Рішення від 18.06.2018 по справі 209/3471/17

Справа № 209/3471/17

Провадження № 2/209/348/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2018 року Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Байбари Г.А.,

при секретарі Герасимчук І.О.,

за участі: представника позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2, її представника ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кам'янське Дніпропетровської області в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої суми щомісячної адресної допомоги,

ВСТАНОВИВ :

Управління соціального захисту населення Адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради звернулося до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь управління суму виплаченої державної грошової допомоги у розмірі 6706,39 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідно до заяви ОСОБА_2 від 26 серпня 2016 року та доданих до неї документів, управлінням соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району їй було призначено адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з 26 серпня 2016 року по 25 лютого 2017 року. Відповідно до п. 5 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 року № 505, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються. До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї і згода на обробку персональних даних. Згідно п.6 Порядку, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. ОСОБА_4 довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 28 лютого 2017 року № 81402926 управлінням було встановлено, що у власності відповідача є квартира за адресою: АДРЕСА_1. Тому за період з 26 серпня 2016 року по 25 лютого 2017 року виникла переплата допомоги у розмірі 6706,39 грн. Згідно п. 11 Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. На теперішній час питання повернення сплаченої державної грошової допомоги відповідачем перед управлінням залишається відкритим.

До розгляду справи по суті відповідач надала відзив на позовну заяву (а.с. 47-48), де зазначила, що вона заперечує проти позову, вважає його необґрунтованим та просить відмовити в задоволенні позовних вимог, виходячи з таких підстав. Вона з 1998 року зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_1, де проживала разом із своєю матір'ю та дочкою. В 2014 році вона разом з дочкою була вимушена покинути своє постійне місце проживання з метою уникнення результатів збройного конфлікту. ЇЇ мати залишилася проживати на тимчасово окупованій території, а вона та дочка виїхали з міста Донецьк, спочатку до Маріуполя, де 4 місяці орендували квартиру, а потім до м. Кам'янське. В липні 2016 року мати надіслала їй грошові кошти для придбання квартири в м. Кам'янське. 30 липня 2016 року вона за рахунок коштів матері придбала у власність квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2. Від знайомих їй було відомо про грошову допомогу, яка надається особам, які були вимушені покинути своє житло та виїхати з тимчасово окупованої території до інших регіонів України. В серпні 2016 року вона звернулася до Управління соціального захисту населення, щоб оформити вказану допомогу. Під час надання інформації вона вказала адресу свого фактичного місця проживання ІНФОРМАЦІЯ_2 та надала згоду на обробку своїх персональних даних. В лютому 2017 року вона знову звернулася до позивача з метою отримання допомоги на наступні шість місяців, але їй було відмовлено в призначенні допомоги та повідомлено про те, що вона незаконно отримала грошову допомогу в розмірі 6706,39 грн. за період з 26 серпня 2016 року по 25 лютого 2017 року і повинна повернути ці кошти. Посилаючись на ст. 1, ч.1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року, вона вважає, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення не відповідають вимогам чинного законодавства. Оскільки вона має на утриманні малолітню дочку, ІНФОРМАЦІЯ_3, проживає у місті, де в неї немає рідних та близьких, вона не може залишити дитину без нагляду та влаштуватися на роботу. Через стрес, який вона пережила у м. Донецьк, їй складно сприймати дійсність, її психіка порушена і вона не може контролювати свої думки. Згідно п. 10 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» позивач мав право перевірити обґрунтованість видачі та достовірність документів, що були подані нею для призначення грошової допомоги та здійснити запити для отримання відомостей, необхідних для призначення грошової допомоги. Враховуючи її стресовий стан через пережиті обстріли, постійне хвилювання, вона не може помірковано та послідовно орієнтуватися в будь-якій ситуації, вона при зверненні до позивача вказала адресу свого фактичного місця проживання, склад своєї сім'ї та усвідомлювала, що ці відомості можуть бути перевірені. Проте, позивач таку перевірку при її зверненні за призначенням допомоги не провів. Лише, коли вона у лютому 2017 року звернулася до позивача для призначення адресної грошової допомоги на наступні шість місяців, 03 березня 2017 року було складено акт № 12 про проведення перевірки достовірності інформації, що надається заявником для призначення соціальної допомоги (щомісячної адресної допомоги) внутрішньо переміщеним особам. Кошти виплаченої адресної допомоги за період з 26 серпня 2016 року по 25 лютого 2017 року в сумі 6706,39 грн. були використані нею на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки ніякого іншого заробітку вона не має. Просить врахувати, що вона як внутрішньо переміщена особа має ряд соціальних, медичних та інших потреб, які повинні враховуватися при призначенні адресної допомоги та стан їх забезпечення.

