Рішення від 05.06.2018 по справі 804/3514/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2018 року Справа № 804/3514/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіГолобутовського Р.З.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «ЕРЛАН» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0036771246 від 20.02.2018 року, -

ВСТАНОВИВ:

15.05.2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «ЕРЛАН» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0036771246 від 20.02.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що спірне податкове повідомлення-рішення №0036771246 від 20.02.2018 року про застосування штрафних санкцій за порушення терміну сплати узгодженого зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води прийнято Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області неправомірно, оскільки сплата узгодженого зобов'язання здійснена 20.11.2017 р. - у перший робочий день після граничного дня сплати такого зобов'язання (19.11.2017 р. - неділя), який припадав на вихідний день.

Ухвалою суду від 16.05.2018 року провадження у даній справі відкрито, та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник позивача вимоги позовної заяви підтримала, надано пояснення аналогічні викладеним у позові.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання 05.06.2018 року не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Правом на подання відзиву на позов не скористався.

Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у письмовому провадженні, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, відповідно до положень частини 3 статті 194 та частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Приватне акціонерне товариство «ЕРЛАН» (код ЄДРПОУ - 24616119) зареєстровано 01.12.2000 року у встановленому законом порядку та перебуває на податковому обліку в Дніпровській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Судом встановлено, що 26.01.2018 року Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку ПрАТ «ЕРЛАН» з питання порушення термінів сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води за період ІІІ квартал 2017 року, за результатом якої складено акт № 3145/04-36-12-46/24616119 від 26.01.2018 року.

Вказаним актом зафіксовано порушення термінів сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води за період ІІІ квартал 2017 року на 1 календарний день, чим порушено вимоги п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України.

На підставі акта № 3145/04-36-12-46/24616119 від 26.01.2018 року Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0036771246 від 20.02.2018 року про застосування штрафних санкцій за порушення терміну сплати узгодженого зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води у сумі 48123,74 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржено ПрАТ «ЕРЛАН» у адміністративному порядку, та рішенням Державної фіскальної служби України № 17426/6/99-99-11-03-01-25 від 26.04.2018 року залишено без змін податкове повідомлення-рішення № 0036771246 від 20.02.2018 року.

Досліджуючи правомірність вказаного податкового повідомлення-рішення та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить із того, що відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Статтею 31 Податкового кодексу України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися.

Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Спосіб, порядок та строки виконання податкового обов'язку встановлюються цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У відповідності до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до вимог п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Судом встановлено, що ПрАТ «ЕРЛАН» 20.11.2017 року здійснено сплату податкових зобов'язань з рентної плати, задекларованих відповідно до розрахунку з рентної плати за спеціальне використання води № 9221919288 від 25.10.2017 року, відповідно до платіжного доручення № 110150 від 20.11.2017 року.

З урахуванням приписів ст.257 Податкового кодексу України граничним строком сплати податкових зобов'язань з рентної плати за ІІІ квартал 2017 року, визначених у розрахунку з рентної плати за спеціальне використання води № 9221919288 від 25.10.2017 року, є 19.11.2017 року.

При цьому 19.11.2017 року є вихідним днем (неділя).

Суд зазначає, що законодавцем не встановлено право платника здійснювати сплату податкових зобов'язань в останній день строку, яким можна було б рахувати операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем, у разі коли останній день строку сплати припадає на вихідний або святковий день.

Проте таке право надано щодо подання податкової декларації.

Так, п.49.20 ст.49 Податкового кодексу України передбачено, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені цим Кодексом.

Згідно п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Так, у відповідності до ст. 5 Європейської конвенції про обчислення строків (ETS N 76) від 16 травня 1972 року при обчисленні строку суботи, неділі та офіційні свята враховуються. Однак, якщо dies ad quem строку, до спливу якого має бути здійснена та чи інша дія, припадає на суботу, неділю, офіційне свято чи день, який вважається офіційним святом, встановлений строк подовжується на перший робочий день, який настає після них.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Приймаючи рішення про застосування штрафних санкцій за порушення терміну сплати узгодженого зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води відповідач діяв упереджено і необґрунтовано. Його дії за таких обставин є непропорційними (без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), адже відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.

Згідно частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Приватного акціонерного товариства «ЕРЛАН».

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 139 КАС України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 1762,00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням №050197 від 10.05.2018 року.

З огляду на задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу адміністративного позову до суду в сумі 1762,00 грн. підлягає стягненню з Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 9, 72, 77, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «ЕРЛАН» (вул. Каштанова, 5, м. Підгородне, 52001, код ЄДРПОУ - 24616119) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17А, м. Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ - 39394856) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0036771246 від 20.02.2018 року - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0036771246 від 20.02.2018 року.

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «ЕРЛАН» (код ЄДРПОУ 24616119) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 1762,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський