Справа № 815/3094/18
Про повернення позовної заяви
09 липня 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області; збов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області обчислити ОСОБА_1 пенсію згідно нової довідки, в якій вказати розмір грошового забезпечення за штатною посадою старшого викладача кафедри ОСОБА_2 ППО, що становить 7750грн., Указ МОУ №90 від 1 березня 2018року (дод.23), Постанова КМУ №704 від 30.08.2018року (дод.1); розмір військового (спеціального) звання - підполковник - 1410грн., Постанова КМУ №704 від 30.08.2018року (дод.14); процентну надбавку за вислугу років 45% - 4122грн., Постанова КМУ №704 від 30.08.2018року (дод.16); додаткові види грошового забезпечення (рішення суду), а саме: надбавку за особливо важливі завдання 50% ((7750 + 1410 + 4122) х 50%) - 6641грн., доплату за наукову ступінь кандидата воєнних наук 15% (7750 х 15%) - 1162,50грн., роботу з таємними виробами 15% - 1162,50грн., премію 10% - 775грн. Усього - 23023грн. Основний розмір пенсії у розмірі (53% грошового забезпечення) - 12202,19грн.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області виплатити ОСОБА_1 нову пенсію, яка складає суму - 12202,19грн., без розстрочки, з 01.01.2018р.
Ухвалою суду від 02.07.2018р. вищеозначену позовну заяву, відповідно до положень ст.169 КАС України, було залишено без руху, у зв'язку з невідповідністю вимогам ст.ст.160, 161 КАС України. Зокрема, частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України “Про судовий збір” судовий збір, у тому числі, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з ч.ч.1,2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 статті 6 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно зі ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2018рік” від 7 грудня 2017року №2246-VIII (зі змінами та доповненнями), з 1 січня 2018року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 1762грн.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності, є однією вимогою, судом встановлено, що за подання до суду даної позовної заяви позивач - ОСОБА_1 повинен сплатити судовий збір у розмірі 1409,60грн. ((1762 х 0,4) х 2).
При цьому, судом не прийнято до уваги додану позивачем - ОСОБА_1 до матеріалів позовної заяви копію банківської квитанції від 22.06.2018р. про сплату судового збору в сумі 704,80грн., оскільки документ про сплату судового збору подається до суду в оригіналі.
Також, згідно з п.11 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав. Натомість, позивачем до позовної заяви не додано власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Крім того, згідно з ч.1 ст.161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Водночас, позивачем до копії позовної заяви для відповідача не додано копій доданих до позовної заяви документів.
Пунктом 2 частини 5 статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти. Водночас, судом встановлено, що позивачем - ОСОБА_1 у позовній заяві не зазначено ідентифікаційного коду Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
Окрім того, у позовній заяві позивач - ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області, не зазначаючи, при цьому, які саме дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області, на думку позивача, є протиправними.
Пунктом 4 частини 1 статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Зміст позовних вимог - це вимоги позивача (предмет позову).
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що під змістом позовних вимог розуміється визначення, згідно з ч.1 ст.5 КАС України, способу захисту своїх прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів, котрі мають формулюватися максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
З огляду на наявність зазначених недоліків позивача повідомлено про необхідність їх усунення протягом десяти днів з дня отримання даного судового рішення, шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду оригіналу квитанції про сплату судового збору у належному розмірі; власного письмового підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав; копій доданих до позовної заяви документів; уточненого адмніністративного позову, з урахуванням положень ст.ст.160, 161 КАС України, з його копіями для відповідача, та копіями доданих до нього документів.
06.07.2018р. на виконання вимог ухвали суду від 02.07.2018р. про залишення позовної заяви без руху, від позивача - ОСОБА_1 до суду надійшла заява (вхід.№19354/17) до якої додано банківські квитанції про сплату судового збору, письмове підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав, заяву від 06.07.2018р. із зазначенням ідентифікаційного коду Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, та копії доданих до позовної заяви документів.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що позивачем - ОСОБА_1 на виконання вимог ухвали суду від 02.07.2018р. про залишення позовної заяви без руху до суд не надано уточненого адмніністративного позову, з урахуванням положень ст.ст.160, 161 КАС України, з його копіями для відповідача, а також не уточнено позовні вимоги, та не зазначено, які саме дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області, на думку позивача, є протиправними.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем, у встановлений судом термін недоліки позовної заяви у повному обсязі не усунено, що відповідно є підставою для повернення позовної заяви позивачеві.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Відтак, з урахуванням вищевикладеного, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії, повертається позивачеві, відповідно до приписів п.1 ч.4 ст.169 КАС України.
Керуючись п.1 ч.4 ст.169, ст.ст.248, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії, повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали разом з позовною заявою та всіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачеві.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.
Відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону №2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Харченко Ю.В.