копія
27 червня 2018 року Справа № 804/3790/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Васильківського відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
25 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Васильківського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
визнати дії Васильківського відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня відповідного року, протиправними;
зобов'язати Васильківський відділ обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 1 жовтня 2017 року провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплачувати пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби, відповідно до ст. 59 ч. 3 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанови Кабінету Міністрів від 15 листопада 2017 року № 851, та пункту 9 прим. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1210, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності з 17.02.1994 року у розмірі відповідно до ст.ст. 54, 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У січні 1987 року позивач був призваний на спеціальні військові збори Жовтневим районним військовим комісаріатом м. Ворошиловграда та направлений до військової частини № НОМЕР_1 Київського військового округу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації для виконання особливо важливого Урядового завдання з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Внаслідок захворювання, отриманого під час виконання військових обов'язків, пов'язаних з ліквідацією наслідків на ЧАЕС, позивач став інвалідом II групи з 70 % втратою працездатності, інвалідність встановлено безстроково.
Позивач стверджує, що після прийняття Закону України від 3 жовтня 2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» йому повинні були зробити перерахунок пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
На звернення позивача відповідач та Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовили у перерахунку пенсії, зазначивши, що дія постанови КМУ від 15 листопада 2017 року в частині обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати на нього не поширюється.
Позивач вважає відмову відповідача незаконною, дії протиправними, тому звернувся за захистом прав до суду.
Ухвалою суду від 30 травня 2018 року відкрито спрощене провадження у справі.
25 червня 2018 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому представником зазначено, що з вимогами, викладеними у позовній заяві, не погоджується, у зв'язку з тим, що Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року №851 «Про внесення змін до порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» внесені зміни до порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, з 01.10.2017 доповнено пунктом 9-1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 №851 такого змісту: За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Оскільки в матеріалах пенсійної справи позивача відсутній військовий квиток або довідка військомату про період проходження дійсної строкової служби, а участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи він приймав з 10.01.1987 року по 24.03.1987 року, для обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до постанови КМУ №851 від 15.11.2017 року немає законних підстав. Пенсія розрахована та виплачується відповідно до норм діючого пенсійного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності з 17.02.1994 року.
Позивачу стало відомо, що Законом України № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесені зміни до ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
16 квітня 2018 року позивач звернувся із письмовою заявою до відповідача з вимогою видати розпорядження про перерахунок пенсії відповідно до абзацу 3 ст. 59 Закону України № 796-ХІІ.
На звернення позивача відповідач надіслав лист від 17.04.2018 року, в якому повідомив, що відповідно до абз. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - особи , які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону, або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. За матеріалами пенсійної справи пенсія призначена і виплачується вірно.
26.04.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з тим самим проханням.
Листом № С6736-18 від 10.05.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210, з 01.10.2017 доповнено пунктом 9-1 згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 р. № 851, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Оскільки в період з 10.01.1987 р. по 24.03.1987 позивач був призваний на учбові збори та в зазначений період брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а не під час проходження дійсної строкової служби, дія постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 р. № 851 в частині обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати на останнього не поширюється.
Вирішуючи даний спір по суті, суд виходить з наступного.
Статтею 10 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 (далі Закон № 796-XII) визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 54 Закону № 796-XII, передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Відповідно до ст. 57 Закону № 796-XII особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Статтею 59 Закону № 796-XII передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою КМУ № 851 від 15.11.2017 року "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" внесені зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Пунктом 2 Постанови КМУ № 851 від 15.11.2017 року "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Порядок доповнено пунктом 9-1, згідно якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 жовтня 2017 року. Аналогічна норма міститься в ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивача віднесено до категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та який отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону №796-XII. Однак в період з 10.01.1987 по 24.03.1987 позивач був призваний на учбові збори та в зазначений період брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а не під час проходження дійсної строкової служби. У зв'язку з цим дія постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 р. № 851 в частині обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати на позивача не поширюється.
Питання визначення розміру державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника регулюється ст. 54 Закону №796-XII. В даній статті жодним чином не зазначено, що за бажанням особи пенсія обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
З аналізу наведених норм підтверджується, що саме військовослужбовцям строкової служби, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за їх бажанням, пенсія обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. А для осіб, віднесених до категорії осіб визначених ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачений інший порядок перерахунку пенсії.
Постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 вносить зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка в свою чергу регулює механізми перерахунків і для осіб, віднесених до категорії 1, а тому має застосовуватися і для вказаних осіб, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 лише вносить уточнення в нормативний акт щодо реалізації здійснення перерахунків для певної категорії осіб, право для яких в такому перерахунку закріплене у ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи положення норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії є правомірною, а тому адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Рішення не набрало законної сили 27 червня 2018 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник