Справа № 825/1355/18 Суддя (судді) першої інстанції: Непочатих В.О.
05 липня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Коротких А.Ю.,
суддів: Губської Л.В.,
Літвіної Н.М.,
при секретарі Козуб А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління поліції охорони в Чернігівській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_3 звернулась до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління поліції охорони в Чернігівській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2018 року позов задоволено частково.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, Міністерство внутрішніх справ України подало апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи та на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та ухвалити нове в цій частині, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
02 липня 2018 року на адресу Київського апеляційного адміністративного надійшов відзив від ОСОБА_3 з проханням залишити апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
В судове засідання суду апеляційної інстанції з'явився представник апелянта, який підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 06.12.2017 року позивач звернулась до Управління поліції охорони в Чернігівській області з заявою про проведення їй виплати одноразової грошової допомоги, до якої були додані копії документів, а саме: експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 12.07.2017 року № 4644; постанови Військово-лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України по Чернігівській області" від 06.06.2016 року № 1; свідоцтва про смерть ОСОБА_4 від 15.05.2017 року; довідки МСЕК про встановлення інвалідності серії АВА № 029963; довідки МСЕК про встановлення втрати працездатності від 30.08.2016 року; посвідчення інваліда війни 2 групи серії НОМЕР_2; посвідчення учасника особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_3; свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4; паспорта ОСОБА_3 серії НОМЕР_1; посвідчення інваліда 2 групи серії НОМЕР_5; довідки нотаріуса про заведення спадкової справи від 20.11.2017 року № 564/01-16; свідоцтва про право на спадщину за законом; НОМЕР_6; довідки Української охоронно-страхової компанії; довідки страхової компанії "ОРАНТА" (а.с. 19).
Листом від 20.12.2017 року № 72-А/43/45/01-2017 Управління поліції охорони в Чернігівській області повідомило позивача про повернення надісланих нею документів без розгляду у зв'язку з відсутністю підстав, передбачених Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850, для надіслання їх на розгляд комісії Міністерства внутрішніх справ України для прийняття рішення про призначення грошової допомоги (а.с. 21-22).
26.01.2018 року позивач звернулась до Міністерства внутрішніх справ України із зверненням щодо розгляду питання про отримання відповідної виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) її чоловіка (а.с. 20).
Листом від 30.01.2018 року № Н-933 Департаментом з питань режиму та службової діяльності Міністерства внутрішніх справ України повідомлено позивача, що порушені у зверненні питання відносяться до компетенції Національної поліції України у зв'язку з чим перенаправлені за належністю (а.с. 23).
Листом від 20.02.2018 року № 13-Н/43/45/01-2018 Управління поліції охорони в Чернігівській області повідомило позивача, що оскільки попереднє звернення розглянуто в межах компетенції і в повному обсязі, то повторне його звернення з тих самих підстав не допускається (а.с. 24).
Крім того, листом від 22.02.2018 року № Н-30 Департамент поліції охорони повідомив позивача про відсутність підстав для виплати йому одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 у зв'язку з встановленням колишньому працівнику міліції інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, натомість є підстави для отримання одноразової компенсації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян" від 26.10.2016 року № 760 (а.с. 25).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з абз. 3 п. 15 розділу ХІ прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Частиною 3 статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-XII визначено, що у разі загибелі (смерті) працівника міліції, який перебував на службі в органах внутрішніх справ, під час виконання ним службових обов'язків сім'ї загиблого (померлого), його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначений Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 (далі - Порядок № 850).
Підпунктом 1 пункту 3 Порядку № 850 передбачено, що грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) працівника міліції, який перебував на службі в органах внутрішніх справ, під час виконання ним службових обов'язків - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату загибелі (смерті), рівними частками членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 850 члени сім'ї, батьки, яким призначається грошова допомога, подають за останнім місцем проходження служби працівником міліції заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання грошової допомоги, а в разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату грошової допомоги за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов. До заяви додаються, зокрема, копії: акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) працівника міліції, зокрема про те, що вона не пов'язана з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства, за формою, що затверджується МВС; постанови відповідної військово-лікарської комісії про визначення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть працівника міліції; свідоцтва про смерть працівника міліції; свідоцтва про народження працівника міліції - для виплати грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого) з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документів членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), що підтверджують реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Згідно з пунктом 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови. Грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС (пункти 9, 10 Порядку № 850).
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що повноваження на прийняття рішення про призначення чи про відмову в призначенні одноразової допомоги є виключною компетенцією Міністерства внутрішніх справ України, а на орган внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, покладено обов'язок по проведенню відповідних процедурних дій по оформленню документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів (МВС) розпорядниками нижчої ланки.
Однак, всупереч зазначених правових норм, Управлінням поліції охорони в Чернігівській області не направлялися відповідні документи до МВС, а питання щодо виплати одноразової допомоги вирішено ним самостійно.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про протиправність дій Управління поліції охорони в Чернігівській області щодо відмови в прийнятті заяви та направленні у встановлений законодавством строк до Міністерства внутрішніх справ України висновку з додатками щодо виплати позивачу, члену сім'ї загиблого працівника міліції, одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 316 КАС України (в редакції, чинній на момент розгляду в суді апеляційної інстанції) суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 329, 331 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядок і строки, встановлені статтями 329, 331 КАС України.
Головуючий суддя: Коротких А.Ю.
Судді: Губська Л.В.
Літвіна Н.М.
Повний текст виготовлено 09 липня 2018 року.