позивач не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки жодних недостовірних відомостей не подавала.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (далі - Положення № 848).

Згідно пункту 2 Положення № 848 ( в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до пункту 3 Положення №848, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Пунктом 4 Положення № 848 передбачено, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

Відповідно до п.5 Положення №848, Субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Згідно п.6 Порядку №848, субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію. Субсидія не може призначатися одночасно за місцем реєстрації особи та місцем її фактичного проживання.

Пунктом 7 Порядку №848 передбачено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця з якого призначається субсидія.

Згідно п.13 Положення 848, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника (орендарі - за місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-портал Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування з накладенням електронного цифрового або електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.

Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

У разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви усіх необхідних документів.

Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами дев'ятим - тринадцятим цього пункту. При цьому структурним підрозділом з питань соціального захисту населення повідомляється заявнику про призначення (непризначення) субсидії. Повідомлення про призначення субсидії може надсилатися електронною поштою (за наявності відповідного реквізиту). Заявник може бути поінформований про призначення (непризначення) субсидії за допомогою засобів мобільного зв'язку (смс-повідомленням).

Відповідно до п.20 Порядку №848, надання раніше призначеної субсидії припиняється:

- за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини;

- якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення;

- у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни;

- за заявою уповноваженого власника (співвласника) житла, наймача житла у державному та громадському житловому фонді, члена житлово-будівельного кооперативу, власника (співвласника) житлового приміщення - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою;

- якщо під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення субсидії, які вплинули (могли вплинути) на право призначення субсидії або визначення її розміру.

Суд встановив, що відповідачем на адресу позивача направлено повідомлення про зняття надміру нарахованих коштів з особових рахунків отримувачів субсидії на підставі розпорядження від 01.03.2018. При цьому, відповідач у вказаному повідомленні посилається на п.20 Положення №848, що сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.

Водночас, відповідачем не зазначено чіткої норми права, яку порушив позивач, а також у зазначеному повідомленні суб'єктом владних повноважень не вказано, які саме недостовірні дані подано позивачем, при цьому жодних доказів на підтвердження того, що при призначенні субсидії позивач приховував або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі передбачені п.14 Положення №848.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Крім цього, суд зазначає, що з 01.09.2015 році відповідач призначив субсидію ОСОБА_1 року по 30.11.2017 рік на підставі документів та даних, які останній подавав у 2015 році.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що в процесі судового розгляду спору відповідач не довів правомірності винесеного розпорядження від 01.03.2018 стосовно ОСОБА_1, тому вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд встановив, що позивач при зверненні до суду сплачено судового збору на суму 704,80 грн, що підтверджується квитанцією № 54 від 02.07.2018.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про скасування розпорядження та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 01.03.2018 про зняття надміру нарахованої субсидії в розмірі 12610,66 грн з особових рахунків ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повернути на особові рахунки ОСОБА_2 12610,66 грн, а саме:- 654,59 грн на особовий рахунок №5171054 МКП "Хмельницькводоканал";

- 10687,79 грн на особовий рахунок №1400179017 ВАТ "Хмельницькгаз";

- 716,73 грн на особовий рахунок №919675 ПАТ "Хмельницькобленерго";

- 133,20 грн на особовий рахунок №538922 ХКП "Спецкомунтранс";

- 418,35 грн на особовий рахунок в ОСББ "Корона".

Стягнути на користь ОСОБА_1 ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) сплачений судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп, за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (ідентифікаційний код - НОМЕР_2).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя Г.В. Лабань

Почивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2)

Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 03198563)