Справа № 755/8759/18
3/755/4574/18
"10" липня 2018 р. суддя Дніпровського районного суду міста Києва Курило А. В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби м. Києва Головного територіального управління юстиції у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183? КпАП України,
11 червня 2018 року в провадження Дніпровського районного суду м. Києва з Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби м. Києва Головного територіального управління юстиції у м. Києві надійшла справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.183? КпАП України.
У протоколі про адміністративне правопорушення №3 від 23 травня 2018 року, складеного головним державним виконавцем Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби м. Києва Головного територіального управління юстиції у м. Києві Кедик Т.В., зазначено, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти ОСОБА_3 на утримання сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої згідно розрахунку від 30.05.2018 року за період з 10.10.2016 року по 30.05.2018 року становить 25 162,90 гривень, що перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.183? КпАП України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про розгляд справи повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку про закрити відносно ОСОБА_1 провадження у справі за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183? КпАП України, з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 245 КпАП України, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із статтею 280 КпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З наданих суду матеріалів справи, а саме: протоколу про адміністративне правопорушення № 3 від 23.05.2018 року; виконавчого листа від 13.01.2017 року; постанови про відкриття виконавчого провадження від 20.02.2017 року; довідки-розрахунку заборгованості по аліментам, що несплата аліментів ОСОБА_1, в результаті якої утворилася заборгованість, що перевищує сукупний розмір платежів за шість місяців, мала місце, з 10.10.2016 року по 30.05.2018 року.
Однак, адміністративна відповідальність за несплату аліментів встановлена Законом України №2234-VIII від 07.12.2017 року та статтею 183? КпАП України, якою передбачено адміністративну відповідальність за несплату аліментів, набрала чинність 06 лютого 2018 року.
Відповідно до статті 58 Конституції України, ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Згідно із вимогами статті 8 КпАП України, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
У даному випадку положення статті ст.183? КпАП України передбачає відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, і ця стаття кодексу набрала чинності 06 лютого 2018 року, а тому діяння, яке мало місце, з 10.10.2016 року 30.05.2018 року, не може бути кваліфіковано за статтею 183? КпАП України (на той період Закон не встановлював такої відповідальності), а ОСОБА_1 не може бути притягнутий до відповідальності за цією статтею Кодексу, оскільки склад правопорушення, передбачений даною статтею КпАП України, станом на день складення протоколу та розгляду його в суді відсутній.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КпАП України, передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо в діях особи відсутній склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 183-1, п.1 ст.247, ст.ст. 221, 283, 284 КпАП України, суд, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.183? КпАП України - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.
Суддя: