Постанова від 23.11.2009 по справі 2-а-7996/08/1570

Справа № 2-а-7996/08/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2009 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Хлюстіна Ю.М.

суддів: - Єфіменка К.С., Бутенка А.В.

при секретарі судового засідання - Красних І.О.

за участю сторін:

від позивача представники - Бобровник Д.А. (по довіреності)

- Шугалєй Д.А. (по довіреності)

від відповідача ДПА України

представник - Марченко Н.М. (по довіреності)

від відповідача СДПІ по роботі з ВВП

у м. Одесі представник - Копиченко К.В. (по довіреності)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» до Державної податкової адміністрації України, спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про визнання неправомірними дій Державної податкової адміністрації України щодо не підписання з комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» договору про надання розстрочки по сплаті податку на прибуток у розмірі 11320184,00 грн., яке виникло у 1 кварталі 2008 року, скасування, нарахованих з боку СПДІ по роботі з ВВП у м. Одесі, штрафних санкцій у розмірі 5 248 352,76 грн., які виникли станом на 01.01.2009 року, внаслідок несвоєчасної сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток на суму 11 320 184 грн. за 1 квартал 2008 року комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси», -

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом звернулося комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» до Державної податкової адміністрації України, спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про визнання неправомірними дій Державної податкової адміністрації України щодо не підписання з комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» договору про надання розстрочки по сплаті податку на прибуток у розмірі 11320184,00 грн., яке виникло у 1 кварталі 2008 року, скасування, нарахованих з боку СПДІ по роботі з ВВП у м. Одесі, штрафних санкцій у розмірі 5 248 352,76 грн., які виникли станом на 01.01.2009 року, внаслідок несвоєчасної сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток на суму 11 320 184 грн. за 1 квартал 2008 року комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси», мотивуючи це тим, що комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» згідно декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2008 року отримало прибуток, що підлягає оподаткуванню, у сумі 45 280 735 грн., податкове зобов'язання при цьому склало 11 320 184 грн. Згідно ст.14 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» та «Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків» затвердженого наказом ДПА України № 378 від 18.09.2001 р., комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» звернулось до Державної податкової адміністрації України з заявою про надання розстрочки по сплаті податку на прибуток. Листом від 05.06.2008 року ДПА України повідомила ДПА в Одеській області, що не вбачає підстав для розстрочення податкового зобов'язання комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» з податку на прибуток, посилаючись на те, що підприємство не надало відомостей щодо конкретних напрямків покращення фінансового стану підприємства, аналіз якого свідчить про його нестабільність. Відмова ДПА України в наданні розстрочки не є обґрунтованою, тому що до уваги не були прийняті аргументи комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси», а саме, сезонний характер діяльності з теплопостачання при якому найбільші нарахування споживачам теплової енергії проводяться в опалювальний період, внаслідок чого найбільші валові доходи у підприємства виникають у першому та четвертому кварталі календарного року. В літній період підприємство працює з від'ємним значенням податку на прибуток, тому що проводиться ремонтна компанія до наступного опалювального сезону. Затрати по ремонту обладнання, згідно чинного податкового законодавства України, відносяться до валових витрат, тому розмір зменшення податкових зобов'язань по податку на прибуток прогнозувався у розмірі 23 424 629 грн. Комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» надало у повному обсязі, належні докази, що свідчать про фінансовий стан підприємства і можливість сплатити податкове зобов'язання тільки при умові надання розстрочки. Враховуючи сезонний характер проведення ремонтних робіт, кожний податковий період прибуток підприємства значно зменшується, що дає додаткові переваги та гарантії по виконанню зобов'язань по сплаті нарахованого податку на прибуток. Також одним з доказів порушення прав платника податків через ненадання розстрочки по сплаті податку на прибуток з боку ДПА України є те, що комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» станом на 1 жовтня 2008 року виконало всі свої податкові зобов'язання, тобто підтвердила всі гарантії по сплаті, які були надані ДПА України. Відсутній борг по сплаті пені за несвоєчасне перерахування податку на прибуток, яку позивач оплатив у добровільному порядку, тому що розмір та порядок нарахування пені за несвоєчасне перерахування податку на прибуток є рівним розміру процентів, які нараховуються за надання розстрочки. Однак рішення ДПА України про відмову у наданні розстрочення податкового зобов'язання привело до відсутності у комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» відповідного договору і як наслідок, нарахування підприємству штрафних санкцій у розмірі 5 248 352,76 грн. за несвоєчасну сплату податку на прибуток. Також згідно відповіді ДПА в Одеській області по комунальному підприємству «Теплопостачання міста Одеси» станом на 01.01.2009 року податковий борг по податковим зобов'язанням з податку на прибуток та по сумі несплаченої пені відсутній, але по обліковій картці платника податків рахується не застосовані штрафні санкції у розмірі 5 248 352, 76 грн. (з податку на прибуток). Враховуючи вище зазначене позивач вважає, що застосування штрафних санкцій неминуче, що спричинить чергове порушення з боку податкових органів законних прав та інтересів позивача, як платника податків.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд позов задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та уточнень до позовної заяви .

Представник відповідача Державної податкової адміністрації України в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, мотивуючи це тим, що комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» під час підготовки відповідної заяви щодо розстрочення податкового зобов'язання з податку на прибуток за 1 квартал 2008 року у сумі 11 320 184 грн. терміном на 18 місяців, та на період звернення до податкового органу на обліку, в якому воно перебуває, не враховані вимоги п.п.3.1 п.3 Порядку, а саме, не недано відомостей щодо конкретних напрямків покращення фінансового стану підприємства, аналіз якого свідчить про його нестабільність. Так надходження грошових коштів за звітний період у порівнянні з попереднім періодом минулого року зменшився більш ніж у три рази. Крім того, не надано відповідних розрахунків прогнозних доходів заявника, які б могли стати гарантією та джерелом погашення розстрочених податкових зобов'язань та нарахованих відсотків за користування податковим кредитом. Тому враховуючи вищевикладені обставини ДПА України розглянувши заяву комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» не вбачає підстав для розстрочення податкового зобов'язання з податку на прибуток. Тобто комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» порушено вимоги п.п.3.1 п.3 Порядку, що стало підставою для відмови ДПА України у прийнятті рішення про розстрочення податкового зобов'язання з податку на прибуток за 1 квартал 2008 року у сумі 11 320 184 грн.

Представник відповідача спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, мотивуючи це тим, що спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Одесі може застосувати до комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 11 320 184 грн. за 1 квартал 2008 року лише при дотриманні певної процедури, а саме, на підставі акту перевірки примірник якого відповідно до п.4.6 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 року №327 зі змінами та доповненнями, після реєстрації передається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, про що на останній сторінці обох примірників акту робиться відповідна відмітка за підписом особи, яка одержала акт, із зазначенням посади, прізвища та ініціалів, а також дати одержання акту шляхом складання, надсилання та вручення платнику податків податкового повідомлення-рішення. По факту несвоєчасної сплати позивачем податкового зобов'язання з податку на прибуток на суму 11 320 184 грн. за 1 квартал 2008 року СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі не складала відповідний акт перевірки та не приймала на його підставі податкового повідомлення-рішення. Таким чином вимоги позивача щодо скасування штрафних санкцій, які фактично до нього не застосовані є незаконними.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, представників відповідачів а також дослідивши обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх письмовими доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню у частково з наступних підстав.

Судом по справі встановлені наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» зареєстроване виконавчим комітетом Одеської міської ради 20.10.2006 р. за №15561210000022890, що підтверджується копіями свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (аркуші справи 35-36) та знаходиться на податковому обліку в СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одеса в якості платника податків.

Судом встановлено, що комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» згідно декларації з податку на прибуток підприємства за 1 квартал 2008 року було отримано прибуток, що підлягає оподаткуванню, у сумі 45280735 грн., відповідно податкове зобов'язання звітного періоду склало 11320184 грн. (арк. справи 6-7).

Судом також встановлено, що на адресу позивача від СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі надійшла друга податкова вимога від 25 червня 2008 року № 2/282 згідно якої сума податкового боргу позивача за узгодженими податковими зобов'язаннями станом на 25 червня 2008 року становила 11019817,74 грн. утому числі за основним платежем 1101935,64 грн., та нарахованої пені у розмірі 466,10 грн.(арк. справи 57).

В судовому засіданні встановлено, що у комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» станом на 01.01.2009 року податковий борг по податковим зобов'язанням з податку на прибуток та по сумах несплаченої пені відсутній, що підтверджується копією листа Державної податкової адміністрації України від 13.01.2008 року № 793/10/15-0141, копіями платіжних доручень від 05 грудня 2008 року №12261, від 10 грудня 2008 року №12490, від 19 грудня 2008 року №189 (арк. справи 93 - 97) та не заперечувалось представниками відповідачів.

Згідно п.п. 14.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.200 року № 2181-ІІІ, зі змінами та доповненнями, розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону.

Відповідно до п.п.14.1.3 вищезазначеного Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник подаків, який звертається до податкового органу з заявою про розстрочення, відстрочення податкових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого податкового зобов'язання.

Згідно п.п.14.2.1 вищезазначеного Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» підставою для розстрочення податкових зобов'язань платника податків є надання ним достатніх доказів щодо існування загрози виникнення податкового боргу, а також економічного обгрунтування, яке свідчить про можливість погашення податкових зобов'язань та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якою відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Відповідно до п.п.14.3.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» розсточення податкових зобов'язань надається на умовах податкового кредиту, за якими основна сума кредиту та нараховані на неї проценти погашаються рівними частками, починаючи з податкового періоду, наступного за періодом надання такого кредиту.

Згідно п.п 3.1 п. 3 «Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків» затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.09.2001 року №378 для розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань платник податків звертається до підрозділу стягнення податкового боргу органу державної податкової служби за місцем своєї реєстрації або за місцем обліку такого податкового зобов'язання з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків, зборів, інших платежів, сплату яких просить розстрочити (відстрочити), а також термін розстрочення (відстрочення). При цьому, окремо вказуються суми, термін сплати яких ще не настав, а також термін сплати яких вже минув. До заяви додається економічне обгрунтування, яке складається з: аналізу фінансового стану; графіку погашення розстрочених (відстрочених) сум; розрахунків прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення. Підставою для розстрочення податкових зобов'язань платника податків є надання ним достатніх доказів щодо існування загрози виникнення або накопичення податкового боргу.

Достатнім доказом для прийняття рішення про розстрочення або відстрочення податкових зобов'язань вважається наявність аналізу фінансового стану платника податків за попередній звітний період, розрахунків прогнозних доходів такого платника, які свідчать про можливість погашення податкових зобов'язань та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення або відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом.

Судом встановлено, що листом № 03/03-21 від 12.05.2008 року комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» звернулось до спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі з проханням про надання розстрочки по сплаті податку на прибуток за 1 квартал 2008 року у сумі 11320184 грн. починаючи з 20.06.2008 р. по 20.11.2009 р. включно (арк. справи 26). Також з вищезазначеним листом були надані відповідні додатки, а саме, баланс - актив (арк. справи 8), баланс - пасив (арк. справи 9), звіт про фінансові результати (арк. справи 10), динаміка обсягів виробництва та реалізації підприємства (арк. справи 11), аналіз фінансових результатів (арк. справи 12), елементи операційних витрат (арк. справи 13), розрахунок коефіцієнтів фінансового стану підприємства (арк. справи 14), оцінка капіталу (арк. справи 15), зміни майнового стану підприємства ( арк. справи 16), характеристика основних засобів ( арк. справи 17), характеристика оборотних засобів (арк. справи 18), характеристика дебіторської заборгованості і зобов'язань (арк. справи 19), дебіторська заборгованість станом на 1 квітня 2008 року (арк. справи 20-23), аналіз руху грошових коштів (арк. справи 24), основні економічні показники підприємства на період дії відстрочки платежів до бюджету (арк. справи 25).

Згідно п.п 2.1 п. 2 «Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань» затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.09.2001 року відстрочення та розстрочення податкових зобов'язань можуть надаватися в межах повноважень по кожному окремому випадку: Державна податкова адміністрація України - без обмежень суми; державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - на суму не більше 3 млн. гривень; державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва і Севастополя), в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекціях - на суму не більше 30 тис. гривень.

Враховуючи наведену норму, суд важає зазначити, що оскільки сума сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» дорівнює 11320184 грн., органом що наділений відповідними повноваженнями щодо прийняття рішення про надання розстрочки по сплаті податку на прибуток за 1 квартал 2008 року у сумі 11320184 грн. є Державна податкова адміністрація України.

В судовому засіданні встановлено, що листом №03/03-22 від 12.05.2008 року комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» також звернулось до державної податкової адміністрації в Одеській області з проханням про надання розстрочки по сплаті податку на прибуток за 1 квартал 2008 року у сумі 11320184 грн. строком до кінця поточного року (арк. справи 27).

Також судом встановлено, що листами №03/03-27 від 15.05.2008 року та №01/11-812 від 19.05. 2008 року комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі та Державної податкової адміністрації в Одеській області було надано графік розстрочення платежу податку на прибуток на 2008-2009 роки (арк. справи 28-30).

Судом встановлено, що листом №14466/10/24-00-19 від 13.06.2008 року (арк. справи 33) СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі повідомила комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси», про те що державна податкова адміністрація в Одеській області на адресу СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі 13.06.2008 року надіслала копію відповіді Державної податкової адміністрації України від 05.06.2008 року №11591/7/24-0417 (арк. справи 32) щодо розстрочення податкового зобов'язання комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» з податку на прибуток у сумі 11320184 грн. терміном на 18 місяців, згідно якої Державною податковою адміністрацією України було відмовлено комунальному підприємству «Теплопостачання міста Одеси» у розстрочці податкового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 11320184 грн. терміном на 18 місяців, посилаючись на те, що підприємством не надано відомостей щодо конкретних напрямків покращення фінансового стану підприємства, аналіз якого свідчить про його нестабільність. Ненадходження грошових коштів за звітний період у порівнянні з попереднім періодом минулого року зменшилось більш ніж у тир рази, значення коефіцієнту абсолютної ліквідності має значення 0,05 при нормативі не менше 0,2, доля власних оборотних коштів в активах при нормативі 30% дорівнює 0,8% тощо. У пакеті документів відсутні відповідні розрахунки прогнозних доходів заявника, які могли б стати гарантією та джерелом погашення розстрочених податкових зобов'язань та нарахованих відсотків за користування податковим кредитом.

В судовому засіданні встановлено, що комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» здійсненні всі передбачені законодавством України заходи щодо отримання розстрочення по сплаті податку на прибуток у розмірі 11320184 грн.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що висновок, зроблений Державною податковою адміністрацією щодо відмови комунальному підприємству «Теплопостачання міста Одеси» у розстроченні податкового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 11320184 грн. терміном на 18 місяців є неправомірним та таким, що суперечить чинному законодавству.

Також в судовому засіданні встановлено, що згідно Статуту комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» створене відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, шляхом злиття комунального підприємства «Одестеплокомуненерго» та комунального підприємства «Одесатеплоенерго». Комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» є повним правонаступником прав та обов'язків комунального підприємства «Одестеплокомуненерго» та комунального підприємства «Одесатеплоенерго».

Відповідно до п.п.14.4.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» будь-який платник податків має право вимагати розстрочення чи відстрочення його податкових зобов'язань, а орган, уповноважений приймати рішення з таких розстрочень, відстрочень, зобов'язаний задовольнити таку вимогу у разі коли підстави, надані платником податків як обгрунтування такого розстрочення, відстрочення, є тотожними підставам, наданим іншими платниками податків, щодо податкових зобов'язань яких були прийняті відповідні рішення.

В судовому засіданні встановлено, що підстави, надані податковому органу комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» як обґрунтування розстрочення по сплаті податку на прибуток за 1 квартал 2008 року у сумі 11320184 грн. є тотожніми підставам, наданим комунальним підприємством «Одесатеплоенерго», що підтверджується копіями договорів про розстрочення податкових зобов'язань від 19 лютого 2004 року № 8, від 28 травня 2004 року № 22, від 28 травня 2004 року № 21, від 06 серпня 2004 року № 24, від 30 березня 2004 року № 11, від 20 травня 2005 року № 6, від 05 вересня 2006 року № 3, від 30 вересня 2005 року № 19, від 30 серпня 2005 року № 17, від 30 червня 2005 року №10, від 31 січня 2005 року № 3, від 29 липня 2005 року № 11.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що дії Державної податкової адміністрації, щодо не підписання з комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» договору про надання розстрочки по сплаті податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 11320184,00 грн., яке виникло у 1 кварталі 2008 року є неправомірними та такими що суперечать чинному законодавству України.

Щодо вимоги позивача про скасування нарахованих СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі штрафних санкцій у розмірі 5248352,76 грн., які виникли станом на 01.01.2009 рік внаслідок несвоєчасної сплати комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» податкового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 11320184 грн. за 1 квартал 2008 року, суд вважає зазначити наступне:

Відповідно до п.п. "д" п.3.1 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001р. №253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2001р. за №567/5758 (зі змінами та доповненнями) (надалі скорочено - Порядок №253) податковий орган здійснює розрахунок суми податкового зобов'язання (визначає суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість) та складає податкове повідомлення в інших випадках, коли здійснення такого розрахунку передбачено чинним законодавством.

Підпунктом 17.1.7. пункту 17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181 - III (зі змінами та доповненнями) встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Приписами абз.4 п.3.2. Порядку №253 передбачено, що структурний підрозділ, який здійснює розрахунок суми (донараховує суму) податкового зобов'язання (визначає суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у випадках, зазначених в пункті 3.1 даного Порядку), за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання складає податкове повідомлення за формою згідно з додатком 3 (форма "Ш").

Пунктом 4.5 Порядку №253 передбачено, що структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції податкового органу, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день отримання податкового повідомлення від структурного підрозділу, що його склав, надсилає (вручає) податкове повідомлення платнику податків. При цьому корінець податкового повідомлення залишається в податковому органі.

У відповідності до п.4.5 Порядку №253 податкове повідомлення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Згідно п.п.4.11. п.4.4 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 року №327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005р. за №925/11205 (зі змінами та доповненнями) (надалі скорочено Порядок №327), податкове повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок або вручення його поштою суб'єкту господарювання (на підставі відмітки на поштовому повідомленні).

Виходячи з системного аналізу вказаних нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, про те, що СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі може застосувати до комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання з податку на прибуток на суму 11 320 184 грн. за 1 квартал 2008р. лише при дотриманні певної процедури, а саме, на підставі акту перевірки (примірник якого відповідно до п.4.6 Порядку №327 після реєстрації передається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, про що на останній сторінці обох примірників акта робиться відповідна відмітка за підписом особи, яка одержала акт, із зазначенням посади, прізвища та ініціалів, а також дати одержання акта) шляхом складання, надсилання та вручення платнику податків податкового повідомлення - рішення за формою передбаченою відповідним додатком до Порядку №253.

В судовому засіданні встановлено, що по факту несвоєчасної сплати позивачем податкового зобов'язання з податку на прибуток на суму 11 320 184 грн. за 1 квартал 2008р. СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі не складала відповідний акт перевірки та не приймала на його підставі податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що вимоги позивача щодо скасування штрафних санкцій, які фактично до нього не застосовані податковим органом є незаконними та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» підлягають задоволенню частково.

Керуючись Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»,Порядком розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.09.2001 року №378, Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001р. № 253, Порядком оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 року №327, ст. ст. 2, 4, 9, 70-72, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити адміністративний позов комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» до Державної податкової адміністрації України, спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі - частково.

Визнати неправомірними дії Державної податкової адміністрації України щодо не підписання з комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» договору про надання розстрочки по сплаті податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 11320184,00 грн., яке виникло у 1 кварталі 2008 року.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десяти денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді: