Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 липня 2018 р. Справа№805/3847/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аляб'єва І.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області), Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області (далі - УПФУ м. Димитрові), Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради (далі - УСЗН Мирноградської МР), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області, УПФУ м. Димитрові щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з вересня 2016 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області, УПФУ м. Димитрові про призупинення (припинення) виплати пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області, УПФУ м. Димитрові поновити виплату пенсії та виплатити кошти, які були заборговані, а також зробити перерахунок виплат згідно з постановами ВРУ та КМУ за минулий період, провести осучаснення пенсії з урахуванням інфляції;
- зобов'язати Пенсійний фонд України та УСЗН Мирноградської МР утриматись від подальшого призупинення виплати пенсії.
Посилається на те, що є пенсіонером, внутрішньо переміщеною особою, проте йому протиправно припинено виплату пенсії.
Ухвалою суду від 14 червня 2018 року у справі відкрито спрощене провадження та призначено засідання на 03 липня 2018 року.
03 липня 2018 року відкладено розгляд справи до 11 липня 2018 року.
Ухвалою суду від 11 липня 2018 року замінено Відповідача по справі № 805/3847/18-а з Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області (код ЄДРПОУ 21963441) на його правонаступника Покровське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області (85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13; код ЄДРПОУ 42169323).
Пенсійний фонд України надіслав до суду відзив на позов та просить у його задоволенні відмовити. Посилається на те, що реалізація права на пенсію пов'язана із реєстрацією пенсіонера як внутрішньо переміщеної особи, за відсутності якої підстави для виплати пенсії відсутні.
Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти позову та зазначає, що ними не прийнято жодних рішень стосовно Позивача, а тому вони не є належним відповідачем по справі. Крім того, вказує, що ОСОБА_1 пропущено строк звернення до суду.
Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради просить відмовити в задоволенні позову та посилається на те, що фактичне місце проживання Позивача не підтверджено, а довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи скасована.
Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області заперечує проти позову та зазначає, що ними на підставі витягів з протоколу засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при виконкомі Мирноградської міської ради в усній формі було прийнято рішення про відмову у виплати пенсії Позивачу. Крім того, наголошує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи скасована.
До судового засідання сторони не з'явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
Враховуючи неявку сторін, суд на підставі частини дев'ятої статті 205 КАС України здійснює розгляд цієї справи у письмовому провадженні.
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до частини п'ятої статті 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером, відповідно до пенсійного посвідчення від 27 червня 2007 року Серії НОМЕР_2.
Згідно з довідкою від 02 грудня 2016 року № 00000054151 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, проживає за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до витягів з протоколів Виконавчого комітету Мирноградської міської ради від 01 лютого 2017 року №5 та від 22 березня 2017 року №12 Позивачу відмовлено у призначенні (відновленні) пенсії.
Рішенням УСЗН Мирноградської міської ради від 24 березня 2017 року скасовано довідку ВПО ОСОБА_1
Як вбачається з довідки про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії УПФУ у м. Димитрові від 22 червня 2018 року виплата пенсії припинена з жовтня 2016.
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Статтею 4 Закону № 1058 встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
У відповідності до частини третьої статті 4 Закону № 1058, яка визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Відповідно до статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Системний аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави зробити висновок про те, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав визначених статтею 49 Закону №1058.
Покровське ОУПФУ підтвердив взяття позивача на облік.
У відзиві зазначається про призупинення виплати пенсії Позивачу з жовтня 2016 року в усній формі на підставі витягів із протоколу Виконавчого комітету Мирноградської міської ради від 01 лютого 2017 року №5 та від 22 березня 2017 року №12, інших вказівок на підставу для припинення Позивачу пенсії не наведено.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що рішення про припинення виплати пенсії відповідно до статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійним органом не приймалось.
Суд не приймає до уваги доводи Покровського ОУПФУ про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи, тому що таке скасування відбулося після припинення виплати пенсії.
Таким чином, з жовтня 2016 року по теперішній час пенсійний орган безпідставно не виплачує Позивачу пенсію.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Статтею 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.
Відповідно до частини першої Розділу 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в абзаці дев'ятому статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» слова «довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» виключено.
Пунктом 4 частини 2 розділу І Закону України від 24 грудня 2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» доповнена частина 1 статті 4 Закону України від 20 жовтня 2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», яка наголошує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
З наведеного вбачається, що з часу набрання чинності вказаним Законом, а саме з 13 січня 2016 року, проставляння територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не передбачено законом, оскільки саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб. На структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі.
За приписами пункту 71 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01 жовтня 2014 року, у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.
При цьому суд зазначає, що наявність рішення Комісії про відмову у поновлені виплати пенсії позивачу, не є беззаперечною підставою для припинення виплати пенсії позивачу, оскільки пенсійний фонд мав право припиняти виплату пенсії позивачу тільки після прийняття пенсійним органом відповідного рішення про її припинення і лише з підстав визначених у статті 49 Закону № 1058, яке не приймалось.
Крім того, суд зазначає наступне.
Верховний суд України 6 жовтня 2015 року ухвалив постанову по справі № 608/1189/14-а, де зазначив, що держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право (право на отримання пенсії) незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія. Тут слід зазначити, що таке рішення суд ухвалив у справі за переглядом судових рішень стосовно спору про припинення виплат особі, яка постійно проживає за кордоном. Між тим, важливим залишається загальний принцип, висвітлений в цьому рішенні, який пов'язаний із статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та проголошує непохитність права людини щодо володіння своєю власністю. Цей принцип безпосередньо висвітлений у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, де поважний суд встановив порушення Конвенції у разі залежності на отримання пенсії від місця проживання особи.
Крім того, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акта. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних.
З огляду на викладене, підзаконні нормативно-правові акти не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
В якості джерела міжнародного права національні суди України повинні посилатися на рішення Європейського суду з прав людини в справі «Ілашку та інші проти Молдови та Росії», де поважний суд встановив обов'язок держави, навіть за відсутності належного ефективного контролю над частиною власної території (в даному випадку - Придністров'я), вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.
Суд також зазначає, що у справі не може йтися про порушення строку звернення до суду, оскільки відповідно до частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З позову вбачається, що Позивач, зокрема, заявляє позовні вимоги до ГУ ПФУ у Донецькій області, але повноваження щодо призначення, виплати та припинення пенсії ОСОБА_1 віднесені саме до Покровського ОУПФУ, а тому саме Покровське ОУПФУ є належним відповідачем у цій справі.
Таким чином, враховуючи, що Покровським ОУПФУ припинено виплату пенсії з жовтня 2016 року, суд вважає за необхідне зобов'язати Покровське ОУПФУ відновити Позивачу виплату пенсії та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з 01 жовтня 2016 року.
Беручи до уваги те, що рішення про призупинення (припинення) виплати пенсії ОСОБА_1 пенсійним органом не приймалось, суд вважає що відсутні підстави для задоволення відповідної позовної вимоги Позивача.
Щодо позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області та Покровського ОУПФУ зробити перерахунок виплати згідно з постановами ВРУ та КМУ за минулий час, а також провести осучаснення пенсії з урахуванням інфляції, суд зазначає наступне.
Зазначені вимоги є передчасними з огляду на те, що ГУ ПФУ в Донецькій області та Покровським ОУПФУ не порушено право Позивача на перерахунок і осучаснення пенсії, а Кодексом адміністративного судочинства України передбачено відновлення лише порушених прав громадян, а не тих, які можуть бути порушені в майбутньому, тому в цій частині в задоволенні позову позивачу слід відмовити.
Також суд зауважує, що позовна вимога про зобов'язання Пенсійного фонду та УСЗН утриматись від подальшого призупинення виплати пенсії є також передчасною та не підлягає задоволенню, а також не ґрунтується на чинному законодавстві.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 КАС України суд вважає за необхідне звернути до негайного виконання рішення суду в межах присудження суми пенсії за один місяць.
За вимогами частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Пенсійного фонду України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9; код ЄДРПОУ 00035323), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010), Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13; код ЄДРПОУ 42169323), Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради (85327, Донецька область, м. Мирноград м-н «Молодіжний», 59; код ЄДРПОУ 25953304) про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01 жовтня 2016 року.
Зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з 01 жовтня 2016 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення підлягає негайному виконанню в межах присудження суми пенсії за один місяць.
Стягнути з Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з судового збору у розмірі 1 409 (одна тисяча чотириста дев'ять) гривен 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року.
Рішення постановлено в письмовому провадженні. Повний текст рішення складено та підписано 11 липня 2018 року на підставі частини четвертої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Аляб'єв І.Г.