Справа 2-а-2228/09/1402.
23.12.2009 року Баштанський районний суд Миколаївської області
в складі головуючого - судді Янчука С.В,
при секретарі Гуровій Л.А.,
розглянувши адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області про визнання нечинними рішень Баштанської міської ради від 18.07.2007 року №1 та від 21.08.2007 року №1 та зобов'язання вчинити дії,
До Баштанського районного суду Миколаївської області з Одеського апеляційного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Баштанської міської ради про визнання нечинними рішень Баштанської міської ради про зміну розміру ставок ринкового збору.
На обґрунтування позовних вимог позивач в позовній заяві зазначив, що Баштанська міська рада з порушенням процедури прийняття регуляторного акту прийняла рішення №1 від 18 липня 2007 року, яким підвищила ставки ринкового збору в подальшому 21 серпня 2007 року Баштанська міська рада прийняла рішення №1, яким внесла зміни до рішення міської ради №1 від18 липня 2007 року в частині розміру ставок ринкового збору.
Позивачка посилалась на недотримання Баштанською міською радою процедури прийняття регуляторного акту по встановленню нових ставок ринкового збору та порушення відповідачем вимог Указу Президента України від 28.06.1999 року №761/99 „Про впорядкування механізму сплати ринкового збору” в частині перевищення максимальних меж ставок ринкового збору.
У зв'язку з викладеним позивачка просила визнати нечинними рішення Баштанської міської ради №1 від 18 липня 2007 року та №1 від 21 серпня 2007 року, зобов'язати Баштанську міську раду прийняти рішення, яким встановити ставки ринкового збору на підставі Указу Президента України від 28.06.1999 року №761/99 „Про впорядкування механізму сплати ринкового збору” та у спосіб, передбачений Законом України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” та стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір.
В судовому засіданні позивачка вказані позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, при цьому, позивачка не підтримала заявлену її представником в ході засідання Господарського суду Миколаївської області, як адміністративного суду, позовну вимогу про визнання незаконними дій та бездіяльності міського голови ОСОБА_2 при прийнятті рішень Баштанської міської ради №1 від 18 липня 2007 року та №1 від 21 серпня 2007 року.
Представник відповідача позов не визнав, вказавши, що оспорювані позивачем рішення міської ради не є регуляторними актами, у зв'язку з чим до їх прийняття не було потреби в оприлюдненні проектів таких рішень, та визначенні аналізу регуляторного впливу вказаних рішень. Крім того, представник відповідача зауважив, що вказані рішення Баштанської міської ради винесенні на законних підставах, оскільки розмір визначених міською радою ставок ринкового збору не перевищує максимальних меж, встановлених ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про місцеві податки і збори”, за якою граничний розмір ринкового збору не повинен перевищувати 20 відсотків мінімальної заробітної плати для громадян і трьох мінімальних заробітних плат для юридичних осіб залежно від ринку, його територіального розміщення та виду продукції (товару).
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі матеріали (рішення Баштанської міської ради від 18.07.2007 року №1; лист Баштанської міської ради від 12.07.2007 року №495-02-71; лист ДПІ в Баштанському районі від 16.04.2007 року №3060/9/15-015; рішення Баштанської міської ради від 22.06.2007 року №5; протокол загальних зборів від 04.07.2007 року; протокол загальних зорів від 05.07.2007 року; протокол загальних зборів від 07.08.2007 року; рішення Баштанської міської ради від 21.08.2007 року №1; розрахунки ринкового збору; лист Головного управління економіки Миколаївської облдержадміністрації від 10.08.2007 року №6-103ОДА 02), суд, розглянувши спір між сторонами в межах заявлених та підтриманих позовних вимог, вважає, заявлені позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Баштанською міською радою 18.07.2007 року було прийнято рішення №1 „Про встановлення нової ставки ринкового збору на промислову групу товарів”, яким скасовано попереднє рішення міської ради з вказаних питань та встановлено нові ставки ринкового збору. В подальшому, 21.08.2007 року Баштанська міська рада прийняла рішення №1 „Про внесення змін у пункт 2 рішення міської ради від 18.07.2007 року №1 „Про встановлення нової ставки ринкового збору на промислову групу товарів”, яким змінено розміри ставок ринкового збору.
Згідно з ч.1 ст. 10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до п.24 ч.1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення місцевих податків і зборів та розмірів їх ставок у межах, визначених законом.
Ст. 15 Закону України „Про систему оподаткування” ринковий збір віднесено до місцевих податків і зборів.
Вказане свідчить про можливість Баштанської міської ради на пленарних засіданнях приймати рішення про встановлення ставок ринкового збору у межа, визначених законодавством.
При цьому, згідно зі ст. 1 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” під регуляторним актом розуміється прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.
Органи місцевого самоврядування, до яких відноситься і Баштанська міська рада, віднесені до переліку регуляторних органів.
