73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
про залишення позову без розгляду
"10" листопада 2006 р. Справа № 7/369-АП-06
м. Херсон, зал судового засідання № 324, 10 год. 30 хв.
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Чуприні О.О., розглянувши справу
за позовом: Приватного підприємця ОСОБА_1, м.Херсон
до: Херсонської міської Ради, м.Херсон
про зобов'язання до вчинення дій
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - представник, дов. від 22.09.06р. (у справі); у судове засідання призначене на 10.11.2006р. не прибув;
від відповідача: Бондарь А.В. - начальник, сектору судово-претензійної роботи юрвідділу, пост. дов. від 10.01.06р. вих. № 09-8-12 ( у справі).
Позивач (ПП ОСОБА_1) звернувся з позовом, у якому просить суд зобов'язати відповідача надати згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки загальною площею 444,1 кв.м., розташовану за адресою м. Херсон, вул. Некрасова, 2, а також укласти договір оренди зазначеної земельної ділянки.
Відповідач позов не визнає з тих підстав, що відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, юридичні особи набувають право користування земельними ділянками із земель комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Статтею 12 Земельного кодексу встановлено, що питання розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності віднесено до виключних повноважень міських рад.
Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення з приводу надання в оренду земельної ділянки ПП ОСОБА_1 радою не приймалося, в зв'язку з чим позовна вимога спрямована на зобов'язання укладення договору оренди безпідставна.
Одночасно зазначає, що рішення органу місцевого самоврядування на укладення договору оренди є первинним і похідним, в зв'язку з чим вважає безпідставною вимогу про зобов'язання надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки.
Відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок та згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04р. № 677 "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" (ч.9) і погоджується із землевласником, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
В процесі з'ясування обставин справи було встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу від 13.05.2005р. позивачем набуто право власності на нерухоме майно складу-магазину, розташованого за адресою м.Херсон, вул.Некрасова, 2.
Як зазначає позивач, 27 жовтня 2005р. ним до міської ради було подане клопотання про надання в оренду земельної ділянки площею 200 кв.м. під розміщення складу-магазину з рампою, розташованого у м. Херсоні по вул.Некрасова, 2.
На підтвердження зазначеного факту позивачем в матеріали справи подано заяву з відміткою "Здавав" в міськвиконком 27.10.2005р. будь-які інші відмітки, що свідчать про прийом виконкомом міськради (вхідний номер, дата, підпис уповноваженої особи) заяви відсутні.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам встановлено приписам статті 123 Земельного кодексу України, відповідно до якої надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок, умови і строки розроблення яких визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт. Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до міської ради, до якого додаються документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
Міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується з відповідними службами і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до міської ради, яка розглядає його у місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених Земельним кодексом, приймає рішення про надання земельної ділянки.
Згідно із частиною 1 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договори оренди.
Отже, укладення договору оренди, а також і вимога про зобов'язання його укладення у випадку ухилення, можливе за умови прийняття рішення відповідного органу виконавчої влади про надання земельної ділянки в оренду.
У випадку відсутності такого рішення, відповідно до частини 9 ст.123 Земельного кодексу України у судовому порядку може бути оскаржено відмову у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду.
Позивач вимоги суду щодо надання рішення міської ради про передачу в оренду ПП ОСОБА_1 земельної ділянки суду не виконав, представник позивача у судове засідання не прибув, про причини неприбуття не повідомив.
Зважаючи на викладене, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Суд також звертає увагу позивача на надмірну сплату судового збору згідно квитанції від 27.04.06р. у розмірі 85 грн. замість 6 грн. 80 коп.
Згідно положень ч.2 ст.89 КАС України судовий збір сплачений у більшому розмірі, ніж встановлено законом, повертається ухвалою суду за клопотанням особи, яка його сплатила.
Крім того, положеннями КАС України не передбачено оплати 118 грн. вартості послуг з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, сплачених згідно з квитанцією б/н від 27.04.2006р. і які позивач може одержати шляхом звернення до ДП "Судовий інформаційний центр" у м.Херсоні з відповідною заявою.
Керуючись пунктом 4 частини 1 статті 155 КАС України, суд
1. Позовну заяву залишити без розгляду.
Роз'яснити, що особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Ухвала про залишення позовної заяви без розгляду може бути оскаржена в Запорізький апеляційний господарський суд.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н.О. Задорожна