26 червня 2018 року м. Житомир
справа № 285/1425/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити пенсію,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо прийняття рішення Новоград-Волинським об"єднаним управлянням Пенсійного фонду України в Житомирській області №28 від 20.04.2018, яким відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- визнати нечинним та скасувати рішення Новоград-Волинського об"єднаного управлянням Пенсійного фонду України в Житомирській області №28 від 20.04.2018, яким відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов"язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту настання такого права, тобто з 15.03.2018.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у зв"язку із досягненням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 18 квітня 2018 року звернувся до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення та виплату йому пенсії зі зниженням пенсійного віку. Згідно з рішенням №28 від 20.04.2018 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, з тих підстав, що відповідно до поданих документів неможливо визначити право на зниження пенсійного віку, проте позивач вважає, що подані ним документи, при зверненні до відповідача, не викликають сумнівів щодо підтвердження його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Відповідно до ухвали Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 26.04.2018 суд без прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, передав адміністративну справу №285/1425/18 до Житомирського окружного адміністративного суду за підсудністю в порядку ст.29 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 21.05.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 26.05.2018, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву за вх.№12054/18.
Зазначає, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком на умовах, визначених ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 8 років, оскільки на підставі поданих документів неможливо визначити право на зниження пенсійного віку.
Відповідачем також зазначено, що позивачем при звернення до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії, не надано первинних документів, в яких вказано період роботи, населений пункт чи об"єкт, де виконувалася робота з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
За таких обставин у відповідача відсутні підстави для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України - не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Складання повного судового рішення відкладалося, у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відпустці з 24.05.2018 по 25.06.2018.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ліквідатором аварії на ЧАЕС, 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.45).
Вказане посвідчення є дійсним, статус позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не оспорюється.
18 квітня 2018 року по досягненні 52-річного віку, позивач звернувся до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, який має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 8 років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Судом встановлено, що до заяви про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку позивачем було додано наступні документи:
- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, категорії 2, серія НОМЕР_1 , виданого Житомирською обласною державною адміністрацією 12.04.1993 (а.с.45);
- архівна довідка управління хімічних військ Прикарпатського військового округу № 24/9633 від 24.03.1993 (а.с. 57);
- архівна довідка, видана Галузевим Державним архівом Міністерства оборони України №179/1/3620 від 27.03.2018.
За результатами розгляду заяви позивача від 18.04.2018, відповідач, листом від 20.04.2018 №1569/03-1 повідомив позивачу про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку з тих підстав, що документи військової частини НОМЕР_2 по виїздам на роботу в зону ЧАЕС за період з 01.01.1987 по 04.12.1987 були вилучені Головним військовою прокуратурою м. Москви в жовтні 1989 року. Отже на підставі даних документів неможливо визначити право на зменшення пенсійного віку (а.с.52-53).
Відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку оформлена рішенням Новоград-Волинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 20.04.2018 №28.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, зважаючи на наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон).
Згідно ст. 55 Закону особи які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Відповідно до ст. 65 Закону документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” та “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи”.
Згідно із частиною третьою статті 55 Закону призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1) передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи.
Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно з підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку №22-1 документами, що підтверджують право особи на призначення пенсії із зниження пенсійного віку є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зазначена норма містить вичерпний перелік документів, що додаються особами до заяви про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Суд приходить до висновку, що законодавець в Порядку №22-1 навів перелік альтернативних документів для підтвердження такого права особи, а не їх обов'язкову сумарну кількість.
Як свідчить архівна довідка, видана управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу № 24/9633 від 24.03.1993, ОСОБА_1 в складі військової частини НОМЕР_2 (населений пункт Димарка) виконував завдання по ліквідації наслідків на ЧАЕС в зоні відчуження, пром. зона ЧАЕС - 20.05.1987 - 08.06.1987. Збори проходили з 17.05.1987 по 05.08.1987, що загалом складає 21 день, (підстава ф. 2838 пер. 41191 с. 11). Військова частина НОМЕР_2 на теперішній час розформована, архів частини знаходиться в координаційній групі управління хімічних військ округу (а.с.57).
При цьому архівна довідка Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 27.03.2018 №179/1/3620, свідчить що в ОСОБА_1 прибув на спецзбори 17.05.1987 (наказ №136) вибув 05.08.1987 (наказ №45). Дні виїзду в зони (на об"єкти, населені пункти) не відображені (а.с. 56).
Суд зазначає, що відповідно до військового квитка серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 , на сторінці 24 внесено запис про те, що позивач в період з 17.05.1987 по 05.08.1987 виконував обов"язки по ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні сектору №Е Чорнобильської АЕС (а.с.46-50).
Відповідачем не доведено той факт, що довідка, видана управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу №24/9633 від 24.03.1993, містить недостовірну інформацію.
Документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в тому числі, і призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій також є посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” та “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи”.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048в06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно прийнято рішенням №28 від 20.04.2018, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується зазначеними доказами.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За таких обставин, враховуючи дату звернення позивача до Новоград-Волинського об"єднаного Пенсійного фонду України в Житомирській області - 18.04.2018 та дату народження позивачу - 15.03.1966 року, така пенсія повинна бути призначена з 15.03.2018, тобто зі зниженням пенсійного віку.
З метою захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача щодо призначення пенсії, суд вважає за необхідне зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи те що, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов до висновку, про обґрунтованість позовних вимог та як наслідок, їх задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_4 ) до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Єрьоменка, буд.16, м.Новоград-Волинський, Житомирська область, 11708, код ЄДРПОУ 37808338) про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити пенсію, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Новоград-Волинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Визнати протиправним та скасувати рішення №28 від 20.04.2018 Новоград-Волинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 37808338) щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 (ідн. код НОМЕР_4 ) пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов"язати Новоград-Волинське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 37808338) призначити ОСОБА_1 (ідн. код НОМЕР_4 ) пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 15.03.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Горовенко