04 липня 2018 року (о 09 год. 07 хв.)Справа № 808/1719/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря Лялько Ю.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: 71503, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд. 4-а, код ЄДРПОУ 41249795)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - Енергодарське об'єднане УПФУ в Запорізькій області, відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови відновити виплату позивачу відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2017 по справі №316/1880/16-а;
зобов'язати відповідача відновити виплату перерахованої позивачу пенсії за віком відповідно до ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років (як зазначено у постанові Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2017 по справі №316/1880/16-а), та виплати заборгованість з 01.04.2018.
На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що у відповідності до постанови Енергодарського міського суду Запорізької області від 03.04.2017 по справі №316/1880/16-а зобов'язано Енергодарське об'єднане УПФУ у Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії позивача за віком відповідно до ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень п.2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років. Відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2017 по справі № 316/1880/16-а постанову Енергодарського міського районного суду Запорізької області скасовано в частині задоволення позовних вимог за період з 08 травня 2016 року по 04 червня 2016 року включно та в цій частині позов залишено без розгляду, в іншій частині - постанову залишено без змін. Вказує, що відповідачем здійснено перерахунок з 01.02.2016 по 01.04.2018. Попри набрання вказаною постановою законної сили та здійснення перерахунку пенсії, подальші виплати з 01.04.2018 відповідачем були припинені з підстав набрання чинності змін, внесених до п. 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо можливості збільшення розміру пенсії на 1% заробітку за кожний рік стажу понад 15 років виключно в разі призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважає, що такі дії відповідача є протиправними, оскільки спірні правовідносини щодо розрахунку пенсії виникли до набрання чинності нового закону. Крім того, право на підвищення до пенсії відповідно до п. 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено судовим рішенням і не може бути обмежено. З наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою судді від 21.05.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, призначене перше судове засідання на 15 червня 2018 року. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
11.06.2018 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (№ 17919), у якому, зокрема, пояснює, що судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які не містять кінцевої дати перерахунку та виплати пенсії, встановлюють обов'язок відповідного управління Пенсійного фонду України виплачувати перераховану суму пенсії до зміни законодавчих норм, що регулюють призначення пенсії цього виду або до зміни обставин, на які спирався суд при винесенні рішення. Вказано, що з 11.10.2017 набрали чинності зміни, внесені до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо можливості збільшення розміру пенсії на 1% заробітку за кожний рік стажу понад 15 років виключно в разі призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Подальша дія судового рішення, на думку відповідача, закінчилась, коли у законодавство, яке регулювало пенсійні виплати, були внесені зміни. Відповідач звертає увагу суду, що об'єднане управління визнає можливість і правові підстави збільшення розміру пенсії на 1% заробітку за кожний рік стажу понад 15 (20) років, але виключно розміру пенсії, обчисленої за період страхового стажу, набутого до 01.01.2004. В свою чергу вказано, що позивачу не відмовлено у збільшенні розміру пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, а лише повідомлено про зміну розрахунку пенсії. З наведених підстав просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (Категорія 2), що підтверджено посвідченням серії А №227188 с від 07.07.2008, та перебуває на обліку як отримувач пенсії за віком, призначеної як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи зі зниженням пенсійного віку, і обчисленої згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Енергодарського міського суду Запорізької області від 03.04.2017 по справі №316/1880/16-а позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково, визнано протиправними дії УПФУ в м. Енергодар Запорізької області щодо відмови в перерахуванні позивачу пенсії за віком у відповідності до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язано УПФУ в м. Енергодар Запорізької області, правонаступником якого є Енергодарського об'єднаного УПФУ у Запорізькій області, перерахувати ОСОБА_2 пенсію за віком у відповідності до відповідно до ст. 27. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 08.05.2016 з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.
Відповідно до ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2017 по справі № 316/1880/16-а постанову Енергодарського міського районного суду Запорізької області - скасовано в частині задоволення позовних вимог за період з 08 травня 2016 року по 04 червня 2016 року включно та в цій частині позов залишено без розгляду, в іншій частині постанову Енергодарського міського суду Запорізької області від 03.04.2017 по справі №316/1880/16-а залишено без змін.
На підставі рішення суду, Енергодарське об'єднане УПФУ у Запорізькій області здійснило позивачу нарахування підвищення до пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 05 червня 2016 року по 01 квітня 2018 року, після чого виплати були припинені.
23 квітня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про відновлення виплат відповідних нарахувань у відповідності до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2018 по справі №316/1880/16-а.
Проте, листом від 07.05.2018 №136/Г-1 відповідач повідомив позивачу, що з набрання чинності 11.10.2017 змін, внесених до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо можливості збільшення розміру пенсії на 1% заробітку за кожний рік стажу понад 15 років виключно в разі призначення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим розмір пенсії позивача обчислено за формулою, визначеною ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням збільшення на 1% заробітку.
Не погодившись з позицією відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Частиною 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачалось, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - 85 процентів заробітку.
Як свідчать обставини справи та не заперечується відповідачем, постановою Енергодарського міського суду Запорізької області від 03.04.2017 по справі №316/1880/16-а позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково, визнано протиправними дії УПФУ в м. Енергодар Запорізької області щодо відмови в перерахуванні позивачу пенсії за віком у відповідності до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язано УПФУ в м. Енергодар Запорізької області, правонаступником якого є Енергодарського об'єднаного УПФУ у Запорізькій області, перерахувати ОСОБА_2 пенсію за віком у відповідності до відповідно до ст. 27. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 08.05.2016 з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.
Відповідно до ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2017 по справі № 316/1880/16-а постанову Енергодарського міського районного суду Запорізької області скасовано в частині задоволення позовних вимог за період з 08 травня 2016 року по 04 червня 2016 року включно та в цій частині позов залишено без розгляду, в іншій частині - постанову залишено без змін.
Суд зазначає, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 78 КАС України).
Відтак, вказані в ухвалі Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2017 та постанові Енергодарського міського районного суду Запорізької області від 03.04.2017 по справі № 316/1880/16-а факти є доведеними і додаткового підтвердження не потребують.
Надалі, з 11.10.2017 набрали чинності зміни, внесені до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зміни внесено згідно із Законом №2148-VIII від 03.10.2017).
Слід зазначити, що право позивача на перерахунок пенсії за віком відповідно до ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень п. 2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виникло раніше за внесені зміни до законодавства.
Крім того, таке право встановлено судовим рішенням і не може бути обмежено.
За приписами ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Стаття 129-1 Конституції України передбачає, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
В свою чергу, згідно з ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, пенсійне забезпечення позивача повинно здійснюватися у повній відповідності до присудженого йому постановою Енергодарського міського суду Запорізької області від 03.04.2017 по справі №316/1880/16-а, розмірі, а тому суд залишає без задоволення вимоги щодо визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача вчинити певні дії на підставі постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2017 по справі №316/1880/16-а, оскільки по суті між сторонами спір по справі №316/1880/16-а вирішено саме постановою суду першої інстанції.
Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 9, 137, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: 71503, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд. 4-а, код ЄДРПОУ 41249795) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови відновити виплату ОСОБА_1 відповідно до постанови Енергодарського міського суду Запорізької області від 03.04.2017 по справі №316/1880/16-а.
Зобов'язати Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відновити виплату перерахованої ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень п.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, як зазначено у постанові Енергодарського міського суду Запорізької області від 03.04.2017 по справі №316/1880/16-а, та виплатити заборгованості з 01.04.2018.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І.В. Батрак