Постанова від 07.12.2009 по справі 2-а-6737/09/1570

Справа № 2а-6737/09/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2009 року 12 год. 30 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Корой С.М.

при секретарі судового засідання Нейковій Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Невада» до державної податкової інспекції в Ворошиловському районі м.Донецька, державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та скасування рішення , -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Невада» до державної податкової інспекції в Ворошиловському районі м.Донецька, державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси в якому позивач просить визнати дії державної податкової інспекції в Ворошиловському районі м.Донецька по проведенню 31.05.2008 року перевірки та складанню акту перевірки залу гральних автоматів, що розташований за адресою: м.Донецьк, вул. Постишева, 117 - протиправними та рішення державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси №0006712360 від 25.06.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю «Невада» - скасувати.

Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, та вважає, що рішення ДПІ у Приморському районі м.Одеси № 0006712360 від 25.06.2008р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 3500 грн. прийнято відповідачем неправомірно.

Представник позивача вважає, що згідно п.4.5 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005р. № 327, акт невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок в день його підписання реєструється в журналі реєстрації актів. Також, відповідно п.4.11 зазначеного Порядку та згідно п.11 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001р. № 110, рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій) приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок або вручення його поштою суб'єкту господарювання (на підставі відмітки на поштовому повідомленні), а за наявності заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді суб'єкту господарювання.

Відповідач - ДПІ у Приморському районі м. Одеси позовні вимоги не визнає та вважає проведену перевірку цілком правомірною, а оскаржуване рішення обґрунтованим, та просить суд у задоволені позовних вимог - відмовити.

Крім того, представник відповідача вважає, що позивачем порушено п.2.6 ст.2 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637.

Представник відповідача - державної податкової інспекції в Ворошиловському районі м.Донецька у судове засідання не з'явився попередньо звернувшись до суду з клопотанням про розгляд справи за його відсутності, заперечення на позов не надав, у зв'язку з чим справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів відповідно до ч.6 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.57).

Розглянувши надані сторонами письмові докази та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 31 травня 2008р. співробітниками державної податкової інспекції в м.Донецьку державним податковим інспектором Котик В.Г. та державним податковим - інспектором Полозовим В.О. на підставі направлень №625 та №626 від 30.05.2008 року (а.с.23) та згідно плану - графіку перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у готівковій та безготівковій сфері на травень 2008 року ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька (копія а.с.24) було проведено перевірку залу гральних автоматів, що належить позивачу та розташований за адресою: м. Донецьк, вул. Постишева, 117.

Перевірку ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька проведено щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у готівковій та безготівковій сфері.

За результатами зазначеної перевірки складено акт перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності від 31.05.2008 р. № 05620189/23-112 (копія а.с.25-29).

Судом встановлено, що головний бухгалтер філії в м.Донецьку №2 ТОВ «Невада» ОСОБА_1 відмовився від підписання матеріалів перевірки, що підтверджується актом відмови від підписання матеріалів перевірки №05620189/23-112 від 31.05.2008 року (копія а.с.36).

На підставі акту перевірки від 31.05.2008 р. № 05620189/23-112 ДПІ у Приморському районі м.Одеси прийнято рішення № 0006712360 від 25.06.2008р . про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3500 грн. за порушення п.2.6 ст.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637 (копія а.с. 7).

Суд вважає, що дії ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька здійсненні правомірно, а рішення ДПІ у Приморському районі м. Одеси не підлягає скасуванню, виходячи з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:

- направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу ДПС;

- копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Статтею 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими Законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9 ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку.

Згідно ч.4 ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

В преамбулі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зазначається, що цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Отже, суд не приймає, до уваги посилання позивача, на ті обставини, що відповідачем порушено норми ст.11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», оскільки зазначена норма регулює проведення планових та позапланових виїзних перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаних з питанням сплати податків і зборів до бюджетів та державних цільових фондів і не поширюється на перевірки, які проводяться щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктів підприємницької діяльності.

В даному випадку податковим органом було проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.

З матеріалів справи вбачається, що проведена ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька перевірка позивача передбачена планом - графіком перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у готівковій та безготівковій сфері на травень 2008 року, та була проведена відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Виходячи з викладеного та враховуючи те, що плановою перевіркою відповідно до вищенаведених положень законодавства вважається перевірка, яка передбачена у плані роботи податкового органу, суд приходить до висновку, що ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька було проведено планову перевірку позивача.

Вказаною перевіркою встановлено порушення п.2.6 ст.2 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637 згідно із яким уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків складає 1000 грн. Сума готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті РРО становить 1700 грн., що підтверджується перерахунком наявних грошових коштів (копія а.с. 32) та денним Х - звітом (копія а.с. 31). Не оприбуткування в касі готівки складає 700 грн. Згідно абз.3 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми; (700 грн. х 5 = 3500 грн.).

На підставі зазначеного, суд приходить до висновку, що ДПІ у Приморському районі м. Одеси правомірно нараховано штрафну санкцію у розмірі 3500 грн.

Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки відповідачами доведено факт правомірності проведення перевірки та у зв'язку із тим, що ДПІ у Приморському районі м. Одеси доведено правомірність прийняття оскаржуваного позивачем рішення № 0006712360 від 25.06.2008р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3500 грн., суд дійшов висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Невада» не підлягають задоволенню.

Керуючись: Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст.ст. 2, 4, 6, 11, 69-71, 86, 160-163, 167, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Невада» до державної податкової інспекції в Ворошиловському районі м.Донецька, державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси про визнання дій державної податкової інспекції в Ворошиловському районі м.Донецька по проведенню 31.05.2008 року перевірки та складанню акту перевірки залу гральних автоматів, що розташований за адресою: м. Донецьк, вул. Постишева, 117 - протиправними та скасування рішення державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси №0006712360 від 25.06.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю «Невада» - відмовити повністю .

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом 20 днів, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання заяви про апеляційне оскарження через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення її в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, а також апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 11.12.2009 року.

Суддя С.М.Корой

Справа № 2а-6737/09/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини )

07 грудня 2009 року 12 год. 30 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Корой С.М.

при секретарі судового засідання Нейковій Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Невада» до державної податкової інспекції в Ворошиловському районі м.Донецька, державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Зважаючи на складність у викладенні повного рішення суду, пов'язаного з потребою у обґрунтуванні доводів сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає на необхідне проголосити вступну та резолютивну частини.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 11, 69 -71, 86, 160-163, 167, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Невада» до державної податкової інспекції в Ворошиловському районі м.Донецька, державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси про визнання дій державної податкової інспекції в Ворошиловському районі м.Донецька по проведенню 31.05.2008 року перевірки та складанню акту перевірки залу гральних автоматів, що розташований за адресою: м. Донецьк, вул. Постишева, 117 - протиправними та скасування рішення державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси №0006712360 від 25.06.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю «Невада» - відмовити повністю .

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом 20 днів, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання заяви про апеляційне оскарження через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення її в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, а також апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя С.М.Корой