№ провадження 2/646/217/2018
Справа № 646/4622/17
16.07.18 року м. Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Теслікової І.І.,
при секретарі - Сімоненко К.Ю.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до голови Харківської міської виборчої комісії ОСОБА_3 про визнання відсутності повноважень, визнання протиправними дій голови Харківської міської виборчої комісії та зобов'язання вчинення певних дій,-
Позивач, ОСОБА_1, член Харківської міської виборчої комісії, звернувся до суду з цивільним позовом до ОСОБА_4 Харківської міської виборчої комісії ОСОБА_3, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії голови Харківської міської виборчої комісії щодо одноособового, з перевищенням повноважень, без уповноваження на це рішенням комісії, укладення договору від 08.06.2016р. з громадянкою ОСОБА_2 про надання юридичних послуг та надання їй довіреності від 14.06.2016р. на представництво комісії в судах та інших органах, щодо невиконання приписів Закону України «Про місцеві вибори» обов'язковості розгляду на засіданні комісії питань на вимогу трьох членів комісії від 16.10.2016р. вх.№1344 та 18.01.2017р. вх.№1381 (повторно) з законності такого представництва;
- зобов'язати голову Харківської міської виборчої комісії припинити дію договору від 08.06.2016р. з громадянкою ОСОБА_2 про надання Харківській міській виборчій комісії юридичних послуг шляхом його розірвання, скасувати довіреність, надану ОСОБА_2 14.06.2016р. №1316 та утриматися в подальшому від подібних протиправних дій.
Представник відповідача подав клопотання про закриття провадження у справі, яке мотивоване тим, що вказана позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки позивачем оскаржується діяльність відповідача як суб'єкта владних повноважень.
Позивач в судовому засіданні заперечував проти закриття провадженні у справі, оскільки ним було подано аналогічний позов в порядку адміністративного судочинства до Харківського окружного адміністративного суду, яким було винесено ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі.
Суд, вислухавши думку учасників справи, дослідивши матеріли справи, приходить до наступного.
Відповідно до статті 19 ч.1 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Стаття 4 КАС України визначає, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;.
Відповідно до ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:
1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом;
6) спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму;
7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації;
8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності;
9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб;
10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб;
11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю;
12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень".
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.20 Закону України "Про місцеві вибори" виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача зводяться до оскарження дій голови Харківської міської виборчої комісії як посадової особи суб'єкта владних повноважень. У своєму позові сам позивач зазначає, що він оскаржує дії відповідача як посадової особи суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вказана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Посилання позивача на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду про відмову у відкритті провадження у справі не спростовує вищевказаних висновків суду.
Відповідно до ст.255 ч.1 п.1 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
У зв'язку з наведеним, провадження у справі підлягає закриттю, а клопотання відповідача задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 255 ЦПК України,
ухвалив:
Задовольнити клопотання представника відповідача ОСОБА_4 Харківської міської виборчої комісії Харківської області.
Закрити провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до голови Харківської міської виборчої комісії ОСОБА_3 про визнання відсутності повноважень, визнання протиправними дій голови Харківської міської виборчої комісії та зобов'язання вчинення певних дій.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути поданою до Апеляційного суду Харківської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя І.І. Теслікова