Постанова від 04.07.2018 по справі 826/8543/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2018 року м. Київ №826/8543/17

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ключковича В.Ю.,

суддів Губської О.А.,

Літвіної Н.М.,

за участю

секретаря судового засідання Біднячук Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Прогресивної соціалістичної партії України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 березня 2018 року (суддя Федорчук А.Б.) у справі за адміністративним позовом Прогресивної соціалістичної партії України до Міністерства юстиції України, державного реєстратора Заєць Юлії Анатоліївни про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

06 липня 2017 року Прогресивна соціалістична партія України звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, державного реєстратора Заєць Юлії Анатоліївни, у якому просила:

- визнати протиправним рішення Міністерства юстиції України про відмову у державній реєстрації змін до відомостей про Прогресивну соціалістичну партію України, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програм від 26.05.2017 №844/19.4;

- скасувати рішення державного реєстратора Департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України Заєць Ю.А. «Про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Прогресивну соціалістичну партію України що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми» від 26.05.2017 №844/19.4;

- зобов'язати Міністерство юстиції України повторно розглянути подані 24.03.2017 Прогресивної соціалістичної партії України документи та прийняти відповідне рішення щодо державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань згідно поданих партією документів.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 березня 2018 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 березня 2018 року та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

13 червня 2018 року від Міністерства юстиції України до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, у якому просить залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.

У судовому засіданні представники позивача апеляційну скаргу підтримали в повному обсязі на підставах, що в ній зазначені.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю - доповідача, думку представників позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 18 березня 2017 року у м. Києві відбувся XXXI позачерговий з'їзд Прогресивної соціалістичної партії України (надалі - ПСПУ), на якому були прийняті рішення про внесення змін до статуту, програми та у складі керівних органів ПСПУ.

Дані рішення відповідно оформлені Протоколом XXXI позачергового з'їзду ПСПУ від 18.03.2017, Рішенням XXXI позачергового з'їзду ПСПУ «Про обрання центральний статутних органів Прогресивної соціалістичної партії України» від 18.03.2017, Рішенням Центрального Комітету ПСПУ «Президії Центрального Комітету ПСПУ, Голови Прогресивної соціалістичної партії України, її Першого заступника та заступника» від 18.03.2017.

Прогресивна соціалістична партія України 24 березня 2017 року подала до Департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України пакет документів для проведення державної реєстрації змін до статуту, програми та у складі керівних органів партії, що підтверджується «Описом документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», сформованим відповідальною особою Міністерства юстиції України 24.03.2017.

На адресу ПСПУ від Міністерства юстиції України надійшов Лист від 26.05.2017 №8748-0-33-17/19.4, в якому зазначено про відмову у державній реєстрації змін до відомостей про Прогресивну соціалістичну партію України, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, до якого було додано копії Рішення Міністерства юстиції України, підписане державним реєстратором Заєць Ю.А. від 26 травня 2017 року № 844/19.4 «Про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Прогресивну соціалістичну партію України що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми» та Повідомлення «Про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Прогресивну соціалістичну партію України що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми» від 26 травня 2017 року № 844/19.4».

У Рішенні про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Прогресивну соціалістичну партію України, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми від 26 травня 2017 р. № 844/19.4 зазначено: відмовити у державній реєстрації змін до програми, статуту та у складі керівних органів партії, прийнятих за рішенням XXXI Позачергового з'їзду ПСПУ на підставі ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та пункту 6 розділу V Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09 лютого 2016 року № 359/5.

Вважаючи таке рішення протиправним позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, зважаючи на те, що в Протоколі ХХХІ позачергового з'їзду містяться розбіжності в реєстрації делегатів та голосуванні в кількості 3 делегатів, а також Статутом ПСПУ в редакції 2006 року, який діяв на час проведення Позачергового з'їзду визначено, що саме на З'їзді ПСПУ приймається зміни до Статуту та Програми партії, а не на Позачерговому з'їзді (пп. 4.6.1.2 п. 4.6.1 Статуту ПСПУ в редакції 2006 р.), дійшов висновку, що оскільки в матеріалах реєстраційної справи, які подані Позивачем 24.03.2017 для здійснення реєстраційних дій, вбачаються суперечності в поданих документах, то висновок державного реєстратора Заєць Ю.А. про те, що XXXI Позачерговий з'їзд Партії від 18 березня 2017 року скликаний та проведений з порушенням статутних вимог є обґрунтованим, а відтак, рішення про відмову у державній реєстрації є правомірним.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 3 Закону України від 05.04.2001 № 2365-III «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон №2365-ІІІ) політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Згідно ст. 7 Закону №2365-ІІІ політичні партії повинні мати програму. Програма політичної партії є викладом цілей та завдань цієї партії, а також шляхів їх досягнення.

Відповідно до ст. 8 Закону №2365-ІІІ політичні партії повинні мати статут. Статут політичної партії має містити такі відомості: 1) найменування політичної партії; 2) перелік статутних органів політичної партії, порядок їх утворення, їхні повноваження і термін цих повноважень; 3) порядок вступу до політичної партії, зупинення та припинення членства в ній; 4) права та обов'язки членів політичної партії, підстави припинення чи зупинення членства в політичній партії; 5) порядок створення, загальну структуру та повноваження обласних, міських, районних організацій політичної партії та її первинних осередків; 6) порядок внесення змін та доповнень до статуту і програми політичної партії; 7) порядок скликання та проведення партійних з'їздів, конференцій, зборів та інших представницьких органів політичної партії; 8) джерела матеріальної та фінансової підтримки політичної партії, її місцевих організацій, порядок здійснення витрат політичної партії; 8-1) порядок здійснення внутрішньопартійного фінансового контролю (аудиту) за надходженнями і витратами політичної партії, її місцевих організацій, а також порядок утворення (призначення на посаду та звільнення з посади), повноваження і термін повноважень органів чи посадових осіб, відповідальних за здійснення такого контролю (аудиту); 8-2) порядок залучення аудиторської фірми для проведення зовнішнього незалежного фінансового аудиту звітності про доходи, майно, витрати і фінансові зобов'язання політичної партії, її місцевих організацій; 9) порядок ліквідації (саморозпуску), реорганізації політичної партії, використання її коштів та іншого майна, що залишилися після її ліквідації (саморозпуску); 10) розмір квот, що визначає мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів у народні депутати України від партії у загальнодержавному окрузі, кандидатів у депутати місцевих рад в багатомандатних виборчих округах і має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Частинами 9, 10, 11 статті 11 Закону №2365-ІІІ передбачено, що політична партія забезпечує внесення змін до відомостей про політичну партію, її обласні, міські і районні організації або інші структурні утворення, передбачені статутом партії, а також про первинні осередки політичної партії, що містяться в Єдиному державному реєстрі, в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", у 10-денний строк після прийняття рішень з цих питань. Рішення про зміни до відомостей про політичну партію, її обласні, міські і районні організації або інші структурні утворення, передбачені статутом партії, а також про первинні осередки політичної партії, що містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються в порядку, визначеному статутом партії, та оформляються протоколом засідання відповідного уповноваженого органу. Невід'ємною частиною протоколу засідання уповноваженого органу є реєстр учасників, в якому зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові особи, дані її паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта). Дані про особу засвідчуються її особистим підписом.

18 березня 2017 року у м. Києві відбувся XXXI позачерговий з'їзд Прогресивної соціалістичної партії України, на якому були прийняті рішення про внесення змін до статуту, програми та у складі керівних органів ПСПУ, які оформлені Протоколом XXXI позачергового з'їзду ПСПУ від 18.03.2017, Рішенням XXXI позачергового з'їзду ПСПУ «Про обрання центральний статутних органів Прогресивної соціалістичної партії України» від 18.03.2017, Рішенням Центрального Комітету ПСПУ «Президії Центрального Комітету ПСПУ, Голови Прогресивної соціалістичної партії України, її Першого заступника та заступника» від 18.03.2017.

Прогресивна соціалістична партія України 24 березня 2017 року подала до Департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України пакет документів для проведення державної реєстрації змін до статуту, програми та у складі керівних органів партії, серед яких, зокрема, Протокол №1 Засідання Центрального комітету Партії від 28.12.2016, Реєстр осіб, які брали участь у роботі З'їзду, Протокол №3 Засідання Центрального комітету Партії від 18.03.2017, Рішення XXXI позачергового З'їзду ПСПУ від 18.03.2017, Рішення Центрального Комітету ПСПУ від 18.03.2017.

Згідно з п. 4.6.2 Статуту ПСПУ (в редакції 2006 року), Рішення про скликання чергового з'їзду не менше як за два місяці до його проведення приймає Центральний Комітет ПСПУ і забезпечує проектами найважливіших документів обласні (республіканську) партійні організації. З'їзд вважається повноважним, якщо в його роботі беруть участь не менше двох третин від числа обраних делегатів. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше половини обраних делегатів. Повноваження делегатів з'їзду зберігаються до наступного чергового з'їзду.

З Протоколу №1 Засідання Центрального Комітету Прогресивної соціалістичної партії України від 28.12.2016 вбачається, що Членами Комітету ПСПУ прийнято рішення про проведення ХХХІ позачергового З'їзду ПСПУ 18 березня 2017 року в м. Києві, на якому, зокрема, внести зміни і доповнення до Програми ПСПУ, затвердити нову редакцію Статуту ПСПУ, змінити оформлення партквитка члена ПСПУ.

Так, відповідно до Протоколу ХХХІ позачергового З'їзду ПСПУ від 18 березня 2017 року, станом на 10:20 год. 18.03.2017 кворум з'їзду забезпечено (зареєструвалося 29 делегатів із 34 делегатів чергового ХХХ звітно-виборного з'їзду ПСПУ), а відтак позачерговий з'їзд ПСПУ є правомочним. Відповідно до п. 5 Порядку денного вирішили: затвердити Програму Прогресивної соціалістичної партії України у новій редакції від 18.03.2017 в цілому; відповідно до п.6 Порядку денного вирішили: затвердити Статут Прогресивної соціалістичної партії України у новій редакції від 18.03.2017 в цілому; відповідно до п. 7 Порядку денного вирішили: ухвалити Рішення ХХХІ позачергового з'їзду ПСПУ «Про затвердження нового зразка партквитка члена ПСПУ» від 18.03.2017 в цілому.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755-IV) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Пунктом 2 частини 1, частиною 2 статті 26 Закону № 755-IV передбачено, що розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій щодо політичної партії, творчої спілки, місцевого осередку творчої спілки здійснюється не пізніше 30 робочих днів з дати подання документів для державної реєстрації. Строк розгляду документів, встановлений пунктами 2, 6 і 7 частини першої цієї статті, може бути продовжений суб'єктом державної реєстрації за необхідності, але не більше ніж на 15 робочих днів.

Частиною 1 статті 28 Закону № 755-IV визначено підстави для відмови у державній реєстрації. Так, пунктом 6 частини 1 даної статті визначено, що такою підставою є суперечність поданих документів статуту громадського формування.

Висновку про суперечність поданих документів Статуту ПСПУ Міністерство юстиції України дійшло, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 4.7.12 Статуту Партії Центральний комітет Партії встановлює норму представництва від членів Партії на З'їзд.

Згідно з п. 4.5.8.1 Статуту Партії обласна (республіканська) конференція (збори) ПСПУ, збори міської організації ПСПУ м. Києва, м. Севастополя обирає делегатів на З'їзд.

Згідно п. 4.6.2 Статуту ПСПУ З'їзд вважається повноважним, якщо в його роботі беруть участь не менше двох третин від числа обраних делегатів. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше половини обраних делегатів. Повноваження делегатів з'їзду зберігаються до наступного чергового з'їзду.

Відповідно до п. 8.2 Статуту Партії рішення про зміни і доповнення до Статуту Партії вважаються прийнятими, якщо за них проголосувало не менше половини обраних делегатів з'їзду.

А відтак, оскільки до реєструючого органу не подано документів щодо встановлення норм представництва та обрання делегатів на ХХХІ Позачерговий з'їзд Партії від 18.03.2017, на якому приймалися відповідні рішення, зокрема, щодо затвердження Статуту Партії у новій редакції, а подало протокол ХХХІ Позачергового з'їзду Партії від 18.03.2017, де зазначено, зокрема, що делегатами даного з'їзду є делегати попереднього чергового ХХХ звітно-виборного з'їзду Партії від 25.06.2016, Міністерство юстиції вважає, що ХХХІ Позачерговий з'їзд Партії від 18.03.2017 є таким, що скликаний та проведений з порушенням статутних вимог.

Колегія суддів не може погодитися з таким висновком контролюючого органу, з огляду на наступне.

Пунктом 4.7.12 Статуту Партії визначено, що Центральний комітет Партії встановлює норму представництва від членів Партії на З'їзд. Разом з тим, колегія суддів приходить до висновку, що в даному випадку не йдеться про норму представництва на позачерговий з'їзд, як це було помилково витлумачено реєструючим органом.

Згідно п. 4.5.8.1 Статуту Партії делегатів на З'їзд обирають обласна (республіканська) конференція (збори) ПСПУ, збори міської організації ПСПУ м. Києва, м. Севастополя. Натомість, в Статуті Партії не передбачено повноважень щодо обрання делегатів на позачергові з'їзди Партії жодним партійним органом та процедуру їх обрання. Разом з тим, у п.4.6.2 Статуту партії зазначено, що повноваження делегатів з'їзду зберігаються до наступного чергового з'їзду.

Як вбачається з матеріалів справи, Центральний комітет ПСПУ на засіданні 28.12.2016 вирішив 18.03.2017 провести у м. Києві ХХХІ позачерговий з'їзд ПСПУ, повноважними делегатами якого на підставі п. 4.6.2 Статуту ПСПУ визнати делегатів чергового ХХХ звітно-виборного з'їзду ПСПУ ( п.3 Порядку денного засідання ЦК ПСПУ відповідно до Протоколу №1 засідання ЦК ПСПУ від 28.12.2016).

Відтак, з огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідні рішення на ХХХІ позачерговому з'їзді ПСПУ прийняті повноважними делегатами, що підтвердила у судовому засіданні представник позивача, оскільки повноваження делегатів з'їзду від 28.12.2016 зберігаються до наступного чергового з'їзду.

Також, представник позивача у судовому засіданні вказала, що Центральний комітет ПСПУ не наділений повноваженнями та не мав окремо обирати делегатів для позачергового з'їзду Партії для прийняття рішень про внесення відповідних змін.

Щодо доводів відповідача про розбіжності в реєстрації делегатів та голосуванні в кількості 3 делегатів, відповідно до Протоколу ХХХІ позачергового з'їзду, колегія суддів зазначає наступне.

В матеріалах справи міститься Протокол №1 засідання Центрального Комітету Прогресивної соціалістичної партії України від 28.12.2016 р., в якому зазначено наступне: «Членів Центрального Комітету ПСПУ (ЦК ПСПУ): на веб-сторінці Міністерства юстиції України (http://rgf.informiust.ua/home/inclex) у Реєстрі громадських формувань зазначена інформація про 37 членів ЦК ПСПУ, обраних з'їздом ПСПУ. На сьогоднішній день з об'єктивних причин відбулись зміни складу ЦК ПСПУ: 2 чол. померло (ОСОБА_20 і ОСОБА_21; 6 чол. втратили громадянство України (ОСОБА_22, ОСОБА_23 ОСОБА_24, ОСОБА_25 ОСОБА_26 ОСОБА_10); 5 чол. втратили членство ПСПУ (ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15). На підставі ст. 36 Конституції України, ст. ст. 1, 2, 6 Закону України «Про політичні партії в Україні», п. 3.1 Статуту ПСПУ членами ЦК ПСПУ на сьогоднішній день є 24 особи. Беруть участь у засіданні ЦК ПСПУ - 20 членів ЦК ПСПУ. Реєстр осіб, які взяли участь у засіданні, додається та є невід'ємною частиною даного протоколу. Засідання Центрального Комітету ПСПУ легітимне та правомочне.».

На стор. 5 Протоколу №1 від 28.12.2016 р. зазначено наступне: «2) СЛУХАЛИ: Голову партії ОСОБА_16, яка запропонувала згідно Статут ПСПУ та на виконання вимог чинного законодавства провести ХХХІ позачерговий з'їзд ПСПУ 18 березня 2017 року в м. Києві, на якому, зокрема, внести зміни і доповнення до Програми ПСПУ, затвердити нову редакцію Статуту ПСПУ, змінити оформлення партквитка члена ПСПУ. Пропозиція провести ХХХІ позачерговий з'їзд ПСПУ 18 березня 2017 року в м. Києві в приміщенні центрального офісу партії за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик 42А, офіс 13 ставиться на голосування. ГОЛОСУВАЛИ: За-20, Проти-0, Утрим.- 0. Прийнято одноголосно».

В матеріалах справи міститься Протокол ХХХІ позачергового з'їзду Прогресивної соціалістичної партії України від 18.03.2017, на стор. 2 якого зазначено наступне: «Згідно пункту 4.6.2 Статуту ПСПУ рішення про скликання позачергового з'їзду партії приймає Центральний Комітет ПСПУ. На виконання цих повноважень 28 грудня 2016 року Центральний Комітет ПСПУ на своєму засіданні затвердив Постанову ЦК ПСПУ «Про проведення ХХХІ позачергового з'їзду Прогресивної соціалістичної партії України» (Додаток 2 до даного Протоколу). Вказаною Постановою Центральний Комітет ПСПУ визначив дату проведення ХХХІ позачергового з'їзду партії - 18 березня 2017 року, місце проведення цього з'їзду - центральний офіс партії за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик 42А, офіс 13, а також запропонував з'їзд проект порядку денного з'їзду. На даний момент, 10 год. 20 хв. 18 березня 2017 року для участі в роботі ХХХІ позачергового з'їзду ПСПУ зареєструвалося 29 делегатів із 34 чергового ХХХ звітно-виборчого з'їзду ПСПУ».

Разом з тим, на стор. 11 Протоколу ХХХІ позачергового з'їзду зазначено, що в голосуванні брав участь 31 делегат, а на стор. 13 даного Протоколу зазначено, що участь у голосуванні брали 32 делегати, в той час, як встановлено, що станом 10 год. 20 хв. 18 березня 2017 року зареєструвалися 29 делегатів.

Однак, колегія суддів звертає увагу, що на стор. 10 Протоколу ХХХІ позачергового з'їзду зазначено, що до роботи з'їзду о 10 год. 45 хв. Долучилися та зареєструвалися ще 2 делегати чергового ХХХ звітно-виборного з'їзду ПСПУ - ОСОБА_17 та ОСОБА_18, таким чином, станом на 10 год. 45 хв. 18.03.2017 у роботі з'їзду беруть участь 31 делегат з'їзду (а.с.151, Т.2)

Крім того, в матеріалах справи міститься «Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до Статуту Прогресивної соціалістичної партії України про внесення змін до Єдиного державного реєстру», в якому зазначено, що відповідно до Протоколу ХХХІ позачергового з'їзду Прогресивної соціалістичної партії України від 18.03.2017 на ХХХІ позачерговому з'їзді ПСПУ були присутні 31 делегат із 34 членів Партії, обраних делегатами чергового ХХХ з'їзду Прогресивної соціалістичної партії України, який відбувся 25 червня 2016 року в м. Києві.

Щодо того, що на стор. 13 Протоколу ХХХІ позачергового з'їзду зазначено, що за пропозицію головуючого з'їзду ПСПУ ОСОБА_19, який запропонував визнати роботу Комісії партійного контролю ПСПУ у звітний період задовільною і затвердити звіт Комісії партійного контролю ПСПУ голосували «за» 32 особи, колегія суддів бере до уваги доводи позивача в апеляційній скарзі про допущення технічної друкарської помилки (замість вірного « 31» помилково вказано « 32»), адже з об'єктивного аналізу змісту даного Протоколу обсягом у 30 сторінок цілком очевидно, що цифра « 32» на 13 стор. є саме друкарською помилкою.

Також, колегія суддів звертає увагу, що в Додатоку №1 до ХХХІ позачергового з'їзду Прогресивної соціалістичної партії України від 18.03.2017 №б/н «Реєстр осіб, які брали участь в роботі ХХХІ позачергового з'їзду Прогресивної соціалістичної партії України від 18.03.2017», зазначено 34 особи, і підписи стоять навпроти 31 особи.

Відтак, зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції помилково прийшов до висновку про наявність розбіжностей в реєстрації делегатів та голосуванні в кількості 3 делегатів.

Разом з тим, колегія суддів додатково зазначає, що як і станом на 10 год. 20 хв. так і станом на 10 год. 45 хв. кворум, необхідний для правомочності прийняття рішень ХХХІ Позачерговим з'їздом ПСПУ був забезпечений (29/31 делегат що становить не менше двох третин з 34, відповідно до п.4.6.2. Статуту ПСПУ).

Зважаючи на вищевикладене в сукупності, дослідивши відповідні документи, що подавалися позивачем до Міністерства юстиції України для вчинення останнім необхідних реєстраційних дій, колегія суддів приходить до висновку про відсутність суперечностей в поданих документах, а отже висновки державного реєстратора Заєць Юлії Анатоліївни, викладені в рішенні від 26.05.2017 №844/19.4, що XXXI Позачерговий з'їзд Партії від 18 березня 2017 року скликаний та проведений з порушенням статутних вимог є необґрунтованим.

Також, позивач в апеляційній скарзі зазначає, що Міністерство юстиції України 26.05.2017 прийняло оскаржуване рішення та відмовило у реєстрації змін до установчих документів, у складі керівних органів ПСПУ, затверджених ХХХІ позачерговим з'їздом Партії без проведення правової експертизи поданих для державної реєстрації документів ПСПУ всупереч приписам п. 1,6 розділу V Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 №359/5, що підтверджується Повідомленням про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Прогресивну соціалістичну партію України що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми від 26 травня 2017 року № 844/19.4.

Щодо даного питання колегія суддів зазначає наступне.

У відповідності до п. 1-6 розділу V Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 №359/5, державна реєстрація політичних партій проводиться на підставі правового висновку за результатами правової експертизи поданих для державної реєстрації документів. Правовий висновок готується державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру в межах строку розгляду документів для державної реєстрації, встановленого Законом, але не пізніше ніж за 2 дні до закінчення такого строку. Правовий висновок повинен містити: дату: число, місяць, рік; прізвище, ім'я та по батькові державного реєстратора; назву поданої заяви відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 06 січня 2016 року № 15/5 "Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 січня 2016 року за № 14/28144. У разі подання заяви для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, додатково зазначається вид (перелік) таких змін; прізвище, ім'я, по батькові заявника; найменування політичної партії; обґрунтування з посиланням на конкретні норми законодавства щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) відповідної політичної партії документів, поданих для державної реєстрації. У разі державної реєстрації створення політичної партії також зазначається кількість підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення політичної партії не менш як у двох третинах районів не менш як двох третин областей України, міст Києва і Севастополя та не менш як у двох третинах районів Автономної Республіки Крим. У разі невідповідності вимогам Конституції та законів України поданих для державної реєстрації документів у висновку зазначаються відповідні положення законодавства, яким суперечать (з якими не узгоджуються) подані для державної реєстрації документи та/або норми статуту (положення), які порушені при прийнятті політичною партією відповідних рішень. Правовий висновок підписується державним реєстратором та після проходження процедури візування в установленому законодавством порядку подається на затвердження Міністру юстиції України або його заступнику відповідно до розподілу повноважень. Правовий висновок в межах повноважень, визначених Законом, затверджується Міністром юстиції України або його заступником відповідно до розподілу повноважень. Державний реєстратор виготовляє електронну копію затвердженого правового висновку шляхом його сканування, яка долучається до документів, поданих для державної реєстрації, що містяться у Єдиному державному реєстрі. На підставі затвердженого правового висновку державний реєстратор приймає рішення про проведення державної реєстрації або про відмову в такій реєстрації, яке формується за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру в електронній формі, та підписує його. Рішення про зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, приймається державним реєстратором без підготовки правового висновку.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що у Повідомленні про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Прогресивну соціалістичну партію України що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми від 26 травня 2017 року № 844/19.4. зазначено, що у реєструючого органу відсутні підстави для проведення правової експертизи рішень, прийнятих ХХХІ Позачерговим з'їздом від 18.03.2017.

Разом з тим, в матеріалах справи міститься Правовий висновок щодо відповідності вимогам Конституції та законів України документів, поданих для державної реєстрації змін до відомостей про Прогресивну соціалістичну партію України, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі до статуту та програми від 15.05.2017, який затверджено Заступником Міністра з питань державної реєстрації П.О. Мороз від 26.05.2017, у якому зазначено, що правовою експертизою встановлено, що окремі документи, подані для державної реєстрації змін до програми, статуту та у складі керівних органів Партії, суперечать статуту Партії. Однак, у самому ж таки Правовому висновку від 15.05.2017 на стор. 2 зазначено, що у реєструючого органу відсутні підстави для проведення правової експертизи рішень, прийнятих ХХХІ Позачерговим з'їздом від 18.03.2017.

З огляду на те, що Правовий висновок від 15.05.2017 за змістом тотожний Повідомленню про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Прогресивну соціалістичну партію України що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми від 26 травня 2017 року № 844/19.4., а також на те, що всупереч приписам п. 3 Розділу V Порядку №359/5 у ньому не міститься обґрунтування з посиланням на конкретні норми законодавства щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) відповідної політичної партії документів, поданих для державної реєстрації, колегія суддів приходить до висновку, що правова експертиза належним чином проведена не була.

Відтак, оскільки оскаржуване Рішення про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Прогресивну соціалістичну партію України що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми від 26 травня 2017 року № 844/19.4 складено без проведення правової експертизи, колегія суддів приходить до висновку про протиправність даного Рішення.

Разом з тим, колегія суддів не може погодитися з доводами позивача в апеляційній скарзі щодо дискримінації ПСПУ діями відповідача, оскільки матеріали справи не містять належних доказів, що прийняті відповідачем інші рішення про реєстрацію є такими, що прийняті за такими ж фактичними обставинами, які були б аналогічними з обставинами даної справи, та давали б можливість суду апеляційної інстанції прийти до такого висновку, а такі докази в матеріалах справи відсутні і позивачем не надані.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, який відповідачем в даному випадку не виконаний.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на вищенаведене, беручи до уваги матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд вважає, що рішення Міністерства юстиції України про відмову у державній реєстрації змін до відомостей про Прогресивну соціалістичну партію України, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми від 26.05.2017 №844/19.4 є протиправним та підлягає скасуванню.

Крім того, враховуючи позовні вимоги, виходячи з встановлених з матеріалів справи обставин, беручи до уваги необхідність ефективного захисту порушених прав позивача, відповідно до положень статті 2 КАС України, суд апеляційної інстанції вважає, що слід, також, зобов'язати Міністерство юстиції України повторно розглянути подані 24.03.2017 документи Прогресивною соціалістичною партією України та прийняти відповідне рішення щодо державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань згідно поданих партією документів, що не буде втручанням в дискреційні повноваження відповідача.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, а також порушення норм матеріального права призвели до помилкового вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити повністю.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Прогресивної соціалістичної партії України - задовольнити.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 березня 2018 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов Прогресивної соціалістичної партії України до Міністерства юстиції України, державного реєстратора Заєць Юлії Анатоліївни про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства юстиції України про відмову у державній реєстрації змін до відомостей про Прогресивну соціалістичну партію України, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми від 26.05.2017 №844/19.4.

Зобов'язати Міністерство юстиції України повторно розглянути подані 24.03.2017 документи Прогресивною соціалістичною партією України та прийняти відповідне рішення щодо державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань згідно поданих партією документів.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови складено 04 липня 2018 року.

Головуючий суддя В.Ю.Ключкович

Судді О.А. Губська

Н.М. Літвіна