Оскільки спірні рішення Баштанської міської ради №1 від 18 липня 2007 року та №1 від 21 серпня 2007 року визначають питання оподаткування суб'єктів господарювання, в тому числі і фізичних осіб - підприємців, що здійснюють торгівлю на ринках м. Баштанка, до яких відноситься і позивач по справі, - такі рішення Баштанської міської ради є регуляторними актами та при їх прийнятті необхідно чітко дотримуватись процедури, за якою регуляторний акт вважається таким, що прийнятий належним чином.
Відповідно до ст. 36 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений. У разі виявлення будь-якої з цих обставин орган чи посадова особа місцевого самоврядування має право вжити передбачених законодавством заходів для припинення виявлених порушень, у тому числі відповідно до закону скасувати або зупинити дію регуляторного акта, прийнятого з порушеннями.
Згідно з ч.1-2 ст. 13 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів регуляторних актів та зміни до нього оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації цього регуляторного органу, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет.
Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
При цьому, в ході судового розгляду встановлено, що при прийнятті оспорюваних рішень Баштанської міської ради №1 від 18 липня 2007 року та №1 від 21 серпня 2007 року, які, як вказано вище, відносяться до категорії регуляторних актів, - регуляторним органом (Баштанською міською радою) не проводився аналіз регуляторного впливу таких рішень та не була забезпечена публікація проектів таких рішень, аналізу їх впливу в пресі чи іншим чином для їх публічного обговорення та забезпечення можливості суб'єктів господарювання та громадян внести до вказаних проектів свої пропозиції та зауваження.
Порушення вказаного вище порядку при прийнятті регуляторного акту є безумовною підставою для визнання таких рішень нечинними, тобто, такими що не поширюють передбачену законодавством дію (загальнообов'язкову чи індивідуальну) на правовідносини, що мали б регулюватись вказаними рішеннями.
При цьому, вирішуючи питання про визнання нечинними рішень Баштанської міської ради №1 від 18 липня 2007 року та №1 від 21 серпня 2007 року, - суд приймає до уваги позовну вимогу позивача про визнання вказаних рішень саме нечинними, тобто такими, що не поширюють свою дію (загальнообов'язкову чи індивідуальну) на визначені правовідносини, та позивач не просить визнати вказані рішення незаконними, тобто такими що суперечать вимогам чинних нормативних актів, чи такими, що прийняті з порушення передбаченого порядку.
Саме враховуючи позовну вимогу про визнання вказаних рішень нечинними суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову в частині визнання нечинним рішення Баштанської міської ради від 18.07.2007 року №1 з наступних підстав.
Рішення Баштанської міської ради від 21.08.2007 року №1 за часом прийнято після рішення Баштанської міської ради від 18.07.2007 року №1. При цьому, незважаючи на те, що вказане рішення від 21.08.2007 року №1 має назву „Про внесення змін у пункт 2 рішення міської ради від 18.07.2007 року №1 „Про встановлення нової ставки ринкового збору на промислову групу товарів” - його зміст є значно ширшим, оскільки п. 2 рішення Баштанської міської ради від 21.08.2009 року №1 визнано таким, що втратило чинність рішення міської ради від 18.07.2007 року №1 „Про встановлення нової ставки ринкового збору на промислову групу товарів”.
Тобто, фактично, рішенням Баштанської міської ради від 21.08.2007 року №1 визнано нечинним попереднє рішення міської ради від 18.07.2007 року №1, що вказує на неможливість визнання в судовому порядку нечинним рішення, яке на момент судового розгляду, визнане нечинним (незалежно від підстав такого визнання) самим органом, що його виніс. В даному випадку позовна вимога про визнання нечинним рішення Баштанської міської ради від 18.07.2007 року №1 нечинним є безпредметною.
Суд також вважає за необхідне відмовити в задоволенні позову в частині зобов'язання Баштанської міської ради прийняти рішення, яким встановити ставки ринкового збору на підставі Указу Президента України від 28.06.1999 року №761/99 „Про впорядкування механізму сплати ринкового збору” та у спосіб, передбачений Законом України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.
Як вказано вище, Баштанська міська рада як орган місцевого самоврядування діє виключно на підставі та в порядку, визначеними Конституцією України та чинними нормативними актами, що є абсолютним та імперативним правилом та не потребує будь-якого додаткового судового забезпечення чи зобов'язання, крім того, ст. 6 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” передбачає право громадян та суб'єктів господарювання ініціювати розроблення та обговорення будь-якого регуляторного акту без судового втручання у правовідносини по розробці проекту регуляторного акту.
Вказане вище свідчить про можливість часткового задоволення позову - визнання нечинним рішення Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області від 21.08.2007 року №1. Інші позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), що свідчить про необхідність стягнення з відповідача - Баштанської міської ради на користь позивача сплаченого останнім судового збору в розмірі 3,40 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 70-73, 86, 159-161, 163, 167 КАС України суд,
Позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати рішення Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області від 21.08.2007 року №1 - нечинним.
В частині задоволення інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Баштанської міської ради Баштанського району Миколаївської області на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3 гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Баштанський районний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення.