Постанова від 13.04.2007 по справі 13/54-1095

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" квітня 2007 р.

Справа № 13/54-1095

10 год. 30 хв.

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стопника С.Г.

при секретарі судового засідання Касюдик О.О.

Розглянув справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Стар Софт", вул. Шашкевича, 3/71, м. Тернопіль, 46000

до відповідача: Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, вул. Білецька, 1, м.Тернопіль, 46000

За участю представників:

позивача: Паронов С.В. -директор;

Кудінова Т.І. -доручення №47 від 09.11.2006 р.

відповідача: Катюк У.Т. -довіреність №32/7/10-015 від 04.01.2007 р.

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Стар Софт" звернулося з адміністративним позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції №0000502306/0/86555 від 18.12.2006 р.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте правомірно, оскільки при проведенні позапланової невиїзної перевірки позивача, товариством на вимогу податкового органу для підтвердження правильності включених до податкового кредиту сум ПДВ представлено копії податкових накладних, не завірені належним чином, а тому такі документи, як докази, інспекцією до уваги не були взяті. Також належним чином завірених копій документів чи їх оригіналів ТОВ "Стар Софт" не було представлено і на повторну вимогу Тернопільської ОДПІ.

В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз'яснено їх права і обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51 в порядку ст. 130 КАС України.

В судовому засіданні 23.03.2007 р. оголошувалась перерва до 13.04.2007 р. у зв'язку із необхідністю витребування в позивача первинних документів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:

- відповідачем проведено позапланову невиїзну документальну перевірку діяльності позивача на предмет правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на додану вартість за вересень 2006 р., за результатами якої складено акт №20049/23-623/21133679 від 15.12.2006 р. та прийняте податкове повідомлення-рішення №0000502306/0/86555 від 18.12.2006 р. про зменшення суми бюджетного відшкодування ПДВ за вересень 2006 р. на 28594 грн.

Як видно з акту перевірки від 15.12.2006 р., податковою інспекцією встановлено, що ТОВ "Стар Софт" в порушення пп. 7.4.5. п. 7.4. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" завищено суму податкового кредиту з ПДВ за серпень 2006 р. в розмірі 51095 грн. та за вересень 2006 р. в розмірі 20243 грн. Також в акті зазначено, що перевіркою не підтверджено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2006р. в розмірі 28594 грн. у зв'язку із відсутністю пакета підтверджуючих документів.

Так, зокрема, в п.2.3.2. акту перевірки вказано, що 04.12.2006 р. на ім'я ТОВ "Стар Софт" було направлено лист "про надання інформації", в якому пропонувалось товариству представити до Тернопільської ОДПІ 06.12.2006 р. о 14 год. оригінали документів, або фактично конкретизувати місцезнаходження та надання документів: реєстр оплати ПДВ (до розрахунку бюджетного відшкодування за вересень 2006 р.), первинні документи, що підтверджують факт оплати товарів (робіт, послуг) постачальникам за серпень 2006 р., копії оборотних відомостей по рахунках за серпень-вересень 2006 р. тощо. Однак станом на день написання акту такі документи до Тернопільської ОДПІ не було представлено.

Разом з тим, в п.2.9 акту зазначається, що 07.11.2006 р. на ім'я Тернопільської ОДПІ надійшов лист (вх.№28824) до якого були надані додатки, не завірені підприємством.

Позивач, обгрунтовуючи свої позовні вимоги, посилається на те, що на запит Тернопільської ОДПІ від 23.10.2006 р. товариством згідно листа №178 від 03.11.2006 р. були направлені копії всіх зазначених в запиті документів, що підтверджують факт переплати податку на додану вартість за період з серпня по вересень 2006 р., а тому станом на момент написання акту від 15.12.2006 р. ОДПІ мала всі необхідні документи для проведення позапланової невиїзної документальної перевірки, однак безпідставно їх не врахувала і тому невправі була зменшувати бюджетне відшкодування за вересень 2006 р. згідно оскаржуваного рішення в сумі 28594 грн.

Позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, виходячи зі слідуючого:

- згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- відповідно до ст.ст.8, 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», пп.2.1.4. п.2.1., 2.3.1. п.2.3. ст.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п. 10.4. ст. 10 Закону про ПДВ, контролюючими органами стосовно сплати податків є податкові органи, які уповноважені здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податкових зобов'язань платниками податків, зокрема, шляхом проведення документальних невиїзних перевірок (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі).

- відповідно до пп. 7.7.5., 7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", який встановлює порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), передбачено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. У разі з'ясування внаслідок проведення такої перевірки факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування

Як випливає з матеріалів справи, та зокрема акту перевірки, фактичною причиною зменшення бюджетного відшкодування позивачу за вересень 2006 р. є висновок податкової інспекції про непідтвердження ТОВ "Стар Софт" права на бюджетне відшкодування ПДВ за вересень 2006 р. в сумі 28594 грн. у зв'язку із представленням не засвідчених належним чином копій документів (в тому числі податкових накладних, що підтверджують факт оплати товариством товарів (робіт, послуг) постачальникам за серпень 2006 р.).

Слід зазначити, що такий висновок податковою інспекцією зроблено неправомірно, з розширеним тлумаченням пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", оскільки Наказ ДПА України "Про затвердження методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість" від 18.08.2005 р. №350 (на який посилається відповідач в запереченнях) регулює порядок та механізм організації перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а п.3.1 наказу носить рекомендаційний характер для органів податкової служби щодо отримання від платника ПДВ завірених копій первинних документів, що підтверджують факт оплати ним товарів (робіт, послуг) і аж ніяк не передбачає обов'язку платника ПДВ засвідчувати копії таких документів.

З огляду на вищевикладене, та враховуючи факт наявності у позивача належним чином оформлених податкових накладних, на підставі яких сформовано у серпні 2006 р. податковий кредит та у вересні 2006 р. включено до бюджетного відшкодування, зменшення бюджетного відшкодування ПДВ за вересень 2006 р. згідно оскаржуваного рішення податковою інспекцією здійснено безпідставно.

На підставі наведеного позовні вимоги підлягають задоволенню як обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та такі, що базуються на чинному законодавстві з відшкодуванням позивачу понесених судових витрат.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 86, 94, 160-163, п. 6 розділу Прикінцеві та перехідні положення КАС України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції №0000502306/0/86555 від 18.12.2006 р.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Стар Софт", вул. Шашкевича, 3/71, м. Тернопіль, код 21133679 - 85 грн. державного мита.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі 20 квітня 2007 р. до адміністративного суду апеляційної інстанції -Львівського апеляційного адміністративного суду, через суд першої інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.

Суддя С.Г. Стопник