Справа № 559/1302/18
про встановлення адміністративного нагляду
"12" липня 2018 р. Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
в особі головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
представника Дубенського ВП ГУНП
в Рівненській області ОСОБА_3
розглянувши подання Т.в.о. начальника Дубенського відділу поліції Головного Управління Національної поліції у Рівненській області про встановлення адміністративного нагляду
ОСОБА_4
ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителю АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, не працюючого, раніше судимого:
15.08.2002 року Дубенським районним судом, Рівненської області за ст. 185 ч.3 КК України, до 1 року позбавлення волі, на підставі статті 75 КК України звільненого від відбування покарання з іспитовим терміном на 1 рік.
-10.03.2004 року Дубенським міським судом, Рівненської області за ст. 185, ч.І, КК України до 1 року позбавлення волі, на підставі статті 75 КК України звільненого від відбування покарання з іспитовим терміном на 2 роки.
-10.02.2009 року Дубенським міськрайонним судом, Рівненської області за ст. 185, ч.3, КК України до 3 років позбавлення волі, на підставі статті 75 КК України звільненого від відбування покарання з іспитовим терміном на 3 роки.
-19.03.2010 року Дубенським міськрайонним судом, Рівненської області, за ст. 186 ч.2 КК України, до 4 років позбавлення волі, на підставі ст. 71 КК України приєднано не відбуту частину покарання по вироку Дубенського міськрайонного суду від 10.02.2009 року, і остаточно призначено покарання у вигляді 4 років 3 місяців позбавлення волі.
До Дубенського міськрайонного суду надійшло подання Дубенського відділу поліції Головного Управління Національної поліції у Рівненській області про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 .
Вироком Дубенського міькрайонного суду від 19.03.2010 року ОСОБА_4 було засуджено за ч.2 ст.186 КК України до 4 років позбавлення волі, на підставі ст. 71 КК України приєднано не відбуту частину покарання по вироку Дубенського міськрайонного суду від 10.02.2009 року, та остаточно призначено покарання у вигляді 4 років 3 місяців позбавлення волі.
В поданні вказується, що 26.12.2012 року ОСОБА_4 був звільнений від відбування покарання з Полицької виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Рівненській області, на підставі ухвали Володимирецького районного суду Рівненської області від 18.12.2012 року на 1 рік, 3 місяці, 16 днів та прибув для проживання в АДРЕСА_1 .
За час проживання в м. Дубно, Рівненської області, громадянин ОСОБА_4 , після звільнення з місць позбавлення волі, зарекомендував себе з негативної сторони. Незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушував громадський порядок, вчиняючи адміністративні правопорушення.
За місцем проживання характеризується посередньо.
На профілактичні бесіди виховного характеру ОСОБА_4 , не реагує, на шлях виправлення ставати не бажає.
За час проживання в м. Дубно, Рівненської області систематично порушував громадський порядок, це виразилось в тому, що 09.07.2017 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.І ст.126 та ч.1 ст. 130 КУпАП, 12.05.2018 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.І ст.178 та ч.1 ст. 175-1 КУпАП.
В судовому засіданні представник Дубенського відділу поліції подання про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 підтримав та просить його задоволити.
ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечив про задоволення вказаного подання.
Відповідно до п. "в" ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Тобто, підставою встановлення адміннагляду може стати систематичне вчинення засудженим адміністративних правопорушень.
До суду подано матеріали, які стверджують про вчинення ОСОБА_4 чотирьох адміністративних правопорушень протягом календарного року.
Враховуючи, що ОСОБА_4 систематично порушує громадський порядок, не робить належних висновків щодо своєї поведінки та способу життя, суд вважає за необхідне застосувати щодо нього обмеження, визначені в ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі».
Заслухавши пояснення представника Дубенського ВП, ОСОБА_4 , дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що подання обґрунтоване та підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі", -
Клопотання начальника Дубенського відділу поліції Головного Управління Національної поліції у Рівненській області про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 - задоволити.
Встановити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителю АДРЕСА_1 адміністративний нагляд строком до 26 грудня 2018 року та встановити йому наступні обмеження:
-заборонити вихід з дому в період з 22 години до 06 години, за винятком роботи в цей час;
-заборонити перебування в закладах торгівлі, де продаються спиртні напої на розлив;
-зобов'язати з'являтись на реєстрацію на реєстрацію в Дубенський ВП ГУНП в Рівненській області першого, другого, третього, четвертого понеділка кожного місяця в період часу з 09:00 год. до 11:00 год.
-заборонити виїзд за межі Дубенського району без відповідного дозволу Дубенського ВП ГУНП в Рівненській області.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Рівненського області протягом 7 діб через Дубенський міськрайонний суд.
Суддя: