Рішення від 10.07.2018 по справі 820/4297/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

10 липня 2018 р. № 820/4297/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Державного підприємства обслуговування повітряного руху (а/с 115, м. Бориспіль, Київська область, 08301, код ЄДРПОУ 19477064), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Харківський обласний військовий комісаріат (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355), про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд зобов'язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надати ОСОБА_1 довідку про розмір його грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 15.01.2018 №42/о “Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху” відповідно до додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби”, затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України. У 2005 році позивач був звільнений в запас ЗСУ. У зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників відповідача, на думку позивача, у нього виникло право на перерахунок пенсії. У зв'язку з цим позивач звернувся до відповідача із заявою про отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідач відмовив позивачу у наданні такої довідки. Позивач вважає таку відмову незаконною.

Представник відповідача, Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що ще не були отримані від органів Пенсійного фонду списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Представник третьої особи - Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області в наданих до суду письмових поясненнях зазначив, що перерахунок пенсії може бути зроблено тільки на підставі рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

З 18.10.1982 ОСОБА_1 проходив службу в Збройних Силах України. Наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України першого заступника міністра оборони України від 10.10.1999 №10-ПМ за його згодою ОСОБА_1 був відряджений у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України і з 1 грудня 1999 року проходив службу в Харківському регіональному структурному підрозділі на різних посадах.

Наказом заступника МО України № 12 від 25.04.2005 ОСОБА_1 звільнений у запас.

Наказом т.в.о. генерального директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 18.05.2005 ОСОБА_1 звільнено з посади та направлено для зарахування на військовий облік до Орджонікідзевського РВК м. Харкова.

З грудня 2005 року позивач отримує пенсію як особа, звільнена з військової служби.

17.01.2018 ОСОБА_1 звернувся із запитом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, в якому просив повідомити, чи була надіслана довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у відповідні інстанції для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018, а також просив надати йому довідку особисто.

Позивач отримав відповідь від Державного підприємства обслуговування повітряного руху № 1-26.2-810 від 20.02.2018, у якій зазначено, що наказом Украероруху від 15.01.2018 №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» з 21.02.2018 змінено розмір посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України, які відряджені до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України. Станом на 20.02.2018 списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, чи іншої відповіді від ПФУ та військових комісаріатів до Украероруху не надходило. (а.с.10)

Позивач вважає, що зі сторони Державного підприємства обслуговування повітряного руху мала місце протиправна бездіяльність, яка полягає у ненаданні йому довідки про розмір грошового забезпечення для самостійного подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для здійснення перерахунку пенсії.

Надаючи оцінку доводам позовної заяви, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року N 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ"...».

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ» визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань.

При цьому грошове забезпечення виплачується, виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань.

Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 № 7408/0/14-10/039, керівник Державного підприємства Украерорух, згідно зі статтями 14 та 15 Закону України «Про оплату праці» та Положення про Об'єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України, затвердженого Постановою КМУ від 19 липня 1999 N1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.

Відповідно до п. 5 Постанови КМУ від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Враховуючи наведене, та беручи до уваги, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух», право визначати розміри посадових окладів, наказ від 15.01.2018 №42/о «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», яким встановлені посадові оклади за штатними посадами в підприємстві, які займають відряджені військовослужбовці, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки підвищує розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах та порядку, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Також суд зазначає, що Верховним судом України 13 липня 2016 року, 06 липня 2016 року, 05 липня 2016 року, 10 травня 2016 року (справи № 638/2700/14-а, 2-а/638/70/15, 461/2167/14-а, 522/19979/14-а відповідно) були прийняті постанови, в яких суд усуваючи розбіжності застосування касаційним судом вищезазначених норм матеріального права, дійшов висновку, що пенсія військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначити розміри посадових окладів, тобто на підставі наказу Украероруху.

З 1 березня 2018 року набрала чинності постанова КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, в якій КМУ також делегував право керівнику державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям.

Відповідно до абз. 4, 6 пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ №45 від 13.02.2008, військовослужбовцям, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема стаття 63 передбачає, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Тобто, перерахунок пенсії за цим Законом провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1.

Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути заява ОСОБА_1 , як пенсіонера та додані до неї документи.

Таким чином, позивач, ОСОБА_1 , має право отримати довідку про розмір його грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям Державним підприємством обслуговування повітряного руху України наказу №42/о від 15.01.2018 для самостійного подання її до Головного управління пенсійного фонду України для здійснення перерахунку.

Одночасно, суд зазначає, що посилання відповідача у відзиві на позов на Указ Президента України від 03.05.2017 № 126/2017 є необґрунтованим, оскільки наказ було прийнято у травні 2017 року, а позивач просив надати йому довідку про розмір його грошового забезпечення на підставі наказу №42/0 від 15.01.2018, тобто після спливу півроку з дня прийняття Указу Президентом, через що відповідач мав достатньо часу для здійснення заходів щодо визначення відповідності (прирівнення) посад звільнених військовослужбовців до посад, затверджених Указом Президентом.

Отже, суд приходить до висновку про встановлення в ході розгляду справи порушень прав позивача у зв'язку з ненаданням йому відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення для реалізації його законного права на звернення за перерахунком пенсії.

Також суд зазначає, що посилання відповідача у відзиві на позов на те, що ним не були отримані від органів Пенсійного фонду списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не доводить правомірності його дій, оскільки отримання таких списків жодним чином не пов'язане з наданням відповіді позивачу разом з запитаною довідкою та не є нормативно обґрунтованим.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Державного підприємства обслуговування повітряного руху (а/с 115, м. Бориспіль, Київська область, 08301, код ЄДРПОУ 19477064), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Харківський обласний військовий комісаріат (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355), про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надати ОСОБА_1 довідку про розмір його грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 15.01.2018 №42/о “Про підвищення складів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху” відповідно до додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсії не забезпечення осіб, звільнених з військової служби”, затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008.

Стягнути з Державного підприємства обслуговування повітряного руху (а/с 115, м. Бориспіль, Київська область, 08301, код ЄДРПОУ 19477064) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 10 липня 2018 року.

Суддя Білова О.В.