Рішення від 19.07.2018 по справі 825/1878/18

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2018 року Чернігів Справа № 825/1878/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доЧернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України

провизнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку її пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та зобов'язати провести перерахунок її пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 80% суми заробітної плати, з моменту її останнього перерахунку, з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що вона перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування» та Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У березні 2018 року позивач звернулась до пенсійного фонду із заявою про перерахунок її пенсії з урахування сум допомоги на оздоровлення, оскільки вказані виплати не були враховані під час перерахунку її пенсії. Проте відповідач відмовив у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії оскільки на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії відповідні норми законодавства, які дають підстави для перерахунку, вже не діють.

Відповідач на адресу суду у встановлені строки направив відзив, в якому позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити повністю, оскільки на час звернення позивача до органу пенсійного фонду законодавство, що регулює зазначені правовідносини змінилось. Таким чином у відповідача відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному Пенсійному фонді України та з 28.02.2014 отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Законом України «Про державну службу» у розмірі 80% заробітної плати, що не заперечується відповідачем.

З огляду на матеріали справи позивачу за рішенням суду було враховано в заробіток для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 6624,90 грн (з 01.02.2012 по 31.01.2014, тобто за останні 24 календарні місяці перед зверненням за призначенням пенсії за віком згідно із Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування»).

Позивач 06.03.2018 звернулась до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням складових її заробітку таких як матеріальна допомога на оздоровлення.

Листом від 27.03.2018 № 437/06/М-7 відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку її пенсії у зв'язку з відсутністю правових підстав для перерахунку пенсії із включенням інших складових заробітної плати.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернулась до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до частини другої статті 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, чинній на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із частиною другою статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із Законом України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Тобто, виходячи з наведеного, матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Факт нарахування страхових внесків на систематично отримувані позивачем виплати матеріальної допомоги на оздоровлення підтверджується рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 21.05.2015 у справі № 750/4283/15-а. Вказаним рішенням і встановлено право ОСОБА_1 на включення матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 6624,90 грн до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного суду, викладеною у постанові від 23.01.2018 у справі № 495/6612/16-а.

Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідач вказує на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу з тих підстав, що на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії відповідні норми законодавства, які дають підстави для перерахунку відсутні.

Проте, вказані доводи відповідача не можна визнати обґрунтованими.

Дійсно, з 01 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», а положення Закону № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).

Разом з тим, у статті 90 Закону № 889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.

Проте, спір у цій справі виник не щодо наявності чи відсутності у позивача права на черговий перерахунок пенсії, а щодо порушення законодавства при призначенні пенсії.

У цьому випадку, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачу протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного суду, викладеною у постанові від 10.05.2018 у справі № 712/603/17-а.

Відповідно частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії.

Оскільки позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 06.03.2018, то проведення перерахунку позивачу підлягає з 01.04.2018.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно частин першої третьої статі 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи часткове задоволення позову та приписи ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення - визнати протиправними.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 01.04.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 80% суми заробітної плати, з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення - 6624,90 грн.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 352 (триста п'ятдесят дві) грн 40 коп. понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України.

Рішення набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Чернігівський окружний адміністративний суд.

ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 14013, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1.

Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України, проспект Миру, 44, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40378209.

Дата складення повного рішення суду - 19.07.2018.

Суддя Ю. О. Скалозуб