Справа № 712/15363/17
Провадження № 2а/712/103/18
27 квітня 2018 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - ТОКОВОЇ С.Є.
при секретарі - МОГИЛА І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, Управління міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом посилаючись на те, що проходив службу в органах внутрішніх справ, а згодом поліції, з 1993 року по 03 березня 2016 року. 03.03.2016 року наказом № 31 о/с його було звільнено зі служби в поліції з посади заступника начальника управління - начальника відділу превентивної діяльності за п. 2 (через хворобу) ч. І. ст. 77 ЗУ «Про Національну поліцію». Станом на день звільнення календарна вислуга складає: 22 роки, 6 місяців, 05 днів. Згідно до свідоцтва про хворобу № 35 від 29.02.2016 року військово-лікарської комісії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області» захворювання пов'язані з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ, травма, пов'язана з виконанням службових обов'язків. Відповідно до довідки Обласної МСЕК № 1 від 21.03.2016 року серії 12 ААА № 200351 йому було встановлено II (другу) групу інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків. У відповідності до виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи ЧОР» від 21.03.2016 року до довідки серії 12 ААА № 200351 діагноз МСЕК - Т91.8.
Звернувшись із заявою до Головного управління національної поліції в Черкаській області щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності отримав відмову із посиланням що на даний час законодавством не визначена можливість виплати поліцейському одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності чи захворювання, пов'язаного з проходженням служби саме в ОВС, а не в поліції, але керівництвом Національної поліції вживаються заходи щодо внесення змін у відповідне законодавство. Також повідомлено, що після їх прийняття заява буде розглянута повторно. 13.07.2017 року ним було подано заяву щодо остаточного рішення відповідача про виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків, але листом № 29/Т-79 від 10.08.2017 року його було повідомлено про відсутність підстав для призначення одноразової грошової допомоги відсутні через не погодження висновку про призначення одноразової грошової допомоги службою державного нагляду за охороною праці. Вважає, що відмова у виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої чинним законодавством України, є незаконною. Просив суд визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Черкаській області у призначенні одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням II групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області призначити, нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням II групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків, в сумі 480000 грн.
В судове засідання представник позивача скерував заяву в якій повністю підтримав адміністративний позов та просив суд його задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив заперечення проти позову в яких вказував, що з 07.11.2015 року ОСОБА_1 проходив службу в органах Національної поліції у статусі поліцейського. Наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області № 31 ос від 03.03.2016 року ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за п.2 ст.77 (через хворобу) ЗУ «Про Національну поліцію». Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 200351, за результатами огляду, ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності (17.03.2016) внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків. 07 червня 2016 року звернувся до ГУНП в Черкаській області з заявою про виплату одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням II групи інвалідності та надав підтверджуючі документи щодо встановлення групи інвалідності. 07.07.2016 йому надано відповідь про відсутність правових підстав для виплати одноразової грошової допомоги. Вважає, що немає підстав для визнання відмови ГУНП в Черкаській області протиправною у призначені одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням II групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків, оскільки ГУНП, встановивши обставини, які виключають прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги, затверджено висновок про відмову у призначені одноразової грошової допомоги та відповідно до п.2 розділу 4 Порядку № 4 письмово повідомили ОСОБА_1 про причини відмови у виплаті одноразової грошової допомоги (виявлено суттєвих розбіжностей в актах Н-5 та Н-1) відповідно до вимог законодавства. Просили у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, а згодом поліції, 1993 року по 03 березня 2016 року.
Наказом № 31 о/с від 03 березня 2016 року позивача було звільнено зі служби в поліції з посади заступника начальника управління - начальника відділу превентивної діяльності за п. 2 (через хворобу) ч. 1. ст. 77 ЗУ «Про Національну поліцію». Станом на день звільнення календарна вислуга років на день звільнення складає: 22 роки, 6 місяців, 05 днів.
Згідно до свідоцтва про хворобу № 35 від 29.02.2016 року військово-лікарської комісії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області» захворювання позивача пов'язані зпроходженням ним служби в органах внутрішніх справ, травма, пов'язана звиконанням службових обов'язків.
Відповідно до довідки Обласної МСЕК № 1 від 21.03.2016 року серії 12 ААА № 200351 ОСОБА_1 було встановлено II (другу) групу інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням ним службових обов'язків.
У відповідності до виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи ЧОР» від 21.03.2016 року до довідки серії 12 ААА № 200351 діагноз МСЕК - травма так пов'язана з виконанням службових обов'язків.
Позивач звернувся до Головного управління національної поліції в Черкаській області щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності.
Листом № 29/Т-65 від 07.07.2016 року відповідач повідомив, що на даний час законодавством не визначена можливість виплати поліцейському одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності чи захворювання, пов'язаного з проходженням служби саме в ОВС, а не в поліції, але керівництвом Національної поліції вживаються заходи щодо внесення змін у відповідне законодавство. Також було повідомлено, що після їх прийняття його заява буде розглянута повторно.
13 липня 2017 року позивачем було подано заяву щодо остаточного рішення відповідача про виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.
Листом № 29/Т-79 від 10.08.2017 року відповідач повідомив про те, що підстав для призначення одноразової грошової допомоги відсутні через не погодження висновку про призначення одноразової грошової допомоги службою державного нагляду за охороною праці.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно зі ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом. Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Посадові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про Національну поліцію».
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію», одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Відповідно ч. 2 ст. 97 Закону, порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 29.01.2016 року за № 163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 року.
Вказаним Порядком визначено механізм та умови виплати одноразової грошової допомоги поліцейському, право на яку встановлено Закону України «Про Національну поліцію».
Згідно до п. 3 Розділу 2 Порядку заява про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Відповідно до п. 3.29 Порядку № 1346 контроль за своєчасним і об'єктивним розслідуванням нещасних випадків (у тому числі поранень), їх документальним оформленням та обліком, виконанням заходів щодо усунення їх причин здійснюють служби державного нагляду за охороною праці системи МВС України відповідно до їх компетенції та повноважень. Ці служби мають право вимагати від керівника складання актів розслідування нещасних випадків Н-5* та актів Н-1* (НТ*), їх скасування та перегляд, якщо встановлено, що допущено порушення вимог цього Порядку чи інших нормативно-правових актів про охорону праці, або висновок комісії з розслідування нещасного випадку не відповідає обставинам події.
Посадова особа служби державного нагляду за охороною праці має право у разі необхідності (зокрема, незгода з висновками розслідування обставин та причин нещасного випадку) вимагати проведення розслідування нещасного випадку і видавати обов'язкові для виконання керівником приписи за встановленою формою Н-9* щодо необхідності складання акта за формою Н-1* та взяття нещасного випадку на облік.
Підставою для відмови СДНОП ГУ НП в Черкаській області у погодженні висновку про виплату позивачу ОГД стали виявлені спеціалістом з державного нагляду за охороною праці УЛМТЗ ГУ НП в Черкаській області розбіжності між актами, доданими до заяви про виплату ОГД та тими, що містяться у вищевказаній службі.
Проте такі неточності не спростовують суті акту та підтверджених ним юридичних фактів (травмування, причинний зв'язок з виконанням службових обов'язків).
Отже до скасування такого акту або складання іншого за наслідками повторного розслідування нещасного випадку твердження відповідача про недійсність юридичних фактів, встановлених вищевказаним актом, є безпідставними та неправомірними.
Керівники Національної поліції (міжрегіональних та територіальних органів поліції) відповідають за правильність призначення сум ОГД, згідно з чинним законодавством.
При цьому всьому, посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.
Відповідач у своїй відмові зазначив про невідповідність, на його думку, даних, зазначених у актах про нещасний випадок, які не скасовані та не спростовані у встановленому законом порядку.
Право на отримання позивачем одноразової грошової допомоги виникло ще 21 березня 2016 року, із дня встановлення МСЕК втрати професійної працездатності.
У відповідності до ч. 1 ст. 99 Закону, розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Відповідно до п. п. 4 п. 5 Розділу 1 Порядку визначено випадки, за яких призначається одноразова грошова допомога у разі, зокрема, втрати працездатності поліцейського, а саме: пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми чи каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Таким чином, на сьогодні Порядок № 4 визначає таку підставу для призначення вищевказаної допомоги, як втрата працездатності поліцейського, пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а тому на позивача розповсюджується зазначена норма.
Не заслуговують на увагу і ті доводи представника відповідача щодо того, що на теперішній час здійснюється досудове розслідування за фактом неправомірного складання акту №2 від 09.06.2016 р., оскільки досудове розслідування не є способом оскарження чи спростування дійсності актів за формою Н-1 і до його закінчення не є підставою для обмеження дії правових наслідків, встановлених таким документом.
Крім того, постановою Прокуратури Черкаської області від 28 лютого 2018 року кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України закрито.
Таким чином в судовому засіданні встановлено, що відповідач мав прийняти інше рішення, яким призначити позивачу виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, внаслідок травми отриманої під час проходження служби в органах внутрішніх справ, відповідно до ст. ст. 97, 99 Закону № 580-VІІІ.
Поряд з цим суд вважає, що не підлягає до задоволення вимога про визначення одноразової грошової допомоги у розмірі яку зазначає позивач, оскільки суд не є фіскальним органом, який обраховує розмір вказаної допомоги.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 5-6, 8-10, 73-78, 241-246 КАС України, суд,
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Черкаській області у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням II групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.
Рішення може бути оскаржене через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, або в порядку, передбаченому ст. 297 КАС України.