03 травня 2018 року Справа № 804/2387/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коренева А.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області про скасування рішення, - ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення № 0168431316 від 27.11.2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, штрафу у розмірі 1 041,00 грн. за період з 06.05.2015 року до 26.05.2016 року та нарахованої пені у розмірі 2 014,34 грн., загалом у сумі 3 055,34 грн., прийняте Головним управління ДФС у Дніпропетровській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення № 0168431316 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є протиправним, оскільки при прийнятті даного рішення про застосування до позивача заходів впливу та стягнення відповідачем не були взяті до уваги довідку про призов по мобілізації до лав Збройних Сил України з 28 січня 2015 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.04.2018 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи, надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Частиною 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області 27 листопада 2017 року було винесено рішення № 0168431316 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Відповідно до рішення від 27.11.2017 року № 0168431316 позивачу нараховано штрафу у розмірі 1 041,00 грн. за період з 06.05.2015 року до 26.05.2016 рокута та нараховано пеню у розмірі 2014,34 грн., загальна сума боргу склала 3 055,34 грн.
28 січня 2015 року на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 року № 15/2015 ОСОБА_1 був призваний по мобілізації до лав Збройних Сил України.
Так, 07.07.2015 року позивачем подана заява до Західно-Донбаської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, якою повідомив про свій призов по мобілізації до лав Збройних Сил України, звернув увагу на правові положення п. 9-2 Розділу VIII Прикінцеві та Перехідні положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». До заяви була додана довідка № 1527/8 від 21.04.2015 року, видана т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 . 07 квітня 2016 року ОСОБА_1 був демобілізований з лав Збройних Сил України.
11 квітня 2016 року, позивач вдруге звернувся з заявою до Західно-Донбаської ОДШ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, якою повідомив про проходження служби по мобілізації в лавах Збройних Сил України з 28.01.2015 року по 07.04.2016 року. До заяви були додані копія військового квитка та копія посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 .
23 лютого 2018 року позивач подав скаргу до ДФС на рішення від 27.11.2017 року № 0168431316.
Державною фіскальною службою України 26.03.2018 року винесено рішення про залишення вищевказаної скарги без розгляду, обгрунтовуючи тим, що позивачем пропущений строк на оскарження вказаного рішення.
Вирішуючи питання щодо правомірності прийнятого рішення суд виходить з того, що відповідно до абз. 4 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції Закону чинній на момент виникнення відповідних правовідносин), платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до першого травня наступного року.
Однак, згідно абз. 1, 2, 6, 7, 8 п. 9-2 Розділу VIII Прикінцеві та Перехідні положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», під час особливого періоду, визначеного Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених пунктом 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якщо вони не є роботодавцями.
Підставою для такого звільнення є заява фізичної особи - підприємця та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до органу доходів і зборів фізичною особою - підприємцем протягом 10 днів після її демобілізації.
Цей пункт застосовується з першого дня мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 17 березня 2014 року № 303 "Про часткову мобілізацію", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про часткову мобілізацію", та протягом усього особливого періоду.
Під час особливого періоду, визначеного Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" для платників єдиного внеску, визначених у статті 4 цього Закону, призваних на військову службу під час мобілізації або залучених до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їхньої військової служби зупиняється застосування норм статті 25 цього Закону.
Підставою для такого зупинення є копія військового квитка або копія документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, яка подасться до органів доходів і зборів ним державним органом протягом десяти днів після її мобілізації.
У відповідності з абз. 2 ч. 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платник єдиного внеску має право оскаржити рішення про нарахування пені та застосування штрафів до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення відповідача прийнято в суперечь вищенаведеним нормам законодавства України та за відсутності порушень позивача.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відтак, суд зазначає, що оскаржуване рішення Головного управління Державної фіскальн6ої служби у Дніпропетровській області № 0168431316 від 27.11.2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у відповідності до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, прийнято відповідачем незаконно, в спосіб що не передбачений Конституцією України, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішень безпосередньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення якого спрямовано це рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку, а тому в адміністративного суду є всі правові підстави для задоволення даного позову.
Згідно ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч.4 ст.159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Врховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем не надано заперечень проти позовних вимог, а також жодних доказів щодо правомірного винесення рішення №0168431316 від 27.11.2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 242-244, 246, 250, 254, 255, 271, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адмністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області про скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області № 0168431316 від 27.11.2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у загальному розмірі 3 055,34 грн. у тому числі, штрафу у розмірі 1 041,00 грн. за період з 06.05.2015 року до 26.05.2016 року та нарахованої пені у розмірі 2 014,34 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Коренев