До розгляду справи по суті від начальника Управління соціального захисту населення ОСОБА_5 надійшла відповідь на відзив (а.с. 54-55), де зазначено, що щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг призначається і виплачується на підставі Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг». 26 серпня 2016 року відповідач звернулася із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в якій підтвердила, що у будь-якого з членів сім'ї немає у володіння житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. Відповідач під заявою поставила свій підпис, чим зазначила, що несе особисту відповідальність за вказану інформацію. Однак в порушення вимог вищевказаної постанови КМУ, відповідач приховала і не зазначила в заяві про призначення щомісячної адресної допомоги, що має у власності квартиру за адресою: АДРЕСА_2. Згідно п. 6 Порядку, при наявності у відповідача у власності вказаної квартири, вона взагалі не мала права на призначення та отримання вищезазначеної допомоги. Тільки на початку 2017 року Управління отримало доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно для недопущення нецільового використання коштів державного бюджету при призначенні щомісячної адресної допомоги, тобто перевірити наявність у відповідача житла при її зверненні до управління 26 серпня 2016 року, було неможливо. Згідно п. 11 Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу а у разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку. Не зважаючи на направлення відповідачу листа від 12 квітня 2017 року за № 06/1321 про необхідність повернення коштів, ОСОБА_2 кошти допомоги не повернула.

Представник позивача - ОСОБА_1 у вступному слові стисло виклала зміст та підстави позовних вимог щодо предмету позову та надала пояснення, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві та у відповіді на відзив, просить позов задовольнити. Також пояснила, що управління на початку 2017 року отримало доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно для перевірки наявності у осіб, що звертаються за допомогою, нерухомого майна, в зв'язку з чим почало перевіряти достовірність наданих відомостей. При зверненні відповідача 26 серпня 2016 року із заявою про призначення допомоги управління не мало доступу до цього реєстру і не мало можливості одночасно з поданням заяви перевірити наявність у володінні відповідача нерухомого майна. Відповідач звернулася за допомогою 26 серпня 2016 року, в той час, як вона вже мала у власності квартиру у м. Кам'янське.

Відповідач у вступному слові позовні вимоги не визнала, надала пояснення, аналогічні тим, що викладені нею у відзиві на позовну заяву, просила відмовити в задоволенні позову.

Представник відповідача - ОСОБА_3 у вступному слові надала пояснення, аналогічні тим, що викладені у відзиві на позовну заяву. Також пояснила, що посилання позивача на те, що управління не могло своєчасно перевірити достовірність наданих відповідачем при зверненні відомостей, не повинні бути прийняті судом до уваги. Управління могло зробити запит при зверненні позивача до них 26 серпня 2016 року. Якби ОСОБА_2 не звернулася із повторною заявою у лютому 2017 року, то управління взагалі б не перевірило наявність у власності відповідача нерухомого майна. ОСОБА_2 має ряд інших соціальних проблем, вона не має можливості працювати, бо в неї є малолітня дитина, а мати проживає у м. Донецьк. Отримані кошти грошової допомоги надавалися для оплати житлово-комунальних послуг, і відповідач витратила їх саме на оплату цих послуг. Вважає, що у задоволенні позову належить відмовити, оскільки управління своєчасно не провело перевірку.

Вислухавши вступне слово представника позивача, відповідача та її представника, дослідивши письмові докази у справі та встановивши фактичні обставини і зміст спірних правовідносин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 23 серпня 2016 року була взята на облік як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське (Дніпродзержинськ), АДРЕСА_3 (а.с. 9).

Управлінням соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради на підставі заяви ОСОБА_2 для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 26 серпня 2016 року (а.с.7), згідно Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 року № 505, відповідачу було призначено адресну державну грошову допомогу на період з 26 серпня 2016 року по 25 лютого 2017 року (а.с. 8).

Згідно п. 6 вказаного вище Порядку, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

У заяві для призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_2 вказала, що у будь-якого з членів її сім'ї відсутнє у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції (а.с.7). Крім того, відповідач була попереджена про те, що інформація подана у заяві, а також документи, додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів.

Внаслідок проведеної перевірки позивачу стало відомо, що відповідач ОСОБА_2 має у власності квартиру, загальною площею 50,1 кв.м., житловою площею 28,1 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_2, яку вона придбала на підставі нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу квартири від 30 липня 2016 року, що підтверджується ОСОБА_4 довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 28 лютого 2017 року № 81402926 (а.с. 11).

У зв'язку з наданням відповідачем недостовірної інформації про відсутність в неї у володінні житлового приміщення, розташованого в м. Кам'янське, виникла переплата допомоги за період з 26 серпня 2016 року по 25 лютого 2017 року в сумі 6706,39 грн., що підтверджується довідкою управління від 13 листопада 2017 року, розрахунок по якій перевірено судом (а.с. 15).

Пунктом 11 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» передбачено, що суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Згідно п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Як зазначила відповідач у відзиві на позовну заяву, вона заперечує проти позову, оскільки грошові кошти, що були виплачені їй як допомога на оплату житлово-комунальних послуг, були використані нею саме на оплату цих послуг. Крім того, вважає, що позивач повинний був перевірити достовірність наданих нею відомостей до призначення їй допомоги.

Проте, у відзиві на позов та у своїх поясненнях в судовому засіданні, представник позивача зазначила, що тільки на початку 2017 року Управління соціального захисту населення отримало доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, а тому на момент звернення відповідача із заявою 26 серпня 2016 року управління не мало доступу до цього реєстру і не мало можливості одночасно з поданням заяви перевірити наявність у володінні відповідача нерухомого майна.

Вказане свідчить про те, що при заповненні заяви про призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_2 Ю,В. приховала факт належності їй на праві власності квартири, розташованої в АДРЕСА_4.

03 березня 2017 року Управління соціального захисту населення склало акт № 9 проведення перевірки повноти та достовірності інформації, що надається заявником для призначення соціальної допомоги (щомісячної адресної допомоги) внутрішньо переміщеним особам (а.с. 12), де було зазначено, що ОСОБА_2, яка 30 липня 2016 року придбала у власність квартиру в АДРЕСА_4, незаконно отримала державну соціальну допомогу, яка підлягає стягненню з відповідача.

При ухваленні рішення суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що вона вимушено залишила місце проживання у м. Донецьк, одна виховує малолітню дитину, немає рідних та близьких у м. Кам'янське, не працює, перебувала на час заповнення заяви у стресовому стані, оскільки Порядком «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» чітко визначені умови надання цієї допомоги.

Суд вважає, що відповідач умисно приховала відомості про належність їй на праві власності житлового приміщення у м. Кам'янське, тобто приховала відомості, які виключали право на призначення їй адресної допомоги, як внутрішньо переміщеній особі.

У зв'язку з недобросовісністю відповідача ОСОБА_2 під час оформлення заяви від 26 серпня 2016 року про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у суду немає підстав для застосування до спірних правовідносин щодо повернення безпідставно виплаченої допомоги положень, передбачених п. 1 ч.1 ст. 1215 ЦК України.

17 квітня 2017 року Управління соціального захисту населення направило ОСОБА_2 письмову вимогу щодо повернення зайво виплачених коштів в сумі 6706,39 грн. до 20 квітня 2017 року (а.с. 17), але відповідач вказані кошти позивачу до теперішнього часу не повернула.

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачені кошти в сумі 6706,39 грн.

Керуючись статтями 10, 12, 13, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити позов Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення коштів надміру сплаченої державної соціальної допомоги.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1, на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради, ЄДРПОУ 03192537, суму виплаченої державної грошової допомоги у розмірі 6706,39 грн. (шість тисяч сімсот шість грн. 39 коп.).

Повне судове рішення складено 22 червня 2018 року.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.А. Байбара.