Постанова від 03.07.2018 по справі 809/1558/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/2352/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Шинкар Т.І., Гуляка В.В.,

за участю секретаря судового засідання: Дідик Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року, головуючий суддя - Грицюк П.П., ухвалене о 12:34 год. у м. Івано-Франківську, повний текст якого складено 05.02.2018 року, у справі за адміністративним позовом ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» до Івано-Франківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_1, про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов»язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2017 року позивач - ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» звернулося в суд з позовом до Івано-Франківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_1, в якому просило визнати протиправними дії відповідача та зобов»язати здійснити фінансування матеріальної допомоги по вагітності та пологах в повному обсязі, що становить 61 927,14 грн. шляхом перерахування коштів на його рахунок.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що позивачем не було допущено порушення вимог нарахування премії ОСОБА_1 та включення премії до розрахунку середньої заробітної плати. Вважали твердження відповідача щодо перевищення в 3,1 рази розміру середньоденної допомоги по вагітності і пологах над розміром середньоденної зарплати по листку непрацездатності ОСОБА_1 такими, що не відповідають нормам Закону України «Про оплату праці» та Постанови КМУ від 26.09.2001 року №1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням», оскільки, розмір середньоденної допомоги по вагітності відповідно до довідки розрахунку від 12.09.2017 року становить 491,49 грн. та не перевищує розмір середньоденної заробітної плати ОСОБА_1

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Івано-Франківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області щодо нездійснення остаточного фінансування ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» для надання матеріального забезпечення по вагітності та пологах застрахованій особі ОСОБА_1, згідно заяви - розрахунку від 12.09.2017 року, в сумі 47 342,86 грн.; зобов'язано Івано-Франківське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області, з врахуванням часткового фінансування, здійснити остаточне фінансування ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» для надання матеріального забезпечення по вагітності та пологах застрахованій особі ОСОБА_1, згідно заяви - розрахунку від 12.09.2017 року, в сумі 47 342,86 грн.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що при здійсненні преміювання мали місце порушення трудового законодавства, а також судом першої інстанції не було враховано і неповно досліджено накази, згідно яких проводилось преміювання найманого працівника.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав свою апеляційну скаргу, вважає оскаржене рішення суду незаконним та протиправним та повністю підтримав доводи, зазначені у апеляційній скарзі.

Представники позивача заперечили проти апеляційної скарги, вважають оскаржене рішення суду законним та обґрунтованим та просять апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, відповідно до наказу № 18 від 02.07.2015 року ОСОБА_1 прийнята на посаду головного бухгалтера ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» з 02.07.2015 року із окладом згідно штатного розкладу (а.с. 237), про що зроблено відповідний запис №18 у трудовій книжці працівника (а.с. 77-84, 236).

ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» 12.09.2017 року звернулося до відповідача із заявою - розрахунком про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду, для виплати допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_1, відповідно до листка непрацездатності серії АДД №497396 за період з 06.09.2017 року по 09.01.2018 року, який підтверджує факт тимчасової втрати працездатності у зв'язку з вагітністю та пологами (а.с. 18-19).

Відповідно до направлення №43 від 14.09.2017 року, на підставі п.п. “в” п. 3.6. Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішення за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою відділення Фонду 22.12.2010 року № 29, наказу міської виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення Фонду від 14.09.2017 року №03 проведено перевірку з питань правомірності призначення та виплати матеріального забезпечення по вагітності та пологах застрахованій особі ОСОБА_1 та правильності обчислення середньоденної заробітної плати, з якої обраховуються суми плати. Термін проведення перевірки з 14.09.2017 року по 18.09.2017 року (а.с. 68).

Наказом №04 від 18.09.2017 року на підставі доповідної записки головного спеціаліста відділу матеріального забезпечення та контрольної - ревізійної роботи ОСОБА_2 від 18.09.2017 року, призупинено перевірку страхувальника у зв»язку із наявністю підстав для звернення до Управління Держпраці в Івано-Франківській області щодо правомірності нарахування та виплати премії головному бухгалтеру ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» ОСОБА_1, про що було повідомлено позивача. Вирішено продовжити перевірку з урахуванням загального терміну її проведення після отримання письмової відповіді від Управління Держпраці в Івано-Франківській області на запит про дотримання законодавства про працю у ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» (а.с. 69-70).

09.10.2018 року листом №04-13/15-10/5871 Управління Держпраці в Івано-Франківській області повідомлено Фонд про відсутність підстав для проведення інспекційного відвідування в ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» (а.с. 71-72).

У зв»язку з відмовою Управління Держпраці в Івано-Франківській області у проведенні перевірки, Івано-Франківське відділення УВД ФСС в Івано-Франківській області листом від 11.10.2017 року №199 повідомило позивача про звернення до Івано-Франківської місцевої прокуратури про проведення перевірки підприємства (т. 1 а.с. 73).

Листом №61р-17 від 13.10.2017 року, у відповідності до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» Івано-Франківська місцева прокуратура направила Управлінню Держпраці в Івано-Франківській області звернення начальника Івано-Франківського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області (т. 1 а.с. 114).

На лист №61р-17 Управління Держпраці в Івано-Франківській області 31.10.2017 року надало відповідь Івано-Франківській місцевій прокуратурі та начальнику Івано-Франківського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області про відсутність підстав для проведення перевірки (т. 1 а.с. 115).

Незважаючи на те, що виконані умови і обставини, які були підставою для зупинення перевірки, Управління Держпраці в Івано-Франківській області двічі надало відповідь відповідачу про відсутність підстав для проведення інспекційного відвідування позивача, Фондом перевірку не продовжено та не завершено.

При цьому, наказом відповідача №25-0с від 03.11.2017 року вирішено провести розрахунок матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 без урахування сум премії згідно з наказами ПАТ: №8 від 24.04.20017 року; №10 від 29.06.2017 року; №13 від 31.07.2017 року; №17 від 31.08.2017 року; здійснено часткове фінансування на підставі заяви - розрахунку від 12.09.2017 року в розмірі 14 584,88 грн.; остаточне фінансування матеріального забезпечення слід здійснити після продовження перевірки відповідно до абзацу 3 пункту 3.11 Інструкції «Про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедури оскарження», затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 року № 29 та прийняття рішення за її результатами (т. 1 а.с. 116-117).

Розрахунком листка непрацездатності визначено середньоденну заробітну плату в розмірі 115,753 грн. (т. 1 а.с. 118).

Про прийняте рішення повідомлено позивача (т. 1 а.с. 119-120).

Відповідно до поданого до матеріалів справи платіжного доручення №107 від 07.11.2017 року ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» перерахувало суму коштів ОСОБА_1, згідно заяви - розрахунку від 12.09.2017 року в сумі 14 584,88 грн. (т. 1 а.с. 38).

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 на момент отримання листка непрацездатності по вагітності та пологах, перебувала у трудових відносинах з ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» та була застрахованою особою, а відтак невідшкодування коштів у встановлений термін та нездійснення остаточного фінансування ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» для надання матеріального забезпечення по вагітності та пологах застрахованій особі ОСОБА_1, а також неприйняття будь-якого рішення щодо їх відшкодування протягом тривалого часу є неправомірним.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Закон України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування» відповідно до Основ законодавства України про загальнообов»язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов»язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров»я (далі - Закон).

Частиною 1 статті 25 Закону встановлено умови надання і тривалість виплати допомоги по вагітності та пологах.

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв»язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв»язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Статтею 26 Закону передбачено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу.

Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (ч. 2 ст. 26 Закону).

Частиною 1 статі 31 Закону передбачено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров»я, за погодженням з Фондом.

При цьому, згідно із частиною 1 статті 34 Закону підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

Розрахунок середньої заробітної плати здійснюється відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року №1266, яким передбачено єдиний механізм обчислення суми допомоги (далі - Порядок).

Пунктом 3 Порядку передбачено, що середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов»язкового державного соціального страхування, на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв»язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати.

Згідно із пунктом 25 Порядку розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок; для осіб, у яких через деякий час погіршився стан здоров»я у зв»язку з раніше отриманим ушкодженням здоров»я внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, - перед настанням тимчасової непрацездатності.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Згідно із статті 2 цього Закону до структури заробітної плати входить: основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або, які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

З матеріалів справи видно, що відповідно до довідки №4 від 12.09.2017 року ОСОБА_1 отримала сукупний дохід за період з вересня 2016 року по серпень 2017 року в розмірі 179 395,00 грн., в тому числі, сума до виплати 144 412,95 грн. та утримання - 34 982,05 грн. (а.с. 28).

Згідно заяви - розрахунку період непрацездатності ОСОБА_1 за період з 06.09.2017 року до 09.01.2018 року у зв»язку з вагітністю та пологами становив 126 днів, розмір матеріального забезпечення по вагітності та пологах становить 61 927,74 грн.

Наказами ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» №8 від 24.04.2017 року, №10 від 29.06.2017 року, №13 від 31.07.2017 року, №15 від 31.08.2017 року підтверджується факт преміювання головного бухгалтера підприємства - ОСОБА_1 (а.с. 103-108).

Крім цього, відповідачем не заперечується факт сплати позивачем єдиного соціального внеску із розміру нарахованого сукупного доходу ОСОБА_1

Таким чином, Івано-Франківським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області з врахуванням часткового фінансування, безпідставно не проведено остаточне фінансування ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» для надання матеріального забезпечення по вагітності та пологах застрахованій особі ОСОБА_1 в сумі 47 342,86 грн.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду попередньої інстанції про те, що відповідачем безпідставно невідшкодовано кошти у встановлений термін та нездійснено остаточного фінансування ПАТ «Івано-Франківськшкірсировина» для надання матеріального забезпечення по вагітності та пологах застрахованій особі ОСОБА_1

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року у справі №809/1558/17 - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_3

судді ОСОБА_4

ОСОБА_5

Повний текст постанови складено 04.07.2018 року.